Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Studiu de caz: samuraiul Yamaha/ Triangle vs. pitikul upgradist mercenar

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
M-am luat dupa colegi, am pus Pablo de Sarasate, duce bine de tot, frumos dar nu pare sa fie dificil.

'Nacarile' un album care suna holografic rau de tot (adica bine), iti pierzi simtul orientarii in spatiu.

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Conform Consiliului Piticilor Audiofili, la achizitia AS1100 de la neamt din casa urma sa imi trimita ulterior cutia originala, ca era depozitata in alta parte.
Voila cutia, dupa cateva luni bune, ca sa intarim sloganul 'neamtul tot neamt ramane'.
Faza haioasa este: achizitia din Germania am facut-o printr-un prieten care lucreaza acolo, ca aia raspund bine la cetateni stabiliti la ei si care vorbesc frumos germana. Deci cutia tot prin prieten am primit-o, iar el a traficat-o fara sa o deschida, glumeam ca poate inauntru e vreun praf alb sau o pisica moarta...

Attached Files


Edited by overseas, 16 December 2022 - 15:13.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Tuning fara bani. Am mutat putin boxele din pozitia 1 (initiala) si anume in pozitia 2:
de la perete: de la 40 cm => la 60 cm (portul e in fata DAR tweetere suplimentare pe spate)
distanta intre boxe (masurat intre centre): de la 220-230 cm => la 280-290 cm
pereti laterali - NU am, adica sunt la cate 3m... practic ascult in camp
orientarea a ramas foarte putin spre ascultator, sa zic 15 grade
locul de ascultare stabilit cu sfintenie la 38% de zidul (geamurile) din spate - cand ii dai o regula simpla unui audiofil neinstruit, o va respecta cu habotnicie...
a rezultat un triunghi perfect cam la 290-300 cm
spatiul e mare, 60 mp deschisi cu 2 deschideri spre niste holuri

Mmm, scena mai larga dar suna usor 'defazat', cam dezlanat, cam bubuit, nope.

Pozitia 3: am schimbat doar unghiul => vreo 30 grade aproape. Dap, mai bine per total, mai impresionant chiar decat pozitia 1.

Comentariu: cand le tin in pozitia 1, relativ apropiate la 220 cm, nu vor prea orientate spre ascultator, doar foarte putin.

Vreau sa mai ascult in pozitia 3 si sa le mai rotesc inca putin catre ascultator...

Intrebare: exista vreo regula magica ca sa merite sa mentin triunghiul echilateral perfect ?! Chestia e ca, fiind acel punct de ascultare fix la 38% (cred ca 38 de pastile pe zi imi prescrie terapistul, daca ii povestesc...), triunghiul vietii are latura cam de 3m, ceea ce mi se pare mult intre boxe.

#40
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Uau, nu mai misc nimic, se aude super. Pastrez triunghiul masonic piramidal energetic bazal.
The dark side of the moon/ Eclipse, pe CD remastered - e o voce acolo care te invaluie psihedelic.
Tarja , World in my eyes - in pozitia 2 se auzea cam dezlanat, acum se aude minunat, detalii, punch, armonie.

Numai putin sa bag niste holsuruburi in gresie sa fixez boxele clar pe pozitie, sa nu pierd azimutul.
Piticul se tavaleste disperat, pe moment e fara argumente, nu are ce sa critice.

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Nu e regula de aur. Multi prefera  isoscel, adica latura dintre boxe un pic mai mica. Iar acele 38% sunt un punct de plecare, poti muta fotoliul un pic mai in fata sau mai spate, vezi ce iese. Ba chiar poti muta tot triunghiul 50cm mai la dreapta sau mai la stanga, sau 1 metru si vezi ce iese.

#42
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Îmi cer scuze, dar nu mă pot abține: voi când vă așezați în fotoliu măsurați cu ruleta distanta până la / între boxe? 📐

#43
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 godaro, on 06 ianuarie 2023 - 16:43, said:

Îmi cer scuze, dar nu mă pot abține: voi când vă așezați în fotoliu măsurați cu ruleta distanta până la / între boxe? ��

Boss, eu sunt in stare sa ma masor intre urechi.

Nu confirm si nu  infirm. Voi credeti ca degeaba invoc 'terapistul' ?! Problema e ca nu ma primeste nimeni, cica nu ma incadrez in manuale.

#44
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Din cauza voastră am început să mă încrunt înspre amplificatorul meu chinezesc. El săracul se aude bine, alte repere audio nu am care să mă zgandare, dar știu eu că undeva dintr-un depozit scheaună un amplificator mai de firma cu DAC incorporat. Cred că Emotiva BASX îl cheamă, dar trebuie sa îi "ascult" chemarea mai de aproape.👂

Edited by godaro, 06 January 2023 - 17:06.


#45
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pffaaa, pune-l la lucru, fa comparatii, muta-le prin casa, scoate ceara din urechi, schimba muzica, fa un playlist cu de toate, lasa audiofilia sa scoata ce e mai rau din tineeeeeeee..... 2023 sa fie anul sunetului perfect !

Ala de mai sus e un pamflet, da ?

Aha, chifi e Ayima parca ? Si, ceva diferente la ureche cu Emotiva la volume omenesti ? Emotiva e cu pretentii, la bugete normale, pe termen lung ma uit la monoblocurile lor.

ce voiam sa zic... tu razi de ruleta mea... ieri am discutat cu un tip dintr-un showroom audio, omul imi explica cum face el reglaje de sunet pe un procesor de 10k euro dupa ureche, nu curba automata, nu masuratori si grafic, ci dupa ureche zice ca 'la xx Hz ii dau mai sus, la yy hz dau mai jos bla bla'; pai ala are procesor in cap ?!?!

Ah, stai,,, Emotiva iti 'cheama portofelul' ?! Pai sa analizam, ce, cum, cat ?

#46
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
https://www.avstore....otiva-basx-ta1/
Dracu' sa-l ia de pitic nebun.

#47
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Nu exista decat pitici nebuni, pitici zdraveni nu am vazut.

Acuma, cred ca sh am tot vazut ba Rotel, ba Emotiva foarte curatele, in intervalul 800-1000 lei.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
2023, anul in care s-a dat briciul la maimuta.
629 lei ca sa ma joc putin, ma astept la impact practic minimal, dar tot jucandu-ma poate imi va folosi 1%.
Stiu ca sunt 26739 de motive pentru care ce voi masura nu e relevant, nu va obositi.

Attached Files



#49
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018

 godaro, on 06 ianuarie 2023 - 17:33, said:

https://www.avstore....otiva-basx-ta1/
Dracu' sa-l ia de pitic nebun.
Nu mai retin, ce boxe ai?

#50
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Heco Victa Prime 702

#51
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 19.06.2018
Ei, atunci lasa l pe drac sa si ia piticul. Asa, ca incercare de curiozitate si apoi retur merge, dar ca upgrade nu e o idee stralucita. Intai boxele, apoi amplificarea.

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Am inceput anul in forta. Arma secreta, cablul Ethernet pentru streamer. Plat, ca sa niveleze curba de frecvente. Negru, ca sa duca basul ca lumea. Ieftin, ca sa fiu sigur ca nu i-au bagat ulei de sarpe.

Attached Files



#53
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
Il stiu, the dark sound.

#54
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
Apropo de pitici, mă lăudam pe un alt topic că am reușit să scot Spotify bit perfect prin ASIO către chinezăria integrata. Si ca sa le dau satisfacție lui @JLP și @Vinciun ..  nicio diferență de calitate. Dar am omorât un pitic🤟

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

BrosteanuRobert

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate