Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum procedez cu un vecin care m-a sicanat?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020
M-am mutat de cateva luni intr-un nou apartament la bloc si ieri am avut urmatoarea patanie: o vecina cam infierbantata ma opreste pe scara ca sa ma acuze ca as fi taiat o iedera care urca pe la geamul meu si ca as fi otravit un copac din fata blocului (care e si in fata geamului meu). A mai adaugat ca ma considera o "persoana toxica" din cauza celor de mai sus. Eu nu am mai vazut-o decat de doua ori, cand am spus doar spus buna ziua. Nu am facut nimic din lucrurile de care ma acuza, si nici nu am pus-o la punct (cum poate ar fi trebuit, caci mi se  pare totusi revoltator sa acuzi pe cineva ca a otravit un copac sau ca e "persoana toxica"); doar i-am spus adevarul ca nu stiu nimic despre ce vorbeste, in rest eram prea perplex.

Nu am mai trecut prin situatii din astea si nu prea stiu cum e mai bine sa procedez; a mai avut cineva experiente similare, si cum a rezolvat ca sa aiba liniste?  Stiu doar ca nu cred ca pot sa o mai salut pana nu isi cere scuze.

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,838
  • Înscris: 25.12.2016
O ignori complet.
Daca te apuci sa intri in contre cu ea, nu mai terminati...

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007
daca consideri situatia asa grava si nu mai ai liniste in blocul ala nu ai decat o solutie. te muti.
ar mai fi si o solutie de rezerva, dar tre' sa pui intai poza cu vecina.

#4
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Nu o mai baga in seama. Te faci ca ploua.

#5
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

View Postslai, on 01 decembrie 2022 - 10:57, said:

daca consideri situatia asa grava si nu mai ai liniste in blocul ala nu ai decat o solutie. te muti.
ar mai fi si o solutie de rezerva, dar tre' sa pui intai poza cu vecina.
Restul locatarilor sunt OK, doar dansa mi-a creat problema asta. Spuneam liniste in sensul ca o sa ma intalnesc cu persoana asta destul de des, e cam neplacut, nu?

#6
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 18.12.2019
probabil este una din multi cretini care se baga in seama prin formulari nepotrivite
eu la fel, nu as mai saluta

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,644
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă saluți, o forțezi să-ți răspundă ea ție, la salut. E clar că ea nu vrea asta, din moment ce te consideră o persoană ”toxică”...

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Intreaba vecinii ce e cu femeia. Poate a iesit recent de la balamuc. Mai sunt din astia ...

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,884
  • Înscris: 29.06.2006
cum zicea un om batran mai sus....ai grija sa nu o caute, trebuie doar sa citesti omul ;)

#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Ii spui ca nu tu i-ai tăiat tu iedera apoi o ignori dacă mai insista.

#11
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017
Fiecare bloc comunist are cate un nebun/nebuna blocului :)
Mai rau e cand le ia foc in casa, inunda

#12
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
n-are rost sa iti pui mintea cu toti prostii din bloc, las-o sa viseze plante si copaci

#13
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
O intrebi politicos daca are probe, martori care sa confirme ce spune. Sar putea ca cineva sa fi taiat planta respectiva si sa-i fi spus femeii ca dumneata esti vinovatul. Daca intelege ce-i spui, neintelegerea s-a rezolvat, daca persista in a te acuza pe nedrept, e paranoica.

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,644
  • Înscris: 16.03.2004
Greșeala este evident a vecinei, fiindcă nu a venit ea cu dovezile. Când acuzi pe cineva, aduci dovezi!

#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Fa-i cadou o iedera si un puiet de salcam. Spune-i ca o inviti sa va petreceti o duminica impreuna plantandu-le. Ii spui ca tu vi cu plantele, ea cu picnicul.
win-win

#16
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006
Multe blocuri au tampitul/securistul de serviciu - sau mai multi - care considera de datoria sa/lor sa puna la punct pe noii veniti. Pe teme reale sau imaginare.
Am patit treaba asta de mai multe ori cand stateam cu chirie.
La mine nu a mers nici cu vorba buna, nici cu ignorarea. Nu zic ca am dreptate in toate cazurile posibile, dar cu specimenele intalnite de mine, n-au fost decat 2 solutii - ii demonstrezi ca esti infipt si eventual mai nebun ca el/ea sau te muti.

Ce as face eu - intai as vedea daca e genul de tampita blocului careia i s-a pus pata pe mine. Daca azi e cu salcamul si iedera, maine spune ca am intrat in bloc cu noroi pe pantofi si murdaresc scara, iar poimaine imi pretinde sa adaug un om la intretinere ca a vazut ea ca pe data de 11 septembrie a dormit cineva la mine, atunci as face scandal mai mare si poate s-ar linisti. Daca nu se linisteste si nu imi ia frica/isi vede de treaba, atunci ma mut.
Daca dupa "uciderea copacului" decide sa ma ignore, ca o persoana toxica ce ma aflu, asta e, as supravietui si fara prietenia ei.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Snowflake generation Posted Image

Da-i dom'le multa ... multa ... d'aia

Acum ceva timp vecinul avea petrecere si o cretina (nu pot sa-i zic altfel) a inceput sa bata la modul nesimtit in usa mea
Nici nu deschid bine usa ca si-a dat drumul la gura fara sa realizeze ca a batut la usa gresita
Nu vreti sa stiti ce i-am zis Posted Image
Ma ocoleste si in ziua de azi

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ai doua posibilitati:
1. O ignori complet si dupa cateva incercari de cearta va cauta alta victima si pe tine te va uita. Sau...
2. Ii raspunzi, "o pui la punct" (:lol: asta si asteapta) si escaladati conflictul de va balacariti ca la usa cortului mult si bine si deveniti circul blocului, daca nu chiar al cartierului.
Alegi varianta care iti place. Bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate