Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ce defect sa fie ( centrala nu atinge nici pe departe temperatura setata pe tur)?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,365
  • Înscris: 13.09.2022
Am o centrala Vaillant, e pusa in functiune acum 10 ani. (VUW 242-2)
In ultimul timp incepe sa incalzeasca din ce in ce mai greu caloriferele si sa consume foarte mult.
Am setat temperatura pe tur la 65 de grade si am stat sa ma uit ce afiseaza acolo pe panou.
Din cate vad temperatura afisata nu urca  mai sus de 43 de grade, ba mai si fluctueaza, desi gazele ard continuu, scade de la 43 la 42 40 apoi iar urca 42 43 face de mai multe ori asa  si in final se deconecteaza arzatorul (ia pauza). Nu ajunge nicidecum la 65 de grade. Desi eu cand pun mana pe teava totusi frige destul de bine, nu cred ca are cum sa fie doar 43.
E normal asa ceva sau are vreun defect?
In mod normal nu ar trebui sa ajunga la temperatura setata pe tur, sau macar aproape?
Am setat si timpul de deconectare arzator la valoarea minima posibila (2 minute) si tot nu reuseste sa treaca de 43 grade.
Ca nu reuseste sa treaca e una, dar de ce fluctueaza temperatura si in jos in timp ce araztorul functioneaza, asta cam sugereaza o problema zic eu.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Arzatorul o fi functionand, dar arde la capacitate maxima sau doar putin?
Ar putea fi multe, ar putea fi vana de gaz care nu mai da debit suficient.
Cheama service si vezi ce iti zice.

#3
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Poate s a depus calcar pe schimbătorul de căldură.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Informatiile par contradictorii.
Schimbatoarul de caldura colmatat partial => consum gaz mare
Termostat (senzor temperatura) defect => afisare eronata temperatura.
Placa electronica defecta => modulare flacara aleatorie.

Edited by pasilla, 01 December 2022 - 17:01.


#5
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
Curata filtrele Y de sub centrala, schimba filtrul antimagnetita, anticalcar.

#6
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Am avut multi ani VU INT 282/2

Un comportament similar avea si a mea cand setam temperatura in jurul valorii de 50 de grade. Pe display afisa fie 48, fie 50, fie 53 etc... De vina a fost encoder-ul. Am dat cu spray de contacte si s-a rezolvat.

Ca sa vezi daca asta e problema, incearca sa setezi o alta temperatura, fie 55 de grade, fie 70. In orice caz, sa muti rotita intr-o pozitie diferita. Daca nu mai face e clar defectul.

Intr-un final eu am schimbat centrala pentru ca schimbatoarele se colmatasera eiar dupa curatarea chimica s-au spart... Cand era plina de calcar ajungea la temperatura, insa la temperaturi de peste 65 de grade facea un zgomot ciudat (ca un fel de bolborosit).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate