Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Puls mare doar noaptea?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022
Bună dimineața!
Voi trece direct la subiect, deoarece am tot postat aici în ultima vreme și probabil mă știți... :))

De aproape o lună nu am mai experimentat acele episoade cu puls mare, cel puțin nu la "putere maximă". Am început să mă calmez, văzând că le pot controla, iar pulsul meu, în timpul zilei, a început să fie în valori normale (75-85), la fel și tensiunea. Totuși, de cum se lasă noaptea (chiar și de la ora 18:00), pulsul meu crește la 98-105 bpm, și tensiunea diastolică, la fel (ajunge și la 90-91). Știu că tindem să avem pulsul și tensiunea mai mari după activitățile din timpul zilei, din cauza oboselii, etc, dar mi s-a întâmplat să fiu foarte obosită pe parcursul zilei sau dimineața, și să am pulsul 85 și tensiunea 107/75. Chiar acum, nu am prea dormit și am valorile menționate anterior, dar aseară aveam pulsul 98-107 și tensiunea 128/87, și nu scădea cu nicio relaxare, meditație, ceai, nimic.

A mai pățit cineva? Există vreo condiție care să aibă acest "simptom"? De câteva zile mă doare și capul preponderent în frunte, dar nu prea mă hidratez și cred că e de la o posibilă deshidratare, cine știe...

Mulțumesc, o zi frumoasă! ❤️

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Cum stați cu glicemia? Ea poate creste ( sau scădea) mult noaptea. De aici pot apărea dereglări cardiace

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 29.09.2006
Iei medicamente de orice fel?

#4
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Una din conditiile care genereaza asa ceva este anxietatea generalizata, care creste si pulsul, se si intensifica noaptea la majoritatea persoanelor.

#5
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
85 nu e un puls normal. Dar, dacă ai considera 85 ca fiind normal, 105 nu ar trebui să te îngrijoreze. Îngrijorător e atunci când nu e însoțit de o scădere a tensiunii arteriale.
Cel mai bine consultă un cardiolog care poate îți va prescrie o monitorizare cardiaca pentru 24h. Pentru a nu avea surpriza unei aritmii, eu îți recomand o monitorizare EKG.

Edited by BloodRa, 05 December 2022 - 09:26.


#6
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai aritmie stiu ca e considerata si tahicardia cu ritm regulat, deci automat are tahicardie cand ii trece pulsul de 100. Starea psihologica de moment poate cauza foarte usor tahicardii cu valori atat de scazute. Daca atunci cand iti iei pulsul, anticipezi deja problema, pulsul poate sari de la 80 la 100 doar din cauza starii de agitatie, chiar daca tu in momentul ala ai senzatia ca te relaxezi. Am vazut destui oameni relaxati, nu-si iau pulsul de 7 ori pe zi, sa vada daca au 80, 90 sau 100, abia pe la 120-130 incep sa-si puna intrebari.


Depinde si de conditia fizica. Daca stai pe canapea/scaun 3 sferturi din zi, pulsul sare de la 80 la 100 si cand te mergi pana la baie sau te agiti putin. Pentru ca pentru o persoana de genul, mersul la baie e ca o alergare usoara pentru o persoana activa.

Edited by Cyanid3, 05 December 2022 - 09:38.


#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,890
  • Înscris: 18.09.2008
Si eu aveam puls mare 130-150 la doctor, la vaccin etc. Am fost la cardiolog, la insistentele medicului de familie. Am facut EKG si ECO, inima a iesit bine. Concluzia a fost ca sunt stresat.

Vezi poate ai ceva cosmaruri noaptea si nu iti aduci aminte, sau o stare care te streseaza. Si, evident, o vizita la cardilolog.

Edited by miki07, 05 December 2022 - 10:22.


#8
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 19.03.2022
Lipsesc noaptea acei hormoni de linistire , endorfine si ce or mai fi. Ele se secreta doar cand ai spiritul dragostei.
Deci e posibil sa nu ai pace sufleteasca sau sa lipseasca  persoana iubita.

#9
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,838
  • Înscris: 25.12.2016

 miki07, on 05 decembrie 2022 - 10:22, said:

Si eu aveam puls mare 130-150 la doctor, la vaccin etc.
Se intampla frecvent, din cauza emotiilor inerente care apar in astfel de situatii.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Eu cred ca exagerezi sau ai făcut o obsesie cu masuratul tensiunii și al pulsului.
Reglează-ți programul zilnic, culcă-te la ore normale, nu în toiul noptii/spre dimineața, ieși la aer ziua, la plimbare, hidratează-te cum trebuie. Și nu mai despica firul în 100, nu mai sta în permanenta în stare de  alerta, pentru ca în felul acesta îți induci teama ca stările pot sa reapara oricând, îți alimentezi în permanenta fricile. Trece viata pe lângă tine, anii tinereții nu se mai întorc, vei regreta cândva cât timp ți-a "mancat" aceasta ipohondrie.

#11
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
covidul creste pulsul si da dureri de cap. fa un test...

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil ceva atacuri de panica - vezi ca ai pulsul mai mare si iti creste si mai tare...
Incearca un ceai calmant inainte de culcare - musetel, tei, paducel...

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 ccarpediem_, on 05 decembrie 2022 - 07:29, said:

....

Probabil anxietate/ acces de panica.
Ma mir ca nu ti-a prescris nimeni un betablocant pana acum.
La EKG holter ti-ai facut programare?

#14
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 ccarpediem_, on 05 decembrie 2022 - 07:29, said:

Bună dimineața!
Voi trece direct la subiect, deoarece am tot postat aici în ultima vreme și probabil mă știți... Posted Image)

De aproape o lună nu am mai experimentat acele episoade cu puls mare, cel puțin nu la "putere maximă". Am început să mă calmez, văzând că le pot controla, iar pulsul meu, în timpul zilei, a început să fie în valori normale (75-85), la fel și tensiunea. Totuși, de cum se lasă noaptea (chiar și de la ora 18:00), pulsul meu crește la 98-105 bpm, și tensiunea diastolică, la fel (ajunge și la 90-91). Știu că tindem să avem pulsul și tensiunea mai mari după activitățile din timpul zilei, din cauza oboselii, etc, dar mi s-a întâmplat să fiu foarte obosită pe parcursul zilei sau dimineața, și să am pulsul 85 și tensiunea 107/75. Chiar acum, nu am prea dormit și am valorile menționate anterior, dar aseară aveam pulsul 98-107 și tensiunea 128/87, și nu scădea cu nicio relaxare, meditație, ceai, nimic.

A mai pățit cineva? Există vreo condiție care să aibă acest "simptom"? De câteva zile mă doare și capul preponderent în frunte, dar nu prea mă hidratez și cred că e de la o posibilă deshidratare, cine știe...

Mulțumesc, o zi frumoasă! ❤️
Ti-am mai scris si in celalalt topic.
Pe langa recomandarile pertinente de mai sus, in special a medicilor, ti-am recomandat sa iei magneziu si potasiu
Magneziu in jur de 500 si potasiu sa incepi cu 1,500mg pe zi si urci pana pe la 2,000. Daca stii ca mananci putina sare(real nu sa te minti) poti sa incepi de la 1,000mg/zi. Citrat de potasiu ar fi ok, dar poti lua si clorura. Sa nu fie pastile, caci nu o sa gasesti mai mari de 100mg/capsula si e mai complicat cu capsulele ca pot face rau intestinelor.

75 bpm este ok, 85 desi se incadreaza in limite, iti spune ca ceva ceva nu e ok.
e foarte usor de eliminat o problema de electroliti, si efectul apare in aceeasi zi, maxim urmatoarea
cel mai rau caz stii ca nu e de la magneziu si potasiu

ai inceput cumva sa mananci mai putini carbohidrati sau ti-ai schimbat dieta in ultimul timp de cand ai postat pe aici cu pulsul?
mananci normal?

intreb pt ca, daca ai abordat ceva nou, drastic, si cumva ai scazut insulina PREA mult, ea este necesara pt un echilibru electrolitic
la ce ora iei cina?

primele 2 ore postprandiale este normal sa ai un puls mai marit, mai ales daca ai declansat un raspuns de insulina
apoi scade usor

masoara-ti pulsul primul lucru dimineata, acela este pulsul real de repaos, si eventual temperatura
daca ai o temperatura de la 36.5 in SUS, de ex 36.8 primul lucru cand te ridici din pat, ceva in este in regula
ideal ar fi sub 36.5 ca apoi ea urca usor semn ca te-ai trezit

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Poti sa-ti cumperi si un ceas intelegent, pentru monitorizarea pulsului.
In cazul meu am cumparat un AppleWatch pentru cineva din familie cu probleme la inima. Cum habar nu aveam ce poate face l-am purtat eu pana cand m-am dumirit. Serios, mi-a luat 2 saptamani. Acum el face si un ECG (un EKG pe un singur punct), care poate sau nu sa scoata in evidenta o aritmie, deci aici nu este sigur. In schimb, variatiile pulsului, respiratiei, mersul, efortul si mai ales interpretarile sunt dupa parerea mea geniale. Acum nu stiu cat de sigure sunt ele fiiind obtinute pe baza pulsului si saturatiei de oxigen. Iarasi nu pot intelege cum stie ele cate respiratii pe minut am in timpul somnului, cat de mare este pasul meu etc. Probabil exista explicatii. Ideea este ca l-am setat si am ales praguri pentru alertare (poti sa faci asta si te va suna) la puls <40 batai si mai > de 120 batai.
Spunea cineva mai devreme... temperatura pe incheietura unde am ceasul este la trezire, in medie de 36,4 grade.
Cred ca o sa-mi iau si eu unul...
Nu as vrea sa se inteleaga ca fac reclama unei firme. Banuiesc insa ca toate ceasurile inteligente fac la fel sau macar pe acolo.

Edited by adip1962, 05 December 2022 - 15:09.


#16
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 orlandobarbulescu, on 05 decembrie 2022 - 08:30, said:

Cum stați cu glicemia? Ea poate creste ( sau scădea) mult noaptea. De aici pot apărea dereglări cardiace
Ultima dată când mi-am făcut această analiză, acum câteva luni, a ieșit bine. Dacă spuneți că se poate întâmpla asta, ar trebui să o repet, în caz de orice.
Mulțumesc pentru răspuns! ❤️

#17
ccarpediem_

ccarpediem_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.03.2022

 paco rabanne, on 05 decembrie 2022 - 08:34, said:

Iei medicamente de orice fel?
Iau Euthyrox (100-125) pentru Tiroidită Autoimună cu Hipotiroidism, și uneori iau extravalerianic, în speranța că mă va ajuta cu pulsul mare (la îndemnul medicului).

 Cyanid3, on 05 decembrie 2022 - 09:20, said:

Una din conditiile care genereaza asa ceva este anxietatea generalizata, care creste si pulsul, se si intensifica noaptea la majoritatea persoanelor.
Am fost diagnosticată cu anxietate generalizată, dar nu știam că mă poate afecta și în afara atacurilor de panică sau dacă nu-s panicată :(

 BloodRa, on 05 decembrie 2022 - 09:25, said:

85 nu e un puls normal. Dar, dacă ai considera 85 ca fiind normal, 105 nu ar trebui să te îngrijoreze. Îngrijorător e atunci când nu e însoțit de o scădere a tensiunii arteriale.
Cel mai bine consultă un cardiolog care poate îți va prescrie o monitorizare cardiaca pentru 24h. Pentru a nu avea surpriza unei aritmii, eu îți recomand o monitorizare EKG.
De când mă știu, pulsul meu cel mai ”sănătos” a fost 80-85, rar 75. Medicii îmi spuneau că e în regulă pulsul 85, să nu treacă de 90-100. Pulsul 105 mă îngrijorează pentru că nu scade sub nicio formă, și îl am chiar și în repaus, și dacă beau ceai, și dacă beau o pastilă pentru calmare sau puls (extravalerianic sau aspacardin, prescrise de medic). Cu siguranță mă voi programa să fac o monitorizare cardiacă pentru 24h. Momentan, nu am avut când și am avut alte lucruri în care a trebuit să investesc bani... Așa că am lăsat-o mai la urmă, din păcate. EKG normal am făcut de multe ori, dar nu mi s-a zis că ar bate inima ciudat, neregulat, etc. Să fiu sinceră, niciodată nu mi s-a ”citit” rezultatul :)). La ecografia cardiacă mi s-a zis că inima arată cât se poate de sănătos, dar vedem și la acea monitorizare pe 24h.
Mulțumesc pentru răspuns! ♥

 Cyanid3, on 05 decembrie 2022 - 09:36, said:

Pai aritmie stiu ca e considerata si tahicardia cu ritm regulat, deci automat are tahicardie cand ii trece pulsul de 100. Starea psihologica de moment poate cauza foarte usor tahicardii cu valori atat de scazute. Daca atunci cand iti iei pulsul, anticipezi deja problema, pulsul poate sari de la 80 la 100 doar din cauza starii de agitatie, chiar daca tu in momentul ala ai senzatia ca te relaxezi. Am vazut destui oameni relaxati, nu-si iau pulsul de 7 ori pe zi, sa vada daca au 80, 90 sau 100, abia pe la 120-130 incep sa-si puna intrebari.


Depinde si de conditia fizica. Daca stai pe canapea/scaun 3 sferturi din zi, pulsul sare de la 80 la 100 si cand te mergi pana la baie sau te agiti putin. Pentru ca pentru o persoana de genul, mersul la baie e ca o alergare usoara pentru o persoana activa.
Să fiu sinceră, se prea poate să anticipez că ar putea fi o problemă, dar cel mai des îmi iau pulsul tocmai pentru că am o stare ciudată și simt că mă deranjează ceva în piept, iar când pun mâna, inima bate clar peste 95 (așa se simte). Probabil am rămas cu ”sechele” de la acele episoade cu pulsul de 150-170, și sunt fixată pe a avea un puls cât mai mic, ca să nu se repete evenimentele. De asemenea, lucrez câteva ore la calculator, dar chiar și atunci, când doar stau, pulsul este mare (95-105). Mai e și situația cu deshidratarea, pe care am menționat-o mai sus. Din ce știu, și faptul că nu suntem hidratați poate afecta pulsul și îl poate crește, sau îmi amintesc greșit?
Mulțumesc pentru răspuns! ♥

 miki07, on 05 decembrie 2022 - 10:22, said:

Si eu aveam puls mare 130-150 la doctor, la vaccin etc. Am fost la cardiolog, la insistentele medicului de familie. Am facut EKG si ECO, inima a iesit bine. Concluzia a fost ca sunt stresat.

Vezi poate ai ceva cosmaruri noaptea si nu iti aduci aminte, sau o stare care te streseaza. Si, evident, o vizita la cardilolog.
În iunie am trecut prin decesul unei rude apropiate și, cumva, simt că nu am trecut peste și mă macină gândul că acea persoană nu mai e, iar felul în care s-a dus m-a lăsat și cu o teamă mai accentuată de boli și moarte. Tind să cred că acesta ar fi stresul meu, dar nu mă gândesc constant la aceste lucruri, și am pulsul mare chiar și în repaus, momente de relaxare, liniște, fericire, etc.
Eu am făcut doar EKG și ecografie, ambele ieșind bine. Mi s-a recomandat și un Holter EKG 24h, la care nu m-am putut programa încă. Coșmaruri nu am, dar stresată pare să fiu, așa că... Poate asta ar fi cauza și la mine.
Mulțumesc pentru răspuns! Posted Image

 corinadaniela, on 05 decembrie 2022 - 11:33, said:

Eu cred ca exagerezi sau ai făcut o obsesie cu masuratul tensiunii și al pulsului.
Reglează-ți programul zilnic, culcă-te la ore normale, nu în toiul noptii/spre dimineața, ieși la aer ziua, la plimbare, hidratează-te cum trebuie. Și nu mai despica firul în 100, nu mai sta în permanenta în stare de  alerta, pentru ca în felul acesta îți induci teama ca stările pot sa reapara oricând, îți alimentezi în permanenta fricile. Trece viata pe lângă tine, anii tinereții nu se mai întorc, vei regreta cândva cât timp ți-a "mancat" aceasta ipohondrie.
Regret deja, credeți-mă, dar stările astea sunt atât de greu de depășit... Când în sfârșit reușesc să trec peste, apare ceva în viață și se năruie tot ce reușisem să clădesc...
Nu știu dacă o pot numi obsesie, dar aș putea s-o numesc o îngrijorare. După acele episoade cu puls mare, am rămas cu nevoia de a-mi măsura pulsul din când în când, dar nu o fac insistent. Cei de lângă mine m-au ajutat ca asta să nu devină o obsesie și s-au asigurat să nu îmi iau tensiunea constant. Momentele despre care spun, în care am acel puls, sunt momente în care am simțit că ceva nu e bine și că mă deranja senzația din piept, de aceea am ales să verific dacă e de la tensiune/puls, ca să stau liniștită după.
Sunt de acord cu faptul că îmi alimentez permanent fricile și lucrez la a nu mai face asta și la a-mi regla programul și ritmul de viață. Mulțumesc pentru răspuns! ♥

 eiffel, on 05 decembrie 2022 - 11:43, said:

Probabil ceva atacuri de panica - vezi ca ai pulsul mai mare si iti creste si mai tare...
Incearca un ceai calmant inainte de culcare - musetel, tei, paducel...
Eu am mai experimentat atacuri de panică, dar nu s-au manifestat așa. Totuși, partea cu ”ai puls mai mare și îți crește și mai tare” ar putea fi adevărată. Am experimentat episoade cu puls de 150-170 din senin, și de atunci am rămas cu o teamă să nu se repete, probabil de aceea îmi doresc să am pulsul cât mai mic.
Am încercat și cu ceaiuri, dar, din păcate, nu a funcționat...
Mulțumesc pentru răspuns! ♥

 Karhu, on 05 decembrie 2022 - 12:11, said:

Probabil anxietate/ acces de panica.
Ma mir ca nu ti-a prescris nimeni un betablocant pana acum.
La EKG holter ti-ai facut programare?
Anxietate, poate. După acele episoade cu puls și tensiune mari, am rămas cu o teamă de a nu se mai repeta, dar nu știam că anxietatea poate afecta persoana chiar și când aceasta e calmă și liniștită... :(
Nu mi s-a prescris pentru că toți au spus că e anxietatea și să mă calmez, dar atât... Da, m-am programat și urmează să merg curând. Nu am făcut asta mai repede din lipsa de timp și faptul că a trebuit să investesc bani în altele, din păcate, deși și sănătatea e importantă...

Pentru că tot ați răspuns aici, doream să vă întreb ceva. Din ce îmi amintesc, o persoană de aici mi-a spus că dumneavoastră sunteți medic cardiolog (îmi pare rău dacă greșesc). Îmi puteți spune, vă rog, ce ar putea fi acest ”simptom”:
Am momente când mă ridic sau fac mișcări bruște, și simt din senin o strângere de gât, iar inima începe să bată foarte lent (resimt asta punând mâna pe piept). Am Tiroidită Autoimună cu Hipotiroidism, dar nu știu dacă acest ”fenomen” poate fi de la asta, pentru că nu e ceva ce persistă, ci se întâmplă câteva secunde bune, apoi inima își reia pulsul de dinainte (85-100). Mereu m-a speriat această întâmplare de teama să nu se întâmple ceva inimii, mai ales că este foarte deranjantă acea senzație de sufocare/strângere de gât. La endocrinolog nu mi s-a spus ce ar fi...
Mulțumesc pentru răspuns! ♥

#18
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
subiectul asta nu e facut unde trebuie!
locul lui e pe aria de psihiatrie!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate