Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sotie ce refuza sa-si ingrijeasca sotul ramas la pat

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#19
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020

tehnics said:

1670319044[/url]' post='29571128']
si asta e adevarat, ca uneori aduni ceea ce semeni.
Legal sotia nu are drept sau obligatie sa-l ingrijeasca dar are obligatia sa-l lase sa intre in apartament sau curte, unde are el domiciliul. ce se intampla dupa prag, doar el va sti.

Din nou, multumesc. Asta voiam sa stiu. Ma gandeam ca poate e ca in cazul ingrijirii copiilor, stiu ca sunt legi care obliga parintii sa o faca pana la o anumita varsta.

pateu_98 said:

1670319132[/url]' post='29571134']
Banuiesti gresit

Nu exista nici o lege care sa le impiedice pe surorile lui sa il ingrijeasca daca ele vor
Il pot lua si acasa la ele sa aiva grija de el pana isi revine

Legea poate interveni decat daca sotia si copii lui nu vor sa le lase pe surorile omului sa il ingrijeasca la el acasa sau sa il ia de acolo la ele acasa si el nu poate comunica
Da daca el poate comunica prin vorbit, scris sau semne nu mai poate interveni legea daca el zice ca vrea sa mearga la surorile lui acasa sa fie ingrijit

Singura mea solutie e ca surorile lui sa il ia de acolo sa il ingrijeasca la ele acasa ca la el il mananca cainii daca sotia si copii lui nu isi dau interesu
Multumesc, dar am spus ca vor sa ajuta, si nu ca au si posibilitatea sa-l ia spre ingrijire. Am dat mai sus un exemplu de ajutor din partea lor.

Yhzx23 said:

1670319179[/url]' post='29571136']
Sotul poate solicita sa fie dus acasa cu salvarea asa ca atunci cand vor suna la usa baietii de pe salvare ma indoiesc ca sotia nu va deschide!

Si sa zicem ca nu deschide usa daca suna baietii de pe salvare la politie cam in cate minute crezi ca vine politia?

Sotul poate solicita un asistent social pentru persoana cu handicap si cel putin 5 zile pe saptamana a minim 8 ore va avea cine sa ii aibe de grija.
Foarte bun exemplu. Multumesc.

abac said:

1670319370[/url]' post='29571142']
Eu inteleg ca sotia nu vrea sa il ridice din spital si intentioneaza sa il lase in grija statului.

Intrebarea e ce poate statul sa faca cu acea persoana care necesita ingrijiri speciale si care nu este preluat de familie. Ca de dat pe trotuar in fata spitalului nu cred ca se pune problema.

Nu m-as mira asa tare...Suntem in Romania.

Edited by Karhu, 06 December 2022 - 14:44.


#20
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 12.09.2005
Baga divort si se impart bunurile.
Ori vand si impart, ori unul ramane si despagubeste in termeni agreati.

Edited by gear, 06 December 2022 - 11:51.


#21
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008

View PostFriskey, on 06 decembrie 2022 - 11:47, said:

Nu poti sa vinzi un bun comun daca cealalta parte nu doreste vanzarea.
Printre randuri inteleg ca au mai multe proprietati asa ca la partaj se pot imparti, si chiar daca ar avea o singura proprietate, sigur exista o solutie ca sa primeasca partea ce i se cuvine. Daca cel ce detine o parte din proprietate refuza sa vanda sigur exista mijloace prin care este obligat intr-un timp dat sa-l despagubeasca pe celalt cu partea ce i se cuvine.

#22
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,471
  • Înscris: 21.04.2014
In caz de hemiplegie in urma unui avc, bolnavul se poate recupera prin fizioterapie ajungind sa se poata deplasa singur cu ajutorul bastonului. Cu cit mai repede se incepe antrenamentul fizic, cu atit mai bine. Medicii ce spun in privinta asta? :rolleyes:

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 11:38, said:

Oarecum, da. Ne interesam de o clinica privata acum.
Banuiesc ca esti una dintre surori..

Edited by tehnics, 06 December 2022 - 12:02.


#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
toata discutia incepe de la: el in ce stare este cu intelectul? poate decide pt el? daca da poate cere sa-l duca salvarea acasa, acolo pot sa-l ajute copii sau altcineva sa gasesca persoana care sa-l ingrijeasca (presupunand ca-si permite), ulterior poate obtine si pensie de handicap, ingrijitor, poate opta sa mearga la un camin de batrani.

Edited by Fane, 06 December 2022 - 12:07.


#25
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020

View Posthoneybee, on 06 decembrie 2022 - 11:59, said:

In caz de hemiplegie in urma unui avc, bolnavul se poate recupera prin fizioterapie ajungind sa se poata deplasa singur cu ajutorul bastonului. Cu cit mai repede se incepe antrenamentul fizic, cu atit mai bine. Medicii ce spun in privinta asta? Posted Image
Da, am aflat ca este un centru de recuperare ok in Eforie Sud. Am aflat de la un caz asemanator si ne interesam acolo.

View Posttehnics, on 06 decembrie 2022 - 11:59, said:

Banuiesc ca esti una dintre surori..
Sunt fiul uneia. Si m-am gandit sa obtin niste informatii deoarece ambele sunt agitate si nu prea stiu ce sa faca. Momentan incearca sa o convinga pe matusa-mea sa aiba grija de el, dar slabe sanse...

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Pana la Eforie, da-ti un telefon si la Ana Aslan, langa Bucursti. Ar fi mai usor de transportat si mai usor de supervizat toate lucrurile de aici. In vechea locuinta, fara ingrijire si (probabil) fara caldura .... nu va avea prea multe sanse de refacere.

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 12:07, said:

Sunt fiul uneia. Si m-am gandit sa obtin niste informatii deoarece ambele sunt agitate si nu prea stiu ce sa faca. Momentan incearca sa o convinga pe matusa-mea sa aiba grija de el, dar slabe sanse...
Foarte bine. Succes in continuare.

Din experienta familiala iti spun ca recuperarea unui bolnav cu AVC depinde doar si doar de dorinta lui de recuperare. Si e al naibii de important sa nu mai puna strop de alcool in gura si sa se tina de cele indicate de medici. In mare parte, cu cat se apuca mai devreme de tratament cu atat sansele sa-si revina sunt mai mari.

#28
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 12:07, said:

Sunt fiul uneia. Si m-am gandit sa obtin niste informatii deoarece ambele sunt agitate si nu prea stiu ce sa faca. Momentan incearca sa o convinga pe matusa-mea sa aiba grija de el, dar slabe sanse...

Cum a zis si colegu mai sus
Prima data tre sa afli in ce stare este cu intelectul, poate decide pt el ? Daca da atuncea trebuie sfatuit sa nu se duca la el acasa, sa bage divort si sa faca repede partajul ca sa aiba bani pentru internarea la un centru de recuperare.

Treaba e ca pana se aproba divortu si primeste banii de la partaj dureaza si el trebuie ingrijit in tot timpul asta si acasa cu sotia o sa fie aiurea ca ea n o sa aiva grija de el
Deci ori trebuie apelat la Asistenta Sociala sa primeasca un ingrijitor de 10 - 12 ore pe zi in fiecare zi ori sa aiba grija de el cumva surorile lui pana la divort si partaj

E foarte complicata situatia lui ca in Romania nu exista legi care sa oblige sotia sau copii sa aiba grija de el

Da daca are acum bani sa plateasca ingrijirea sa la Centru de recuperare Eforie Sud sau la Centrul Ana Aslan din Bucuresti spune la surorile lui sa il duca direct la unu din centrele astea de recuperare si sa se ocupe ele de actele de divort si partaj

#29
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

View PostYhzx23, on 06 decembrie 2022 - 11:32, said:

Sotul poate solicita sa fie dus acasa cu salvarea asa ca atunci cand vor suna la usa baietii de pe salvare ma indoiesc ca sotia nu va deschide!

Si sa zicem ca nu deschide usa daca suna baietii de pe salvare la politie cam in cate minute crezi ca vine politia?

Sotul poate solicita un asistent social pentru persoana cu handicap si cel putin 5 zile pe saptamana a minim 8 ore va avea cine sa ii aibe de grija.

Da si in celelalte ore ce face? Ce face daca-l apuca treaba mare? Face pe el si sta pana a doua zi cand vine asistentul social?

Edited by gerbil, 06 December 2022 - 12:37.


#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 12:07, said:

Sunt fiul uneia. Si m-am gandit sa obtin niste informatii deoarece ambele sunt agitate si nu prea stiu ce sa faca. Momentan incearca sa o convinga pe matusa-mea sa aiba grija de el, dar slabe sanse...
Eu as discuta lucrurile foarte clar cu sotia:
- daca nu vrea sa aiba grija de el, divort + vandut apartamentul comun, iar el internat la un centru unde poate fi ingrijit (cu o parte din banii de pe apartament asigur plata ingrijirii plus ce mai ofera statul) + vizitat de catre cele doua surori ... desi am o banuiala ca nu ii va conveni sotiei sa ramana cu jumate din banii de apartament, care poate nu vor fi suficienti sa-si ia altul, dar pana la urma e dreptul ei sa aleaga varianta asta daca nu mai vrea sa aiba de a face cu el
- daca vrea sa aiba (o minima) grija de el, pastreaza apartamentul comun, sotia/copii il ajuta macar intr-o masura minima, eventual o persoana platita de stat face restul daca se poate si asa, iar surorile eventual se implica si ele ca sa nu se planga sotia ca ii e prea greu sa-l ingrijeasca singura

Eu in locul lui as merge pe varianta 1, un centru specializat ofera conditii mai bune decat acasa cu o persoana care nu te doreste acolo si n-are chef sa te ingrijeasca. As pune 75-90% din banii de apartament in titluri de stat listate la bursa (ca sa le pot vinde rapid in caz de nevoie si sa recuperez ceva dobanda) iar cu restul as plati taxa la acel centru de ingrijire. Cu siguranta o mare parte din vina ca s-a ajuns in situatia asta si sotia/copii nu vor sa mai auda de el e a lui, trebuie sa-si asume asta.

#31
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

View Postborn_sinner, on 06 decembrie 2022 - 12:07, said:

Sunt fiul uneia. Si m-am gandit sa obtin niste informatii deoarece ambele sunt agitate si nu prea stiu ce sa faca.

voua va e frica ca ramaneti cu el pe cap, spune-o p'aia dreapta.
si incercati sa o imbarligati pe sotie sa il accepte pe cel care probabil a abuzat-o pe ea si pe copiii ei atatia ani. de primit in casa trebuie sa-l primeasca, ca are domiciliul acolo, mai greu o sa fie daca nu o sa-l ingrijeasca sau o sa divorteze.


aviz amatorilor, sa tineti vie legatura cu consoarta chiar si dupa o anumita varsta. sa-i faci cafeaua, un masaj, o vorba frumoasa, un buchet de flori. ca nu stiti cand picati si ramaneti la mana celuilalt.

#32
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 12.11.2012
Eu sant complet de acord cu @utopium !

#33
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postutopium, on 06 decembrie 2022 - 12:44, said:

Eu as discuta lucrurile foarte clar cu sotia:
- daca nu vrea sa aiba grija de el, divort + vandut apartamentul comun, iar el internat la un centru unde poate fi ingrijit (cu o parte din banii de pe apartament asigur plata ingrijirii plus ce mai ofera statul) + vizitat de catre cele doua surori ... desi am o banuiala ca nu ii va conveni sotiei sa ramana cu jumate din banii de apartament, care poate nu vor fi suficienti sa-si ia altul, dar pana la urma e dreptul ei sa aleaga varianta asta daca nu mai vrea sa aiba de a face cu el
- daca vrea sa aiba (o minima) grija de el, pastreaza apartamentul comun, sotia/copii il ajuta macar intr-o masura minima, eventual o persoana platita de stat face restul daca se poate si asa, iar surorile eventual se implica si ele ca sa nu se planga sotia ca ii e prea greu sa-l ingrijeasca singura

Eu in locul lui as merge pe varianta 1, un centru specializat ofera conditii mai bune decat acasa cu o persoana care nu te doreste acolo si n-are chef sa te ingrijeasca. As pune 75-90% din banii de apartament in titluri de stat listate la bursa (ca sa le pot vinde rapid in caz de nevoie si sa recuperez ceva dobanda) iar cu restul as plati taxa la acel centru de ingrijire. Cu siguranta o mare parte din vina ca s-a ajuns in situatia asta si sotia/copii nu vor sa mai auda de el e a lui, trebuie sa-si asume asta.
Cam asta e cel mai bun plan.
Chiar daca sotia se razgandeste pe parcurs, ar fi mai bine sa nu riste.

Daca are o pensie decenta cum spui, jumate din acel apartament bagat in titluri de stat/dobanda la banca ii mai asigura ceva banuti in plus pt orice.
Are toate sansele de recuperare daca este si posibila bineinteles.

Ceva ma face sa cred ca sotia, ori a inteles gresit, ori i s-a spus ca nu prea sunt sanse de recuperare.

Complicata treaba. Numai bolnav sa nu fii in Romania

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFriskey, on 06 decembrie 2022 - 11:11, said:

Pe sotie […] nu ii poate obliga nimeni sa il ingrijeasca.
Articolul 325 din Noul Cod Civil nu e de acord cu tine:

https://legeaz.net/n...ale-ale-sotilor

#35
born_sinner

born_sinner

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.05.2020

View Posttehnics, on 06 decembrie 2022 - 12:24, said:

Foarte bine. Succes in continuare.

Din experienta familiala iti spun ca recuperarea unui bolnav cu AVC depinde doar si doar de dorinta lui de recuperare. Si e al naibii de important sa nu mai puna strop de alcool in gura si sa se tina de cele indicate de medici. In mare parte, cu cat se apuca mai devreme de tratament cu atat sansele sa-si revina sunt mai mari.
O sa incercam sa-l ducem la o clinica de recuperare imediat dupa externare. Mersi pentru raspunsuri.

View Postpateu_98, on 06 decembrie 2022 - 12:30, said:

Cum a zis si colegu mai sus
Prima data tre sa afli in ce stare este cu intelectul, poate decide pt el ? Daca da atuncea trebuie sfatuit sa nu se duca la el acasa, sa bage divort si sa faca repede partajul ca sa aiba bani pentru internarea la un centru de recuperare.

Treaba e ca pana se aproba divortu si primeste banii de la partaj dureaza si el trebuie ingrijit in tot timpul asta si acasa cu sotia o sa fie aiurea ca ea n o sa aiva grija de el
Deci ori trebuie apelat la Asistenta Sociala sa primeasca un ingrijitor de 10 - 12 ore pe zi in fiecare zi ori sa aiba grija de el cumva surorile lui pana la divort si partaj

E foarte complicata situatia lui ca in Romania nu exista legi care sa oblige sotia sau copii sa aiba grija de el

Da daca are acum bani sa plateasca ingrijirea sa la Centru de recuperare Eforie Sud sau la Centrul Ana Aslan din Bucuresti spune la surorile lui sa il duca direct la unu din centrele astea de recuperare si sa se ocupe ele de actele de divort si partaj
Foarte bune sfaturi, multumesc.

View Postutopium, on 06 decembrie 2022 - 12:44, said:

Eu as discuta lucrurile foarte clar cu sotia:
- daca nu vrea sa aiba grija de el, divort + vandut apartamentul comun, iar el internat la un centru unde poate fi ingrijit (cu o parte din banii de pe apartament asigur plata ingrijirii plus ce mai ofera statul) + vizitat de catre cele doua surori ... desi am o banuiala ca nu ii va conveni sotiei sa ramana cu jumate din banii de apartament, care poate nu vor fi suficienti sa-si ia altul, dar pana la urma e dreptul ei sa aleaga varianta asta daca nu mai vrea sa aiba de a face cu el
- daca vrea sa aiba (o minima) grija de el, pastreaza apartamentul comun, sotia/copii il ajuta macar intr-o masura minima, eventual o persoana platita de stat face restul daca se poate si asa, iar surorile eventual se implica si ele ca sa nu se planga sotia ca ii e prea greu sa-l ingrijeasca singura

Eu in locul lui as merge pe varianta 1, un centru specializat ofera conditii mai bune decat acasa cu o persoana care nu te doreste acolo si n-are chef sa te ingrijeasca. As pune 75-90% din banii de apartament in titluri de stat listate la bursa (ca sa le pot vinde rapid in caz de nevoie si sa recuperez ceva dobanda) iar cu restul as plati taxa la acel centru de ingrijire. Cu siguranta o mare parte din vina ca s-a ajuns in situatia asta si sotia/copii nu vor sa mai auda de el e a lui, trebuie sa-si asume asta.
Foarte practic ce ai spus. Mersi frumos.

View Postlaffin, on 06 decembrie 2022 - 13:06, said:


voua va e frica ca ramaneti cu el pe cap, spune-o p'aia dreapta.
si incercati sa o imbarligati pe sotie sa il accepte pe cel care probabil a abuzat-o pe ea si pe copiii ei atatia ani. de primit in casa trebuie sa-l primeasca, ca are domiciliul acolo, mai greu o sa fie daca nu o sa-l ingrijeasca sau o sa divorteze.


aviz amatorilor, sa tineti vie legatura cu consoarta chiar si dupa o anumita varsta. sa-i faci cafeaua, un masaj, o vorba frumoasa, un buchet de flori. ca nu stiti cand picati si ramaneti la mana celuilalt.
Bravo, boss, ai ghicit. Adevaru' adevarat e ca ne doare-n pl de el. De asta incercam sa-l ajutam din pozitia in care putem. Nu e ca si cum nu ar fi mai normal ca sotia si copiii (pentru care a fost sot, parinte, si provider) sa il sprijine in aceasta situatie. Nu trebuie sa-l iubeasca sau ceva, ci doar sa nu il trateze ca pe un caine la greu.

Restul..sunt doar rautati gratuite.


View PostKarhu, on 06 decembrie 2022 - 13:09, said:

Articolul 325 din Noul Cod Civil nu e de acord cu tine:

https://legeaz.net/n...ale-ale-sotilor

Un raspuns la obiect...multumesc. Insa ma gandesc ca aplicabilitatea unei astfel de legi ar fi foarte complicata, mai ales in Romania.

#36
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Ar trebui vorbit cu un avocat.
In ce localitate domiciliază subiecții acestui thread?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate