Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Ce veti gati de sarbatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ca suntem un popor de mincai,fiecare maninca mai deosebit de sarbatorile craciunului.Ce veti gati?Incep eu-sarmale clasice,friptura,piftie,salata de boeuf,cozonaci,si lista e inca deschisa.....Trebuie sa gasesc un mod de a consuma mai multe calorii.

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
Eu incep maine, ciolan afumat cu fasole.

#3
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 24.03.2018
Anul acesta vreau sa fac un cozonacel, sa mananc proaspat... in comert cozonacul cat de cat bun costa 80-100 de lei (cel putin atat era anul trecut, anul asta s-ar putea sa fie si mai scump).

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
nimic. ma duc in vizite la aia de au gatit sarmale, piftii, boeuf, cozonacei...

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Pentru mine, masa de sarbatori e la fel ca oricare alta. Asa ca nu gatesc nimic deosebit.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Anu asta ma bag la un fonfleu mai aseeee,ma gandeam un wellington cu porc

#7
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,255
  • Înscris: 08.11.2016
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5n2l9i1CjoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Salata de tofu, tofu prajit, si poate un tofu la cuptor de anul nou
De craciun ma gandeam la niste sarmale, dar in loc de carne si orez, sa bag niste tofu
Glumesc :))

Cred ca meniul clasic e prezent cam pe la toti oamenii.
Vestita salata de  boeuf, sarmale, friptura de porc, cozonaci si poate niste chec daca conving sotia.
Incepem cu un post de 2 zile inainte sa scadem rezistenta la insulina, sa intre carnatii si slanina mai usor ))

#9
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.12.2016
Mama îmi pleacă la țară. Mănînc ce-mi lasa.... ceva sarmale și ce o să mai gasesc prin casă.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007

View PostGhibos, on 30 noiembrie 2022 - 21:12, said:

Anul acesta vreau sa fac un cozonacel, sa mananc proaspat... in comert cozonacul cat de cat bun costa 80-100 de lei (cel putin atat era anul trecut, anul asta s-ar putea sa fie si mai scump).
N-am inteles ce poate fi asa de scump in cozonacul ala ... oua, faina, lapte, nuca, mac, rahat, zahar, unt, cacao ... toate impreuna nu trec de 12 lei pentru un cozonac de marime standard (jumate din greutatea cozonacului ala e data de faina care costa 1.5 lei/500 grame). Aia care vand cozonaci cu 80-100 de lei sunt din aceeasi categorie de speculatori nesimtiti ca si aia care vand un kwh de curent cu 10 lei. Eventual unul cu crema de fistic sa fie mai scump, dar aia deja trec de 100 de lei la "speculanti" Posted Image

Am mai facut crema de fistic acasa, voi face din nou probabil si vom face un cozonac cu fistic cu ea. In rest n-o sa fim pe-acasa, asa ca nu gatim nimic de sarbatori.

Edited by utopium, 01 December 2022 - 00:26.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postutopium, on 01 decembrie 2022 - 00:24, said:

N-am inteles ce poate fi asa de scump in cozonacul ala ... oua, faina, lapte, nuca, mac, rahat, zahar, unt, cacao ... toate impreuna nu trec de 12 lei pentru un cozonac de marime standard (jumate din greutatea cozonacului ala e data de faina care costa 1.5 lei/500 grame). Aia care vand cozonaci cu 80-100 de lei sunt din aceeasi categorie de speculatori nesimtiti ca si aia care vand un kwh de curent cu 10 lei.
De ce nu faci tu niste cozonaci adevarati si sa ii vinzi cu 12 lei ?
Untul e 15 lei/200 g, laptele e 10 lei/l, nuca e 50 lei/kg, cacaoa e 75 lei/kg.......

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Eh, lasa, ca daca se apuca de facut isi da seama ca mai trebuie sa adauge si timpul alocat pentru tot procesul tehnologic, spalat si curata locul de munca, gazele/curentul electric folosit. Iar talentul/priceperea ca sa iasa un produs bun nu le mai pun la socoteala.
Imi plac de mor astia care gandesc ca un produs este doar suma partilor/ingredientelor.

On topic: probabil mergem la soacra asa ca eu cel mult fac un cheesecake sau un tiramisu cu portocale, sa fie de sezon.

View PostMelteanu, on 30 noiembrie 2022 - 20:23, said:

Ca suntem un popor de mincai...

Daca tu esti nu inseamna ca e toata lumea.

View PostMelteanu, on 30 noiembrie 2022 - 20:23, said:

Incep eu-sarmale clasice,friptura,piftie,salata de boeuf,cozonaci,si lista e inca deschisa.....Trebuie sa gasesc un mod de a consuma mai multe calorii.

Pentru cate persoane faci?
'Sa consumi' inseamna sa le ingerezi sau sa le arzi? Daca te referi la ingerat ar trebuo sa gasesti niste mancaruri mai usoare si mai sanatoase.

#13
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015
Ținând cont că de sărbători voi fi pe alte meleaguri iar magazinele vor fi închise, voi mânca hrană rece dacă nu uit să-mi cumpăr, de uit, voi face post negru...





#14
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
De calorii ma refer la ars.Apoi de gatit se va gati pentru max 3 persoane,de anul nou ajung si la parinti.Mancaruri usoare si sanatoase nu sunt in meniu,ce se prepara se face cum trebuie.Obiceurile LA NOI se pastreaza,sarmaua e sarma,tiramisu e tiramisu.Decat fantasmagorii culinare mai bine lucruri traditionale,in cantitati moderate.

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
supa de taietei ca sa fie usoara la maț. o friptura cu ceva garnitura. snitele pt copil ca de alea mananca sigur. carnat fiert in moare cu hrean. cam atat.

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,258
  • Înscris: 04.05.2006

View Postutopium, on 01 decembrie 2022 - 00:24, said:

Aia care vand cozonaci cu 80-100 de lei sunt din aceeasi categorie de speculatori nesimtiti ca si aia care vand un kwh de curent cu 10 lei.

Când nu înțelegi ceva, intrebi ca sa afli, nu te arunci in acuzații idioate.

Un cozonac de calitate, conține pe kg ingrediente de aproximativ 40 lei. Dacă mai pui la socoteala și energia electrica, costurile cu funcționarea firmei și angajații, vei vedea ca 90 lei pentru un cozonac nu mai înseamnă atât de mult.

Quote

Vestita salata de  boeuf
Vrei sa zici salata de toeuf 🤭

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpasilla, on 01 decembrie 2022 - 09:10, said:


De ce nu faci tu niste cozonaci adevarati si sa ii vinzi cu 12 lei ?
Untul e 15 lei/200 g, laptele e 10 lei/l, nuca e 50 lei/kg, cacaoa e 75 lei/kg.......
Sa nu exageram, si in magazine retail gasesti mai ieftin de atat (e 5 lei si ceva laptele de 3.5 la Lidl si e facut de Albalact/Napolact), un business le ia oricum sub pretul de Lidl (ma indoiesc ca ies mai scump de 5-6 lei pt 200 de grame de unt). Vezi cat e cacaoa bio la Lidl. Nuca luata de la producatori e mult mai ieftina, o simpla cautare pe OLX iti gaseste si la 20 de lei/kg

View Postrichelieu, on 01 decembrie 2022 - 13:00, said:

Un cozonac de calitate, conține pe kg ingrediente de aproximativ 40 lei. Dacă mai pui la socoteala și energia electrica, costurile cu funcționarea firmei și angajații, vei vedea ca 90 lei pentru un cozonac nu mai înseamnă atât de mult.
Cora vinde cozonaci cu 12 lei si face profit. Nu or fi ei cei mai buni cozonaci, dar cum iti explici ca ei pot face asta? Ok, vrei sa faci calitate mai buna, ajungi la pret dublu fata de Cora, hai maxim 30 de lei. Diferenta pana la 100 de lei e foarte mare. Nu-mi spune ca o patiserie pune unt President luat de la Mega in cozonaci si de aia e scump.

Cu un kwh de energie faci 4 cozonaci fara probleme, deci costul cu energia e minor. Nici manopera nu e vreo smecherie, un patiser care e platit cu 20 lei pe ora (brut) eu zic ca iti face in medie mai mult de 7 cozonaci pe ora, adica te costa 3 lei manopera si sub 0.5 bani energia.

Edited by utopium, 01 December 2022 - 13:18.


#18
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,258
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă îți “descompun” un cozonac din ăla de 12 lei de la Cora, vei înțelege de ce ăla e 12 lei.
Iar untul, cel mai ieftin unt de calitate e cam 70 lei.
Da’ se pare ca nu vrei sa înțelegi, așa ca nu îți pot ura decât sa îți priască cozonacul de 12 lei din Cora :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate