Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ariston Genus One 24kw - sa o arunc sau sa mai incerc sa o repar?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Centrala din titlu (instalata in 2020 - gaze naturale de la Distrigaz, curent de la Electrica, in Ploiesti) nu mai e in garantie pentru ca nu mi-am permis sa platesc 300 lei la 2 saptamani pentru o spalare de schimbator in placi. La PIF nu mi-a recomandat nimeni sa montez un stabilizator de tensiune asa ca n-am montat - asa cum a supravietuit Vitopendul 100 14 ani fara, asa trebuia sa mearga si asta "jmechera" (un rahat) macar 10 ani.
Istoric pe scurt:
- instalata pe IPAT, cu PPR, fara amestecuri, fara fier in instalatie - doar putin inox la distribuitoare (fara magnetita).
- la vreo 5 luni de functionare - dusuri scotiene.... chemat jmekerul de la Ariston - decartare 300 lei.... apoi PASS.... n-am mai chemat pe nimeni ca nu fur banii
- la doua saptamani, asa cum spusese si el, iar scotiene.... desfac eu schimbatorul si il spal. Bag in instalatie Fernox AF10 biocid pentru alge - n-am mai avut probleme 1 an.
- la 1 an - 501 - 5p3.... spal sifonul de condens - plin cu mizerie - ok.
- tot la 1 an incepe sa scada presiunea in instalatie .... usor - usor..... la 1 luna... mai "fac plinul".... la 3 sapt.... mai baga un 108 (presiune scazuta apa)...
- in toamna la incalzire ma enerveaza din ce in ce mai mult scaderea presiunii in instalatie. Prin octombrie ajunsese la saptamana sa ceara plinul... Gasesc gaura.... picura prin condens... 1 picatura la cateva secunde.... cazan gaurit.... cica "asa face toate" din fabrica dar al meu "face mai tare" ca e mai fraier.... Il lecuiesc cu un reductor de presiune pe 1 bar intre intrare ACM si retur incalzire...acum o tine constanta la 0.9-1 bar - ok. Baga calcar ... wtf... la cate probleme are ea - o cana de apa la sute de litri in instalatie /zi....nimica toata...
- la 2 ani -  5p3 (detasare flacara?  sau lipsa), 309 (releu gaz) + miros de gaze in curte la aprindere - dat pe cos. Spal sifonul, verific valva, verific electrodul (il usuc, il curat), verific "cazanul" (circuitul primar) - ba face - ba nu face. Cel mai deranjant - 309 care necesita resetare. Inlocuiesc SMD-ul pe placa... mai da un 309.... Modific 220-aprindere lenta ( la 30%.... incepe sa dea masiv 5p6, 5p3 (detasare flacara sau lipsa flacara) dar nu mai da 309. Cresc 220 la 45% + ii pun un TED cu sinusoida pura - nu mai da 309 - da in continuare 5p3, 5p6. Am sa mai umblu la placa saptamana viitoare cand imi vine ESR-meter-ul din China....dar....mai nou... apare iar 108...dar nu mai e acelasi 108....
si aici am vrut sa ajung...

NU AVETI RABDARE SA CITITI - VA ROG, SARITI AICI!
Eroare 108 cu presiune pe manometru normala (1 bar) dar cu presiune pe display de 0.5 = ce? Cod produs: 65115793 - presostat? Nu prea cred.... Din pacate, pentru ca nu am vrut sa-i cresc presiunea sa vad ce face, m-am apucat si am butonat-o prin 241 (presiune minima).... si culmea ... s-a "vindecat" fara sa-i fac altceva... A inceput sa citeasca corect presiunea de 1 bar... Placa? - la mintea cocosului...dar 108 nu e data de placa... trebuia un 300...
Pe unde este presostatul asta localizat ca nu-l vad la o prima uitatura? Mersi!

#2
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010
Pacat! La centrale de buget, Genus One e cotata bine. Se pare ca te pricepi sa mesteresti pe la ea, asa ca tu esti cel mai in masura sa decizi.
Din experienta mea cu centrale (am operat vreo 5 pana acum), am ajuns la concluzia ca cel mai important e tehnicianul care ii asigura intretinerea.
In orasul meu, service-ul Bosch / Junkers care era super ok, a fost preluat de niste impostori (am insistat cu 3 telefoane pentru o interventie si la al 3-lea telefon, o nesimtita chiar a ridicat vocea la mine, am bagat-o in ma-sa si chiar ma gandeam sa le fac reclamatie la Bosch, dar nu merita). Asa ca lucrez cu un baiat "independent", m-a ajutat de fiecare data. Un Viessman Vitodens l-am dat la scrap dupa vreo 6 ani (toti s-au mirat ca s-a spart focarul, mi-au zis ca mai bine iau centrala noua si am luat...). Iar la Ariston, baietii care mi-au vandut centrala, sunt super ok. O am de vreo 6 ani, n-am avut probleme, "touch wood - sa bat in lemn", desi n-am stabilizator de tensiune si am cam uitat sa mai umblu pe la filtru. Oricum, de vreo 2 ori au aparut erori si baietii au fost serviabili si profesionisti.
Deci nu mai umblu dupa marci (sunt importante, bine-nteles!) ci mai mult dupa seriozitatea firmei care o instaleaza...

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Eu am din 2019 modelul Ariston Genus One 30kw, functioneaza perfect, nicio interventie dupa PIF doar obisnuita revizie dupa 2 ani. Poate ai avut ghinion si ai cumparat un exemplar de centrala cu posibile vicii din fabricatie.

#4
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Poate sunt eu chior si nu gasesc 793 in schema asta.... Il vede cineva? 65115793 = presostat[ https://freeimage.host/i/Hfy4FON - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://freeimage.host/i/Hfy4ase - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://freeimage.host/i/Hfy4Gdx - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://freeimage.host/i/Hfy6y8v - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 19.03.2022
65115793 e codul piesei, nu indicativ de pe schema.
Cauta in manual si vezi indicatorul 201 ce reprezinta.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,310
  • Înscris: 16.03.2007
si eu am aceiasi centrala de doi ani instalata si am uitat sa mai umblu la ea :)) nici stabilizator, nici curatare, n-are nici pe dracu.

#7
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Atâta timp cât se poate depana, este OK, centralele noi nu sunt cu nimic mai bune din punct de vedere al fiabilității.

#8
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Nu inteleg de unde fetishul cu stabilizator de tensiune si la ce-ar fi ajutat asta daca centrala pierde apa...

#9
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010

 Nick_28, on 01 decembrie 2022 - 22:39, said:

- la 2 ani -  5p3 (detasare flacara?  sau lipsa), 309 (releu gaz) + miros de gaze in curte la aprindere - dat pe cos. Spal sifonul, verific valva, verific electrodul (il usuc, il curat), verific "cazanul" (circuitul primar) - ba face - ba nu face. Cel mai deranjant - 309 care necesita resetare. Inlocuiesc SMD-ul pe placa... mai da un 309.... Modific 220-aprindere lenta ( la 30%.... incepe sa dea masiv 5p6, 5p3 (detasare flacara sau lipsa flacara) dar nu mai da 309. Cresc 220 la 45% + ii pun un TED cu sinusoida pura - nu mai da 309 - da in continuare 5p3, 5p6. Am sa mai umblu la placa saptamana viitoare cand imi vine ESR-meter-ul din China....dar....mai nou... apare iar 108...dar nu mai e acelasi 108....
si aici am vrut sa ajung...

 NikoroB, on 02 decembrie 2022 - 14:34, said:

Nu inteleg de unde fetishul cu stabilizator de tensiune si la ce-ar fi ajutat asta daca centrala pierde apa...

Vezi mai sus ce zice initiatorul...

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Sa fim serioși, o centrală de apartament nu este aparatură de laborator ca sa necesite masuri speciale pentru alimentarea cu energie electrică.

#11
the_northpole

the_northpole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 10.01.2010
nu are, dar la un ariston matis 24FF o placa electronica noua a costat 800 lei. stabilizatorul de tensiune 120 lei.
dar tu poate ai noroc cu carul si nu ti se întâmplă tie...

#12
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 Nick_28, on 02 decembrie 2022 - 08:24, said:

Poate sunt eu chior si nu gasesc 793 in schema asta.... Il vede cineva? 65115793 = presostat ......

Fa citeva poze reale cu centrala desfacuta.

Google zice ca piesa cu codul 65115793 este un presostat hidraulic electronic, ceea ce ar fi ok daca zici ca centrala afiseaza presiunea pe display, iar piesa arata asa:

Attached File  presostat.jpg   226.71K   8 downloads

In schemele explodate (atasate de tine), presostatul hidraulic este la pozitia 602, insa este unul mecanic si nu electronic cum ar trebui sa existe in centrala ta.

Attached File  Hfy4Gdx.jpg   205.78K   7 downloads

#13
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Am rezolvat majoritatea erorilor prin schimbarea placii de baza - cu 250 lei - un mare mester in Bucuresti pe Durau 83 - domul Tudor Florian.
TED-ul cu sinusoida pura - inutil!
Meteahna cu presiunea mica pe display apare destul de rar - 2 ori/sapt si dispare la un consum scurt de apa calda.... O fi vana cu 3 cai pe duca....
N-am gasit presostatul hidraulic... poate totusi nu e el vinovatul? ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate