Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg
 Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...
 navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 

Probleme cu alegerea facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
MariusCatalin1234

MariusCatalin1234

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2022
Salut! Sunt clasa 12-a si am belea mare ca nu prea stiu ce e de capu meu.Sunt 3 luni de cand a inceput ultimul an de liceu , iar eu tot nu stiu ce facultate sa urmez.
   M-am gandit in ultimele saptamani  sa dau la poli asa ca m-am apucat de meditatii la matematica si fizica.Aici sunt parti bune si parti proaste. Partea buna e ca sunt la profil real , stiinte , si fac materiile astea la scoala. Partea proasta este ca fac degeaba la scoala pentru ca la ambele materii ( mate/fizica) sunt la exact acelasi nivel cu unu ce a inceput clasa 9 a, nu stiu nimic din materia de liceu. Am facut 1 an jumatate online in care am pierdut complet firul la ambele discipline, deci e mult de recuperat.
De mentionat ca  inainte de pandemie ( adica inainte sa pierd firul)  eram destul de bun la materiile astea cu note de peste 9..
.. deci " cap de matematica " am.
As vrea sa vad si un sfat sau o idee de la voi, cu ce as putea sa fac sau ce facultati as putea alege. La poli eu m am gandit la automatica dar e foarte greu acolo, insa mai sunt alte facultati gen transporturi care suna interesant.
Multumesc!

#2
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
„Fă ceea ce-ţi place cu adevărat şi nu vei mai munci nicio zi din viaţa ta” (Confucius)

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 12.06.2010
Raman in ordine aleatoare: teatru, medicina, academie militara sau de politie, gastronomie, agronomie, ziaristica, samd.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,543
  • Înscris: 10.01.2012
Ingineria Mediului la UPB Posted Image
isb.pub.ro
EDIT:
Nu neglija partea cu nutriția, sunt metode ca să cresti eficienta învățării. Lasă un PM dacă esti curios.

Edited by NelsonMandela, 05 December 2022 - 05:07.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Faci o altfel de fizica la facultate, mult mai interesanta. Iar la matematica te ia de la inceput in facultate. Vei face recapitulare, de la clasa a 5-a in sus.

Doi la mana, depinde de tine. Tine cont, nu prea se mai aplica mentalitatea aia comunista...."faci o facultate si lucrezi in domeniul X toata viata." Si nu exista nici  "daca faci ce-ti place, nu o sa lucrezi o zi in viata ta".
Se aplica mai bine, "faci ceva ce stii bine".

Acum, sa nu ai asteptari mari de la facultate....e un fel de liceu, poate chiar mai putin serios, dar, necesita mai multa implicare Posted Image. Conteaza sa lucrezi in domeniu. Unele materii sunt mai importante si de ele vei avea nevoie. Meseria o vei invata cand vei lucra in domeniu.

Recomandarea mea e sa mergi la o facultate si sa te angajezi (ceva, nu conteaza ce). Vei invata mai mult din interactiunea cu diversi oameni. Scoala vietii se face la facultate Posted Image.

Edited by jimi91, 05 December 2022 - 07:26.


#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Vezi ca procentul de abandon la facultati tehnice este mult mai mare, 70 %. Asa ca, daca mergi la ghici cu facultatea, sanse mari sa te incadrezi si tu in acest procent. Nu e sfarsitul lumii Posted Image. Si nu inseamna nici ca e o facultate grea. Inseamna doar ca, multi considera ca nu le place facultatea. O sa te mai maturizezi si tu. La fel cum tu nu mai esti cel de acum 2-3 ani, o sa fii un alt tu dupa ce termini liceul....o noua etapa in viata ta Posted Image.
Nu trebuie sa fie perfecta, nu o sa fie perfecta Posted Image

Ce inseamna sa nu mergi la ghici ? Multi fac facultatea pentru ca asta au facut parintii/rudele/cunostintele lor.

Edited by jimi91, 05 December 2022 - 07:54.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,843
  • Înscris: 04.10.2007

 jimi91, on 05 decembrie 2022 - 07:26, said:

Faci o altfel de fizica la facultate, mult mai interesanta. Iar la matematica te ia de la inceput in facultate. Vei face recapitulare, de la clasa a 5-a in sus.

Nu stiu ce facultate ai facut tu dar la mine UPT, daca nu erai peste medie in liceu la matematica nu aveam nici cea mai mica sansa sa iti iei examenele la matematica in facultate.
Eu unu eram peste medie la matematica... adica la bac speram sa iau 10 la matematica (am luat putin peste 9) si matematica din facultate mi s-a parut destul de dificila....

Aveam colegi de facultate care la orele de matematica pur si simplu pictau (adica ce vedeau pe tabla incercau sa reproduca pe hartie)... ca nu intelegeau nimic din ce zice profu...
Tu ori ai facut o facultate de impins vagoane, ori o facultate unde daca iti plateai taxa erai si trecut, sau poate esti un geniu...

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 mirel3003, on 05 decembrie 2022 - 08:20, said:

Nu stiu ce facultate ai facut tu dar la mine UPT, daca nu erai peste medie in liceu la matematica nu aveam nici cea mai mica sansa sa iti iei examenele la matematica in facultate.
Asa era si in UPB. Pe vremea cand un examen picat in a doua sesiune de restante insemna repetarea anului. Dar asta a fost de muult...

#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 mirel3003, on 05 decembrie 2022 - 08:20, said:

Nu stiu ce facultate ai facut tu dar la mine UPT, daca nu erai peste medie in liceu la matematica nu aveam nici cea mai mica sansa sa iti iei examenele la matematica in facultate.
Eu unu eram peste medie la matematica... adica la bac speram sa iau 10 la matematica (am luat putin peste 9) si matematica din facultate mi s-a parut destul de dificila....

Aveam colegi de facultate care la orele de matematica pur si simplu pictau (adica ce vedeau pe tabla incercau sa reproduca pe hartie)... ca nu intelegeau nimic din ce zice profu...
Tu ori ai facut o facultate de impins vagoane, ori o facultate unde daca iti plateai taxa erai si trecut, sau poate esti un geniu...


Eu m-am lasat de facultate prin anul 3. Eram la UTCB - civile.

Am avut cunostinte din alte facultati tehnice, care la fel, te l-au de la inceput cu materia...cu multimi N R Z :)...Faceau si ei matematica, dar, mai mult la nivel de predat, pentru ca 90% din elevi nu intelegeau nimic si stiau si profii asta. Mie algebra mi s-a parut cea mai grea. Adica, atat de grea incat aveai nevoie de facultate doar ca sa treci prin materia respectiva. Sa iei examenul e altceva ;)

Eu am intalnit elevi care nu stiau regulile de inmultire si de impartire....

Facultatile sunt mai mult pentru profesori...cel putin, asta a fost impresia mea. Si se vede asta. Statul de exemplu, deroga anula de la 40 la 35-30 de credite (numar necesar de puncte pentru a trece anul), un examen poti sa-l dai oficial de 3 ori, neoficial, depinde de profesor, iar interesul lui e sa te tina in scoala, de ce ? Pentru ca pierde elevi. N-ai elevi, n-ai cui preda. Deci, o sa te lase sa dai examenul de cate ori vrei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate