Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Sameday schimba easybox-ul selectat

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Buna ziua, am primit sms cu notificare ca sameday mi-a livrat coletul la alt easybox fata de cel selectat prin urmare sameday ma pune pe drumuri aiurea la un easybox la care nu am fost niciodata si trebuie sa platesc transport pana acolo, in conditiile in care mai sunt cel putin patru easybox-uri mai aproape de cel selectat initial, plus ca deja aveam un colet mic pe numele meu la easybox-ul selectat si acest colet ar fi incaput cu cel care era deja livrat acolo - atasez si dovada ca sa nu mai zica cineva ca trolez pe subiecte de genul.


Attached File  exbox.jpg   123.17K   107 downloads



#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
da-le telefon si spune-le sa ti-l trimita prin curier ca tu nu te duci acolo sa ridici coletul
daca nu sunt de acord, suni la firma la care ai cumparat si le spui ca nu ridici coletul si dai comanda de alt produs, ca tu ai cerut sa ti-l livreze la  dulapul X, nu in cealalata parte a orasului

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Pe bune, ți-e atât de greu sa înțelegi un simplu text? Presupun ca știi cum funcționează easyboxurile și poți deduce de ce nu ți s-au pus doua colete (comenzi diferite) în aceeași caseta.

#4
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,941
  • Înscris: 28.07.2008
de unde ai certitudinea maxima ca si celelalte 4 box-uri mai aproape de tine nu sunt la randul lor full?
si ca de fapt chiar ti-au trimis marfa in cel mai apropiat box disponibil?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum ar fi ca tu sa locuiesti in Baneasa si ce mai apropiat box disponibil sa fie la Arad ?

Edited by pasilla, 30 November 2022 - 12:59.


#6
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
Da, pentru asta platim Genius. Am patit-o si eu, mai bine ceream livrare prin curier, ca oricum era gratuita.

Sa nu mai aud de emag si Genius.

#7
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018
Am mai avut colete mici diferite de la selleri diferiti livrate in acelasi locker easybox si am platit totalul. Atasez de asemenea dovada.

Attached File  ex-box.jpg   65.91K   23 downloads



#8
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

 Atreides7, on 30 noiembrie 2022 - 12:56, said:

de unde ai certitudinea maxima ca si celelalte 4 box-uri mai aproape de tine nu sunt la randul lor full?
si ca de fapt chiar ti-au trimis marfa in cel mai apropiat box disponibil?
Nu contează ce certitudini are el sau nu. A bifat livrarea la un anumit easy box, e normal să le găsească acolo. Restul e can-can românesc. Și atitudinea voastră și a celor care i-au livrat în altă parte coletul.
La plata la livrare, la o adică, poate pretinde și el că nu are toți banii, dar așa credea, că o poate achita. Îi pune și el pe drumuri pe respectivii, nu?!

Morala: dacă nu te poți ține de cuvânt, nu te angaja la o acțiune, oricare ar fi ea.

#9
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007

 corinadaniela, on 30 noiembrie 2022 - 12:55, said:

Presupun ca știi cum funcționează easyboxurile și poți deduce de ce nu ți s-au pus doua colete (comenzi diferite) în aceeași caseta.

Gresesti, fix asa functioneaza easy-boxurile, iti poate pune mai multe comenzi in aceeasi caseta. Am patit, chiar comandata de la firme diferite care NU au ajuns in alceasi timp. Dimineata mi-a pus comanda 1, dupa masa a venit cu comanda 2, iar eu nu apucasem sa o ridic pe prima, asa ca a lasat-o in acelasi sertar.
Nu zic ca se intampla tot timpul, dar daca tot au gandit genul asta de sistem, e relativ usor de implementat si genul asta de optimizari.

Anyway, n-am patit niciodata sa ma trimita altundeva, dar pur si simplu nu m-as duce, mare branza. Faci comanda iar la easyboxul de la tine si aia e.

#10
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,941
  • Înscris: 28.07.2008

 Nephthyis-Maat, on 30 noiembrie 2022 - 13:10, said:

Nu contează ce certitudini are el sau nu. A bifat livrarea la un anumit easy box, e normal să le găsească acolo.
Nu, nu e normal sa le gaseasca acolo in ciuda faptului ca box-ul e deja plin, nu se creeaza prin miracol o caseta goala pentru comanda lui.
Asta e can can romanesc de abia.
Acuma fiecare cum alege, ori ( in caz de box plin) se reprogrameaza livrarea ulterior, o data sau de mai multe ori la interval de zile pana cand o caseta e libera, si atunci din motive justificate nu se respecta data de livrare dar boxul da, ori in acceasi zi la alt box, cel mai aproape disponibil.

Morala, plm de mentalitate de clienti ce vor nici mai mult nici mai putin decat perfectiune si alta nu. Nu exista, decat variante practice, nu utopice

#11
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 rexx, on 30 noiembrie 2022 - 12:52, said:

da-le telefon
Sau folosește conversația directă:

Attached Files


Edited by Mircel, 30 November 2022 - 13:32.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Mi s-a intmaplat și mie. Au livrat la un alt easy box aflat cam la 100m distanță.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 Winc, on 30 noiembrie 2022 - 12:48, said:

Buna ziua, am primit sms cu notificare ca sameday mi-a livrat coletul la alt easybox fata de cel selectat prin urmare sameday ma pune pe drumuri aiurea la un easybox la care nu am fost niciodata
Pentru ca nu mai e loc, de regula nu da decat adiacente in zona, 50-150m maxim.

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
ia-o la picior, dai jos shaorma.

Edited by laffin, 30 November 2022 - 14:00.


#15
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 Atreides7, on 30 noiembrie 2022 - 13:21, said:

Nu, nu e normal sa le gaseasca acolo in ciuda faptului ca box-ul e deja plin, nu se creeaza prin miracol o caseta goala pentru comanda lui.
Asta e can can romanesc de abia.
Acuma fiecare cum alege, ori ( in caz de box plin) se reprogrameaza livrarea ulterior, o data sau de mai multe ori la interval de zile pana cand o caseta e libera, si atunci din motive justificate nu se respecta data de livrare dar boxul da, ori in acceasi zi la alt box, cel mai aproape disponibil.

Morala, plm de mentalitate de clienti ce vor nici mai mult nici mai putin decat perfectiune si alta nu. Nu exista, decat variante practice, nu utopice
Cei de la emag primesc comenzile intr-o ordine. Cu ordinea aia, sa le si bage in easybox. Sa fie un fel de lista de asteptare, daca vrei. Se intarzie, o zi, doua, trei dar locul ramane stabilit. Doar daca vrea clientul sa fie mutat, ca asta le-am zis si eu la telefon. Ca sa poti muta ceva, trebuie acordul clientului - trebuie intrebat inainte sa se plimbe coletul.

Eu nu cred ca se intelege situatia aici: s-a ales un anumit loc de livrare. Se astepta sa fie ridicat din acelasi loc. Daca poate fi livrat oriunde, de ce te mai pune sa alegi un easybox? Eu inteleg ca pentru unii e un soc, dar pana acum 2 luni, asa mergea, nu-l livra in alte parti decat acolo unde este selectat. Din cate imi amintesc, se incerca de 3 ori livrarea pe zi in cazul in care era plin easybox-ul. La ora 7, la 15, si la 21 ceva. Eventual, reuseau, aia e, cu toate ca era plin. Asa a mers de cand s-a implementat genius.
Acum.. nu se poate- dom'le, e plin easybox-ul..

Edited by IncredibleWiring, 30 November 2022 - 14:03.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 Nephthyis-Maat, on 30 noiembrie 2022 - 13:10, said:

Nu contează ce certitudini are el sau nu. A bifat livrarea la un anumit easy box, e normal să le găsească acolo.
Iar daca nu e loc acolo nu le gaseste si asteapta...

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 30 noiembrie 2022 - 12:59, said:

Cum ar fi ca tu sa locuiesti in Baneasa si ce mai apropiat box disponibil sa fie la Arad ?

Urmeaza si din astea, stai linistit. Vine Craciunul..

 lex2010, on 30 noiembrie 2022 - 13:02, said:

Sa nu mai aud de emag si Genius.

Doar pana la urmatoarea comanda, relax Posted Image

 george_alexandru, on 30 noiembrie 2022 - 13:33, said:

Mi s-a intmaplat și mie. Au livrat la un alt easy box aflat cam la 100m distanță.

Dar cum iti inchipui, pa banii mei sa mai fac inca 100 metri si inca pe jos. Si cu drepturile mele de european cum ramane?

 IncredibleWiring, on 30 noiembrie 2022 - 13:57, said:

Cei de la emag primesc comenzile intr-o ordine. Cu ordinea aia, sa le si bage in easybox.

Imposibil.
Sunt comenzi a caror livrare dureaza cateva zile, vin din UE (Cehia, Polonia, Slovacia si ce parteneri mai are emagu')

Edited by adisz, 30 November 2022 - 14:04.


#18
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 13.08.2020
I se poate întâmpla oricum acum. În ultima perioadă a prins moda cu easybox-urile și mai sunt și oameni care zic "aaa, a ajuns deja, las că îl iau poimâine când am drum spre centru" Ei cred că sunt doar coletele lor care rămân acolo. Nu da vina pe sameday. Dă vina pe cei care au pus easybox-uri că nu au pus destule:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate