Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Materiale de constructii si interior Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Dragi colegi, vin la voi cu urmatoarea problema.

1) In aprilie 2022 am semnat un contract cu 2 companii pentru constructia unei case in Austria la 30km de Viena. Una se ocupa de exterior pana la finalizare, iar urmatoarea se ocupa de interior (parchet, faianta, gresie, instalatii termine, etc.) ulterior.

Casa a fost finalizata exterior in octombrie 2022.

2) Compania care ar fi trebuit sa se ocupe de interior a dat faliment intre timp. Spre fericirea mea nu platisem nici un ban in avans, ci aveam de platit abea cand se apucau de finisaje. In contractul cu aceasta companie care intre timp a dat faliment, stabilisem un pret pentru tot ce tine de interior de 60.000eur incl. materiale (preturile la materiale de constructie inca nu bubuisera in aprilie).

3) Acum am fost nevoit sa ma interesez de alta companie care imi cere pe materiale asemanatoare un pret total de 110.000 (adica aproape dublu). Deoarece pretul mi se pare science fiction, m-am inteles cu ei sa fac eu rost de materiale si ei sa se ocupe doar de mana de lucru.

4) Asa ca m-am decis sa ma duc in Romania, undeva la granita cu Ungaria (ca sa imi fie aproape), in zona Arad / Timisoara si sa ma apuc sa caut faianta, gresie, parchet, instalatii care sa fie mai ieftine decat in Austria, deoarece aici pretul pur si simplu a explodat.

Am nevoie de recomandari de magazine, care sa imi vanda cantitati ridicate de materiale si sa fie de calitate in acelasi timp!

#2
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Pretul a explodat cam peste tot, sper ca ai lasat loc de buna ziua, ca in afara cazului in care faci asta ca hobby, e putin probabil sa merite bataia de cap cu logistica de a cumpara tu totul. Poti sa incepi prin a te uita la magazinele de bricolaj mari si distribuitorii mai importanti: leroy merlin, arabesque,  delta studio etc. Hornbach banuiesc ca aveti si voi acolo. Poate ce nu aveti in Austria e ceva gen Valea Cascadelor din Bucuresti, o strada intreaga cu tot felul de materiale de constructii, de la calitate foarte slaba pana la chestii ok. La ei o sa gasesti flexbilitate cu multe lucruri, inclusiv in ceea ce priveste fiscalizarea. Dar economie la aceeasi calitate, acelasi produs, aceeasi legalitate, slabe sanse sa gasesti.

Edited by figo1988, 30 November 2022 - 16:07.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011

View Postfigo1988, on 30 noiembrie 2022 - 16:04, said:

Pretul a explodat cam peste tot, sper ca ai lasat loc de buna ziua, ca in afara cazului in care faci asta ca hobby, e putin probabil sa merite bataia de cap cu logistica de a cumpara tu totul. Poti sa incepi prin a te uita la magazinele de bricolaj mari si distribuitorii mai importanti: leroy merlin, arabesque,  delta studio etc. Hornbach banuiesc ca aveti si voi acolo. Poate ce nu aveti in Austria e ceva gen Valea Cascadelor din Bucuresti, o strada intreaga cu tot felul de materiale de constructii, de la calitate foarte slaba pana la chestii ok. La ei o sa gasesti flexbilitate cu multe lucruri, inclusiv in ceea ce priveste fiscalizarea. Dar economie la aceeasi calitate, acelasi produs, aceeasi legalitate, slabe sanse sa gasesti.

Am fost saptamana trecuta in Bucuresti pe la valea cascadelor si m-am uitat de materiale. Am gasit produse cat de cat ok calitative, doar ca multi nu livreaza pana in Austria. Tot ei mi-au recomandat sa ma interesez in vestul tarii la Arad sau Timisoara, pentru ca de acolo se livreaza fara probleme. Alternativa ar fi fost Udinese, care se pare ca este centru pentru ceramica, faianta, materiala de constructii, dar la fel ar fi destul de departe.

La magazinele de bricolaje nu prea iesi in avantaj. Preturile sunt foarte similare cu cele din Viena si aici bataia de cap nu s-ar merita.

#4
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014
https://www.iperceramica.it/en/ita

Vezi si la astia.

Edited by ionutzitaly, 30 November 2022 - 17:20.


#5
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 20.09.2010

View Postbusiness11, on 30 noiembrie 2022 - 17:02, said:

Am fost saptamana trecuta in Bucuresti pe la valea cascadelor si m-am uitat de materiale. Am gasit produse cat de cat ok calitative, doar ca multi nu livreaza pana in Austria. Tot ei mi-au recomandat sa ma interesez in vestul tarii la Arad sau Timisoara, pentru ca de acolo se livreaza fara probleme. Alternativa ar fi fost Udinese, care se pare ca este centru pentru ceramica, faianta, materiala de constructii, dar la fel ar fi destul de departe.

La magazinele de bricolaje nu prea iesi in avantaj. Preturile sunt foarte similare cu cele din Viena si aici bataia de cap nu s-ar merita.
Probabil Udine, Italia.
Eu stau in Italia si pot sa iti spun ca si aici, ca peste tot, preturile au devenit nesimtite rau de tot. Chiar daca exista o explicatie cu scumpirea gazelor si a curentului, tot nesimtite sunt.
Centrul pentru ceramica nu este Udine in Italia, este zona centrala Faenza-Imola (Faenza-faianta).
In afara de scumpirea materialelor sa marit si timpul de livrare a acestora.

#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,494
  • Înscris: 14.08.2007
Eu stiu ca atunci cand mi-am facut apartamentul, am luat multe materiale poloneze ... desi fabrica Sanex/Cesarom era la vreo 700 de metri de mine (acum o transforma in mall) ...

#7
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,562
  • Înscris: 12.06.2010
Cauta si pe piata spaniola materiale ceramice, de acolo se importa la greu in Romania.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,212
  • Înscris: 29.04.2008
Putin probabil sa gasesti ceva avantajos in Romania, tinand cont ca ai nostri le importa. Pe bvremuri gasisem un magazin in Spania, care face expediere in toata Europa. Cautarea o facusem atunci in limba ronmana si am nimerit peste acel magazin/depozit din Spania. Preturile erau Ok, chiar mai bune ca in RO, dar transportul nu era la fel de ieftin.

#9
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

View Postbusiness11, on 30 noiembrie 2022 - 15:56, said:

Dragi colegi, vin la voi cu urmatoarea problema.

1) In aprilie 2022 am semnat un contract cu 2 companii pentru constructia unei case in Austria la 30km de Viena. Una se ocupa de exterior pana la finalizare, iar urmatoarea se ocupa de interior (parchet, faianta, gresie, instalatii termine, etc.) ulterior.

Casa a fost finalizata exterior in octombrie 2022.

2) Compania care ar fi trebuit sa se ocupe de interior a dat faliment intre timp. Spre fericirea mea nu platisem nici un ban in avans, ci aveam de platit abea cand se apucau de finisaje. In contractul cu aceasta companie care intre timp a dat faliment, stabilisem un pret pentru tot ce tine de interior de 60.000eur incl. materiale (preturile la materiale de constructie inca nu bubuisera in aprilie).

3) Acum am fost nevoit sa ma interesez de alta companie care imi cere pe materiale asemanatoare un pret total de 110.000 (adica aproape dublu). Deoarece pretul mi se pare science fiction, m-am inteles cu ei sa fac eu rost de materiale si ei sa se ocupe doar de mana de lucru.

4) Asa ca m-am decis sa ma duc in Romania, undeva la granita cu Ungaria (ca sa imi fie aproape), in zona Arad / Timisoara si sa ma apuc sa caut faianta, gresie, parchet, instalatii care sa fie mai ieftine decat in Austria, deoarece aici pretul pur si simplu a explodat.

Am nevoie de recomandari de magazine, care sa imi vanda cantitati ridicate de materiale si sa fie de calitate in acelasi timp!
Deci,in Austria pretul a explodat iar in magazinele de bricolaj din Romania este la acelasi nivel!!!!!!
Cred ca nu te pricepi absolut deloc,vrei marfa de lux la pret de mocangeala?

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Nu te impacienta. Am mentionat faptul ca in magazinele de bricolaj din Romania diferenta de pret nu este semnificativa in asa fel incat sa se merite drumul si transportul pana in Romania.

Dar atunci cand vorbim de o diferenta de 30-50% atunci da.

In 2008 am cumparat niste gresie si faianta de la un magazin cat de cat de lux din Romania, iar pretul total a fost putin mai ridicat fata de gresia si faianta entry-level din Austria.

Despre asta vorbesc si aici nu e vorba de mocangeala, este vorba ca nu vad de ce as da pe acelasi produs o diferenta semnificativa de bani, cand se poate mai ieftin.

#11
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Te-ai uitat totusi pe magazinele online ale firmelor de bricolaj de la noi? Daca preturile sunt la fel la marcile pe care le aveti si voi, atunci nu merita bataia de cap pentru ca inseamna ca orice posibila economie la gresie si faianta o sa vina de fapt din calitate.

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
Ce nu iei tu in considerare e ca s-ar putea ca materialele din Romania sa nu fie la fel cu alea din Austria, chiar daca scrie la fel pe ele, ci de o calitate mai slaba.  In ce priveste transportul, contra cost inchiriezi un TIR si cara tot ce vrei tu, chiar daca magazinul nu livreaza in Austria.  Numai ca dupa ce tragi linie o sa vezi daca esti in avantaj sau nu.

#13
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 23.09.2010
Vezi si in Ungaria. Cineva din Oradea isi aduce materiale de constructia din zona Debretin / Debrecen si zice ca chiar cu TVA-ul lor de 22 % iese mai bine ca din Romania, ungurii sunt mai parolisti. Cica si calitatea ar fi mai buna. Plus ca la iesirea din Ungaria iti poti lua TVA-ul inapoi si il vei plati pe cel austriac...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate