Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Durere os sacru / coccis

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Salut. De cateva luni am o durere suportabila in zona osului sacru / coccis.

Ideea este ca doar daca stau mai mult intins in pat pe spate incepe sa ma doara sau la fel si daca stau pe scaun mai mult timp.

Daca se maseaza putin zona da semne ca ar trece pe moment cam 90% din durere dar doar cateva minute.

Problema este urmatoarea: Durerea este suportabila sa zicem, doar ca atunci cand peste zi ma doare, noaptea am carcei/spasme musculare foarte durerease la gambe. Ma trezesc cu carcelul dureros, si ma tine asa vreo 5 minute. Atfel incat urmatoarea zi nu prea pot umbla pe piciorul respectiv.

Spre exemplu am avut de facut un drum lung vreo 400km cu masina si stand pe scaunul masinii a inceput sa ma doara osul sacru dupa vreo 150km. La intoarcere pana am ajuns acasa abia mai puteam de durere.
Dar si in noaptea aia aveam carcei la gambe foarte durerosi din ora in ora la fiecare picior.

Cred ca m-a prins de vreo 6 ori carceii in noaptea aia, ca dimineata nu mai puteam sa merg.

Am incercat si cu AntiCarcel si creme dar nu functioneaza. Cand am durere acolo ziua, noaptea in somn - carcel la o gamba.

A mai patit cineva?

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 MarYaNM972, on 04 decembrie 2022 - 14:15, said:

Salut. De cateva luni am o durere suportabila in zona osului sacru / coccis.
Ideea este ca doar daca stau mai mult intins in pat pe spate incepe sa ma doara sau la fel si daca stau pe scaun mai mult timp.
Daca se maseaza putin zona da semne ca ar trece pe moment cam 90% din durere dar doar cateva minute.
Problema este urmatoarea: Durerea este suportabila sa zicem, doar ca atunci cand peste zi ma doare, noaptea am carcei/spasme musculare foarte durerease la gambe. Ma trezesc cu carcelul dureros, si ma tine asa vreo 5 minute. Atfel incat urmatoarea zi nu prea pot umbla pe piciorul respectiv.
Spre exemplu am avut de facut un drum lung vreo 400km cu masina si stand pe scaunul masinii a inceput sa ma doara osul sacru dupa vreo 150km. La intoarcere pana am ajuns acasa abia mai puteam de durere.
Dar si in noaptea aia aveam carcei la gambe foarte durerosi din ora in ora la fiecare picior.
Cred ca m-a prins de vreo 6 ori carceii in noaptea aia, ca dimineata nu mai puteam sa merg.
Am incercat si cu AntiCarcel si creme dar nu functioneaza. Cand am durere acolo ziua, noaptea in somn - carcel la o gamba.
A mai patit cineva?

Incepe cu citrat de magneziu 500-800mg pe zi impartit in doua doze, dimineata si seara, sa iti relaxezi un pic muschii de la picioare, in special din spate ( tendoane/hamstrings, gambele, fesierii). Ii ai incordati de la atata stat pe scaun, si trage pelvisul in jos. Citrat de potasiu ar fi bun de asemenea, aprox 2000mg dizolvati in 2L de apa din care bei toata ziua. Niste vitamina C in plus pt vasodilatatie.

Este posibil ca durerea de fapt sa radieze de la planseul pelvian, sau muschii de jos ai spatelui sa fie prea slabi.
Nu lua carbonat/oxidat de magneziu, caci absorbtia este foarte mica. Daca nu gasesti citrat/glicinat, e ok si oronat(magnerot) dar trebuie sa iei foarte multe pastile si e incomod.

Niste intinderi nu ar fi rele, in special pt tendoanele din partea din spate a coapselor. 5-7 minute/saptamana sa invete sa se intinda.

Nu sunt doctor.

Edited by victor29cr, 04 December 2022 - 14:37.


#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Aditional la recomandarile medicale:

1. Masina cu cruise control adaptiv.
2. Masina cu scaun cu suport lombar.
3. Masina cu scaun (electric) cu suport pentru picioare.
4. De preferat suspensie adaptiva (hidro-pneumatica).

Edited by abac, 04 December 2022 - 14:46.


#4
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
eu as face un rmn, sa exclud nasoale...

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 MarYaNM972, on 04 decembrie 2022 - 14:15, said:

Salut. De cateva luni am o durere suportabila in zona osului sacru / coccis.
Mergi la medic pt examen clinic + trimitere laborator + trimitere imagistică.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Intrebare: înainte să-ți apară durerile, ai căzut cumva în fund/pe spate? Pe mine m-a durut câteva luni bune după ce am alunecat în cada și am căzut cu toată greutatea direct în coccis.

#7
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016

 corinadaniela, on 04 decembrie 2022 - 15:25, said:

Intrebare: înainte să-ți apară durerile, ai căzut cumva în fund/pe spate? Pe mine m-a durut câteva luni bune după ce am alunecat în cada și am căzut cu toată greutatea direct în coccis.
Nu. Nu am patit nimic..

#8
gabrielli

gabrielli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2022
ai incercat crema deep blue? pe mine m-a ajutat foarte mult!

#9
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 27.08.2013
Este destul de clar că puneți presiune multă pe coloană în zona curburii sacrale. Încercați flotări cu picioarele ridicate și luați-vă o bicicletă de spinning pentru cârcei, adică pentru antrenarea picioarelor. De spinning nu orice chiftea de fitness. Sh cel mai recomandat, să nu vă blocați resurse financiare în ceva de care eventual nu o să puteți să vă țineți.
Și asta vă poate ajuta mult:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XU0wJ0OTopU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by onisifor12, 04 December 2022 - 23:53.


#10
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 15.07.2005
Pana una alta poti folosi supozitorul diclofenac duo de 75 mg ... iti ia durerea rapid.
Dar e o solutie temporara pana afli cauza mergand la medic asa cum ti-a spus Karhu.

Edited by excentryc, 05 December 2022 - 10:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate