Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Material de studiat:Cânepa, material de construcție.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Rog comentatorii să posteze după ce vizionează materialul prezentat!
-Mulțumesc!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sa3ansVbFlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Exista multe companii care folosesc canepa pe post de izolatie. Knauf firma mare in domeniu spre exemplu are un produs in program. In Germania se vinde de mult.

#3
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
:)

https://forum.softpe...asa-din-canepa/

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Sună bine însă cum la noi nemernicii au distrus industria de cânepă, nu mai reprezintă o soluție accesibilă. Eu personal voi utiliza ciment spumant cu perle de polistiren reciclat, mult mai accesibil per ansamblu și un izolator mai bun.

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postsan62, on 30 noiembrie 2022 - 15:52, said:

Rog comentatorii să posteze după ce vizionează materialul prezentat!
-Mulțumesc!
[...]

Uite comentez eu. Nimic nou Posted Image
Il cunosc pe Seghei si il cunosc si pe Alex Sparrow; multe din datele acumulate si prezentate de acesta, din urma, fiind prezentate si in acest video. Fata de altii, self included, Serghei foloseste mult ciment Posted Image  Altminteri ... isi dezvolta business-ul pe directia asta si se pare ca-i merge.
Vrei sa construiesti cu canpea?
Iti recomand cartea lui Sparow & Stanwix. The Hempcrete Book. Si, desigur, jurnalul meu Posted Image Posted Image

View Postbusiness11, on 30 noiembrie 2022 - 18:51, said:

Exista multe companii care folosesc canepa pe post de izolatie. Knauf firma mare in domeniu spre exemplu are un produs in program. In Germania se vinde de mult.

Nu vorbim despre acelasi lucru. Kanuf face panouri din fibra si puzderie de canepa. Ideale pentru finisarea constructiilor din canepa; si nu numai. Izolatia este alta poveste. Omul vorbeste despre Hemcprete.

View Postmircea812, on 30 noiembrie 2022 - 20:39, said:


Posted Image

View Postbenis, on 30 noiembrie 2022 - 20:40, said:

Sună bine însă cum la noi nemernicii au distrus industria de cânepă, nu mai reprezintă o soluție accesibilă. [...]

Fii serios, nu e chiar asa.

Edited by DIY, 02 December 2022 - 09:23.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

View PostDIY, on 02 decembrie 2022 - 09:26, said:

Fii serios, nu e chiar asa.

Dar cum este?

Potrivit Institutului Național de Statistică, anul trecut aveam 1.191 de hectare de cânepă cultivată pentru fibră, în condițiile în care în 1990 suprafața era de vreo 15 ori mai mare. Înainte de Revoluție*, România era pe locul al patrulea în topul exportatorilor de cânepă la nivel mondial, în condițiile în care suprafața cultivată era de aproximativ 55.000 de hectare.  

https://www.scena9.r...aterial-textile

Deci azi avem de 50 de ori mai puțină cânepă cultivată. Deci cumva ai dreptate, nu e chiar așa, este mult mai grav. Au avut grijă băieții să distrugă și această industrie. Și nu au nici o scuză.

*Bine că îi mai și zic "revoluție" la cacialmaua aia însă asta e altă discuție..

Edited by benis, 02 December 2022 - 19:18.


#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 19.05.2005
Benis, cate hectare cultivi, ce cultivi si de ce nu ai ales canepa?

#8
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022

View PostDIY, on 02 decembrie 2022 - 09:26, said:

Uite comentez eu. Nimic nou Posted Image
Il cunosc pe Seghei si il cunosc si pe Alex Sparrow; multe din datele acumulate si prezentate de acesta, din urma, fiind prezentate si in acest video. Fata de altii, self included, Serghei foloseste mult ciment Posted Image  Altminteri ... isi dezvolta business-ul pe directia asta si se pare ca-i merge.
Vrei sa construiesti cu canpea?
Iti recomand cartea lui Sparow & Stanwix. The Hempcrete Book. Si, desigur, jurnalul meu Posted Image Posted Image


Am citit jurnalul când ai postat, eram mai câștigat dacă făceam ceva cu ani în urmă, acum s-au scumpit toate!
Sunt surprins cât de bine a prins curentul ăsta în străinătate!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7cbUP95mwLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
san-62

san-62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 05.12.2022
Tot Sergiy Kovalenkov, aici îmi place cu ce utilaj face amestecul, nu am văzut la alții!Posted Image
https://youtu.be/b51l47Awv8w?t=791

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate