Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

rog un pic de ajutor in legatura cu scoala de soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
sunt la o scoala de soferi cat b, am inceput de trei luni problema e ca nu a facut decat cinci sedinte de condus care nu dureaza decat o ora si un sfert, si instructorul imi tinje mereu de volan.
Desi eu conduc drept.Ce sa fac in acest caz?imi puteti rfecomanda o scoala sau un instructor bun ,sunt din Bucuresti.Puteti sa mi scrieti in privat.

#2
1000FPS

1000FPS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 29.12.2016
Dar sa vorbesti cu instructorul ai incercat, si sa ii explici ce te deranjeaza?
In plus, si eu cand m-am apucat de scoala de soferi am observat ca doua ore de fapt inseamna o ora jumate Posted Image

Edited by 1000FPS, 01 December 2022 - 17:39.


#3
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cat platesti, atat trebuie sa conduci.
De regula, instructorul trage de volan in stanga, pentru ca masina trebuie sa fie pe mijlocul benzii, nu soferul. Cred ca e parerea ta ca conduci drept...

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil problema e ca tu conduci drept și drumul are curbe.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,968
  • Înscris: 01.12.2001
Școala nu ai platit-o? Crezi că primești banii înapoi daca nu îți convine?
Totuși cum am ales acea școală? Prima găsită? Recomandări?

#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,084
  • Înscris: 04.09.2013
Legat de durata sedintei, cand am facut scoala stiu ca era specificat ca la final trebuie sa fi condus 400 de kilometri +/-. Asta ar insemna aproximativ 27 km / sedinta. In mod normal instructorul ar trebui sa puna capat sedintei fie cand atingi nr de kilometri fie cand atingi durata maxima pentru o sedinta, care cred ca este undeva la 1:45 ore. Din ce imi amintesc, instructorii noteaza la inceput si la sfarsit numarul de km ai masinii. Ai putea verifica numarul km parcusi / sedinta.

#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 08.01.2009
  • In mod normal ar fi trebuit ca de la bun inceput sa existe o programare a sedintelor condus ; evident ca in functie de realitatea de moment aceste programari pot suferi modificari insa in principiu trebuie sa existe o predictibilitate atat pt. cursant cat si pt. instructor in ceea ce priveste modul in care sa isi rezerve timpul respectiv necesar desfasurarii orelor.
  • Daca e vorba de scoala de soferi atunci teoretic te poti duce la cei care administreaza programarile sa le ceri sa iti schimbe instructorul ; nu sunt obligati sa o faca dar in mod normal cred ca vor incerca sa-ti acomodeze doleanta . Bineinteles asta ar aduce o intarziere in ceea ce priveste desfasurarea sedintelor fiind nevoie sa se gaseasca intervale libere in programul celorlalti instructori .
Modus operandi de a tine mana pe volanul cursantului nu duce la remedierea lipsurilor acestuia in ceea ce priveste mentinerea directiei/masinii centrate in banda ; daca chiar e vorba de o deficienta a cursantului asta se abordeaza pe drumuri periferice goale/foarte putin circulate unde elevul "isi face mana" si incepe sa inteleaga gabaritul masinii si repere pe care trebuie sa le aiba in vedere relativ la mediana/marginea drumului .
Genul asta predare nu are cum sa invete un elev sa controleze masina pt. ca in realitate nu o face .

#8
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,733
  • Înscris: 05.11.2008
Probabil ca instructorul este cam fricos. Ii este teama sa nu lovesti masina, sau se teme pentru propria integritate.
Nu ai ce sa inveti cu unul ca asta.
Zi i in fata ca este fricos, si incearca cu altul.
Eu i am dat peste mana de cateva ori si a renuntat sa ma faca asta.

Edited by johnnickelby, 01 December 2022 - 22:17.


#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Cea mai buna solutie este sa apelezi la serviciile altui instructor, asta se pare ca nu are deloc tact pedagogic cu cursantul.

#10
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,668
  • Înscris: 17.12.2019
burlan, ar trebui să ai un contract de școlarizare unde ar trebui să se găsească faptul că ora de școlarizare are 50 minute și perioada de timp în care trebuie finalizate cursurile, atât teoretice (legislația) cât și practice (condusul efectiv). Perioda mare pe care o spui nu e în regulă dar, de obicei, programarea la condus se face de comun acord.
Poți să schimbi instructorul sau chiar școala dar ce ai făcut rămâne făcut așa bine/prost cum este acum.

#11
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
asa este la inceput daca nu ai condus si eu mergeam pe mijlocul strazii ca era mai smecher sa nu ating burdura primele zile.. imi punea mana pe volan sa merg mai in drepta, cred ca si tu faci ceva aiurea nu iti pune mana pe volan fara motiv sa fim seriosi.Nu cred ca instructorul este problema,poti vorbi cu el,ai rabdare.

#12
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
problema e ca si eu am reprogramat, dar na , oricum, problema principala e cu durata ,dar , sa vedeti chestie,la ACR dureaza numai 50 de minute sedinta, mai putin ca aici, numar de ssedinte sunt 15 ,cica asa cere legea.
Iar cu chestia sa conduc la inceput pe drumuri mai necirculate m am gandit si eu, nu i am propus o inca.
Am invatat pana acum doar sa ma opreswc la distanta acceptabila fata de masina din fata la stopuri(inainte puneam frana prematur)
Chestia cu mersul drept mi se pare cel putin ciudat , eu am mers si cu motoreta (fara carnet, din aceea de 50 de cm 3, cand nu se cerea si la alea carnet) si tineam drumul drept.
Daca voi ati facut undeva unde sa fie ok , va astept tousi cu recomandari
Si inca ceva, credeam ca o sa mi fie frica cand o sa ies pe traseu, dar nu mi e frica aproape deloc, e de bine, e de rau?

Edited by burlan, 04 December 2022 - 08:40.


#13
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Am 8 ani de permis. Când eram la școală de șoferi jumătate de ședințe mi-a ținut mana pe volan și nu știam unde să opresc în intersecții, atât a ținut la mine. Omul ăla mi-a zis clar că dacă vreau sa iau fara bani trebuie sa conduc perfect, n-am comentat.

Am avut și eu pe mana mulți șoferi începători și da, îmi era frica cu ei, ori țin dreapta și mă bagă în șanț, ori pe mijlocul drumului dar ei ziceau că de fapt eu greșesc. Nu va mai credeți așa buni, mai aveți puțin și îi învățați voi pe instructori. Ascultați de ei că nu de prosti vorbesc.

#14
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 07.06.2006
nu ma cred bun, ultima sedinta parca a mers ceva mai ok, problema e trebuie sa ti stabilesti niste repere ca sa tii drumul drept, apropo, motocicleta se piloteaza mai usor?))))

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,174
  • Înscris: 28.10.2018
Pe asta cu tinutul de volan de catre instructor chiar nu o auzisem. Adica omul trebuie sa fi fost mort de frica.

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007

 castiel97, on 07 decembrie 2022 - 10:55, said:

.........................
Am avut și eu pe mana mulți șoferi începători și da, îmi era frica cu ei, ori țin dreapta și mă bagă în șanț, ori pe mijlocul drumului dar ei ziceau că de fapt eu greșesc. Nu va mai credeți așa buni, mai aveți puțin și îi învățați voi pe instructori. Ascultați de ei că nu de prosti vorbesc.
Asta pt ca au luat permisul pe cartofi, au avut instructor de duzina cum vedem in prezent, ii invata de la scoala prost sa mearga.
Instructorii nu sunt Dzei, mai ales in ziua de azi. Ba chiar sunt si prosti unii

Mana pe volan o tine eventual in intersectii/giratorii, manevreve asa strict de corectare, sa nu bage masina in sant nu cu nota permanenta pt ca trebuie sa lasi sa si greseasca. Cm sa invetete daca altu tine de volan ??
Am facut toti scoala odata, eram cateva grupe 3 in masina, nu tinea instructoru mana la nimeni asa pe volan. Dar pe vremea mea se exersa la modul serios parcarea, intoarcerea din 3 miscari, plecarea din rampa.
Care erau mai afoni ii ducea cateva sedinte inafara orasului, pe drumuri putin circulate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate