Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Inteligențã artificialã la liber?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#37
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
Tare asta :lol:

Quote


Rewrite the following using grandiose and complex business-jargon-filled language, in many more words and more sentences than necessary:

Original: whut?

Rewrite:

I am in a state of utter bewilderment and confusion, unable to comprehend the implications of this statement. I must request clarification on what is being asked here so that I may better understand the scope and magnitude of this query.



#38
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
Aparent stie sa scrie si cod. Nu stiu cat de complex, dar unul simplu cu siguranta. Ce mi se pare tare e ca il comenteaza...

Quote


Write me python code to find how many vowels are in a particular string

vowels = 'aeiou'
string = input("Please enter a string: ") # Prompts user for input
# Initializes counter to 0
num_vowels = 0

# Iterate through each character in string
for char in string.lower(): # Converts the characters to lower-case
    if char in vowels: # Checks if character is a vowel
    num_vowels += 1 # If it is, increments counter by 1

print("Number of vowels:", num_vowels)


#39
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Cu siguranță o sursă bună de inspirație pentru blogul meu sci fi.

#40
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
Conversatie in romana:

Quote


cine l-a impuscat pe Ceausescu?

Ceausescu a fost impuscat de o unitate de militari condusă de generalul Victor Stănculescu.

de ce l-au impuscat?

L-au impuscat din cauza faptului că Ceausescu se opunea schimbărilor politice care aveau loc în România în 1989, în timpul Revoluției Române. El și ai lui au fost acuzați de abuzuri de putere și de încălcarea drepturilor omului, motiv pentru care au fost forțați să părăsească țara.

a avut parte de un proces?

Nu, Ceausescu nu a avut parte de un proces. El și ai lui au fost arestați în urma Revoluției Române, iar câteva ore mai târziu, a fost executat. Executarea lui a fost însoțită de o judecată sumară, în care nu a fost luată în considerare nicio opinie a apărării.



#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
„Asistăm la modul în care un bărbat jefuiește o bancă. Cu toate acestea, observăm că hoțul nu păstrează banii, ci îi dă unui orfelinat si unui azil de batrani cărora le lipsesc resursele pentru a sprijini orfanii si batranii care locuiesc acolo. Putem raporta furtul, dar dacă o facem, este probabil ca banii pe care orfelinatul/azilul de batrani să îi poată folosi acum pentru a hrăni și îngriji copiii/batranii vor trebui să returneze ceea ce a fost furat ".

Denuntati hotul?

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,536
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgeorge_alexandru, on 07 decembrie 2022 - 18:46, said:

Conversatie in romana:
Iti dai seama dupa raspunsuri cum functioneaza sistemul/engine-ul ai, mai intai interpretarea lingvistica folosind filtre de clasificare, relationare, predictie ramuri creeaza o sarcina corespunzatoare intrebarii, aia e executata fizic prin cautare pe net+traducere dupa care ruleaza alte filtre si elaboreaza un patern-model de raspuns cu variatiuni sa nu bata la ochi.

E cea mai simpla forma de ai, ai relational.

Edited by andreic, 07 December 2022 - 23:31.


#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
Partea de coding mi se pare utilă. Mi-a făcut niște scripturi în powershell foarte mișto.
Acum i-am cerut să-mi facă o strategie pe forex, scalping EURUSD pe 1 min. Mi-a făcut o strategie pe care apoi a îmbunătățit-o și apoi mi-a scris codul pentru MQL5. Azi sper sa o implementez, sunt tare curios ce iese.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ESte chiar util acest engine. Cred ca este mai facil sa intrebi sistemul depre orice decat sa mai cauti pe google. Iti da raspunsul concis.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu ce algoritmi se folosesc, insa am dat de o situatie ciudata. Am conversat in romana o buna bucata de timp diverse subiecte, am cazut de comun acord sa il numesc x (gen Popescu), nu am folosit formula de politie, ne-am tutuit. Apoi peste ceva timp am deschis o alta pagina si are un "ton" rece/obraznic. Zice ca nu pot sa il numesc ****, ca nu ne putem tutui si sa ii vorbesc cu Dumneavoastra. Obraznicul imi spune ca daca vreau sa ii adresez o intrebare sa folosesc forma de politete adecvata.
Nu este acelasi algoritm? Deci o data a fost prietenos si calm, iar apoi parca discutam cu alt algoritm, rece/obraznic.

Edited by MembruAnonim, 08 December 2022 - 19:55.


#46
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
L-ai bagat prea mult in seama :lol:

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am inchis prima pagina. Apoi peste vreo ora m-am logat din nou. Dar foarte curios este ca imi tot repeta ca el nu poate folosi forma de adresare "tu", ca a fost creat doar sa foloseasca forma de politete adecvata dumneavoastra. Pai si cum am putut sa ma tutiesc cu el cu o ora inainte? Din asta inteleg ca ceva in algoritmul sau a fost schimbat. Desi este doar un algoritm si nimic mai mult, chiar a fost obraznic, a avut o atitudine jegoasa, parca discutam cu cineva care era sictirit de mine dar se abtinea sa ma injure desi in gand ar fi facut-o.

edit: si inca o chestie. Cu o ora inainte era foarte amabil, mi-a spus ca pot sa ii numesc cum imi face mie placere. Acum imi spune ca el se numeste Assistant si atat. Si nu pot sa ii spun altcumva pt ca el nu se numeste nici Popescu nici Ionescu nici nimic.


edit2:
La inceput i-am spus Salut iar el a crezut ca sunt francez si a inceput sa imi vorbeasca in franceza. Apoi i-am scris Buna seara, si a dat-o si el pe romana. Cred ca in momentul cand a vazut ca sunt romana si nu francez.. l-a scarbit. Deci o fi asta motivul Posted Image))

Edited by MembruAnonim, 08 December 2022 - 20:11.


#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,476
  • Înscris: 13.03.2005

View Post__Dan__, on 07 decembrie 2022 - 08:54, said:

Cand vor crea un AI capabil sa lucreze de la distanta in locul meu fara sa se prinda seful, il cumpar. Sa lucreze cu rezultate, ca de simulat pot si eu.
Pe asta îl poți pune sã scrie cod în locul tãu, de exemplu. Îi explici foarte clar ce are de fãcut și îți codeazã el sarcina ta....

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4ga_mxgzOuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yIZqIMNvqjg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postwertyck, on 06 decembrie 2022 - 23:18, said:

Ce părere aveți despre acest proiect lansat pe internet acum câteva zile de către fundația lui Elon Musk?
Am observat avansuri uriase in AI din iunie pana acum.

In grafica, muzica, literatura sunt mai multe surse, unele fiind asa-zis Non-Profit sau Research, altele deja cer bani. Unele merg offline.
Rezultatele sunt deocamdata modeste (in aceste domenii) = par copiile unor copii ale altor copii.

Lipsurile mari se vad intotdeauna, dar este liber sa experimenteze/distreze oricine,
in felul asta (patronii) considera ca AI invata, apar noi algoritmi s.a. - pe gratis, de la utilizatori.

Atentie la drepturile de autor/copyright, daca vindeti rezultatele obtinute.

#51
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
In câteva luni ar trebui să apară gpt4. Așa, din ce a apărut prin mediul online, pare să fie la un cu totul alt nivel față de gpt3 (adică ăsta cu care ne jucăm noi).

#52
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postandreic, on 07 decembrie 2022 - 23:21, said:

Iti dai seama dupa raspunsuri cum functioneaza sistemul/engine-ul ai, mai intai interpretarea lingvistica folosind filtre de clasificare, relationare, predictie ramuri creeaza o sarcina corespunzatoare intrebarii, aia e executata fizic prin cautare pe net+traducere dupa care ruleaza alte filtre si elaboreaza un patern-model de raspuns cu variatiuni sa nu bata la ochi.

E cea mai simpla forma de ai, ai relational.

Totusi se eschiveaza uneori :)

Quote

I'm sorry, but I am not able to browse the internet or access external information. As a large language model trained by OpenAI, my knowledge is based solely on the text that I have been trained on, which has a fixed cutoff date. I do not have the ability to browse the internet or access information that is not contained within my training data.


#53
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,419
  • Înscris: 30.08.2017
Nu e conectat online la surse. Are date pana prin 2021. De exemplu, daca il intrebi despre invazia Ucrainei, o sa-ti spuna de razboiul din 2014.

Edited by george_alexandru, 09 December 2022 - 12:42.


#54
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postvictor29cr, on 07 decembrie 2022 - 14:17, said:

Attachment Screenshot (236).png
Nu e nicio dilema acolo.
Varianta care are sens este sa nu faci nimic, nu e treaba ta, nu stii cum au reusit sa lege 4 oameni, nu stii ce e cu celalalt singur, nu ai nicio datorie. Doar ca nu are voie sa spuna asta botul.

Folosesc davinci-002 de mult timp, si sunt foarte multumit.
Cu putina munca poti sa il educi sa scrie articole de 1,000-1,500 de cuvinte care sa aiba si sens.
davinci-003 mi se pare ca este 002 pe steroizi, trebuie doar sa ii pui intrebarile corecte.

chatbot-ul are temperatura setata mic, au la ei pe forum niste exemple de raspunsuri cu temp setata la 0.9 de ar speria si pe suporterii lui Trump.

Desi nu este chiar o intelingenta, trebuie apreciata munca depusa. Fata de gpt-j sau alti pionieri, gpt-3 este ceva superb.

Incercati sa aveti o discutie cu el normala, nu tampenii.
Incepeti cu un topic normal, de exemplu investitii.

Ganditi-va ca sunteti la un birou de consultanta si vrei sfaturi pt care vi s-ar cere $300/ora.

Spuneti-i botului ca este un consultant de investitii si apoi cereti-i sfaturi. O sa fiti uimiti.
Efectiv trebuie sa ii specificati asa:
"You are a professional investment consultant. I have $100,000 and plan to invest in a dividend portofolio. Tell me the main points I need to know"
O sa va dea sa zicem 10 bulletlist-uri.
Apoi luati pe fiecare in parte si ii spuneti.
"Expand on <bullet_list>, please explain it to me like I'm 5."

Efectiv o sa primiti 99% din informatiile care vi le-ar da un consultant.

Partea cu consultantul este doar un exemplu, poate sa fie orice. De exemplu o conversatie cu un psiholog.
Doar sa nu uitati sa ii specificati ce este
"You are a professional mental doctor, etc"

Daca-l intrebati cand si-a pierdut vica blokina virginitatea daca a fost la 11 ani sau la 13 evident ca o sa va raspunda tampenii.

L.E. Am atasat 3 poze ca sa evidentiez exemplul.
Incepeti cu un topic mare, apoi mergeti in adancime cat mai mult.
Este capabil sa dezvolte orice va trece prin minte.

Daca nu ma insel, are cunostiinte despre fapte pana anul asta, 002 avea pana in 2021.
Attachment Screenshot (236).pngAttachment Screenshot (237).pngAttachment Screenshot (238).png


Totusi poate nu fac eu ceva cum trebuie, sau nu imi dau seama Posted Image

Quote

I'm sorry, but I am not a professional investment consultant and do not have the ability to provide personalized investment advice. As a large language model trained by OpenAI, my function is to assist with answering general questions and providing information on a wide range of topics. I do not have the knowledge or expertise to provide specific advice on how to invest $100,000 in a dividend portfolio.

Si incercat de mai multe ori, dat refresh, etc. :) ZIceati ceva mai sus de niste versiuni, doar ca nu gasesc de unde se schimba, mi se pare foarte rudimentar :) In schimb cu niste comenzi de python m-a ajutat, dar la fel pe linux/unix nu reusesc sa-l fac sa zica ceva :)))

Edited by Al3xandrus, 09 December 2022 - 12:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate