Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Taxare autoconsum prosumatori - OUG 14/2022

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Prosumatorii ar urma să plătească taxe și pentru energia electrică produsă pentru consumul propriu in anumite situații


L.E - atasat MO

S-a modificat aplica -> pot aplica taxe
=====

Quote

Ordonanța de Urgență a fost adoptată de Executiv în această săptămână, textul final nu a fost publicat încă în Monitorul Oficial, însă din informațiile noastre, nu sunt modificări față de forma de proiect.

În teorie, legislația nou-adoptată permite Guvernului sau Autorității de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), să perceapă anumite taxe prosumatorilor, fără însă ca acestea să fie discriminatorii și să fie “proporționale”, în trei situații.


În două cazuri din cele trei, exprimările sunt destul de ambigue și practic lasă la îndemâna autorității interpretarea situației în care va impune sau nu o taxă.

- În primul caz, prosumatorii pot fi taxați dacă fac obiectul unei scheme de sprijin din partea statului, dar taxele nu trebuie să-i descurajeze și nici să anuleze efectul schemei de sprijin.
- În al doilea caz, se pot impune taxe dacă puterea instalată în centralele prosumatorilor ajunge să reprezinte cel puțin 8% din puterea instalată totală în sistemul energetic, dar taxarea nu se poate face mai devreme de finalul anului 2026. Iar taxa va putea fi impusă doar dacă un studiu ce va fi comandat de ANRE va arăta că prosumatorii fie afectează sustenabilitatea financiară pe termen lung a sistemului energetic, fie au mai multe beneficii decât ar trebui, din ce se înțelege citind textul de lege.
- În al treilea caz, cel mai explicit, se poate pune taxă oricărui prosumator cu o instalație cu o putere de  peste 30 kW.

Iată aici aici textul articolului cu pricina, cu mențiunea că, până nu apare în Monitorul Oficial, legea nu este în vigoare inca.

A fost aprobat OUG 14 din 28.11.2022

Spoiler


Sursa

Statul uraste sa fie furat, adica pana la urma statul castiga cel mai mult din taxarea consumului, iar prosumatorii tocmai asta fac: scad consumul, deci scad veniturile statului.
De aici pana la "enimaticul" contor ce masoare productia PV (dupa invertor), nu a mai fost decat un pas.
Momentan (din lipsa de contoare), acel aparat a devenit optional.

Realist, daca ai invertor de 30 kW, probabil nu te mai incadrezi la capitolul casnic, dar cred ca sunt mari sanse ca cei afectati sa renunte la statutul de prosumator, mai ales daca presupune o activitate cu autoconsum foarte mare (productie).

Eu cred ca mai avem cel putin cel putin cativa ani pana sa apara o taxa clara, pentru ca domeniul abia ia avant, consumul de energie electrica este peste productie si momentan PV ajuta si e insignifiant la nivel national, cel putin dpdv prosumator (nu producator).
=====

L.E.

OUG 14 din 28.11.2022

Attached File  OUG-14.pdf   1.51MB   9 downloads

varianta MO 2022
Attached File  Monitorul Oficial Partea I nr. 1165.pdf   14.18MB   2 downloads

Edited by Adm, 07 December 2022 - 09:23.


#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 23.09.2005
Deci iti dai seama in ce lume stramba traim, daca energie produsa ieftin si gratis "afecteaza stabilitatea financiara" a nu stiu cui.

Asa e si la curent, si la gaze, si la combustibili, chiar si in medicina. Cu cat ai mai multi sanatosi, cu atat ai o problema pentru sistemul medical.

Asta-i marea "civilizatie" construita de om.

Si prostimea mai spera inca la curentul super-ieftin produs de nush ce reactoare modulare, "auzi Gheorghe, vin americanii si ne dau corent ieftin!"

Hohoho! Posted Image

Edited by Phobos, 03 December 2022 - 10:15.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,150
  • Înscris: 07.02.2003
Macar e vorba doar de taxare, ungurii au dat off complet interzicand noi prosumatori... exista niste probleme ascunse care in anumite conditii strica stabilitatea, doar ca ele trebuie rezolvate rational.

Edited by andreic, 03 December 2022 - 10:48.


#4
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Eu am scris ca vor urma sa fie taxati (https://forum.softpe...8#entry29516159), dar ma gandeam peste 7 - 12 ani. Se pare ca a durat cateva luni.

Edited by RedDev, 03 December 2022 - 11:12.


#5
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
cum adica "macar" ??  ce-o fi mai bine, sa te taxeze sau sa nu te lase sa te conectezi la grid  ?...

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 andreic, on 03 decembrie 2022 - 10:46, said:

Macar e vorba doar de taxare, ungurii au dat off complet interzicand noi prosumatori... exista niste probleme ascunse care in anumite conditii strica stabilitatea, doar ca ele trebuie rezolvate rational.
Imi aduc aminte cand americanii faceau galagie pe aceasta tema, ca "stabilitatea" are de suferit, si aratau acele grafice in forma de U cand nu exista productie sau vine lumea acasa. Ca vezi domne, uzinele nu mai stiu cand sa produca mai mult si cand nu.

Lucru care personal, cred ca se rezolva foarte usor cu date analitice pe... 6 luni? E usor sa tragi niste concluzii si sa vezi un trend de productie.

Dar da, chiar ma gandeam daca nu cumva se trezeste statul roman sa zica "hei, ce facem cu ce produc oamenii, ii lasam asa netaxati?".
Pentru puteri de 5-8KW instalate, e usor, ca se schimba invertorul si gata, doar ca nu mai injectezi daca chiar nu vrei. De fapt nu se schima nimic, adaugi un smart meter si blochezi injectia.

E mai nasol pt cine chiar conta pe acea echivalare din productie si consum.

Deja tehnologia este avansata, iar pana o aproba ei, or sa apara mult mai multe solutii sa iti folosesti ce produci fara sa o mai dai inapoi.

#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Concluzia este clara, sisteme fotovoltaice dimensionate doar pentru autoconsum si gata.

#8
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004
voi chiar nu ati citit ca se va taxa si autoconsumul ??

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca se va taxa autoconsumul, nu curand.
Sunt probleme f mari din acest pct de vedere, legal si de ordin popular.

Ar insemna sa te taxeze si pentru legumele si cerealele din gradina, nu-i asa? E autoconsum, nu-i asa?

Probabil, pe viitor se vor taxa banii primiti din surplus, de aici si limita de 30kw.
30kw poate parea mult vara, dar uite ca au aparut norii si daca faci 10% din puterea instalata, este optimist!
Eu acum genenerez 5% din puterea instalata si e 12 ziua, nori de iarna.
Ziua e foarte scurta oricum.
Daca aveam 30kw, generam 1.5kw… ceea ce nu cred ca e impresionant sub nicio forma.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Soluția este instalație în regie proprie cu acumulatori și consum din rețea doar iarna.

#11
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,306
  • Înscris: 29.05.2004

 Adm, on 03 decembrie 2022 - 12:04, said:

Nu cred ca se va taxa autoconsumul, nu curand.
Sunt probleme f mari din acest pct de vedere, legal si de ordin popular.

Ar insemna sa te taxeze si pentru legumele si cerealele din gradina, nu-i asa? E autoconsum, nu-i asa?

Probabil, pe viitor se vor taxa banii primiti din surplus, de aici si limita de 30kw.
30kw poate parea mult vara, dar uite ca au aparut norii si daca faci 10% din puterea instalata, este optimist!
Eu acum genenerez 5% din puterea instalata si e 12 ziua, nori de iarna.
Ziua e foarte scurta oricum.
Daca aveam 30kw, generam 1.5kw… ceea ce nu cred ca e impresionant sub nicio forma.

Fiecare crede ce vrea dar scrie negru pe bleu ca :

Autoritățile administrației publice centrale și ANRE aplică taxe și tarife nediscriminatorii și proporționale prosumatorilor de energie din surse regenerabile, în legătură cu energia electrică din surse regenerabile autoprodusă de aceștia care rămâne în spațiile lor

Edited by pexic, 03 December 2022 - 13:00.


#12
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007

 Adm, on 03 decembrie 2022 - 12:04, said:

Ar insemna sa te taxeze si pentru legumele si cerealele din gradina, nu-i asa? E autoconsum, nu-i asa?


Remember 2017 ? Deputatul ALDE Varujan Vosganian, fost ministru, susţine că înclinaţia românilor spre autoconsum "ne costă în fiecare an venituri bugetare de multe miliarde de lei" pentru că grădinile, coteţele şi atelierele din curte produc PIB, nu şi impozite. Sursa.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Păi şi de unde ştie ANRE cât a produs sistemul fotovoltaic în spatele contorului principal, dacă nu injectezi şi nu ai contor bidirecţional? sau o se pună o taxă pauşal pe nr. de kW instalaţi pe casă, ca un fel de fumărit de tip nou?

#14
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
I-a trecut vremea si lui Vosganian cu elucubratiile lui.

#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,384
  • Înscris: 31.01.2010

 Ahasverus, on 03 decembrie 2022 - 09:25, said:

Prosumatorii ar urma să plătească taxe și pentru energia electrică produsă pentru consumul propriu in anumite situații



Sursa

Statul uraste sa fie furat,
Asta nu este furt, lipsa TVA de le energia ce se lua din retea si bineinteles impozitul proportional pe venitul producatorului de energie...

 Adm, on 03 decembrie 2022 - 12:04, said:

Nu cred ca se va taxa autoconsumul, nu curand.
Sunt probleme f mari din acest pct de vedere, legal si de ordin popular.

Ar insemna sa te taxeze si pentru legumele si cerealele din gradina, nu-i asa? E autoconsum, nu-i asa?


Ati uitat destul de repede despre impozitarea produselor din gospodaria proprie...
Si mai este un aspect, masura aia lovea in milioane de cetateni, asta cu impozitarea prosumatorilor...doar pe niste "burghezi"  deci nu-i asa mare impactul... :(
Cind va lipsi si acciza pe combustibil...

#16
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,613
  • Înscris: 25.11.2007
I-a trecut vremea lui Vosga, însă sistemul e capabil să producă oricând specimene cu idei crețe în materie de taxe și impozite.

Ai mașină electrică și încarci de la propriile panouri? Evaziune fiscală! Ia plătește matale chiar și retroactiv niște bani la stat.

N-am ajuns încă acolo, dar, după cum spunea Hagi, se poate întâmpla orice, mingea e rotundă!

#17
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
off:
inainte de revolutie, cineva pe la Valea Doftanei si-a facut o eoliana cu care ilumina un grajd cu 2-3 becuri.
nu a durat mult si au venit tovarasii si i-au pus contor, ca deh, vantul e al ,,partidului"!
on:
am avut o discutie cu cineva care lucreaza in zona asta de distributie de energie electrica si zicea ca intradevar, sunt momente in care e greu de gestionat varatia mare de energie din retea!

#18
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 28.11.2017
Din cauza incompetentei primariilor din comune de a baga canalizare s-au gandit sa puna taxa pe veceu din fundu curtii.
Pe mine nu ma mira.
Cica pe vremea lu ceasca era nustiu ce taxa pe cosuri, si de aceea multi bagau fumu direct in pod!
Nustiu cat de adevarat e dar la fel, nu ma mira!

Bineinteles, totul offtopic!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate