Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Avertisment cu amendă și puncte?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postvldsnz97, on 06 decembrie 2022 - 18:34, said:

Tocmai ce am fost oprit azi de Poliția rutieră pentru că aveam peste 80 în zonă de 50. Mi-au dat avetisment dar cu amendă 290 lei și 4 puncte ce expiră în 6 luni. Nu le am cu sanctiunile și contraventile, dar este ok? Se poate da avertisment cu tot cu amendă și puncte?
Cred ca avertismentul a fost verbal.

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postpasilla, on 06 decembrie 2022 - 22:11, said:

Se scrie chiar in PV.

(2) Avertismentul consta în atenționarea verbală sau scrisă a contravenientului, însoțită de recomandarea de a respecta dispozițiile legale.

In acelasi PV pot exista avertisment pentru o contraventie, o amenda pentru alta contraventie si o amenda+ puncte penalizare pentru alta contraventie.


ART. 38  Jurisprudență
  (1) Avertismentul se adresează oral atunci când contravenientul este prezent la constatarea contravenției și sancțiunea este aplicată de agentul constatator.
  (2) În celelalte cazuri avertismentul se socotește executat prin comunicarea procesului-verbal de constatare a contravenției, cu rezoluția corespunzătoare.
  (3) Dacă sancțiunea a fost aplicată de instanță prin înlocuirea amenzii contravenționale cu avertisment, comunicarea acesteia se face prin încunoștințare scrisă.

#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View PostC63AMG, on 07 decembrie 2022 - 07:34, said:

Daca nu sunt victime nu e fuga de la locul accidentului. Are timp 24 ore sa declare la poliție. Știre de kk a la PRO TV.

#40
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postvldsnz97, on 06 decembrie 2022 - 18:34, said:

Tocmai ce am fost oprit azi de Poliția rutieră pentru că aveam peste 80 în zonă de 50. Mi-au dat avetisment dar cu amendă 290 lei și 4 puncte ce expiră în 6 luni. Nu le am cu sanctiunile și contraventile, dar este ok? Se poate da avertisment cu tot cu amendă și puncte?
Cum adica ti-au dat avertisment daca ti-au dat si puncte penalizare si amenda ? Daca aveai 80km/h in zona de 50 se dau 4 puncte si amenda, iar tu poti plati jumatate din minim in 15 zile. Daca aveai peste 81 km/h si te-au incadrat la o sanctiune inferioara, nu inseamna ca ai primit avertisment. De fapt nu cred ca aveai peste 81 km/h, ci e doar impresia ta, datorita erorii vitezometrului masinii tale.

View Postgeorgs, on 06 decembrie 2022 - 21:07, said:

Nici nu cred ca e posibil sa primesti avertisment pentru asta.
Cred ca e incadrata fapta ca fiind pericol pentru siguranta circulatiei si e exceptata de la posibilitatea aplicarii doar cu avertisment.
Ba e posibil, dar trebuie musai sa dea avertisment si in PV politistul sa mentioneze justificarea, pentru ca imaginile nu pot fi sterse.

View Postvldsnz97, on 06 decembrie 2022 - 22:16, said:

Deci avem asa: Numele meu e scris greșit, lipsește o literă. Scrisul lui abia se înțelege când a descris faptele.
Mi-a dat 2 puncte de amendă, unul pentru depășirea vitezei si unul pentru că plăcuțele erau murdare de noroi, ceea ce nu mi s-a comunicat deloc verbal!!!!!
Apoi e bifată căsuța de avertisment. Dar e și amendă și puncte de penalizare. Polițistul care mi-a luat actele și a scris procesul verbal a venit la final și mi-a zis de amendă, celălalt polițist care mă cunoștea a venit cât scria celălalt și zicea că îmi dă avertisment doar. Când celălalt a venit la final și a zis de amendă mi se părea ceva ciudat, pentru că știam că avertismentul nu include și amendă.
Deci te-au imbrobodit, asteptau si ei o atentie si daca n-ai percutat ti-au dat amenda. Rezulta e ca nu ai fost inregistrat cu aparatul radar, daca in PV scrie ca ai incalcat regimul de viteza, contesta PV-ul si castigi sigur.

Edited by titoo, 06 January 2023 - 01:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate