Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum e relatia voastra cu batranii?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Am senzatia ca multi dintre batrani sunt dusi cu capul in Romania.
Cei din familie sunt intruzivi in viata ta, vor sa decida ei pentru tine, bagaciosi in viata ta, barfitori, fac o drama din orice...
Ajungi la supermarket vezi ca se baga in fata de parca cei care stau la coada nu ar exista, dau peste tine cu carutul doar ca sa fie di primii in fata, agresivi si certareti ca niste maimute primitive ce acum s-au dat jos din copac.
Nu vreau sa generalizez, dar intalnesc des tipologia asta de batrani.
Pe mine unul ma scot din sarite de multe ori, desi sunt o persoana calma ce se enerveaza foarte rar.
Voi cum abordati aceasta situatie?

Parca batranii din alte tari sunt mai relaxati si pozitivi decat cei de la noi, si aici ma refer nu doar la batranii din tarile bogate, ci si la cei din tarile sarace, am intalnit in Rep. Moldova batrani mult mai relaxati si pozitivi, desi au dus-o mai greu decat batranii de la noi.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Vezi cît de obraznici sînt unii adulți, ,,mai tineri ", ca să înțelegi cine i-a crescut  😉

#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Asa-i ca te referi la Bucuresti si nu la Romania?

#4
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View PostMatrix40, on 04 decembrie 2022 - 13:15, said:

Am senzatia ca multi dintre batrani sunt dusi cu capul in Romania.
Cei din familie sunt intruzivi in viata ta, vor sa decida ei pentru tine, bagaciosi in viata ta, barfitori, fac o drama din orice...
Ajungi la supermarket vezi ca se baga in fata de parca cei care stau la coada nu ar exista, dau peste tine cu carutul doar ca sa fie di primii in fata, agresivi si certareti ca niste maimute primitive ce acum s-au dat jos din copac.
Nu vreau sa generalizez, dar intalnesc des tipologia asta de batrani.
Pe mine unul ma scot din sarite de multe ori, desi sunt o persoana calma ce se enerveaza foarte rar.
Voi cum abordati aceasta situatie?

Parca batranii din alte tari sunt mai relaxati si pozitivi decat cei de la noi, si aici ma refer nu doar la batranii din tarile bogate, ci si la cei din tarile sarace, am intalnit in Rep. Moldova batrani mult mai relaxati si pozitivi, desi au dus-o mai greu decat batranii de la noi.

Bătrânii din Romania sint produsul generației lor și tributari vietii pe care o duc in prezent. Oameni ce își duc viața de pe o zi pe alta, la mila Statului, uitați de familii și fără viitor, greu sa vadă viața-n roz atunci când viața nu mai are nimic sa le ofere.

Da, unii sunt de-a dreptul răutăcioși, egoiști, dar sint și mulți care nu sint asa.

Ignora răutățile și gândește-te cum sa nu ajungi ca ei.

#5
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postsdf8923jfsd, on 04 decembrie 2022 - 13:32, said:



Bătrânii din Romania sint produsul generației lor și tributari vietii pe care o duc in prezent. Oameni ce își duc viața de pe o zi pe alta, la mila Statului, uitați de familii și fără viitor, greu sa vadă viața-n roz atunci când viața nu mai are nimic sa le ofere.

Da, unii sunt de-a dreptul răutăcioși, egoiști, dar sint și mulți care nu sint asa.

Ignora răutățile și gândește-te cum sa nu ajungi ca ei.

Batranii din Romania nu au pensii atat de mici dupa parerea mea, multi au pensii peste salariul minim si au primit o casa gratis de la regimul comunist. Asta pe cand tanarul ala cu salariul minim mai are de platit si o chirie, de crescut un copil cu un venit mai mic decat pensionarul... Sa nu uitam ca batranii din Rep. Moldova au pensii de 4 ori mai mici si nu sunt atat de deprimanti ca cei din Romania.

Iar batranii occident sunt mult mai abandonati de tinerii din familiile lor decat cei din Romania, acolo fiecare e pe barba lui, si uite ca acolo batranii sunt mai zambitori.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
unde-si duc man viata de pe o zi pe alta. pe aici au mai mult decat sa traiesc bine. Eu cu nevastamea chiar si cu 2000 de ron ne-am descurca no problemo, daca am fi noi doi. Ca aleg sa traiasca singuri in ditamai casa si sa dea banii pe tampenii, e altceva.

eu am o vorba, cand mai vin unii uimiti de cum sunt altii: pai daca toata viata traiesti cum traiesti, mereu dupa furat, dupa facut rau, sa te vaiti, te uiti la tv la toate tampeniile si crezi tampenii si asa mai departe, nu e ca si cum la 65 de ani o sa te transformi in Iisus Hristos, sau o sa ai ceva in cap. Plus ca multi dintre ei au vieti naspa, copii si-au luat zborul cand au vazut cum sunt, prieteni nu prea au avut, multi inca povestesc cu pasiune chestii minore dar care pentru ei au reprezentat ceva in viata. Mie imi place sa vorbesc cu oamenii de obicei si tin minte ca eram intr-un maxi-taxi si cam cea mai mare realizare a unui om era ca a dat de carnet si era un inspector rau si era polei pe jos, dar el tot a reusit.

Plus ca multi dintre ei au trait si alte vremuri si au ramas cu sechele de atunci. Toate astea combinate iti arata ca ”batranii” sunt aia care comentezea aiurea pe facebook, asculta populara la maxim pe telefon, cred toate conspiratiile ciudate, mereu critica pe astia tineri, sunt rautaciosi, se cearta la supermarket ca nu stiu cine pentru 1 ron reducere, desi poate tot ei sunt de vina. Si inca ma mir ca vorbesc atat de multi despre bani si ce chestii si-ar lua, la 65-70 de ani:))

Edited by bobitad, 04 December 2022 - 13:50.


#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMatrix40, on 04 decembrie 2022 - 13:40, said:

au primit o casa gratis de la regimul comunist.
Unde ai citit așa ceva?

#8
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014
Unii deja au început sa semene cu bătrânii pe care-i judeca.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017

View PostKarhu, on 04 decembrie 2022 - 14:01, said:

Unde ai citit așa ceva?
s-a grabit omul cu afirmatia asta. dar sa stii ca are dreptate ca pentru un om care e la inceput de drum si care nu are ajutor de la parinti, e mai greu acum decat atunci.
1.rata la 2-3 camere e undeva la 3000 de ron
2.acum chiar te munceste patronul vs cum se lucra pe vremuri la stat. nu zic, unii munceau dar majoritatea stateau.
3.ai inflatie, pret crescut la gaze, curent, carburant, taxe, masina si toate cele

Nu e o lume simpla in 2022. Cu siguranta as prefera 2022 decat Ceausescu, doar ca nu e chiar asa simplu.

Edited by bobitad, 04 December 2022 - 14:11.


#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbobitad, on 04 decembrie 2022 - 14:07, said:


Ce zici tu n-are legătura cu ce am întrebat eu.
Omul zicea ca s-au dat case gratis.

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Eu sunt sigur ca ai înțeles ce a vrut sa spuna/scrie.

#12
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015
Asa au fost invatati pe timpul lu Nea' Nicu. Asta a fost sport national pe vremea aceea ( cozi la lapte, carene, paine si ce o mai fi fost ). Daca asa ai fost crescut, cu teama sa nu ramai fara, asa mergi si pana te ia pamantul. Vad de multe ori la oamenii batrani ca au mentalitatea ca cineva ca nu-i casatorit la 20 de ani, inseamna ca are o problema. Ei nu au observat ca s-au schimbat timpurile, ca nu mai este "la moda" sa-ti faci o famile la o varsta asa frageda.

Dar cum spun, nu sunt de judecat. Astea au fost vremurile si nu poti schimba asta. Lasa-i asa si intelege-i, chiar daca nu iti place. Poate pana imbatranesti tu si mentalitatea ta pe care o ai acum, o sa fie invechita si o sa pari un ciudat in fata tinerei generatii de atunci.

Edited by mariustm32, 04 December 2022 - 14:21.


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 27.10.2007
nici eu n-am inteles ce a vrut sa scrie. sa fii proprietar, chiar de apartament, inainte de 89 era complicat si scump. sa fii proprietar de casa erai deja chiabur. adica, erai in bataia pustii..

Quote

Eu sunt sigur ca ai înțeles ce a vrut sa spuna/scrie.

Quote

au primit o casa gratis de la regimul comunist.

Edited by strongsss, 04 December 2022 - 14:24.


#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 17.10.2018
Sau poate te concentrezi prea mult peste acest tipologie.Eu nu prea i am intalnit ,sau daca da i-am lasat in drumul lor.Daca iti place scandalul poate da, te asemeni lor Posted Image)

Edited by helen76, 04 December 2022 - 14:29.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View PostMatrix40, on 04 decembrie 2022 - 13:40, said:

Iar batranii occident sunt mult mai abandonati de tinerii din familiile lor decat cei din Romania, acolo fiecare e pe barba lui, si uite ca acolo batranii sunt mai zambitori.
Sunt si pe acolo o gramada de ciufuti.
Dar la cate antidepresive se consuma acolo nici nu e de mirare ca sunt zambitori.
Chiar si droguri baga aia.

#16
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

View Poststrongsss, on 04 decembrie 2022 - 14:23, said:

nici eu n-am inteles ce a vrut sa scrie. sa fii proprietar, chiar de apartament, inainte de 89 era complicat si scump. sa fii proprietar de casa erai deja chiabur. adica, erai in bataia pustii..
Nu neaparat. Da, primeai casa de la stat, dar mai exista posibilitatea sa stai in curte cu alta familie si plateai chiria pe imobilul respectiv. Nu oricine avea casa lui la vremea aceea, probabil doar "vedetele" satului ( politisti, primar, seful de la alimentara, etc.).

Atunci era posiblitatea mare sa fi relocat cu locul de munca si nu iti permiteai sa ai o casa undeva ( proprietate personala ), ca sa trebuiasa sa o iei de la inceput in alta parte ca asa a vrut "naiba stie cine"

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 27.10.2007
Cel mai bine e cu batranii din Congo, astia nu au pensii si nici nu-i enerveaza pe tinerii din Romania.

View PostMatrix40, on 04 decembrie 2022 - 13:40, said:

Sa nu uitam ca batranii din Rep. Moldova au pensii de 4 ori mai mici si nu sunt atat de deprimanti ca cei din Romania.



#18
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.12.2003

View PostMatrix40, on 04 decembrie 2022 - 13:15, said:


Voi cum abordati aceasta situatie?

Cu calm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate