Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Masina ~9000

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
zubarinho

zubarinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.10.2010
Salut, caut o masina probabil diesel pentru mers probabil 50-50 urban-extra, buget maxim 9000, preferabil combi. Tot gasesc Meganuri 4 (1.5dci-110cp)si Pejouri 308sw(1.6 hdi-120cp) in ultima vreme, am avut VAG in trecut si vine si intrebarea: cum sunt la intretinere pejo sau reno in comparatie cu vag, dupa mintea mea as fi zis ca mai ieftine?
Anyways daca aveti si alte optiuni in range-ul asta de pret feel free…
Mersi fain!

https://www.facebook...88498504944177/
Am gasit asta aseara, pare prea “best buy”

#2
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
am un Peugeot 308 sw, de 4 ani.
extrem de multumit.
intretinerea e nu e nici mai scumpa nici mai ieftina(ultima revizie a fost 650, pret cu factura, facut de service autorizat rar ptr peugeot). anul trecut era cam 550.
problema lor (cea mai frecventa) e sistemul de AdBlue, care cedeaza. se poate repara. dar sa nu mergi cu ea daca depaseste nr de km din atentionare.
in plus, cutia cu 5 trepte e minunata in oras. mergi cu treapta a 3-a cu 70 kmh fara sa turezi motorul. a 5-a o vede foarte rar, pe autostrada. pana la 120 merge perfect cu a 4-a.
consumul mediu e de 4.6%.
cand aud colegii care au vag, cu motor similar, cate probleme au cu egr, pdf, etc, ma amuz!

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 18.08.2021
Combi sau caravan au mai putina cautare, de ce nu stiu, chestie de gusturi. Intrebarea - sau mai bine zis intrebarile - este cum a fost intretinuta, daca este prim proprietar, daca e de acord sa bagi codul VIN la o verificare - as recomanda si verificarea gratis pe RAR, si aia cu bani pe carvertical sau autoDNA. SI e diesel, acum cu scandalul dieselgate si obsesia asta de a ne indrepta catre drujbe electrice, coroborat cu pretul mai mare la diesel, e cam pretul corect - parerea mea doar.
PS Am hibrida, sunt benzinar convins, dar asta nu inseamna nici ca accept blindly EV-urile, nici ca o sa balacaresc dieselul ca e poluator, ca e asa si-asa. E mai scump la intretinere fata de o benzinara, mai pretentios cu antigelul si uleiul, dar nu pana in punctul in care nu l-as recomanda. Iar francezii stiu sa faca motoare mici si benzina si diesel, FIABILE. Punct. Pana in punctul in care Mercedes si alte branduri cu ifose cumpara motoare de la ei...

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine un Golf 7 Variant.

#5
zubarinho

zubarinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.10.2010

 TruculMagic, on 04 decembrie 2022 - 12:11, said:

Mai bine un Golf 7 Variant.
Din ce punct de vedere?
Ar mai fi de mentionat ca voi tine masina maxim un an deci am nevoie de ceva confortabil cat de cat dar nu as investi mai mult de 9k fiind vorba de ceva pe termen scurt.

#6
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

 zubarinho, on 04 decembrie 2022 - 12:53, said:

… voi tine masina maxim un an deci am nevoie de ceva confortabil cat de cat dar nu as investi mai mult de 9k fiind vorba de ceva pe termen scurt.


nu sint chiar la curent cu preturile in Romania sau cu viziunea Romanilor vis-à-vis de automobil dar apropos de situatia socio-economica actuala 9K€ mi se par multi pentru o masina pe care vrei a o utiliza ~1 an. gresesc?…

#7
zubarinho

zubarinho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.10.2010

 Masutatsu-Oyama, on 04 decembrie 2022 - 13:39, said:




nu sint chiar la curent cu preturile in Romania sau cu viziunea Romanilor vis-à-vis de automobil dar apropos de situatia socio-economica actuala 9K€ mi se par multi pentru o masina pe care vrei a o utiliza ~1 an. gresesc?…
Ai si tu dreptate dar am spus max 9000, in contextul in care gasesc ceva la pragul de sus financiar care chiar sa merite dpdv al dotarilor si km astfel incat sa o pot vinde cat mai lejer cand ii va veni timpul.
Iau 2 masini in calcul in acest moment, ambele in jurul ~6500, cum spuneam mai sus tin putin mai mult la confort si dotari cat mai moderne asadar decizia mea nu e una buna economically wise dar imi asum chestia asta:)

Edited by zubarinho, 04 December 2022 - 14:05.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La 9000 ziceam golf.
Daca o folosesti doar un an, alege tot un VW, il dai mai usor dupa. Un golf 6 de exemplu. 2.0TDI.

#9
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Orice ai alege, VW, Peugeot, etc, ia macar din sursa sigura. Cati km are masina pusa de tine in primul post? Fara numar? Pai fara numar bagi bani sa o repari si tot fara numar e profitul samsarului.
Nu cauta masini "recent aduse" sau cu numere rosii. Cauta una de la proprietar.
1.6 HDI au fost motoare decente.
https://www.olx.ro/d...km-IDgCHrG.html
https://www.olx.ro/d...rt-IDgGxSd.html

#10
blanaru_mihai

blanaru_mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.01.2008
Salut. Opreste-te la o masina care iti placd, ia VIN-ul masinii si du-te la reprezentanta și verific-o, eu m-am lămurit cu aplicațiile astea. Am făcut test cu una, am pierdut vreo 20-30 lei parcă, dar mai multe detalii afli la reprezență. Oricum, mașina ta te așteaptă. Spor la cumpărat. Pot să-ți recomand Grand Scenic 3, ai conform motoare fiabile, consum mic, acum mai depinde și de norocul fiecăruia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate