Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pret RCA foarte mare

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Mda, și mie brokerul mi-a zis că dpdv statistic șoferii cu Mazda sunt mai periculoși decât cei cu BMW și d-aia am eu polița mai scumpă. Poate cineva contrazice statistica? :habarnam:

Edited by george_alexandru, 02 December 2022 - 12:03.


#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 10:32, said:

Fratilor astia au innebunit sau isi bat joc de noi ? Nu face masina cat platesc asigurarea pe 2 ani sa zicem..fereasca Dumnezeu.
Da, dar cu cazanul tau poti da lovesti un Lamborghini de 500.000 Euro... nu conteaza valorarea masinii tale, conteaza valoarea masinii pe care o lovesti.

#21
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Muta masina pe numele vreunui parinte/socru pana in 60 de ani pana faci tu 30, altfel nu o scoti la capat cu nenorocitii, indiferent cat te plangi.

#22
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am spus-o de zeci de ori si o sa o repet mereu si mereu. In Romania asiguri masina altuia, nu pe a ta. Prin urmare cauti pe cea mai ieftina asigurare.
NIcaieri nu se intampla asta. Daca initiatorul are un cazan de 1,9 care valoreaza 2.000 euro si loveste din cauza lui un Ferrari de 200.000 euro, asigurarile trebuie sa plateasca. Nu uitati ca City a intrat in insolventa din cauza unui sofer de tir ca a omorat niste oameni. 7 milioane euro despagubiri.
Dar cum ar fi daca ti-ai asigura numai masina ta? Cat ai asigurare ai si numerele valabile... Te-ai mai duce la Euroins?
Iar cu initiatorul... NIci nu si-a dat bulinele jos din geamuri dar are pretentii... are experienta! Mai ales fata de un pensionar care conduce de 50 de ani!

Edited by adip1962, 02 December 2022 - 12:18.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 10:49, said:

"Cazanul" asta e mai intretinut decat jumatate din masinile care circula pe strazi. Si chiar si asa, eu sa platesc 3000lei pe 1 an, si nea Nicu de 70 de ani care mai are un partz si moare si e un real pericol plateste 500 lei.


Stai linistit ca si nea Nicu de 70 de ani cu B8 plateste mai mult de 800-900 pe an. Astea sunt preturile la RCA, a cazut City si asta este rezultatul. In plus si conditiile economice actuale au infulentat pretul RCA-urilor.

Edited by MembruAnonim, 02 December 2022 - 12:20.


#24
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Nu toata lumea trebuie sa conduca o masina.
Inainte noi chiar aveam asigurari exagerat de mici... 400-500 lei asigurarea pe un an... nici daca-i lovesti cuiva o oglinda nu acopera valoarea asigurarii dauna.
Daca nu iti permiti cu o suma mica (2000 lei) sa acoperi eventualele daune pe care le poti provoca (10-20-30-50k euro), nu ar trebui sa scoti masina pe sosea.
Tot pe principiul asta sunt si categoria de oameni care circula cu anvelope de 10 ani complet tocite pe motiv ca nu toata lumea are bani de anvelope noi... e simplu, nu ai bani sa intreti masina si esti un pericol pentru altii, folosesti linistit transportul in comun, ca nu este o rusine.

Zisese cineva mai sus de lovirea unei masini scumpe. Mie mi s-a intamplat... Ford Focus 2001 parca cumparat cu 1000 lei, mi-a provocat dauna de 25k euro (nu mai stiu exact suma, dar pe acolo), desi daca te uitai la masina mea puteai jura ca nu are nimic. Niste tipsuri usor indoite.

Soferul avea permisul de 2-3 luni... nu a costat masina aceea 25k euro nici cand a fost noua.

Edited by AndyM, 02 December 2022 - 12:28.


#25
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View Postadip1962, on 02 decembrie 2022 - 12:17, said:

Am spus-o de zeci de ori si o sa o repet mereu si mereu. In Romania asiguri masina altuia, nu pe a ta. Prin urmare cauti pe cea mai ieftina asigurare.
NIcaieri nu se intampla asta. Daca initiatorul are un cazan de 1,9 care valoreaza 2.000 euro si loveste din cauza lui un Ferrari de 200.000 euro, asigurarile trebuie sa plateasca. Nu uitati ca City a intrat in insolventa din cauza unui sofer de tir ca a omorat niste oameni. 7 milioane euro despagubiri.
Dar cum ar fi daca ti-ai asigura numai masina ta? Cat ai asigurare ai si numerele valabile... Te-ai mai duce la Euroins?
Iar cu initiatorul... NIci nu si-a dat bulinele jos din geamuri dar are pretentii... are experienta! Mai ales fata de un pensionar care conduce de 50 de ani!
Ai dreptatea ta :) , de cand "bulinele" definesc un conducator auto? cu totii stim ca sunt o gramada care n-au ce cauta pe strazi, si au scapat de mult de mamaliga :( Pretentii nu prea am..ci doar sunt putin revoltat de ce se intampla in tara asta, RCA mare,facturi mari, salarii 0. Welcome to Romania

#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostAdm, on 02 decembrie 2022 - 11:23, said:

Asigurarile vor gasi tot timpul motive ca sa creasca pretul.
Pana in 30 de ani si dupa 60 de ani = grupa de risc.

Sa vezi ce oferte are tata...

Conteaza foarte mult (nu am gasit cat) localitatea de domiciliu a asiguratului.
Una e sa lociesti in Bucuresti si alta e sa locuiesti in Fetesti.

Da. Iar pe 3 sferturi din Fetesti ii regasim in Bucuresti.
Asta cu domiciliul e o chestie total irelevanta, mai ales atata vreme masina e o chestie care SE MISCA.

Cel mai cinstit ar fi dupa numarul de km facuti pe an, nu dupa unde locuieste. Face km multi? Eh, inseamna ca e mereu in trafic si-atunci exista risc de accident ==> plateste mai mult. Si invers.

Asiguratorii o tot tin langa cu domiciliul de parca masina s-ar invarti in juru casei proprietarului si-atat.

Edited by cattavencu, 02 December 2022 - 12:35.


#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 10:32, said:

Nu face masina cat platesc asigurarea pe 2 ani sa zicem..fereasca Dumnezeu.

RCA nu este pentru mașina ta

#28
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcattavencu, on 02 decembrie 2022 - 12:33, said:

Da. Iar pe 3 sferturi din Fetesti ii regasim in Bucuresti.
Asta cu domiciliul e o chestie total irelevanta, mai ales atata vreme masina e o chestie care SE MISCA.

Cel mai cinstit ar fi dupa numarul de km facuti pe an, nu dupa unde locuieste. Face km multi? Eh, inseamna ca e mereu in trafic si-atunci exista risc de accident ==> plateste mai mult. Si invers.

Asiguratorii o tot tin langa cu domiciliul de parca masina s-ar invarti in juru casei proprietarului si-atat.
Cel mai cinstit ar fi ca asigurarea sa fie pe sofer nu pe masina.

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 10:49, said:

e un real pericol plateste
statistic TU ești pericolul.bătrânul stă cu mașina parcată în curte

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Exact.

Numarul de km e cel mai realistic indicator al gradului de hazard pentru un posibil accident - fie din vina ta, fie a altuia.

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 12:26, said:

ce se intampla in tara asta, RCA mare,facturi mari, salarii 0. Welcome to Romania
da de lucrat cât lucrezi?toți numai cu ochii la salar

#32
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View PostEMPP, on 02 decembrie 2022 - 12:57, said:

da de lucrat cât lucrezi?toți numai cu ochii la salar
Lucrez destul, nu astept sa-mi pice banii din cer :) Nu e normal ca toti sa fim cu ochii la salar? Ca doar pt asta muncim

#33
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Interesant cum s-ar putea monta kilometraj la sofer!
Pentru ca "riscul" este atribuit soferului, nu masinii.
Io conduc 3 masini, alternativ, in functie de mobilul deplasarii, de locul deplasarii(in oras, in exterior), etc.
Am fost lovit de nenumarate ori in spate, julituri pe usile din spate si aripile spate din parcarile supermarketurilor. Nu am fost implicat intr-un accident din vina mea de mai bine de 35 de ani.
Conduc de 42 de ani, am peste milionul de Km "la bord".
Si totusi se ia in calcul VARSTA, nu experienta reala la volan.
Pentru ca nimeni nu poate evalua/masura asta.

#34
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 13:00, said:

Nu e normal ca toti sa fim cu ochii la salar? Ca doar pt asta muncim
Ai ramane surprins, dar NU!
Nu fii cu ochii pe salariu, ci fii cu ochii pe dezvoltarea ta profesionala, mindset, si nu te plafona.
Ai ramane surprins, dar asta face mai multe minuni in portofel decat sa fii cu ochii pe salariu si implicit cu ochii pe ceas.
Exista diferenta intre a munci pentru bani si a munci pentru tine, dar putini inteleg asta.
Daca vei munci doar pentru bani si atat, o sa plangi si la anul, si peste 2 ani, si peste 3 ani de pretul RCA-ului, fiindca eu de 9 ani de cand am masina, RCA-ul niciodata nu s-a redus, desi eu acumulam Bonus, doar se scumpea.

Edited by AndyM, 02 December 2022 - 13:25.


#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View Postgeorge_alexandru, on 02 decembrie 2022 - 11:53, said:

Si mie in vară Euroins mi-au dat printre cele mai proaste oferte, RCA mai scump decât la Allianz și Generali. Probabil s-au supărat că nu mi-am făcut niciodată poliță la ei.

Eu i-am „muls” de de două ori până acum
1500 lei oglindă + vopsire
12000 lei hayon+ bară (completă) + proiector ceață + mici reglaje

Edited by KyKyKyKy, 02 December 2022 - 13:35.


#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmausi1337, on 02 decembrie 2022 - 10:49, said:

"Cazanul" asta e mai intretinut decat jumatate din masinile care circula pe strazi. Si chiar si asa, eu sa platesc 3000lei pe 1 an, si nea Nicu de 70 de ani care mai are un partz si moare si e un real pericol plateste 500 lei.

Daca te deranjeaza acest aspect, tu si toti inteligentii care ganditi la fel n-aveti decat sa-i eliminati pe alde nea Nicu. Dar cu asta oricum n-ati facut nimic, pentru ca tot atat veti plati. Si la felul cum gandesti banuiesc ca tot asa de abarant iei decizii si la volan. In consecinta eu as propune ca pentru cei ca tine sa fie minim 6000 de lei asigurarea. Pe sase luni, bineinteles Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate