Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Asociație de Proprietari care refuză să respecte o hotărîre judecătorească

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 19.10.2010
M-am judecat cu asociația de proprietari și prin hotărâre judecătorească definitivă am obținut dreptul de a folosi și eu încăperi din proprietatea comună care erau acaparate de unii dintre proprietari (inclusiv președintele asociației acaparase una dintre încăperi).
În timpul procesului asociația a elaborat și un regulament de ordine interioară prin care stabilea dreptul de folosire a încăperilor comune în litigiu pentru proprietarii care le foloseau, dar hotărârea judecătorească prevede și anularea acelor puncte din regulamentul de ordine interioară care prevedea asta.
În ciuda hotărârii definitive, se refuză să mi se dea cheie de la aceste încăperi.
Știu că la instituții de stat, refuzul de a pune în aplicare o hotărâre judecătorească poate aduce amendarea conducătorului instituției pentru fiecare zi de întârziere.
Există vreo prevedere asemănătoare aplicabilă și la asociații de proprietari? Adică, pot cere amendarea președintelui asociației de proprietari pentru fiecare zi de întârziere în care refuză să pună în aplicare hotărârea judecătorească? Dacă da, ce temei juridic pot invoca?
Deasemeni, pot cere daune pentru întârziere și dacă da, cum le pot cere? Direct la executorul judecătoresc ori trebuie să fac proces separat pentru asta?
Indicarea temeiurilor juridice ar fi de folos.

#2
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
te duci la executorul judecîtoresc și pui în executare sentința. Dacă au de primit despăgubiri pentru lipsa de folosință le vei  primi prin intermediul lui.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017

View Postturbojet, on 06 decembrie 2022 - 02:52, said:

Deasemeni, pot cere daune pentru întârziere și dacă da, cum le pot cere? Direct la executorul judecătoresc ori trebuie să fac proces separat pentru asta?
Indicarea temeiurilor juridice ar fi de folos.


Daca mai vrei sa treaca 2 ani si sa obtii acelasi rezultat ... mai deschide un proces.   Pana una-alta mergi la executor insa .... nu cred ca vei rezolva ceva. Mai bine te muti.

#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,608
  • Înscris: 01.10.2002
https://lege5.ro/gra...p=g43temjwg43dm

Mergi la executorul judecatoresc si sparge usa legal.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
adreseaza-te executorului...

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017
Nu uita sa filmezi sau sa pozezi totul si sa ne spui si noua finalul.  Nu uita ca traiesti in tara in care inclusiv politistii sunt agresati. Chiar m-ai facut curios cu puterile extra-magice ale executorului.....   Hahahahhaah

#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,368
  • Înscris: 20.02.2008

View PostBogotta, on 06 decembrie 2022 - 10:36, said:

Nu uita sa filmezi sau sa pozezi totul si sa ne spui si noua finalul.  Nu uita ca traiesti in tara in care inclusiv politistii sunt agresati. Chiar m-ai facut curios cu puterile extra-magice ale executorului.....   Hahahahhaah

S-a vazut la Vadim acum cativa ani...
S-au facut la glume cu "Shomaltoaca idioata"...

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 06.03.2005
Executorul pune in aplicare doar o hotarare de instanta, nu amendeaza, nu impune despagubiri.
In prima faza notifica Asociatia despre actiunea de punere in aplicare.
Daca Asociatia refuza sa ia in considerare notificarea, executorul poate apela in faza urmatoare la institutiile statului care se ocupa cu ordinea publica, adica Politia Locala.
Totusi imi este greu sa cred ca poti accesa si folosi anumite facilitati daca toti membrii asociatiei sunt impotriva ta.Singur impotriva tuturor nu ai sanse sa faci mare lucru, cu toate institutiile implicate.

#9
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 12.09.2005
Daca il sicaneaza vecinii, isi pune si el un butoi de varza murata acolo.

#10
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 06.03.2005
Noi am avut un locatar care vroia sa acceseze spatiu comun, uscatoria de langa apartamentul sau, tocmai sa isi depoziteze gunoaie.
Asociatia a incheiat simbolic un contract de inchiriere cu un alt locatar, pentru acel spatiu, tocmai sa ii blocheze accesul.
Binenteles ca a facut reclamatii la primarie apoi in instanta, invocand ca s-a schimbat destinatia spatiului, a pierdut cu brio procesul si Primaria nu a facut decat sa constate legalitatea inchirierii.
Decizia inchirieri s-a luat de catre Asociatie in AG.
Spatiu a fost si ramas gol, nu se folosea la nimic, doar pentru a nu fi accesat si folosit ca depozit de oricine.

#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

View PostBogotta, on 06 decembrie 2022 - 10:36, said:

Nu uita sa filmezi sau sa pozezi totul si sa ne spui si noua finalul.  Nu uita ca traiesti in tara in care inclusiv politistii sunt agresati. Chiar m-ai facut curios cu puterile extra-magice ale executorului.....   Hahahahhaah

Cumva eşti unul dintre cei care folosesc abuziv spaţiile comune ? Posted Image

#12
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Solutia simpla e sa imparti pumni, dar asta e cam ilegala si te poate baga la inchisoare. Cel mai bine este sa mergi pe calea legala si sa incerci cu judecatorul.

View Postioppo, on 06 decembrie 2022 - 10:47, said:

S-a vazut la Vadim acum cativa ani...
S-au facut la glume cu "Shomaltoaca idioata"...
Uneori, un "mars, fa, pitica dracului" spus la timp te scapa de ani de terapie. Aia ramane clasica.

Edited by n-amname, 06 December 2022 - 13:24.


#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017

View Postterratec, on 06 decembrie 2022 - 12:39, said:


Cumva eşti unul dintre cei care folosesc abuziv spaţiile comune ? Posted Image


Da, exact asta fac.   Scrie in fisa postului, nu am cum sa ma abat de la reguli.

View Postioppo, on 06 decembrie 2022 - 10:47, said:

S-a vazut la Vadim acum cativa ani...
S-au facut la glume cu "Shomaltoaca idioata"...


Ce copilarie...   S-au dus si la Patriciu acasa si nici nu s-a sinchisit sa le deschida poarta :)   hahahahaha  Cu politie cu tot.  Ba, treziti-va la realitate. Nu va mai uitati pe Crime & Investigation Channel

#14
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020
Initiator, nu ai ceva mai bun de facut cu timpul,banii si nervii tai? Atata balamuc si institutii implicate,doar ca sa pui un butoi cu varza?
Daca ti-ai pus toti vecinii in cap...nu mai ai trai linistit la bloc. Acolo exista legi nescrise,pe care nu le schimbi tu nici daca il aduci pe Hristos. Nu un executor ametit..
Am stat pana la 40 de ani la bloc,apoi am fugit la tara. In 40 de ani am inteles ce ti-am explicat mai sus.

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Ete fleosc! Nimeni nu si-a luat spatiul comun. Vreau sa-mi pun ceva in spatiul comun in care ar trebui sa avem acces toti si pentru care, ce crezi??!, platesc si eu, pai atunci am acces la spatiul comun si imi pun un cactus de plastic, ca asa mi-a venit mie. Ma ... ceva pe regulile lor nescrise, io vin cu d-alea scrise. :) (asta daca as fi in cazul initiatorului; la noi exista un mic spatiu comun in care au acces cativa. Cine si-a exprimat dorinta de a pune ceva acolo, a primit acces si aia a fost. La fel si la frate-miu unde e spatiul mult mai mare decat al nostru. Apropo, la ei, cineva isi cam insusise spalatoria. Sedinta, eject  si a fost inchiriata cu acte unui alt locatar).
Daca as fi in cazul initiatorului, i-as freca la melodie pe toti pana cand, ori am acces acolo, ori am reducere la intretinere pentru ca nu am cota procentuala de proprietate. Oau, ce m-as mai distra cu "astfel" de vecini.

#16
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 19.10.2010

View Postexqusit_drunk, on 06 decembrie 2022 - 07:18, said:

te duci la executorul judecîtoresc și pui în executare sentința. Dacă au de primit despăgubiri pentru lipsa de folosință le vei  primi prin intermediul lui.

Hotărîrea judecătorească spune că am dreptul de folosință la acele spații, dar nu de despăgubiri.
Eu întreb dacă, ținând seama de reaua credință dovedită, când nici după hotărâre judecătorească nu mi se dă acces la spațiu, pot cere despăgubiri pentru refuz de punere în executare a hotărârii judecătorești ori amendarea președintelui asociației (care folosește personal și exclusiv unul dintre aceste spații) pentru nepunerea în executare a sentinței.
Ori ar fi un proces separat pentru daune de întârziere și lipsire de folosință?
Știu că la instituții de stat poți cere amendarea conducătorului instituției dacă ai hotărâre definitivă și nu vrea să o pună în aplicare, amendă pentru fiecare zi de întârziere.
Nu există contract de închiriere pentru nici unul dintre spațiile în litigiu. Au făcut doar un regulament prin care dădeau dreptul de folosință gratuit președintelui, respectiv altora din bloc, pentru acele spații, dar acele puncte din regulament au fost și ele anulate de instanță.
Am cerut chei de la spațiile în litigiu și mi s-a răspuns că trebuie asociația să stabilească modul de folosință. Dar deja este hotărâre judecătorească prin care asociația e obligată să-mi dea voie să folosesc aceste spații. Deduc că are autoritate de lucru judecat și nu mai are drept asociația să scoată o altă hotărâre prin care să n-am acces la spațiu. Greșesc?

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 27.10.2007
Practic, tu ai castigat doar acces in spatiul acela. mai departe, ce poti sa faci in el, trebuie asociatia sa stabileasca prin Regulament, aprobat de Adunarea generala.
de exemplu asociatia poate decide ca nu e voie sa depozitez muraturi.
daca imi aduc bine aminte, acele spatii au fost uscatoare. acum, asocitia poate decide ca nu e voie sa usuci rufele.
discuta situatia cu un executor, dar iti va cere bani, pe care nu e sigur ca ii recuperezi de la asociatie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate