Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Nedumerire despre shieldul placii de baza

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009
E vorba despre acel capac metalic care fixeaza porturile placii de baza. Dupa ce rupi acele bucatele metalice aferente porturilor mai raman totusi niste lamele mici metalice care pot fi fie rupte ori indoite in interiorul unora dintre porturi.

Intrebarea e la ce ajuta ele si daca e indicat sa le indepartam complet sau sa le indoim in interior? Daca le indoim in interior nu exista vreun risc de scurt sau ceva de felul asta?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007
Google Nest Audio sau varianta mai mica Nest Mini

#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Poza.
Astea?
Attached File  Image1.jpg   217.95K   36 downloads
Nu e nici un pericol. Sint de fixare, din experienta mea nu ajuta mare brinza.
Le-am vazut pozitionate in absolut toate felurile, placa de baza si cablurile bagate in mufele respective s-au comportat exact la fel.

#4
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View Postnixrohnson, on 06 decembrie 2022 - 17:49, said:

Poza.
Astea?
Attachment Image1.jpg
Nu e nici un pericol. Sint de fixare, din experienta mea nu ajuta mare brinza.
Le-am vazut pozitionate in absolut toate felurile, placa de baza si cablurile bagate in mufele respective s-au comportat exact la fel.

Astea numai ca parca aici sunt pozitionate altfel, la ce pc-uri am vazut eu le aveau puse pe celelalte laturi dar despre aceleasi lamele discutam. Am zis sa nu existe vreun risc sa dauneze cumva. Am citit adineauri o parere cum c-ar fi gandite sa reduca emisiile electromagnetice da' eu ma temeam sa nu faca cumva vreun scurt cu ceva sau ceva de felul asta Posted Image

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
daca shield-ul este original, venit impreuna cu placa de baza, n-ar trebui sa fie nevoie sa rupi nimic pe acolo.

Edited by _Smiley_, 06 December 2022 - 18:50.


#6
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Da, sint unele modele cu clamele alea altfel.
Nu reduc nici o emisie nicaieri.
Nu fac nici un scurt, nu ajung nicaieri periculos.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
Unele sunt gandite ca sa fii sigur ca face contact cu masa (de obicei la porturi USB). In general ele trebuie sa faca contact cu exteriorul porturilor, daca face contact cu interiorul mai incearca o data sa pozitionezi placa de baza.
Cert e ca nu trebuie rupt nimic la niciun shield din ce-am vazut eu pana acum (si am vazut cateva), in cel mai rau caz trebuie indoite la loc daca le-ai starmbat cu placa de baza din greseala. Doar la carcasele mai low-end trebuie rupte placutele din dreptul porturilor PCI, dar banuiesc ca nu despre alea intrebi.

E ok sa atinga partile metalice - https://www.overcloc...le.3398179/full
Nu e ok sa ai elemente de metal in porturi, de gen - http://209.68.14.80/...ms/figure68.jpg

Edit: am inlocuit prima poza ca era pus putin stramb si acolo. :D

Edited by TehCube, 06 December 2022 - 19:21.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Sper ca nu le-ai rupt. Sunt pentru alinierea shieldului cu porturile usb. Practic porturile usb se proptesc in ele fara sa deranjeze conexiunile.

#9
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

View PostTehCube, on 06 decembrie 2022 - 19:19, said:

Unele sunt gandite ca sa fii sigur ca face contact cu masa (de obicei la porturi USB). In general ele trebuie sa faca contact cu exteriorul porturilor, daca face contact cu interiorul mai incearca o data sa pozitionezi placa de baza.
Cert e ca nu trebuie rupt nimic la niciun shield din ce-am vazut eu pana acum (si am vazut cateva), in cel mai rau caz trebuie indoite la loc daca le-ai starmbat cu placa de baza din greseala. Doar la carcasele mai low-end trebuie rupte placutele din dreptul porturilor PCI, dar banuiesc ca nu despre alea intrebi.

E ok sa atinga partile metalice - https://www.overcloc...le.3398179/full
Nu e ok sa ai elemente de metal in porturi, de gen - http://209.68.14.80/...ms/figure68.jpg

Edit: am inlocuit prima poza ca era pus putin stramb si acolo. Posted Image

Aia zic ca ele vin in interior si unele ating alte parti metalice de ex de prin porturile usb.

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 09.01.2007
inseamna ca nu e montata corect, pune poze, vezi un ghid pe youtube (install IO Shield), etc.

#11
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postholimen24, on 06 decembrie 2022 - 21:02, said:

Aia zic ca ele vin in interior si unele ating alte parti metalice de ex de prin porturile usb.

Aia CINE ?
E normal sa atinga alte parti metalice, nu conteaza ca sint in interior / exterior.
Toata carcasa atinge alte parti metalice - partea exterioara a mufelor si suruburile de fizare a placii de baza si etc. etc. etc.
Dar nu ajung clamele alea mici la circuitele cu adevarat sensibile si "interzise", n-au cum.
Cum am zis: POZA!!

#12
holimen24

holimen24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 23.05.2009

 nixrohnson, on 07 decembrie 2022 - 14:12, said:

Aia CINE ?
E normal sa atinga alte parti metalice, nu conteaza ca sint in interior / exterior.
Toata carcasa atinge alte parti metalice - partea exterioara a mufelor si suruburile de fizare a placii de baza si etc. etc. etc.
Dar nu ajung clamele alea mici la circuitele cu adevarat sensibile si "interzise", n-au cum.
Cum am zis: POZA!!

Aia cu ce spuneai si am boldit ca nu e ok sa atinga alte parti metalice in interiorul porturilor dar am vazut si asa fara sa apara surprize neplacute.

Asadar declar problema lamurita, merci tuturor pentru participare :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate