Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Contractele de inchiriere - de declarat la ANAF din 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Pt o scurta perioada de timp, acesta practica comunistoida, de a declara la fisc contractul de inchiriere a fost abolita, ramanand obligatia declararii venitului in Declaratia Unica.

Aparent metoda nu a mers pentru ca:
- romanii si-au dat seama ca sansele sunt 0 ca sa fie prinsi nedeclarand acele venituri
- Declaratia Unica este un dezastru dpdv al completarilor

Asadar, din 2023, orice contract de inchiriere unde proprietarul este PF, trebuie sa fie anuntat la ANAF (fizic sau electronic).
Mai mult, daca spatiul inchiriat are mai multi proprietari, fiecare trebuie sa depuna si sa plateasca impozitul cota-parte.

Pentru ca statul e generos, a eliminat si cota forfetara, deci acum se aplica 10% impozit la toata suma.

N.B. Daca proprietarul e PJ, trebuie sa anunte la ANAF ca spatiu X (din proprietatea sa) este inchiriat (prevedere aflata in vigoare de mult timp si adesea uitata)

Mai multe aici

#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Cine nu le declara, probabil nu le va declara nici de acum inainte. Tot cei care declara si platesc impozite vor fi loviti.

Oare ramane si obligativitatea declararii in declaratia unica?

Si pana acum se puteau inregistra voluntar la ANAF, aveai niste avantaje ca proprietar, era mai simplu sa executi chiriasii rau platnici, dar oricum trebuiau si trecute in declaratia unica. Ma intreb daca se schimba ceva cu obligativitatea asta.

Oricum, se vede clar ca singura preocupare a acestui guvern este cum sa ne jecmaneasca. Nu aud nicio discutie despre dezvoltare, investitii, viziune pe termen lung. Doar impozite, taxe pe soare, apa, aer, pe orice.

Edited by Argv, 06 December 2022 - 07:58.


#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 01.08.2006
E clar foame de bani. As baga mana in foc ca de aia ofera plafonare la curent doar pe o adresa a unui proprietar. Ca proprietar ai 2 optiuni: fie nu declari cealalta proprietate, iti asumi curent scump, statul economiseste ca nu ofera plafonare. Fie declari chiria, statul castiga din impozit. In fine, mai e optiunea a treia, ca schimbi titularul de contract. Pana se gandesc si aia cum sa o urmareasca.

#4
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Exista vreo amenda pentru cine nu declara nimic ?

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013
Evaziunea fiscala va continua cat timp plata cash e predominanta in Romania. Cat timp tu primesti chiria in mana, nu o depui in banca si platesti cash e greu de depistat si de dovedit.

DIn fericire pt evaziomisti angajatii de la stat isi fac planul si nimic mai mult, institutiile statului nu colaboreaza. Adica tu ai declarat anul asta apartamentul inchiriat, la anul te destepti si nu o mai faci. Nu verifica nimeni daca apartamentul respectiv e tot in proprietatea ta, si nici daca e locuit, si daca cei care locuiesc acolo sunt chiriasi sau nu.  SI e greu sa dovedesti ca cineva e chirias, chiar daca nu ti-e ruda, daca nu ai dovada transferului de bani.

Si sunt mai multe exemple. Momentan statul se concentreaza pe cei care declara, incercand sa obtina un maxim de profit de pe urma lor, cu efort minim.

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Marirea impozitului prin eliminarea cotei forfetare, va duce la cresterea chiriilor. Majoritar va fi suportata de cei care nu au posibilitatea sa devina proprietari.

#7
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 07.03.2012

 Adm, on 06 decembrie 2022 - 07:18, said:

Pt o scurta perioada de timp, acesta practica comunistoida, de a declara la fisc contractul de inchiriere a fost abolita,

Nu am găsit cuvântul, ce înseamnă???

În altă ordine de idei, declararea la ANAF a unui contract de închiriere nu deranjează decât pe cel care are de gând să tragă țepe. pe omul serios, corect nu-l deranjează.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007
Fara suparare dar pentru 10% impozit nu merita riscul sa inchiriezi fara contract....

Eu am un apartament care in viitorul apropiat o sa mearga spre inchiriere... clar o sa il inchiriez cu contract inregistrat la ANAF... Se intampla chiriasul sa nu vrea sa plateasca chiria, ma adresez unui executor si nu pierd banii.... daca face pagube, la fel... asa fara contract pringe orbu scoate-i ochii....

#9
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 unknown_35, on 06 decembrie 2022 - 09:11, said:

Evaziunea fiscala va continua cat timp plata cash e predominanta in Romania. Cat timp tu primesti chiria in mana, nu o depui in banca si platesti cash e greu de depistat si de dovedit.

DIn fericire pt evaziomisti angajatii de la stat isi fac planul si nimic mai mult, institutiile statului nu colaboreaza. Adica tu ai declarat anul asta apartamentul inchiriat, la anul te destepti si nu o mai faci. Nu verifica nimeni daca apartamentul respectiv e tot in proprietatea ta, si nici daca e locuit, si daca cei care locuiesc acolo sunt chiriasi sau nu.  SI e greu sa dovedesti ca cineva e chirias, chiar daca nu ti-e ruda, daca nu ai dovada transferului de bani.

Si sunt mai multe exemple. Momentan statul se concentreaza pe cei care declara, incercand sa obtina un maxim de profit de pe urma lor, cu efort minim.
Hei, sa stii ca si eu incasez cash de la 4 chiriasi, si sunt declarati toti(momentan).
Nu stiu de la anul, dar ca idee, nu toti care luam cash suntem evazionisti ))

Cu 10% inseamna ca o luna din an sa o dau statului, nu ca acum este roza situatia. Daca mai scazi 10% pe luna alocati intretinerii apartamentului, mai tai o luna. Mai scazi 5% sub pretul de pe piata sa stii ca gasesti chirias si nu stai cu locul gol, si te apropii de 9 luni incasate/an.

In Romania este foarte greu sa fii chirias, in special pentru o familie cu venituri mici.
Uneori multi care dau in chirie apartamente nu le declara nu din motive de evaziune, ci pur si simplu pentru a mentine pretul mic altfel ajungi sa stai cu frica de chirias ca nu-si permite.
La o chirie pt un apartament de 2 camere in orase precum Craiova, 10% reducere pt chirias (cat dai la stat) inseamna curentul sau o buna parte din gaze pe luna. Pt multi conteaza asta. Mai ales cand ai chirias elevi/studenti din mediul rural sustinuti de parinti sa termine niste studii.

Nu ca ar conta, dar personal sunt convins ca un impozit de 5% pentru venituri din chirii ar fi mult mai practic si mai platit.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 15.05.2008
Ce gadire scurta la unii,daca e cash gata este evaziune,de parca cei care incaseaza prin banca le este rusine sa faca evaziune.

 mirel3003, on 06 decembrie 2022 - 10:01, said:

Fara suparare dar pentru 10% impozit nu merita riscul sa inchiriezi fara contract....

Eu am un apartament care in viitorul apropiat o sa mearga spre inchiriere... clar o sa il inchiriez cu contract inregistrat la ANAF... Se intampla chiriasul sa nu vrea sa plateasca chiria, ma adresez unui executor si nu pierd banii.... daca face pagube, la fel... asa fara contract pringe orbu scoate-i ochii....

Eu nu am inchiriat nimic pana acum,dar vezi ca visezi prea fain despre cum te va ajuta statul in cazul unui incident de neplata.Asteapta oameni sa detalieze ce pipilica si-au luat cu coontract,executor si ce mai visezi.Daca chiriasul e chitit sa ti-o traga nu prea ai ce sa-i faci,ba tre sa astepti si vara sa-l poti fugari.

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007

 victor29cr, on 06 decembrie 2022 - 10:03, said:

Hei, sa stii ca si eu incasez cash de la 4 chiriasi, si sunt declarati toti(momentan).

Contractele de utilitati sunt pe numele tau? Ca daca da, teapa.. chiriasii vor avea curentul la 1.3 lei indiferent de consum. Deci ce poti face in cazul asta? Va trebui sa le mai compensezi din chirie ma gandesc, ca sa treci contractele pe numele chiriasilor, cum ar fi normal, e cam bataie de cap...

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008

 mirel3003, on 06 decembrie 2022 - 10:01, said:

... clar o sa il inchiriez cu contract inregistrat la ANAF... Se intampla chiriasul sa nu vrea sa plateasca chiria, ma adresez unui executor si nu pierd banii.... daca face pagube, la fel... asa fara contract pringe orbu scoate-i ochii....
N-ai mai inchiriat nu-i asa ?
Daca vrea unu sa te faca te face.

Atentie pe cine bagi, NU te baza ca te apara contractul.

Edited by sirgoofy, 06 December 2022 - 11:25.


#13
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Eu personal am avut o garsoniera in chirie, am avut probleme cu chiriasul,lucra la jandarmi, am facut contract frumos la anaf,dar nu mai vroia sa platesca chiria.

Pur si simplu nu a mai vrut sa platesca chiria desi statul ii deconta aproape toata chiria.

L-am dat afara, s-a lasat greu, am ramas si cu gaura 600 ron.

E simplu sa spui du-te la u executor, nu m-am complicat pentru 600 ron, am luat teapa asta e daca oamenii sunt marlani sunt marlani nu ai ce sa faci.

Edited by Ravenscar17, 06 December 2022 - 11:32.


#14
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 01.12.2005
Atentie ca de la anul platesti si CASS (sanatate) daca ai chiria anuala mai mare de plafonul de 6 salarii minime (adica mai mult de 18.000 lei/an, daca ramane salariul minim la 3000 lei/luna). Deci intre 18.000 si 36.000 lei/an mai platesti 1.800 lei si tot asa

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017

 mirel3003, on 06 decembrie 2022 - 10:01, said:

Eu am un apartament care in viitorul apropiat o sa mearga spre inchiriere... clar o sa il inchiriez cu contract inregistrat la ANAF... Se intampla chiriasul sa nu vrea sa plateasca chiria, ma adresez unui executor si nu pierd banii.... daca face pagube, la fel... asa fara contract pringe orbu scoate-i ochii....


Ca din carti vorbesti  :)  Traiesti in Romania sau ... vorbim de alte tari civilizate ?

#16
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002

 SwatKat, on 06 decembrie 2022 - 12:05, said:

Atentie ca de la anul platesti si CASS (sanatate) daca ai chiria anuala mai mare de plafonul de 6 salarii minime (adica mai mult de 18.000 lei/an, daca ramane salariul minim la 3000 lei/luna). Deci intre 18.000 si 36.000 lei/an mai platesti 1.800 lei si tot asa

Mda, toata lumea vorbeste despre cresterea de impozit, dar despre CASS mai nimeni.

Situatie:
Ai un singur apartament, pe care il dai in chirie cu 350E / luna (care nu este nici pe departe o chirie mare)
Venit: 350E x 5 LEI/eur 12 luni = 21000 lei / an
Impozit 2022: 21.000 * 10% * 60% = 1260 lei
Impozit 2023: 21.000 * 10% = 2100 lei. Dar mai platesti si CASS (pentru ca depasesti pragul de 6 salarii minime) 10% din 6 salarii minime = 1800 lei.

Total taxe 2022: 1260 lei (6% din venit)
Total taxe 2023: 3900 lei (18% din venit), de 3 ori mai mult.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,248
  • Înscris: 24.02.2017
Ai dreptate. Asta ma duce cu gandul ca inclusiv cei care pana acum au vrut sa fie corecti, vor incerca sa nu mai fie. Nu poti finanta un stat criminal care doar iti ia si nu iti da nimic. Aaaaa, ba nu, ofera pensii speciale, uitasem.....

#18
ianciun

ianciun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.02.2017

View PostAlice, on 06 decembrie 2022 - 14:14, said:



Mda, toata lumea vorbeste despre cresterea de impozit, dar despre CASS mai nimeni.

Situatie:
Ai un singur apartament, pe care il dai in chirie cu 350E / luna (care nu este nici pe departe o chirie mare)
Venit: 350E x 5 LEI/eur 12 luni = 21000 lei / an
Impozit 2022: 21.000 * 10% * 60% = 1260 lei
Impozit 2023: 21.000 * 10% = 2100 lei. Dar mai platesti si CASS (pentru ca depasesti pragul de 6 salarii minime) 10% din 6 salarii minime = 1800 lei.

Total taxe 2022: 1260 lei (6% din venit)
Total taxe 2023: 3900 lei (18% din venit), de 3 ori mai mult.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate