Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Legare 2 instalatii de Craciun

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Buna seara. Am 2 instalatii de Craciun. Una din ele e arsa in ptoportie de 40%. Ma gandeam sa tai partea defecta si sa o leg la instalatia cea buna. Instalatia cea buna are o conexiune in genu. Se poate gasi vreo adaptare ca sa o conectez la acea conexiune? Presupun ca ar functiona nu? Aveti idee cum se numeste o conexiune din aceea cu 2 pini?

Attached Files


Edited by aditzuuu, 06 December 2022 - 17:18.


#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006
Toate bune si frumoase pana aici, inclusiv poza. Dar nu e de ajuns, despre ce instalatie vorbim cu becuri/leduri/banda led samd, de interior sau exterior? Daca ai pune mai multe poze poate ne-am edifica cumva. Informatiile complete si detaliate ajuta, daca nu le oferi nimeni n-are de unde ghici despre ce este vorba.

Edited by Wzzz, 06 December 2022 - 21:13.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Contector se numeste
Am vazut si in DEDEMAN
Asa ceva
https://www.decocrac...p?productID=393
https://www.decocrac...hp?productID=18

#4
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Aceasta e cutia cu detaliile produsului

Si aceasta e instalatia defecta in sine. Cealalta instalatie e identica cu aceasta

Attached Files



#5
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006
Mai aditzuuu, tot zgarcit esti la poze? Pune poze cu instalatia in sine, e tip "furtun", sigur sunt LED-uri? Chinezul a scris acolo LED si in partea dreapta 240 bulbs. Care-i adevarul pana la urma? Dioda electroluminescenta (LED) e cu totul altceva iar bulbs (becuri cu filament) e o alta mancare de peste. De unde stim noi ce-au vrut sa zica fratii cu ochi oblici? Poate e doar e chestiune de marketing, scrie LED dar sunt becuri. Stiu ca ti se par amanunte lipsite de importanta dar nu-i asa. Eventual fa poze si la cealalta instalatie.

Edited by un_el, 06 December 2022 - 17:53.


#6
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Acestea sunt ambele instalatii. Cutia era identica la amandoua decat ca au fost achizitionate in ani diferiti( asa ca culoarea firului la una e alba si la alta negru si culorile la led-uri difera putin).

Attached Files


Edited by aditzuuu, 06 December 2022 - 18:02.


#7
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Cautand mai atent am gasit asta. Intrebarea este daca se gasesc si prin Romania..

Attached Files



#8
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006
Ce-ti ajunge tie in conectorul ala e deja curent redresat? Mai ai vreo cutiuta, ceva sau in respectivul conector se afla si puntea de diode? Ai cu ce masura? Notiunile de baza despre electricitate le ai? Daca nu stii despre ce vorbesc mai bine las-o balta si ia-ti alta instalatie, nu te complica. Teoretic se pot face destule "smecherii" pentru a le face sa functioneze simultan, practic, daca nu te pricepi mai bine renunti. Nu-ti spun cu rautate lucrul asta, nu-i flame, dar ca sa eviti eventualele neplaceri iti spun sincer sa te mai gandesti. Din cate observ eu si dupa cum pui intrebarile vrei ceva "de-a gata" care sa functioneze din prima. Asa este?

Edited by un_el, 06 December 2022 - 19:36.


#9
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Atunci pun alta intrebare. Pot taia bucata de instalatie care numai functioneaza? Ce ar trebui sa folosesc ca sa functioneze bucata cealalta? Ar trebui sa inchid circuitul presupun. Am gasit asa ceva pe internet dar nu gasesc la mn in localitate. Cu ce altceva as putea sa inchid circuitul?

Attached Files


Edited by aditzuuu, 06 December 2022 - 20:03.


#10
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

View Postaditzuuu, on 06 decembrie 2022 - 20:01, said:

Atunci pun alta intrebare. Pot taia bucata de instalatie care numai functioneaza? Ce ar trebui sa folosesc ca sa functioneze bucata cealalta? Ar trebui sa inchid circuitul presupun. Am gasit asa ceva pe internet dar nu gasesc la mn in localitate. Cu ce altceva as putea sa inchid circuitul?

Te-am intrebat niste lucruri, raspunsurile nu le-ai oferit pentru ca nu stii despre ce este vorba. Fara suparare dar neavand habar de niste lucruri simple n-are rost sa te complici. N-au nicio importanta conectorii pe care ii folosesti (dintr-un anumit punct de vedere), ce ai postat tu sunt conectori folositi cu precadere in SUA, in Europa se folosesc clemele WAGO desi nu-i o regula. Mai tine cont de un lucru, conectorii astia sunt facuti pentru interior in niciun caz pentru exterior unde poate ploua, ninge, mai poate fi ceata si umezeala. Oricum la consumul pe care il ai acolo nu se justifica niciuna din solutii.
Ca idee si material de studiu: poti alimenta bucata de instalatie care este buna dintr-un alimentator separat care sa-ti o ofere o izolatie cat mai buna fata de reteaua electrica sau baterii. In cazul asta trebuie sa vezi cum sunt legate respectivele leduri. Cunosti termenii de serie si paralel?

Edited by un_el, 06 December 2022 - 20:20.


#11
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Pai ce m-ai intrebat si nu ti-am raspuns? Ti-am trimis poze si detaliile cu cutia. Ma poti ajuta sau nu?
E vreo posibilitate sa leg aceste 2 instalatii intre ele? Sau macar sa tai partea care numai functioneaza din prima instalatie si sa le folosesc separat?  Daca se poate si vreti sa ma ajutati as aprecia...

#12
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Arată ce bagi in priză, concret, e ștecher sau alimentator ?
Daca e alimentator, scrie pe el tensiunea de ieșire, spune cât e.


#13
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

Quote

Ce-ti ajunge tie in conectorul ala e deja curent redresat? Mai ai vreo cutiuta, ceva sau in respectivul conector se afla si puntea de diode? Ai cu ce masura? Notiunile de baza despre electricitate le ai?

Ai raspuns la intrebarile astea? Nu!

Quote

Ca idee si material de studiu: poti alimenta bucata de instalatie care este buna dintr-un alimentator separat care sa-ti o ofere o izolatie cat mai buna fata de reteaua electrica sau baterii. In cazul asta trebuie sa vezi cum sunt legate respectivele leduri. Cunosti termenii de serie si paralel?

Teoretic ai putea sa vii in prelungirea primei instalatii cu a doua in anumite conditii. Dar din cate vad eu, avand cunostinte limitate despre electricitate/electronica ma abtin sa-ti raspund din motive ce tin de propria ta securitate. Chiar n-as vrea sa se intample ceva cu tine si sa te am pe constiinta, fereasca Dumnezeu! Nu stiu despre ce este vorba exact acolo, asa ca ma delimitez de la a mai discuta si a-mi mai da cu parerea. Daca alti colegi vor dori sa te ajute, iti doresc succes!

#14
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
E cu stecher.Ambele sunt cu stecher.

Attached Files



#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

View Postaditzuuu, on 06 decembrie 2022 - 20:42, said:

E cu stecher.Ambele sunt cu stecher.

Ecola! Posted Image Si cutiuta aia de dupa stecher ce crezi ca reprezinta? Vezi de ce te-am intrebat ce te-am intrebat mai devreme? Posibil sa fie cumva vreo sursa in comutatie care sa-ti alimenteze ledurile plus "jocul de lumini" daca are asa ceva. Exact cum este aia de la telefonul mobil, modele mai vechi de tv-uri, sisteme audio, tv tunere, (fara "orga de lumini") samd... Crezi ca te-am intrebat doar asa ca sa ma aflu in treaba? Aparat de masura ai, stii sa-l folosesti? Oricum chinezaria aia daca e sursa de alimentare e la limita limitei din cauza costurilor care trebuie mentinute scazute asa ca ia-ti gandul. Daca reusesti printr-o minune sa pui si cealalta bucata de instalatie care functioneaza fie face poc din prima, fie merge o perioada de timp dupa care face poc. In cel mai fericit caz fara incendiu, daca lucrul asta nu se va intampla mai taziu datorita faptului ca se va incinge in timp. Lasa-te de experimente! La cat costa o panarama de instalatie din asta si la cat te pricepi tu n-are rost.

Edited by un_el, 06 December 2022 - 21:01.


#16
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Am analizat acum mai bine.
Stai ca mai e si sarbatoare azi.
Am reusit sa le conectez acum intre ele. Se aprind ambele instalatii. Stecheru se poate deconecta prin mufele acelea americane. Am conectat male-ul la female-ul celei de-a doua instalatii si functioneaza foarte bine. Daca reusesc sa tai si bucata nefunctionala treaba este buna

Attached Files



#17
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,847
  • Înscris: 24.11.2006

View Postaditzuuu, on 06 decembrie 2022 - 21:08, said:

Am analizat acum mai bine.
Stai ca mai e si sarbatoare azi.

Am reusit sa le conectez acum intre ele. Se aprind ambele instalatii. Stecheru se poate deconecta prin mufele acelea americane. Am conectat male-ul la female-ul celei de-a doua instalatii si functioneaza foarte bine. Daca reusesc sa tai si bucata nefunctionala treaba este buna

Zici tu? Daca-i sarbatoare astazi se schimba fizica si tot ce deriva din ea cumva? Sau doar alte chestii prin care sarbatorim sarbatoarea? Or fi cantitatile mai mari decat deobicei? :lol: Daca ai sti ce faci pe acolo bine ar fi, da' da-i in continuare, fa o "romaneasca" ce-o iesi, vezi tu! Daca iese fum si face poc inseamna ca nu ti-a iesit, poti sa mai incerci. Sper ca sigurantele sa functioneze. Sa ai telefonul langa tine si o alta persoana sa apeleze in caz de ceva 112. Romanii "este" buni la toate, nu conteaza ca nu se pricep.

#18
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Voi vedea maine. A2a instalatie am luat-o azi. Voi incerca maine  sa o schimb cu cea mai mare instalatie disponibila de la ei din magazin. Ca sa nu imi fie frica ca face boom

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate