Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Fluierat Astra H 1.9 CDTI

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SilviuAlex99

SilviuAlex99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.08.2019
Se aude un fluierat începând de la 1000 rpm pana la aproximativ 2000 rpm, în accelerare și în decelerare, în orice treapta de viteza. Acest sunet se aude din ce in ce mai încet pana se incălzește motorul și după nu se mai aude deloc(pe la 70 de grade antigel).
Masina este astra h 1.9 cdti.

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 29.06.2005
In functie de cat e de puternic fluieratul.....poate sa nu insemne mai nimic, sau poate sa fie buba.

In principiu sunetul ala se aude de la turbo, cel mai probabil. Un usor fluierat pana se incalzeste e normal, insa daca sunetul e puternic inseamna ca e pe duca turbina.
Poti verifica, daca ai ulei adunat in intercooler (daca da, e buba) si se mai poate verifica jocul axului + starea lamelelor de pe admisie daca dai jos tubulatura de plastic de pe admisie.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,366
  • Înscris: 30.08.2006
bad post

Edited by Leo2006, 03 December 2022 - 09:42.


#4
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016
Am si eu tot un astra h cu motor 1.9 varianta de 150 cai, la fel si la mine fluiera, este normal ( la motorul asta), toate modelele de 1.9 fac asa.
Eu o am de 4 ani, si de 4 ani fluiera turbina si nu a picat.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
eu folosesc 1.7 cdti si fluiera undeva de pe la 1200 pana pe la 2400. dar ff slab udeva sub zgomotul matorului. masina e la mine de vreo 3 ani si 40k km si face la fel ca in prima zi.

#6
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Pune și tu un video așa cine să știe. Și eu am Astra h 1.9 de aproape 4 ani și mereu a fluierat și da, parca la rece fluieră mai tare dar nu mi-am făcut griji, am făcut 90k km până acum.

#7
SilviuAlex99

SilviuAlex99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.08.2019
Se aude ca în acest video [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EE8tDFStxwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ], dar mai încet. Am masina de 3 ani și are 330k km. Nu s-a mai auzit până acum acest sunet. Mă gândeam că este turbina, dar nu eram sigur și voiam sa stiu dacă trebuie să mă duc la service, dar acum cred ca mai poate aștepta. Mulțumesc pentru răspunsuri.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
doar ca acolo se aude cand ridica piciorul de pe acceleratie.
io zic ca de curand te-ai invatat cu masina asta si aum ai inceput sa-i auzi "greierii".
vestea naspa e ca acum o sa tot auzi tot felu de greierasi, unii reali altii imaginari.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
vestea buna e din cate stiu e ca daca cedeaza tubina nu sunt sanse sa ia pe ulei, nu la Opel.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate