Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Recomandări Ciocolată Neagră 70-85%

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Cum s-a mai zis daca e >80% n-am gasit ciocolata care sa-mi placa la gust ...
Probabil exista dar nu platesc 15-20lei pe 1 ciocolata !

Ciocolata mananc cea din lidl, marca Fin carre, cand e la oferta e si mai buna Posted Image, 2.5 - 3lei /100gr

[ https://ro.cat-ret.assets.lidl/catalog5media/ro/article/19467/gallery/zoom/19467_80.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cea de 70+% nu poti manca mult, sau asa e la mine.
Mai bag si unele la 50% (E Wedel din Kauf cu diferite umpluturi) dar pe astea le pot manca rapid.

Oricum daca ai probleme cu greutatea trebuie masuri MULT mai serioase decat ca schimbi ciocolata ~30% pe 70%

Edited by sirgoofy, 04 December 2022 - 23:05.


#20
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2020
Ciocolata se mananca pentru ca este dulce nu pentru ca este sanatoasa. Ce sens are sa mananci ciocolata amara?

#21
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013
Voi deja sunteți în stadiul în care și dacă turnați zahăr pe gât nu vi se pare cine știe ce dulce.

#22
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
^si ciocolata amaruie e dulce, dar nu e excesiv de dulce, se simte mai tare gustul de cacao.

Eu as intreba ce rost are sa mananci batoane de zahar+grasime cu vaga aroma de cacao, da' fiecare cu ale lui.

#23
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013
Da, pentru că este de calitate sau mult mai calitativă. Dar na, când ești sărac trebuie să scapi cumva de stres. Doar că metoda asta bate insulina. Ce o fi aia? O fi grav?
De carii ați auzit?

#24
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012
La DM am găsit recent o ciocolată neagă 72% care mi se pare excelentă. Nu este deloc uscată sau amară.

Așa arată (n-am găsit-o pe site în România, dar o au în magazin):
https://www.dm.de/dm...6447174502.html

Iar dacă vrei să încerci și ceva aproape de 100%, aceasta este foarte bună:
https://www.mega-ima...acao-50g/p/6376

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 MrLTN, on 04 decembrie 2022 - 23:05, said:

Ciocolata se mananca pentru ca este dulce nu pentru ca este sanatoasa. Ce sens are sa mananci ciocolata amara?
Nu neaparat pentru ca este dulce, ci pentru ca este….ciocolata 🤷

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Mie-mi plac côté d'or cu alune sau migdale. Dar fiecare cu gustul lui, iei ce-ti place tie nu altora.

#27
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 TehCube, on 04 decembrie 2022 - 19:35, said:

Gresit, nu zic de bio, zic de concentratia de cacao. Cele sub 50% au foarte mult zahar. Foarte mult, comparativ cu cele amarui (de cel putin 2x mai mult, de multe ori pe la 3x mai mult). Plus ca "te saturi" mai repede cu cele amarui, nu simti nevoia sa mananci mai mult decat 1-2 bucatele. Iar efectele negative ale excesului de zahar banuiesc ca le cunosti.
Pe langa asta, cacaoa are antioxidanti, e bine sa ai mai multa cacao, si e infinit mai bine sa ai mai multa cacao in detrimentul zaharului din ele.
Avand patiser/cofetar in familie care are experienta cu zeci/sute de tipuri de cicocolata, inveti sa apreciezi diferentele, si iti garantez ca aia buna nu trebuie sa fie extrem de dulce (cum e milka, sau altele).
Eu nu zic ca-i rau sa mananci ciocolata cu lapte, dar daca omul incearca sa reduca cantitatea de zahar pe care o baga in el, e foarte ok sa treaca la ciocolata neagra.

Revenind la topic, din ce se gaseste usor in comert mie imi place:
- heidi extreme dark 85% / intense 75%
- lindt 85%
- JD Gross 85% (aia de la Lidl, nu sunt rele nici cele cu 70%)
Inainte mancam mai mult din cele mai light de 65-75% dar acum imi iau doar d-astea cand vine vorba de ciocolata, si ma tine mult o tableta, deci daca reusesti sa te tii de d-astea negre, o sa-ti atingi scopul relativ repede.

Also, daca ajungi pe la lidl vezi ca exista niste cutii cu mix de ciocolata neagra, si nu-s rele, cu ocazia asta gusti din toate sortimentele - https://beantobar.fi...tb140316-11.jpg

Lol. Ciocolata neagra aia "sanatoasa", de 85% cacao, aia de iti vine sa vomiti cand o bagi in gura, are mai multe calorii decat Milka cu capsuni. Singurul avantaj al ciocolatii negre vs cea normala e ca e prea scarboasa ca sa poti face excese.

#28
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Pe principiul "Daca mie nu-mi place, e de rahat". De fapt tu esti ala care asociezi gustul de zahar cu ciocolata, in loc sa asociezi gustul de cacao cu ciocolata, si ai impresia ca abominatii de gen milka din care 60% e zahar se poate numi ciocolata.
Iar daca citesti inca o data postul meu, eu nu am o problema cu caloriile, ci cu zaharul. Daca nu te deranjeaza sa bagi cat mai mult zahar in tine, problema ta. Dar cum ai zis si tu, pe langa ca are sub jumate din cantitatea de zahar, nici nu mananci juma' de tableta, iti ajunge mai putina, deci si mai putine calorii, si mult mai putin zahar.
...ca sa nu mai zic ca-i mult, mult mai buna decat milka.

#29
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 Bob493, on 20 decembrie 2022 - 15:32, said:


Lol. Ciocolata neagra aia "sanatoasa", de 85% cacao, aia de iti vine sa vomiti cand o bagi in gura, are mai multe calorii decat Milka cu capsuni. Singurul avantaj al ciocolatii negre vs cea normala e ca e prea scarboasa ca sa poti face excese.
Și mierea are cam tot atâtea calorii cât are zahărul, dar beneficiile sunt (complet) diferite. La fel e și în cazul ciocolată neagră vs. ciocolată cu lapte. Nu e complicat.

#30
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Consumul de miere nu are niciun beneficiu în afară de aportul caloric. Mierea naturală este un zahăr invertit cu urme neglijabile de vitamine și minerale la 100g. Câte sute de grame de miere trebuie să mănânci ca să obții vitaminele dintr-un măr? Poveștile apicultorilor sunt la fel ca cele ale pescarilor.

#31
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Cine stie - stie!

Si eu prefer mierea pentru indulcit ceaiul dar recunosc ca e strict preferinta pentru gust.

Nu cred in toate leacurile batranesti cu miere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate