Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Xiaomi 13/13 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

zet105

zet105

Member

• Grup: Members
Salutare. Am situatia urmatoare: Detin un xiaomi mi11 care este la capat de garantie (trimis la ESD pentru ca nu focalizeaza la distanta: daca dai zoom pe poza la un nr de imatriculare se vede in ceata). Sper sa imi fie reaparat pe garantie.

Pentru scenariul negru in care nu imi rezolva garantia reaparatia lui mi11
1. am comandat un samsung S23 sigilat la 3200 lei - emag (inca nu l-am desigilat pt ca...)
2. am comandat un xiaomi 13 resigilat la 2280 lei  - emag - aspet sa ajunga

Practic nu aveam in plan sa schimb telefonul mi11 dar cum expira garantia, vine vara, merg in concediu mai fac o poza, am decis sa-l repar.
Am citit aici si nu mi-am facut o parere obiectiva: facand abstractie de pret intre S23 si X13 ce recomandati?
Ultimul samsung detinut a fost S5 si de acolo am avut xiami redmi note4, mi5. mi.8. mi mix.2 mi11. Pozele si camera sunt prioritare.

Multumesc

Edited by zet105, 14 May 2024 - 12:03.

valyvis10

valyvis10

Active Member

X13

[mc]xtrem

[mc]xtrem

Senior Member

• Grup: Senior Members
Xiaomi 13 resigilat la 2280 lei e o alegere foarte buna. Am luat si eu un telefon resigilat de pe emag si  a fost  ca nou, 10/10.
E un telefon care nu o sa te dezamageasca.

Ciubex

Ciubex

Senior Member

• Grup: Moderators

View Postzet105, on 14 mai 2024 - 11:54, said:

Salutare. Am situatia urmatoare: Detin un xiaomi mi11
[...]
[...] xiaomi 13 resigilat la 2280 lei  - emag
[...] intre S23 si X13 ce recomandati?
[...]
Strict intre cele doua, daca ar fi eu sa aleg, as alege Xiaomi-ul.
Asta pentru ca is genul ce isi roote-aza telefonul curent pentru a instala apoi Ad away-ul pentru a scapa de reclame. Ori, daca ceva nu e in regula pe partea de software, oricand pot, la Xiaomi sa flash-uiesc firmware stock si sa blochez la loc bootloader-ul, fara ca telefonul sa fie apoi "marcat" pe viata ca a fost umblat pe la software.

Eu am un Xiaomi 13, luat SH de pe un site de la noi, pe care am platit la 1 decembrie 2023 aproximativ 2600 de lei si am garantie doar 1 an.
Pe cand, daca-l iei de la Emag, cu 2280 lei, sigur are 2 ani grantie si e un pret foarte bun, zic eu.
Sunt multumit de Xiaomi 13, eu am trecut de la 12 si inainte am avut 10.
Nu mai sportam ecranele curbate si era problematic pentru mine sa inlocuiesc sticlele de protectie la cele cu ecranele curbate. Asa la X13 ecranul e plat, sticlele is mai usor de aplicat si mai ieftine.
Pe partea de soft, e la fel ca la X10 si la X12, nu mare diferenta in ceea ce priveste fluiditatea. Eu folosesc ca ROM xiaomi.eu

lex2010

lex2010

Senior Member

• Grup: Senior Members
Aceeasi parere am si eu, precum colegul Ciubex, cu mentiunea ca daca totusi n-ai chef de root si custom ROM, atunci as alege S23 si i-as face un simplu de-bloat cu ADB, operatiune care ia cam 15 min.

Dupa ce am utilizat aproape doua luni un Xiaomi 13 cu OS-ul din fabrica, mi-a dat impresia de software nefinisat ... multe chestii nelalocul lor. Daca nu ai de gand sa folosesti custom ROM xiaomi.eu , atunci eu zic ca nu merita Xiaomi.
ONE UI de pe Samsung e cel mai bun UI din lumea Android, parerea mea. Dezavantajul la Samsung e puzderia de aplicatii preinstalate, dar cum ziceam, le rezolvi cu un tool pt bloatware removal.

zet105

zet105

Member

Mda...pana la urma ESD se pare a ca reparat telefonul in timp record: luni la 18:00 l-am pus la curier si azi joi ar trebui sa-l primesc (sper sa fi rezolvat problema camerei.
Samsung S23 - la 3200 lei sta momentan in cutie. Nu vreau sa-l desigilez, ma gandesc sa-l dau innapoi.
Xiaomi 13 - la 2280 astept sa ajunga tot azi.

Intentionez sa testez X13 si sa-l compar cu X11 apoi vad daca merita sa schimb X11 (care nu aveam in plan sa-l schimb anul asta: aveam de gand sa astept pana anul viitor si sa trec la 14)

Multumesc pentru pareri

zet105

zet105

Member

Da...
1.S-a intors xiaomi mi 11 de la ESD, i-au schimbat : camera spate, baterie si display (aveti idee daca displayul se schimba separat de sticla? pentru ca zgarieturile de pe ecran au ramas....). Au pus hyperOS , totul pare ok: atat ca au lipit capacul spate, de se vede o fanta unde intra unghia si cand il zgaltai se misca ceva prin el. Am sunat la ei cred ca trebuie sa-l trimit innapoi.
2. Samsung S23 l-am dat retur: am considerat ca difrenta de bani pana la X13 (in cazul meu) nu face diferenta oricat de bine optimizat e samsugul (tinand cont ca de 9 ani folosesc MIUI sunt acomodat cu neajunsurile lor)
3.Xiaomi 13 comparativ cu Mi 11 la partea de ecran nu m-a impresionat deloc. Prefer mi11 ca e mai mare.La partea de camera (ambele cu hyperOS) pozele de pe X13 sunt mai sharp, mai clare (mult mai clare la interior si pe timp de noapte sau lumina scazuta) focalizare mult mai buna si mai rapida pe X13, la partea de zoom si aici X13 este mai sharp. Diferentele sunt sesizabile pe partea de camera, dar pe de alta parte ma gandesc ca si X13 este mai optimizat poate pentru hyperOS comparativ cu Mi11.

La baterie nu am avut inca timp de utilizare sa-mi dau o parere pertinenta dar la o prima utilizare as zice ca nu e mare diferenta intre cele doua (tinanad cont cambele au baterie noua).De incalzit se incalzesc cam la fel.

Am scris detaliile respective poate mai doresc si altii sa treaca de la M11 la X13 sa stie la ce sa se astepte.

Resigilate emag: cand am comandat erau 3 unitati  la 2280 zgarituri fine etc, la 26XX zgarieturi pronuntate etc, 2900 zgarieturi fine. Am  avut emotii cum ca ar fi schimbat descrierea cu starea telefoanelor (pt ca nu are logica ca la 2280 sa fie cu zarieturi fine si la 2600 cu zgarieturi pronuntate), dar telefonul a venit perfect fara urme de de utilizare. Nu am inteles in ce constau difrentele de pret intre resigilate.

geosm1

geosm1

Junior Member

Sigur ala e Xiaomi 13 ?
Nu cumva e 13T ?
Ca e alta mancare de peste ala.

zet105

zet105

Member

Sigur e Xiaomi 13 fara nici un T. De ce ai dubii? Din cauza prețului sau faptul că nu găsesc a fi mult peste mi11?

geosm1

geosm1

Junior Member

Din cauza pretului.
Si eu as lua la acel pret.
Am cautat, dar.....departe. Chiar si resigilat.

zet105

zet105

Member

Pai si eu mă întreb cum de l-am prins la acest preț. Cred că a mai fost desigilat o data.Adica e la a 3 a mana ca sa zic așa de aceea și prețul.Ma tot uit sa nu aibă o hiba de l-au returnat cei ce l-au luat înaintea mea.
La sunet este peste mi11.Se aude într-un mare fel.Pozele pe timp de noapte sunt peste mi11.

Pentru resigilate am observat că dimineața pe la 7 e de verificat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate