Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 

Xiaomi 13/13 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#19
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Din cate mai vad ii lipsesc telefonului, ma rog variantei de China, benzile: B7 (2600) si B20 (800), ambele benzi sunt pentru 4G (LTE), folosite de Orange.
Nu merita riscat sa ramai fara semnal pe la noi cu acest telefon.

Link-uri:
1. https://tradingshenz...omi-13-8gb256gb
2. https://www.kimovil....ency-checker/RO

Edited by Ciubex, 12 December 2022 - 17:16.


#20
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
După cum a scris cineva mai sus,așteaptă sa ajungă oficial la vânzare în România și apoi cumperi,testezi,pana atunci apar și păreri despre el...

#21
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Pe Digi ar merge.
"În rețeaua noastră 4G ai viteze de acces:

frecvența 2100 Mhz (banda 1 - FDD) - 75 Mbps download și 21 Mbps upload viteză maximă estimată.
frecvența 2600 Mhz (banda 38 - TDD) - 100 Mbps și 10 Mbps upload viteză maximă estimată."

ROM-ul cu care vin din fabrica pentru tarile UE este OK, sau ar trebui pus cel custom de pe Xiaomi.eu? Cu cel de pe Xiaomi.eu functioneaza aplicatiile bancare?
Astept sa se lanseze oficial, apoi voi alege dintre Xiaomi 13 si S23. As prefera Xiaomi ca sa mai scap de bloatware-ul Samsung, dar daca diferenta de pret e foarte mica, as alege Samsung pentru suportul software mai indelungat(si mai rapid).

Edited by lex2010, 12 December 2022 - 23:15.


#22
CoolZone

CoolZone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 07.05.2005

View Postlex2010, on 12 decembrie 2022 - 23:15, said:

...
Astept sa se lanseze oficial, apoi voi alege dintre Xiaomi 13 si S23. As prefera Xiaomi ca sa mai scap de bloatware-ul Samsung, dar daca diferenta de pret e foarte mica, as alege Samsung pentru suportul software mai indelungat(si mai rapid).

Vei trece pe S23 chiar daca bateria va fi praf si pulbere ca la S22? Pe mine fix software-ul nu ma deranjeaza la Samsung, este foarte bine facut...la hardware sunt probleme: procesor ineficient, baterie mica etc...

Edited by Ciubex, 13 December 2022 - 08:05.


#23
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005

View Postlex2010, on 12 decembrie 2022 - 23:15, said:

Pe Digi ar merge.
...
ROM-ul cu care vin din fabrica pentru tarile UE este OK, sau ar trebui pus cel custom de pe Xiaomi.eu? Cu cel de pe Xiaomi.eu functioneaza aplicatiile bancare?
...
1. Chiar daca pe Digi ar merge, e posibil sa fie niste setari de modem ce nu ar fi compatibile in variantele de China pe retelele europene.
2. ROM-ul destinat zonei europene este abreviat "EEA", contine software si setari, inclusiv configurari ale modemului specifice zonei europene.
3. Custom ROM-ul xiaomi.eu are la baza ROM-ul chinezesc, curatat de mizeriile chinezesti. Insa sunt lasate unele aplicatii chinezesti, precum aplicatia pentru apeluri telefonice ce ofera suport nativ pentru inregistrarea apelurilor telefonice. ROM-ul apare ca fiind certificat si nu sunt probleme cu aplicatiile bancare sau altele sensibile la faptul ca bootloader-ul e deblocat. De asemenea, setarile modemului sunt cele globale, si se pot modifica, ceea ce pe alte ROM-uri nu se poate. Eu spre exemplu avand Digi Mobil am setat modemul sa foloseasca profilul celor de la Digi.
*#*#modentest#*#*

Attached Files


Edited by Ciubex, 13 December 2022 - 09:08.


#24
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Ce sa mai, daca are si call recording cu rom-ul custom xiaomi.eu, ma castiga de client.
Numai sa nu lanseze Xiaomi 13 la pret de S23 (anul trecut au avut chiar preturi mai mari decat variantele de la Samsung), ca aici as fi in impas cu privire la luarea unei decizii, pentru ca na... One UI este f. bun, iar daca stai cateva ore sa bibilesti la OS si sa scoti tot bloatware-ul cu care vin samsungurile din fabrica, ramai cu un OS curat si performant.
Oricum, e posibil ca Samsung sa vanda iar mizeriile alea de paneluri cu PWM de 240 Hz, daca e asa, nici nu ma mai uit la pret, cumpar Xiaomi 13 si gata, am rezolvat.

Deci sa inteleg ca nu e niciun dezavantaj la folosirea custom rom-ului Xiaomi.eu, nu?

Edited by lex2010, 13 December 2022 - 15:56.


#25
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Din punctul meu de vedere nu este nici un dezavantaj.

#26
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004
ciubex, pe mi8 nu merge codul *#*#modentest#*#* . Tu pe ce tel folosesti?

#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Pe Mi 10, dar merge doar daca ai custom firmware, cel de la xiaomi.eu.

#28
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 22.07.2004
am tot xiaomi.eu. Doar ca nu mai primesc update de mult timp. La mine nu merge.

#29
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Scuze celor interesati de Xiaomi 13 ca le poluez topicul.

Eu pe Xiaomi Mi 10 5G, am firmware custom de la xiaomi.eu (Miui 13 - merge si pe Miui 12.5), nu stiu daca functioneaza modem test-ul pe alte versiuni de custom rom-uri ale celor de la xiaomi.eu.
Aplicatia de Modem Test este la mine instalata (ca aplicatie de sistem) in structura de directoare:
/system/app/ModemTestBox
Aplicatia are permisiunile citire pentru citire pentru toti si de scriere doar pentru owner.
mode 644
Aplicatia ar putea fi "copiata" in directorul dorit prin 2 metode:
- daca aveti telefonul root-at, atunci puteti folosi un File Manager ce are drepturi de root, eu folosesc: X-plore File Manager
- daca nu aveti telefonul root-at, dar aveti flash-uit un custom recovery (TWRP) puteti folosi file manager-ul integrat din TWRP (sa creati directorul, sa copiati aplicatia si sa-i dati permisiunile necesare).

Atasez aplicatia mea si setarile specifice pentru DigiMobil.

Attached Files


Edited by Ciubex, 14 December 2022 - 11:03.


#30
natarau

natarau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 25.04.2008
Scuze de întrebare, dar ce este diferit dacă il lași cum vine el, cu setările de modem pentru Europa sau dacă il configurezi specific pentru Digi dau alt operator?

#31
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,881
  • Înscris: 03.02.2005
Sincer sa fiu... placebo? :D
Teoretic daca ar fi activate direct setarile pentru operator asta ar permite ca telefonul sa se conecteze automat pe VoWiFi, cand este cazul sau pe 4G+/Advanced LTE (cred ca agregare se numeste), ori alte mici chitibusareli legate de conectivitatea modemului.

#32
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
Un unboxing și primele impresii Xiaomi 13 și 13 pro, Flossy Carter:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TzeTZ4B5Yiw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Se aude ceva despre când va ajunge și pe meleagurile noastre?

#34
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 16.01.2010
12 a fost în martie lansat in Romania, cred că tot în martie vine și 13.

#35
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
Și eu care voiam sa scap cat mai repede de iph...
Pana atunci mai este destul de mult....

#36
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

View Postd0d00, on 10 ianuarie 2023 - 20:33, said:

Și eu care voiam sa scap cat mai repede de iph...

Ah, deci nu sunt singurul care asteapta sa scape de pacostea de iPhone... eu as vrea sa vad ce preturi vor fi la Xiaomi 13 /13 Pro comparativ cu seria S23... anul trecut au fost mai scumpe xiaomi-urile...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate