Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare router wifi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Da. Mikrotik e laudat pentru capabilitatile software si hardware pe comunicatia ethernet, nu pentru wireless. E o solutie profi. Nimeni nu-si conecteaza serverele pe wireless.  Pentru wireless cauti alte modele de routere. Mergi pe ceva cu WiFi 6 si hardware puternic. Asus AX86U are 1GB ram, un procesor quad core, port wan de 2.5Gb/s, un port de gaming cu latente minime si 2 usb-uri 3.2.
Acum o saptamana a fost la Altex o promotie de router mesh cu 2 sateliti, Asus zenwifi ct8 triband la 330 de lei. Un adevarat chilipir. Fiecare din sateliti are functionalitati complete de router. Acum nici la 2000 nu mai gasesti ceva echivalent triband. Ca solutie de avarie merge si un mesh Mercusys Halo H80X(2-3 sateliti). Chiar daca e doar dual band, e greu sa mai piarda pachete cu satelitii conectati. Eu am versiunea Halo H50G, mult mai slabute la viteza dar bat lejer prin 2 pereti de beton. Un singur satelit  imi acopera tot apartamentul de 3 camere si depaseste aria de acoperire a routerului Mercusys AX3000 care duce 1Gb/s pe wireless langa antene dar viteza scade mult dupa 2 pereti de beton.

#20
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Nici macar "profi". Doar un low cost SOHO. Solutiile profesionale sunt cisco, juniper, dell, hp, aruba, etc.

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
@Leo2006 procesorul puternic sau RAm-ul nu fac acoperirea mai buna. Eu am rezolvat chestia asta cu un router mai vechi la care am pus fw third party (gen openwrt) si marind puterea de emisie dar nu am exagerat ca sa nu le stric distractia vecinilor.

#22
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Am un tp-link archer ax53 cu care am dorit sa dau wireless in birourile unui etaj al unei cladiri. Isi face treaba doar pe o portiune a etajului, cladirea fiind in forma de L.
As dori sa extind semnalul si in zonele mai departate de router dar nu prea stiu ce as putea folosi.
M-am gandit sa mai iau un ax53 avand in vedere ca este in jur de 300ron dar nu stiu daca poate fi pus in modul AP.
Intrebarile ar fi 2:
1. se poate pune ax53 in AP
2. exista o solutie mai buna decat un al doilea ax53? Sa merg pe un extender? Ce ati recomanda

Multumesc.

#23
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Vezi că Tplink are un simulator pentru aproape toate modelele. Vezi acolo exact ce functii are si ce nu!

#24
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Vad ca poate fi pus in modul AP.
Ar fi si alta solutie mai buna decat acest AX53?

#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Mod AP inseamna cablat. Este o solutie excelenta. Pentru asa ceva orice router poate fi conectat pe lan si setat pe dhcp cu ssid si parola routerului primar. Ca si extender sau wireless bridge, e altceva. In acest caz, cea mai ieftina solutie este inca un AX53 pentru ca un mesh costa cat un rinichi in momentul asta. Il configurezi intr-o retea OneMesh™ si rezultatele vor fi foarte bune. Pozitioneaza-l intr-o locatie unde semnalul e inca suficient de puternic.
Mai exista si solutia unor extendere OneMesh™ mai ieftine dar sunt pe AC si mult mai lente.

#26
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Nu poti sa pui in onemesh decat extendere:
https://www.tp-link....pport/faq/2690/

Quote

Q10. Can two OneMesh™ routers build a Mesh network?
A10. No. The OneMesh™ router can only be combined with OneMesh™ RE or OneMesh™ PLC to build Mesh networks.

Edited by NikoroB, 01 February 2023 - 09:32.


#27
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nu stiu ce inseamna acest mesh. Voi merge pe cablu si un ax53.
Multumesc.

#28
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Pentru 4 utilizatori/studenti intr-o camera de cămin, ce router wifi recomandați?

#29
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012

View Posttudor32, on 13 noiembrie 2023 - 11:19, said:

Pentru 4 utilizatori/studenti intr-o camera de cămin, ce router wifi recomandați?
https://www.emag.ro/.../pd/D1FPGWMBM/?

#30
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008

View Postloler256, on 13 noiembrie 2023 - 12:44, said:

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate