Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Analiză tehnică

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.07.2007
Bună tuturor!

Cred ar fi util ca prin exemple concrete să cerem ajutorul colegilor de aici de pe forum ca să înțelegem mai bine unele mecanisme ale bursei.
De aceea voi începe eu cu un caz.


De ceva timp caut să-mi explic motivația unor mișcări ciudate (pentru mine) ale prețului acțiunilor și nu mă prind.
În pre/post market time prețul sare la valori mult în afara plajei în decurs de câteva minute, la volume foarte mici.
De ce? Ce se întâmplă de fapt?
Că nu pricep de ce cineva care nu a cumpărat acțiuni la $1,4 să vrea să dea pe ele $1,65 peste 30 de minute.
Sau de ce cine nu a vândut cu $1,4 ar vrea să vândă cu $1,35 peste 15 minute?
Desigur, niciodată nu am reușit să fac să mi se onoreze un ordin la valorile respective - de unde deduc că sunt niște manevre cumva planificate ale unora...
Nu e ca și cum X pune un ordin la o valoare și brusc Y decide că e ok acel preț și-l acceptă.
Dar nu pricep care sunt cauzele acestui comportament.

Attached Files

  • Attached File  dtil.png   79.33K   38 downloads

Edited by bsam, 30 November 2022 - 10:43.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Fara suparare, dar tu si alti amatori aveti iluzia ca cineva va sta pe forum sa va dea voua asistenta cu privire la functionarea bursei in mod gratuit?

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
In primul rand nu o sa gasesti profesori de burse pe forumul asta.
In al doilea rand de unde stii tu cine la ce pret a cumparat sau vinde?
In al treilea rand unii vand de aiurea ca se sperie cand vad ca scade. Amatori.
In al patrulea rand la actiunile firmelor celebre (gen amazon, microsoft, ibm, tesla, etc, etc) se folosesc high frequency traders. Asa ca variatiile acelor actiuni sunt irelevante.

Edited by Friskey, 30 November 2022 - 12:10.


#4
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.07.2007
@ adisz

...fără supărare... DA!
Cam asta se întâmplă pe forumuri: sfaturi gratuite Posted Image

Edited by bsam, 30 November 2022 - 12:07.


#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postbsam, on 30 noiembrie 2022 - 12:05, said:

@ adisz

...fără supărare... DA!
Cam asta se întâmplă pe forumuri: sfaturi gratuite Posted Image
Nu ai inteles cum functioneaza forumul.

Niciodata sa nu ceri pareri sau ajutor in vreo privinta, caci vin cei odihniti si ai vazut ce ti-au zis.

In schimb, poti face altceva.
Da-ti o parere total gresita, sustine-o cu tarie, si sa vezi cati or sa vina sa te contrazica. Cam asa afli raspunsurile.

Cat despre intrebarea ta, posibil sa fie totul automat, in functie de ce setari ai pus cand ai luat o pozitie.
Pe fidelity de ex daca pretul imi scade cu 3%, automat mi-o vinde. La fel si cu cresterea de 3%. Nu ai de unde sa stii din ce pozitie au cumparat respectivii.
Swing trading e mai complicat dar poate aduce si profituri mai bune.

Este greu sa gasesti sau sa discuti tactici, mai ales in Romania, unde toti vor sa-ti vanda serviciile sale. Ca asa au vazut ca se face in tarile calde ))

#6
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.07.2007

View Postvictor29cr, on 30 noiembrie 2022 - 14:15, said:

Pe fidelity de ex daca pretul imi scade cu 3%, automat mi-o vinde. La fel si cu cresterea de 3%. Nu ai de unde sa stii din ce pozitie au cumparat respectivii.

Eu sunt curios DE CE scade sau crește prețul în momentul inițial în felul exemplificat. Reacția la acea modificare o pot înțelege - nu pricep declanșarea.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
In poza ai miscari pre-market cand volumele sunt infime relativ la cat e in prima ora de tranzactionare. In pre-market tranzactioneaza in general institutiile, sunt foarte putini din retail care au acces acolo si aia prin brokeri foarte mari. Cand sunt foarte multe ordere intr-o directie dar nu tranzactioneaza decat "cativa", e normal ca nu are cine sa le execute si se duce draq pretul intr-o anumita directie. Cine tranzactioneaza puternic in pre-market face backtesting, practic miscarile alea sunt calculate foarte bine, altfel ai avea miscari de alea odata la 3 zile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate