Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

La mare, pe vremuri

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Deși suntem în cel mai inutil anotimp al anului, o să deschid un subiect în general legat de vară (deși unii se mai duc și când e rece pe acolo): cum era la mare, pe vremuri. Aminitiri personale, atmosferă.
Litoralul de la noi nu mai e ce a fost. Că s-a făcut un dezastru arhitecturalo - urbanistic, asta e cu totul altă discuție. Dar parcă feelingul nu mai e același. O.k., în stațiunile din Sudul Litoralului nu am mai fost de mult timp, dar am trecut pe la Constanța, Mamaia, Costinești. Doar Constanța mai păstrează o atmosferă o.k. Mamaia, doar dacă nu dai de vreo fiță, în rest, e un enorm bazar. Costineștiul nu mai e ce a fost pe vremuri.

#2
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ce inseamna la tine vremuri?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdjl, on 04 decembrie 2022 - 12:37, said:

cum era la mare, pe vremuri. Aminitiri personale, atmosferă.

Era o atmosfera linistita, naturala, nu exista inghesuiala asta de constructii (Mamaia Nord de exemplu), era mai liniste, nu rasunau manelele, era plin de turisti straini, oamenii erau mai civilizati. Decorul era plin de verdeata, nu exista atata poluare. Plajele din Mamaia aveau copaci, vegetatie. Existau si plaje salbatice cu nisipul fin, apa curata, nu aglomeratie, nu sezlonguri. Puteai simti ca esti la mare.

Cam asa

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9vXmzq9aY3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/diJ9iRWj9C4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 04 December 2022 - 13:11.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Asta e ceva nou pt mine, nu am auzit niciodata exprimarea de anotimp inutil.

#5
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012
Urmariti filmul romanesc ; Nea Marin miliardar, acolo e marea cum a fost odata demult, hoteluri si autobuze pline ochi.

#6
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Mult mai mult din Litoralul de altadata, veti vedea in filmul Faleze de nisip.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,654
  • Înscris: 26.11.2001
Mersul la mare era o sarbatoare, un adevarat eveniment in viata unei familii, de aici diferenta de "feeling".

Sunt inca multi oameni in Romania care nu au ajuns sa vada Marea Neagra, dar pentru cei care isi permit si sunt relativ aproape geografic, mersul la mare a devenit ceva ordinar.

Eu iubesc sa merg cateva zile la mare iarna, la un restaurant de pe plaja.
Urasc aglomeratia si ghiolbanismul national din vara.

#8
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
E posibil să fie şi aia cu mersul mai rar (din Bucureşti, Prahova se ajungea însă mai uşor cu trenul dacă voiai o mică escapadă pe lângă vacanţa de 3-6 zile), dar parcă şi lumea era altfel.
Ne amintim şi de vacanţele la ţară.
Aglomeraţia o urăsc şi eu. Măcar "pe tren" nu mai e aşa de aglomerat.

#9
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Mie imi pare rau ca nu mai sunt campinguri, locul lor fiind luat de niste constructii de beton, numite hoteluri. Financiar imi permit sa stau la hotel, insa camparea la cort avea un alt farmec. La hotel este ca si cum as pleca din apartamentul meu si m-as instala in altul, nicio diferenta. La cort gateai la butelia de voiaj, jucai table, stateai la vorba pana noaptea tarziu, auzeai valurile, simteai briza marii dimineata, sau prindeai rasaritul, aproape de plaja.
Inca mai merg cu cortul la mare, dar din pacate zonele in care poti campa s-au restrans, sau sunt aglomerate si poluate de boxele in care rasuna offfff viata meaaa... ( manele ). In statiuni nu am mai mers de cativa ani. Urasc aglomeratia si chiciurile plus preturile nejustificat de mari.

Attached Files



#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ghiolbanism si taranism era si atunci. Doar manelele lipseau. Si nu lipseau pentru ca ghiolbanul de atunci era mai cu bun simt, ci lipseau pentru ca nu existau.
Normal ca era super fain atunci. Marea si muntele fiind singurele escapade din viata inchisa, monotona si plina de griji si lipsuri. Merem la mare sa ne luam doza de soare ca la iarna iar stam cu doua sube pe noi in casa.
Marea pe care o vedeti voi in filme (nea Marin) era rezervata pentru turistii straini. Romanii intrau acolo doar daca lucrau acolo. Iar turistii aia nu veneau aici ca era super fain, veneau strict la f*tut. Super ieftin si bun. Posted Image Nici nu va vine sa credeti ce erau dispuse romancele sa faca pentru o pereche de strampi sau un sapun.

La fel ca mancarea. Sunt unii care se plang ca nu stiu ce crenvusti sau nu stiu ce conserva de fasole erau mult mai gustoase atunci. Normal ca erau, doar foamea e cel mai bun bucatar.

Ca sa nu mai spun ca nostalgia dupa tinerete sau copilarie intotdeauna infrumuseteaza cu mult lucrurile.

Edited by Friskey, 04 December 2022 - 14:50.


#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011

View Postphoenix76, on 04 decembrie 2022 - 14:43, said:

Mie imi pare rau ca nu mai sunt campinguri, locul lor fiind luat de niste constructii de beton, numite hoteluri. Financiar imi permit sa stau la hotel, insa camparea la cort avea un alt farmec. La hotel este ca si cum as pleca din apartamentul meu si m-as instala in altul, nicio diferenta. La cort gateai la butelia de voiaj, jucai table, stateai la vorba pana noaptea tarziu, auzeai valurile, simteai briza marii dimineata, sau prindeai rasaritul, aproape de plaja.
Ultimele mele vacante la mare: campingul Zodiac din Venus, aproape de Neptun... de neuitat

View Postleomagic44, on 04 decembrie 2022 - 13:25, said:

Urmariti filmul romanesc ; Nea Marin miliardar, acolo e marea cum a fost odata demult, hoteluri si autobuze pline ochi.
Eu prefer "BD la munte si la mare", nu ma satur sa-l vad

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Era nasol. Am mers la mare aproape anual de cand ma stiu si cred ca nu o sa mai fie vreun an sa nu merg la vreo mare, a noastra sau straina.

Dar pe vremuri, adica pana in 2006, era nasol cu drumul, o adevarata tortura cu Dacia si cu lipsa benzinariilor de pe traseu, chiar si defectiuni tehnice care ne lasau in drum, Dacia nu era masina de mers Slatina-Constanta dar tata tragea de ea sa faca acest lucru. Dacia era o masina de mers la tara si atat.

Serviciile hoteliere erau groaznice, camere insalubre, mancare proasta la restaurant, multi ani cu meniu fix, lipsa televizorului din camera iarasi o mare problema (la munte la Caciulata au fost mereu televizoare), nu sunt amintiri prea placute, sigur ca balaceala era OK ca si acuma, aparusera pizzeriile si pizza era buna, in loc de cina deseori mancam pizza, in 1999 am incercat si kebab prima oara.

Alta parte placuta erau tiribombele din satul de vacanta, ma dadeam mereu in "sasaitoare" si in masinute.

View Postceanu1980, on 04 decembrie 2022 - 13:03, said:

Asta e ceva nou pt mine, nu am auzit niciodata exprimarea de anotimp inutil.
Pentru mine ala este toamna. Este si iarna, cand nu are zapada.

View Postphoenix76, on 04 decembrie 2022 - 14:43, said:

Mie imi pare rau ca nu mai sunt campinguri, locul lor fiind luat de niste constructii de beton, numite hoteluri. Financiar imi permit sa stau la hotel, insa camparea la cort avea un alt farmec. La hotel este ca si cum as pleca din apartamentul meu si m-as instala in altul, nicio diferenta. La cort gateai la butelia de voiaj, jucai table, stateai la vorba pana noaptea tarziu, auzeai valurile, simteai briza marii dimineata, sau prindeai rasaritul, aproape de plaja.
Inca mai merg cu cortul la mare, dar din pacate zonele in care poti campa s-au restrans, sau sunt aglomerate si poluate de boxele in care rasuna offfff viata meaaa... ( manele ). In statiuni nu am mai mers de cativa ani. Urasc aglomeratia si chiciurile plus preturile nejustificat de mari.
Pentru cort exista Corbu si Vadu. Pentru amatorii genului asta de cazare.

Eu sunt prea comod pentru cort. Vara refuz locatiile nedotate cu aer conditionat, iar in restul anului doresc sa pot opri robinetul de la calorifer.

Cazare comoda, mancare buna si balaceala placuta. Asta vreau la mare. Nu vreau aglomeratie, nu vreau manele, nu vreau mizerie si mirosuri pestilentiale. Dupa 2008 am devenit fan All Inclusive Turcia.

Marea pentru mine e in primul rand balaceala, a merge la mare fara a intra in apa marii e ceva de neinteles pentru mine. Ma refer la vara, iarna e altceva, poate fi frumos sa vezi valurile marii agitate de furtuni.

Edited by Neaceasca85, 04 December 2022 - 21:11.


#13
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că mai bine mergeai la gazdă.   Posted Image
La mare am fost doar de 2 ori şi jumate cu auto. Cum adică de 2 ori jumate? Păi în 2011 m-am dus cu autocarul, dar m-am întors cu trenul. Uneori să ai maşina blocată e bine, că în 1997 am mers la Costineşti cu trenul, nu cu maşina.
Muzică proastă nu prea exista pe vremuri. Tinerii din unele medii urbane şi în general cei din mediul rural ascultau şi lăutărească şi proto-manele şi manele când apăruseră (primele manele nu erau chiar aşa de naşpa), dar pe litoral nu se prea punea aşa ceva. Poate şi pentru că nu prea avea lumea cu ce. Oricum, existau şi sistemele de radioficare pe plajă, la care se punea muzică faină şi uneori dacă doreai să găseşti pe cineva, dădeai anunţ acolo.
Shaworma/kepab ai încercat la 2 ani după mine.   Posted Image
Oficiile P.T.T.R. erau uneori de bază, dacă doreai să suni rudele şi prietenii. Să le spui că e faină lumina litoralului şi eventual să vină şi ei/ele.

Edited by djl, 05 December 2022 - 13:11.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am folosit PTTR pe litoral. Doar vederile alea.

In anii 90 avand doar TVR 1 si RRA la tara, auzeam muzica straina faina pe litoral. La magazine si localuri.

Shaorma in 2006, si nu pe litoral ci la Bucuresti ca student. La shaormeria de vis a vis de Electromagnetica.

Edited by Neaceasca85, 05 December 2022 - 13:43.


#15
djl

djl

    Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,120
  • Înscris: 13.06.2004
Vederile probabil mai sunt căutate şi acuma, dar ca suvenir.
Pe vremuri mă atrăgea ideea de mers cu cortul, dar în zone din alea pustii, dacă era vorba de mare. Acum nu mă mai atrage, că vreau şu eu confort. Fratele vitreg mai mic însă a mers cu cortul la mare, dar în zonă cu turişti.
În magazine pe litoral nu prea intram, aşa că habar nu am ce muzică dădeau pe acolo. La terase cred că era muzică o.k., dar nici acolo nu prea am ajuns. Muzică pe plajă, la Constanţa şi Costineşti, era o.k., dar asta şi pentru că muzica de atunci era o.k.

#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021

View PostNeaceasca85, on 04 decembrie 2022 - 21:11, said:




Serviciile hoteliere erau groaznice, camere insalubre, mancare proasta la restaurant,

Cam asta e amintirea pe care o am și eu. Eram copil pe vremea aia, și foarte pretențios la mâncare, era un chin pentru ai mei să reușească sa ma convingă să mănânc ceva din ce dădeau aia la restaurant si alternative nu prea erau.

In plus eram (de fapt sunt) alergic la acarieni și de mai multe ori mi s-a întâmplat sa nu pot dormi în camera... Ci in balcon de exemplu.

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Eu nu-mi amintesc mai nimic. Ultima data am fost cand eram in grupa mare. Am o poza in chiloti rosii, noroc ca i-au adus repede ai mei de la cearceaf, altfel poza era in putulica goala.
Flash-uri: gara din Constanta, ceva din Delta Dunarii, geamantanul carat de taica-miu.
Nici nu stiu cum am rezistat cele 12-13 ore cu trenul dus-intors.

Urmatoarea intalnire cu Marea Neagra a fost dupa 25 de ani, intr-o zi de Octombrie parca ...

Edited by Bursul, 05 December 2022 - 16:28.


#18
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 27.01.2016

View Postdjl, on 04 decembrie 2022 - 12:37, said:

Deși suntem în cel mai inutil anotimp al anului, o să deschid un subiect în general legat de vară (deși unii se mai duc și când e rece pe acolo): cum era la mare, pe vremuri.
Nu stiu ce intelegi tu prin "pe vremuri". Eu am fost prima data la mare in 1973 la Saturn, in 1974 la Mamaia, in 1975 la Venus, in 1976 la Eforie Sud si tot asa pana din 1985 am mers anual la Costinești.  Eh asta înseamnă pe vremuri. Pe acele vremuri doar la mare puteai sa bei Pepsi sau Cico de portocale. Iar la Costinesti era Disco Ring in aer liber, iar Andrei Partos avea program radio non stop muzica de calitate in boxele de pe plajă.  Daca aveai bani mergeai la disco la Forum sau la Terasa tineretului unde canta Semnal M. Noaptea pe plaja dadeau spectacole Vacanta mare la inceputurile lor si peste tot erau îndrăgostiți tinandu-se de mâna... In orice caz era numai lume de calitate, nu era brambureala de acum. La Mamaia se tinea Festivalul de muzică usoara. Eh ce vremuri.... pai astea au fost vremurile noastre.
Apropos a prins cineva anul in care Disco Ringul se termina in fiecare seara cu piesa Lily was here a lui Candy Dulfer, sau anul in care piesa finala din fiecare seară era Viva la Discoteca?

Edited by Testosteron, 05 December 2022 - 18:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate