Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Puncte albe calcai negi?

Recomandare AC 24000 BTU

Cum as putea monta aceasta lustra

Probleme cu garda de mediu.
 Sitemul de operare foloseste prea...

Educatori necalificați

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 

Intrerupator bec

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Trebuie sa fac o instalatie electrica la o casa care e acum la rosu. La bucatarie am o dilema. Bucataria va avea usa de iesit direct in curte, ca sa imi vina mai usor in unele situatii. Problema este ca nu stiu cum voi proceda atunci cand voi parasi bucataria si voi vrea sa sting lumina la plecare. Un intrerupator va fi pe hol (marcat cu verde). Cu rosu e marcat becul.

In primul rand, stiu ca se pot pune 2 intrerupatoare la un bec, in parti opuse ale camerei, nu stiu cat de complicat e si cat ma va injura electricianul cand ii voi cere asta.

In al 2-lea rand, am mari dubii cu amplasarea intrerupatorului de la usa exterioara. Am 3 pozitii in calcul, dar nu stiu care sunt imposibile tehnic sau au dezavantaje de care nu imi dau eu seama.

- pozitia mov, incomoda, deoarece usa as fi vrut sa aiba balamalele pe acea latura, iar intrerupatorul in mod normal e pe latura pe care se deschide usa. Plus ca posibil sa ma incurce la amenajarea dulapurilor daca vreau sa le fac full-size de sus pana jos pe latura aia, raman doar 5cm de perete.

- pozitia portocalie, care ar veni sub pervaz. Un intrerupator sub pervaz este ciudat rau. Plus ca va veni cam jos, la vreo 75cm si sigur ma va blestema electricianul (asta daca va accepta sa faca asa ciudatenie)

- pozitia albastra, care ar veni la exterior, m-ar avantaja cel mai mult, ca n-as mai fi conditionat de deschiderea usii, ba as avea si lumina in exterior sa vad papucii sau ce e pe acolo, pana o sting. Nu stiu daca e posibbila, insa. Acolo va fi o terasa care se va extinde 2m in fata usii si 1.5m spre lateral. In mod normal nu ar trebui sa ajunga ploaia acolo decat in cazul unei vijelii ultra-extreme.

Ce sa fac, oare, ce sa ii propun electricianului cand va veni sa facem schema?

Am atasat schema cu camera vazuta de sus + din interior  (linia rosie reprezinta zona unde e usa)

Attached Files


Edited by Cyanid3, 04 December 2022 - 17:31.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Intrerupatoare cap-scara, stie orice electrician sa le lege.
Exista intrerupatoare wireless, le poti lipi unde vrei, in ce pozitie vrei. Bateria te tine peste un an.

#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,063
  • Înscris: 05.06.2002
se pot pune doua intrerupatoare pt acelas bec. intrerupatoare cap scara se numesc si trebuie trase doua fire intre dozele lor. electricianul n-are de ce te injura, cu asta se ocupa, in schimb probabil ca te va taxa. exista si intrerupatoare cap scara duble daca vrei lustra cu mai multe becuri care sa le aprinzi separat, sau daca vrei mai multe locuri decat doua de unde sa aprinzi/stingi lumina se adauga intrerupatoare cap cruce. electricianul tau trebuie sa stie deja de solutiile astea, nu-s asa mare filozofie pt un electrician.

View PostSef-chenko, on 04 decembrie 2022 - 17:47, said:

Exista intrerupatoare wireless, le poti lipi unde vrei, in ce pozitie vrei. Bateria te tine peste un an.
zigbee, se pot face mult mai multe lucruri cu ele, dar complica toata treaba.

#4
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Da, ca se poate stiam, nu stiam cat de complicat este si daca e ceva uzual, dar ziceti ca ar fi.
Cu baterii nu ma complic, imi place simplitatea si sa implic cat mai putine variabile si cu mentenanta cat mai scazuta.

Dar de amplasare ce ziceti? E varianta cu exteriorul rezonabila?

Ca sa bata ploaia in el, ar trebui sa vina la un unghi de 45 grade

Edited by Cyanid3, 04 December 2022 - 17:57.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006

View PostFane, on 04 decembrie 2022 - 17:48, said:

se pot pune doua intrerupatoare pt acelas bec. intrerupatoare cap scara se numesc si trebuie trase doua fire intre dozele lor. electricianul n-are de ce te injura, cu asta se ocupa, in schimb probabil ca te va taxa. exista si intrerupatoare cap scara duble daca vrei lustra cu mai multe becuri care sa le aprinzi separat, sau daca vrei mai multe locuri decat doua de unde sa aprinzi/stingi lumina se adauga intrerupatoare cap cruce. electricianul tau trebuie sa stie deja de solutiile astea, nu-s asa mare filozofie pt un electrician.


zigbee, se pot face mult mai multe lucruri cu ele, dar complica toata treaba.

Eu am asa ceva si nu mi se pare ca se complica chiar asa mult, in special ca e casa la rosu: https://www.amazon.d.../dp/B0758DDPHK/

Poti pune afara, iei intrerupator de exterior. Eu l-as pune la interior, varianta mov.
Vorbeste cu electricianul si spune-i exact ce vrei, sa faca instalatia cum trebuie de la inceput.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,063
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCyanid3, on 04 decembrie 2022 - 17:50, said:

Da, ca se poate stiam, nu stiam cat de complicat este si daca e ceva uzual, dar ziceti ca ar fi.
pt un electrician de meserie nu-i complicat deloc. implica doua fire trase intre dozele respective (patru, daca vrei intrerupatoare cap scara duble), care iarasi nu-s mare chestie, probabil o sa-ti ceara ceva in plus pe asta, dar nu mare lucru.

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006
nu-i complicat daca nu-i facuta instalatia deja sau daca-s trase firele, daca nu probabil ca tre sa spargi din nou

#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Varianta mov e incomoda pentru ca as vrea usa sa aiba clanta pe cealalta margine, deci imi va veni peste mana sa inchid lumina cand ies. De obicei omul inchide lumina cand e cu usa deschisa, apasa si apoi paseste afara. In cazul asta, ar trebui sa sting lumina, apoi sa deschid usa si sa dau cu capul apoi in ea, pe intuneric, cand ies. Plus ca nu as vedea ce papuci sunt afara. E un bec stradal, dar nu se stie ce vremuri vin, daca va fi mutat, daca naiba stie... La fel si cand vin, mi-ar veni mai usor sa aprind inainte sa intru.


Pun schema cam cum s-ar pozitiona in exterior, relativ aparat de ploaie. Stiu ca exista de-alea cu capac, ce pot fi puse chiar si in zone mai sensibile, dar nu le suport, as pune unul fara, poate exista de exterior fara capac, cu ceva membrana flexibila..

Attached Files



#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 23.09.2005

View PostCyanid3, on 04 decembrie 2022 - 18:38, said:

poate exista de exterior fara capac, cu ceva membrana flexibila..

Si alea cu capac sunt cu membrana flexibila, practic capacul e o mebrana, nu trebuie sa-l deschizi de cate ori apesi butonul.

Doar la prize tre` sa deschizi capacul. De obicei astea-s insa aparente.

Dar daca e aparat de ploaie, eu zic sa nu te stresezi atata, eu am un intrerupator pe un perete sub o streasina, de pe vremea lui Ceausescu, de-ala vechi, negru, fara capac, merge si-acuma brici si n-are nici un capac.

Tu zi-i la electrician ce vrei, si el trebuie sa rezolve, astea-s cacaturi pentru el, nu trebuie sa ceara nimic in plus pentru cap scara fata de un intrerupator normal.

Uite, exemplu de doza aparenta pentru intrerupator exterior:

[ https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_master/images/h6a/h3a/h00/9412937777182.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca chiar vrei, poti sa iei o doza mai mare in care incape si un intrerupator si o priza.

[ https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_master/images/h07/h20/h00/9412984569886.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu esti ca vecinu-meu care acuma isi face casa, sta si se gandeste cate o saptamana si se freaca-n cap "oare cum o sa prind surubul ala, oare unde o sa pun lazile alea", saptamana in care nu face nimic numa` se streseaza si da pe gat sticloante de palinca, iar cand se pune sa le faca pe bune, ii ia 10 minute. Posted Image

Edited by Phobos, 04 December 2022 - 19:04.


#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,489
  • Înscris: 13.10.2010

View PostCyanid3, on 04 decembrie 2022 - 18:38, said:

Varianta mov e incomoda pentru ca as vrea usa sa aiba clanta pe cealalta margine,
Si faci usa cu deschiderea in exterior!...

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,834
  • Înscris: 23.09.2005

View Postccf_cristi, on 04 decembrie 2022 - 19:32, said:

Si faci usa cu deschiderea in exterior!...

Normal asa e si recomandat la usile spre exterior, sa se deschida spre afara, ca in caz de incendiu sau ceva sa nu fii nevoit sa tragi usa inauntru, putand fi blocata.

#12
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
M-am gandit si la asta, dar cam ezit. Usile se fac sa se deschida spre interior in casele normale. Spre exterior se deschid numai cele publice, unde sunt zeci sau sute de persoane in interior, deoarece se pot imbulzi toate si pot ingramadi usa, ne mai lasand loc pentru a o putea deschide. Daca se blocheaza din orice alte cauze, se blocheaza indiferent de sensul deschiderii. In orice camera normala in care nu intra mai mult de 10 persoane odata, usa se deschide spre interior.

Si spre exterior este incomod daca sa zicem ca ai papuci. Cand intri, trebuie sa ii lasi la aproape 1m distanta de usa si sa sari inauntru, altfel deschiderea usii va matura papucii. Cand iesi, la fel, vei gasi papucii la 1m distanta de usa. Problema asta se poate rezolva renuntand la a prelungi nivelul usii cu o treapta in exterior, dar si asa e ciudat, ca orice om normal extinde nivelul usii cu o treapta in exterior.

Edited by Cyanid3, 04 December 2022 - 20:11.


#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 25.10.2007
Poti pune si mai mult de 2 intrerupatoare pentru un bec, se foloseste un teleruptor. Deci daca vrei pune si in hol si in interior si in exterior.

#14
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Poti sa pui un microintrerupator normal inchis pe usa, in paralel cu intrerupatorul. Deschizi usa-se aprinde becul. Inchizi usa-se face intuneric.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,063
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCyanid3, on 04 decembrie 2022 - 20:09, said:

M-am gandit si la asta, dar cam ezit. Usile se fac sa se deschida spre interior in casele normale. Spre exterior se deschid numai cele publice, unde sunt zeci sau sute de persoane in interior, deoarece se pot imbulzi toate si pot ingramadi usa, ne mai lasand loc pentru a o putea deschide. Daca se blocheaza din orice alte cauze, se blocheaza indiferent de sensul deschiderii. In orice camera normala in care nu intra mai mult de 10 persoane odata, usa se deschide spre interior.
ai dreptate, traditional la case se fac sa se deschida spre interior fiindca daca vine viscolul si-ti face un namete in fata usii de la intrare n-o mai poti deschide.

pune un bec cu senzor afara. la cat consuma becurile actuale si cat de putin ti-l tine aprins senzorul nu-i mare consum. sau becului de la intrare ii pui un senzor sa-l aprinda miscarea si un intrerupator pt cazul in care vrei sa stea continu aprins.

Edited by Fane, 04 December 2022 - 21:13.


#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,736
  • Înscris: 03.02.2007
Mai nou există întrerupătoare wireless fără alimentare (fără cablare, fără baterie) pe sistem piezoelectric.

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Sub pervaz - pericol de electrocutare , pui un ghiveci cu flori, il uzi periodic si numai odata torni pe alaturi ca a doua oara nu mai apuci .

Intrerupator cap-scara cum s-a mantionat mai sus pozitionat langa usa , interior sau exterior nu conteaza, cum doresti , exista intrerupatoare de exterior .

Edited by ldpe, 04 December 2022 - 23:18.


#18
cata31lin

cata31lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 09.05.2005
Se mai poate folosi releu pas cu pas pentru bec, se simplifica instalatia electrica https://www.dedeman....d-10a/p/1025445

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate