Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare televizor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jevan

jevan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2021
Buna ziua, ce imi recomandati intre televizor LG 43NANO773PA, 108 cm, Smart, 4K Ultra HD, LED, Clasa G, si LG LED 43NANO783QA, 109 cm, Smart, 4K Ultra HD, Clasa G. Am incercat sa pun link si nu merge, multumesc anticipat pentru sfaturi.

#2
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 14.02.2006
Samsung Q60/Q60A QLED vs LG NANO75 2021 (https://www.rtings.c...&threshold=0.10)
The Samsung Q60/Q60A QLED and the LG NANO75 2021 use different panel types, each with their own strengths and weaknesses, but overall the Samsung is much better. The Samsung has much better contrast, better black uniformity, and it's significantly brighter. The only real advantage of the LG is that it has a wider viewing angle, so it might be a better choice if you have a wide seating arrangement, but only if you're not in a bright room.
Asta daca nu esti fixat pe  LG.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Daca ar fi sa aleg, pentru mine ala mai ieftin este potrivit.
Uita-te si tu ce dotari are fiecare model si daca ai nevoie de acele dotari. Daca nu, ia-l si tu pe cel ieftin la momentul cumpararii. Si cauta la mai multi vanzatori, ca nu stii niciodata unde-i pretul mai bun.
Panelurile sunt identice.

#4
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,084
  • Înscris: 06.01.2005
Eu il am pe asta: LG LED 43NANO763QA, nu cred ca e foarte diferit de LG LED 43NANO783QA.

O gluma de televizor, - unghiuri mici, daca il prevesti un pic mai din lateral imaginea e un cosmar, sunet prost, culori oarecum nenaturale, o senzatie de artificial ca de jocuri in filme.
Basca, poate doar al meu, are niste umbre verticale.
Cumparat acum o luna sa inlocuiesc o plasma panasonic care avea 15 ani pe motiv de economie curent. Noul tv nano ultra mai prost din toate punctele de vedere, pentru mine utilizator comod, care il privesc din pat, inainte de culcare, de la 3-4 metri departare. Bani irositi.

Edited by gelublabla, 05 December 2022 - 13:00.


#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,007
  • Înscris: 08.08.2002
Fara suparare trecand peste calitatea foarte probabil modesta a panoului IPS la 4m un 43" e o gluma intradevar ... adica e ok sa te uiti la stiri si vezi ceva miscare acolo in background pana adormi dar cam atat. 43" e ok ca si monitor la 1-1,5m .

Revenind la subiectul threadului LG 43NANO773PA este model 2021, 43NANO783QA este model 2022 dar aceasta nu inseamna ca este mai bun, doar ca are o vers. mai noua de WebOS ...

Edited by MD, 05 December 2022 - 14:10.


#6
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Care ii mai ieftin. La nivelul ăsta de preț nu ai multe de ales. LG stă destul de bine pe partea de aplicații

#7
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.12.2003

 jevan, on 05 decembrie 2022 - 11:40, said:

Buna ziua, ce imi recomandati intre televizor LG 43NANO773PA, 108 cm, Smart, 4K Ultra HD, LED, Clasa G, si LG LED 43NANO783QA, 109 cm, Smart, 4K Ultra HD, Clasa G

LG Posted Image

Sony Posted Image

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Niciunul si asta datorita webOS.
Cumpara un TV cu android.
Altfel, nu ai caracteristici smart (lipsa aplicatii, iar browserul e cel mai slab - eu am un LG mai vechi, dar oricum nu am avut de unde lua un alt browser).

#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,333
  • Înscris: 06.11.2014

 geos, on 05 decembrie 2022 - 17:09, said:

LG Posted Image

Sony Posted Image

Ai nimerit-o Posted Image) Te-ai uitat la un X73K sa vezi ce prost vede? (si mai e si scump in draci!) Sau la vreun X80K? Posted Image)

@jevan: Ia-l pe cel mai ieftin.

Edited by iZet, 05 December 2022 - 17:18.


#10
jevan

jevan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2021
Gelublabla, ce fel de panel este? Isp sau va?

#11
JulianDomingo

JulianDomingo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.07.2021
Am moștenit recent un LED TV Vortex V32R0212, cumpărat de la Carrefour în aprilie acest an.
Nu reușesc să-l fac să ordoneze canalele în ordine logică, conform  grilei Vodafone (fost UPC). L-am setat pe DVB-C, Scanare automată după rețea, am introdus Network ID 31417 (pentru București), Frecvența 306000 (kHz), SR 6900, pentru modulație (QAM 256) nu există opțiune, am dat scanare, îmi scoate cele  280 de canale (TV și radio amestecate) (plus 3 canale de date, din care primul - G1 - , pe frecvența de 306 MHz, este cel care ar trebui să facă ordonarea logică). dar le redă alandala, începând cu 1National Geographic, 2 Mezzo etc și terminând cu  280 Cinetronix, nu grupate după grila Vodafone, cum ar fi normal.
Am alte televizoare în casă care redau canalele în ordine logică.
Am întrebat la Vodafone și mi s-a răspuns că așa-i cu televizoarele no-name, să aranjez eu câteva prin tasta FAV (posturi favorite).
Am solicitat sprijin la producător ( o firmă din Voluntari), mi s-a spus marți că nu poate fi primit în service, că unele au, altele n-au funcția de ordonare logică (le-am spus eu că se numește LCN și că alte tipuri mai vechi ale mărcii aveau această funcție explicită, iar televizoarele moderne au toate funcția de ordonare logică implicită la Scanarea după Rețea. De atunci tot aștept un răspuns  de la ei.
Mă poate ajuta cineva?
Mulțumesc anticipat.

#12
jevan

jevan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.10.2021
Am cumparat pana la urma 43NANO783QA ,sunt multumit de televizor, sunetul bun, imaginea cristal in 4k si aplicatiile disney+, netflix, pe cablu unghiul de vizualizare este mai naspa, in sensul ca imaginea este mai "laptoasa", dar daca stai in fata lui si nu la doi metri in lateral, se vede bine. Setarile le am dat default si la sunet si la imagine, sunt multumit.

#13
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 26.11.2022

View Postjevan, on 05 decembrie 2022 - 11:40, said:

Buna ziua, ce imi recomandati intre televizor LG 43NANO773PA, 108 cm, Smart, 4K Ultra HD, LED, Clasa G, si LG LED 43NANO783QA, 109 cm, Smart, 4K Ultra HD, Clasa G. Am incercat sa pun link si nu merge, multumesc anticipat pentru sfaturi.
Totul pleaca in primul rand de la ce dimensiuni ai in locul unde vrei sa fie montat, apoi bugetul tau si apoi pentru ce ii folosesti. Si apoi incepe marketingul cu fiecare ce are si ce poate sa ofere Tv-urile respective. Si la final, eventual mergi si in Altex sau in alt magazin care are televizoare si le vezi cum functioneaza sau ii aduci acasa si ai timp sa ii dai inapoi daca nu esti multumit de el.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate