Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Campina PH singurul oras din judet fara FTTH, de ce oare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018
Mun Campina este singurul oras unde nu exista FTTH de la RDS, o fi intelegere cu Nextgenul sa nu instaleze retea sau poate posibili clienti prea putini in oras?!?

#2
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Si noi cu ce putem sa te ajutam?!

#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
De unde ai lista cu orasele acoperite FTTH de la rds?

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Din ce vad pe site nici cablu tv nu au in Campina deci au cativa clienti tv satelit, de asta nu se obosesc sa bage FTTH, unde au avut mai multi clienti pe cablu coaxial (si concurenta cu FTTH), si-au migrat clientii pe fibra! (sau ii migreaza pe fibra) indiferent ca locuiesc in sate sau orase mici. Cunosc sate care au  FTTH chiar daca nu prin apropiere vreun oras (singurul avantaj a fost pentru cei de acolo ca au fost clienti AKTA si o data cu preluarea de catre DIGI au introdus si fibra).

View PostMindArchitect, on 04 decembrie 2022 - 17:51, said:

De unde ai lista cu orasele acoperite FTTH de la rds?
Vezi aici dupa ce introduci localitatea o sa apara si serviciile fixe (la mine in localitate  apare scris FTTH).

Attached Files


Edited by stlk, 04 December 2022 - 18:07.


#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
în 2010 am cumpărat un teren extravilan, lângă oraș (10 km)
am avut surpriza plăcută ca pe stâlpul de electricitate din apropiere să fie colacul cu fibră optică RDS
după instalare servicii (internet+tv) nu am avut probleme deosebite deloc, iar cele efemere au fost rezolvat în timp rezonabil...
mai prost stau cu semnalul de telefonie... :(

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Baga Vo-Wi-Fi.

Nu conteaza distanta unui sat fata de orase, in 2021 au bagat FTTH in ambele mele sate de origine aflate la 40 km de orice oras, Spineni (care avea net de Akta) si Miesti (care era in preistoric, niciun fir de comunicatii pe stalpi), iar acum in 2022 ma distrez cu camere video montate acolo pe o magazie careia un gradinar i-a zis acum gogoserie. Posted Image

De fapt nu conteaza nimic la RDS, nu se respecta nicio logica in extinderea retelelor, ca asa in 2009-2012 nu intelegeam de ce la blocuri exista super internet si eu la casa la 50 de metri de blocuri ma chinuiam cu mizerii de conexiuni, ca apoi in 2012 sa vina si la mine cu alt tronson de fibra tras din partea cealalta a orasului, nu de la blocurile de langa mine.

Oricand poate sa apara FTTH in Campina, rabdare ca le vine randul, nu stim cand, intotdeauna intrebarea cand? are la Digi-RDS drept raspuns sintagma "in curand". Posted Image

Edited by Neaceasca85, 05 December 2022 - 01:46.


#7
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018
Precizez, singura localitate din Prahova, au tras fibra si in ultimul catun din virful muntelui si de asta pare ciudat ca in Campina nu, poate fi o intelegere intre firma locala Nextgen si primarie sa nu-i lase/acorde autorizatie, intrebam doar asa de curiozitate, poate mai sunt cazuri din astea si prin alte parti

Edited by gigabiter, 05 December 2022 - 08:54.


#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006
Trimite-i un pm lui DIGI_Helper, poate te lamureste daca este din cauza primariei sau sunt alte impedimente. Daca este din cauza primariei, poate va adunati mai multi si ii luati la intrebari.

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,823
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgigabiter, on 05 decembrie 2022 - 08:54, said:

...poate fi o intelegere intre firma locala Nextgen si primarie sa nu-i lase/acorde autorizatie, intrebam doar asa de curiozitate, poate mai sunt cazuri din astea si prin alte parti
Da, poate fi asta.
Desi, daca sunt interese financiare mari (profit pentru Digi), ma gandesc ca ar fi mare scandal pentru asemenea ilegalitati (nu-i poti interzice unui furnizor sa isi traga infrastructura cat timp respecta normativele si legislatia).

View Postbaribalu, on 05 decembrie 2022 - 11:21, said:

Trimite-i un pm lui DIGI_Helper, poate te lamureste daca este din cauza primariei sau sunt alte impedimente. Daca este din cauza primariei, poate va adunati mai multi si ii luati la intrebari.
Si daca reiese ca intr-adevar primaria are intelegere cu Nextgen, nu ar strica implicata televiziunea (de preferinta un post cu audienta nationala). Mai nou doar asa ai cat de cat sanse sa rezolvi ceva in tara asta.

Edited by Hider141, 05 December 2022 - 11:52.


#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,189
  • Înscris: 14.10.2008
Comuna Izvoarele din Prahova nu are inca RDS, are doar coaxial UPC-Vodafone.

#11
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am o casa de vacanta la 6 km de Campina.
Am fibra pana-n casa, nu am cablu (folosesc netul), dar au toti vecinii. Toata zona/comunele alaturate are fibra, nu doar eu. Sediul RDS (si un DC) sunt in Breaza. Stiu sigur ca mai raman agatat cand "se ia" curentul" pe toata zona si trebuie sa-mi dea un restart. M-a mirat cand am aflat ca nu e in Campina. Probabil probleme cu administratia locala.

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,633
  • Înscris: 23.10.2006

View PostNeaceasca85, on 05 decembrie 2022 - 13:22, said:

Comuna Izvoarele din Prahova nu are inca RDS, are doar coaxial UPC-Vodafone.
Ce treaba are com. Izvoarele cu Campina?Posted Image

Edited by baribalu, 05 December 2022 - 17:45.


#13
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,982
  • Înscris: 27.02.2006
probabil ca sunt din acelasi judet! si totusi in harta e acoperire pe comuna izvoarele apare fibra optica.

in timp ce in campina nu este fibra optica de la rcs-rds.

Attached Files


Edited by Iaro, 05 December 2022 - 21:14.


#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNeaceasca85, on 05 decembrie 2022 - 01:43, said:

Baga Vo-Wi-Fi.

hmmm..., iphone-le meu e prea vechi, nu suportă volte!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate