Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Modul GSM cu numarator de impulsuri

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
Am nevoie de un circuit care sa includa un numarator de impulsuri conectat la un modul GSM care sa trimita sms catre un tel mobil.
Ar trebui instalat intr-un automat de cafea, pentru a trimite sms-uri zilnice cu nr de cafele vandute.

Exista de-a gata asa ceva?
Unde gasesc pe cineva care sa il faca?

cam asa ceva:
http://video.secpro....Manual V1.1.pdf

Edited by spargebule, 04 December 2022 - 18:38.


#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Ce semnale ai de la automatu' de cafea?

#3
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
semnalul vine de la un cititor de bancnote care functioneaza in modul pulse

https://innovative-t...ical-manual.pdf

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011
Cu un modul Arduino cu SIM800L se poate face, vezi aici de ex:
https://lastminuteen...duino-tutorial/

#5
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007

 Victor5, on 04 decembrie 2022 - 22:42, said:

Cu un modul Arduino cu SIM800L se poate face, vezi aici de ex:
https://lastminuteen...duino-tutorial/

si restul? cum se integreaza cu restul pentru a obtine ce am nevoie?

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Păi logica de control o faci tu, funcţie de ce îţi oferă aparatul de cafea. Dacă modul ăla pulse e definit simplu, respectiv 20 de impulsuri pt. 20 RON, un pin de la modulul Arduino citeşte semnalul cu funcţia PulseIn() şi îţi actualizează o variabilă din program, pe care o poţi denumi de ex. suma_totală. Apoi mai ai nevoie de o funcţie care la un apel telefonic să închidă automat apoi la câteva secunde să răspundă cu un SMS care conţine datele de interes, aici se pot transmite şi numărul de cafele vândute sau alte date importante. La fel dacă pui un contact pe uşa de acces se poate da alarmă prin SMS dacă se deschide uşa.

#7
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
@mihaicozac ma poti ajuta cu device-ul la gata, doar sa il pun in aparatul de cafea?

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Din păcate nu, cel mai indicat ar fi să te adresezi celor care au construit aparatul.

#9
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007

 mihaicozac, on 11 decembrie 2022 - 17:22, said:

Din păcate nu, cel mai indicat ar fi să te adresezi celor care au construit aparatul.

nu are treaba aparatul de cafea cu device-ul, pulsul este generat de catre acceptatorul de bancnote, la o adica "sistemul" este constituit din acceptatorul de bancnote si device-ul asta de care am eu nevoie.
da-mi o directie unde sa caut pe cineva care ar putea face asa ceva, producatorul nu mai face produsul pe care l-am exemplificat mai sus, il am dar am nevoie de mai multe

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Vezi că e o rubrică "Bursa" pe undeva, unde poţi depune oferte. Eu nu stau în Ro, de aceea nu pot să te ajut.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Ai nevoie de un meserias care are acces la aparat pentru a scrie codu' si a face interfata.

#12
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
@edy_wheazel dupa cum ziceam, device-ul preia informatie (pulsul) doar de la cititorul de bancnote, nu are treaba cu aparatul de cafea in sine.

tipul de puls si durata sau ce mai trebuie sunt descrise in manualul cititorului de bancnote prezentat in postul #3

 mihaicozac, on 11 decembrie 2022 - 19:12, said:

Vezi că e o rubrică "Bursa" pe undeva, unde poţi depune oferte. Eu nu stau în Ro, de aceea nu pot să te ajut.

au cautat Bursa pentru electonice, dar nu gasesc decat ceva de software, cereri de programe...

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Păi de software e vorba de fapt, că placa e deja construită, îi mai lipsește doar "sufletul".

#14
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

@edy_wheazel dupa cum ziceam, device-ul preia informatie (pulsul) doar de la cititorul de bancnote, nu are treaba cu aparatul de cafea in sine.
Eu nu cred ca e chiar asa, cititorul de bancnote trebuie sa comunice cu aparatul de cafea, sa-i dea "ok-ul" pt a prepara si elibera cafeaua.
Trebuie vazut cum e realizata aceasta comunicatie, probabil prin pulsurile seriale de care pomeneai. Daca te conectezi cu un alt device in paralel pe aceasta comunicatie pot aparea probleme.
In mod normal infomatia trebuie preluata de la automatul de cafea, ala ar trebui sa poata livra cumva anumite informatii( starea de avarie, lipsa consumabile etc).
Pentru asta e nevoie de cartea tehnica a aparatului si detalii despre cum e programat/configurat.
E aproape imposibil sa-ti faca cineva acest device care sa si functioneze fara sa aiba aparatul in fata. Daca dai tu toate detaliile si-ti asumi corectitudinea lor s-ar putea face si fara aparat dar nu stiu daca ai cunostintele necesare pt a identifica exact specificatiile tehnice de care ai nevoie.
Ar mai ajuta sa precizezi orasul in care ai aparatele si de cate dispozitive ai nevoie. Daca vrei doar unul trebuie sa te astepti la un pret destul de mare pentru ca in costul acelui dispozitiv trebuie prinsa si proiectarea (hardware-software).
Poate ar fi bine sa mentionezi si cam care e bugetul pe care-l poti aloca acestui device ca sa nu se piarda timpul aiurea nici de catre tine nici de catre potentialii ofertanti.

#15
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007

 binox, on 12 decembrie 2022 - 14:10, said:

Eu nu cred ca e chiar asa, cititorul de bancnote trebuie sa comunice cu aparatul de cafea, sa-i dea "ok-ul" pt a prepara si elibera cafeaua.


Am in functiune asa ceva, cu device-ul din link-ul din primul post, functioneaza conectat doar la cititorul de bancnote care da acel puls. Din pacate nu se mai produce, a fost inlocuit cu alt model mai complex (de functiile suplimentare nu am nevoie) si implicit mai scump.

Device-ul nu va monitoriza deloc aparatul de cafea ci doar daca exista tensiune (sa nu fie scos din priza) si numarul de pulsuri (bancnotele introduse) intr-o zi, sa imi dau seama daca nu cumva cititorul de bancnote este blocat.

Acel puls/impuls este de fapt o inchidere foarte scurta (sub 1 secunda) a unui releu.

Modelul pe care il am deja costa 300 lei, dar nu se mai produce, urmatorul costa 500 iar la un necesar de minim 50 de bucati... diferenta este semnificativa.

Eu sunt din Bucuresti, bugetul 300 lei/buc, ma pot intalni cu cineva din Bucuresti sau imprejurimi pentru discutii mai aplicate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate