Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare cablu display-port (pt Dell U2722D)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua,
Data fiind situatia actuala sunt nevoita pentru monitorul in cauza (Dell U2722D) sa achizitionez un cablu mai lung (cred ca in jur de 3m).
Cablul va fi cuplat la desktop acesta avand placa video : EVGA GeForce GTX 660 FTW w/ EVGA ACX Cooler

Monitorul este conectat prin al doilea cablu HDMI la laptop-ul pt job (printr-un docking station)..nu stiu daca conteaza acest detaliu.
Asadar.. am inteles ca varianta display-port ofera calitate si refresh rate superioare HDMI-ului si as dori o recomandare de cablu pentru scenariul dat.
Multumiri!

#2
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu folosesti conversie digitala (de tip HDMI-DP sau invers) nu cred ca o sa ai probleme cu cablul, atat timp cat e facut ok de la inceput.
Recomand ceva in genul asta, lindy - https://conectica.ro...3m-lindy-l36463 sau delock - https://conectica.ro...3m-delock-87042

Nu cred ca pentru ce vrei tu merita sa dai mai multi bani, si repet, daca functioneaza "out of the box" n-ar trebui sa ai probleme cu el in timp.

Edit: acu' vad ca ala de la lindy e "slim" si noh, se poate strica mai usor daca-l indoi foarte tare, mai ales pe langa conectori. E si versiunea asta, DP 1.2 dar nu ai nevoie de mai mult de 4k@60hz deci... https://conectica.ro...3m-lindy-l36493

Edited by TehCube, 29 November 2022 - 23:12.


#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 31.07.2011
Nu vreau sa folosesc conversie HDMI-DP/invers.. ci doar sa obtin maxim de calitate semnal de pe urma lui.. iar monitorul e 60Hz.. deci pretentiile nu-s exagerate cred. Posted Image
Ma gandeam initial la ceva mai accesibil gen : link

Edited by Pieptoasa, 29 November 2022 - 23:17.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Pe WQHD @ 60Hz trebuie sa mearga cam orice.
Daca este conectat la desktop, ia unul mai gros.
Daca este conectat la laptop (adica il mai fatai) ia unul mai subtire si mai ieftin. Este mai comod si nu te doare sufletul daca se strica.

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu esti gamer din ala de top, nu conteaza si nu exista nicio diferenta intre HDMI si DP.

#6
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 31.07.2011
Macipe - poti detalia ce diferenta aduce pentru.. gaming-ul de top? te referi implicit la refresh-rate?

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Ei, au auzit unii ca DP ar fi mai bun decat HDMI.
Dar in ambele parti sunt versiuni, daca o sa compari HDMI 2.1 cu DP 1.2 ghici cine e castigator?

Iar la monitorul pe care il ai tu, nu este absolut nicio diferenta intre HDMI si DP (minim HDMI 1.3, dar e standard de 2006, asa ca...)

Edited by Alice, 29 November 2022 - 23:27.


#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 31.07.2011
Ar insemna sa stiu care e ultima versiune pentru fiecare Posted Image

#9
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ăsta face față cu brio:
https://www.emag.ro/..._medium=android

#10
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007

View PostPieptoasa, on 29 noiembrie 2022 - 23:13, said:

Ma gandeam initial la ceva mai accesibil gen : link

Posibil sa mearga si A+, dar mi-e groaza sa-mi imaginez ce firicele folosesc in cabluri de 25 de lei. N-am deloc experienta cu cabluri A+, dar banuiesc ca sunt exact ca no-name-urile chinezesti. Poti sa iei si daca nu merge il trimiti inapoi, ca deh, genius.
Delock si Lindy am cumparat (literalmente) kilograme intregi si in general nu au probleme, respecta specificatiile. Doar ca alea active (HDMI-DP and others) se cam strica.

Daca monitorul are mai multe porturi HDMI (ca ai zis ca unul e ocupat de laptop), poti folosi si HDMI, cu mentiunea ca placa ta video are HDMI 1.4a - https://www.gpuzoo.c...P4-2663-KR.html , adica duce 1440p @ 60Hz pe HDMI (la limita, dar duce). Posted Image

Edited by TehCube, 29 November 2022 - 23:32.


#11
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostAlice, on 29 noiembrie 2022 - 23:25, said:

Ei, au auzit unii ca DP ar fi mai bun decat HDMI.
Dar in ambele parti sunt versiuni, daca o sa compari HDMI 2.1 cu DP 1.2 ghici cine e castigator?

Iar la monitorul pe care il ai tu, nu este absolut nicio diferenta intre HDMI si DP (minim HDMI 1.3, dar e standard de 2006, asa ca...)
Monitorul suportă dp 1.4.

View PostTehCube, on 29 noiembrie 2022 - 23:30, said:



Posibil sa mearga si A+, dar mi-e groaza sa-mi imaginez ce firicele folosesc in cabluri de 25 de lei. N-am deloc experienta cu cabluri A+, dar banuiesc ca sunt exact ca no-name-urile chinezesti. Poti sa iei si daca nu merge il trimiti inapoi, ca deh, genius.
Delock si Lindy am cumparat (literalmente) kilograme intregi si in general nu au probleme, respecta specificatiile. Doar ca alea active (HDMI-DP and others) se cam strica.

Daca monitorul are mai multe porturi HDMI (ca ai zis ca unul e ocupat de laptop), poti folosi si HDMI, cu mentiunea ca placa ta video are HDMI 1.4a - https://www.gpuzoo.c...P4-2663-KR.html , adica duce 1440p @ 60Hz (la limita, dar duce). Posted Image
Sunt ok.
Am o pereche minidp - dp între un Quadro și 2 monitoare 4k. Vorba reclamei "încă rezista". :)

#12
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 31.07.2011
deci intre.. HDMI 1.4a si DP1.4 ce recomandati pentru scenariul meu de utilizare? : 0 gaming, CAD, Photoshop.. si putin media.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPieptoasa, on 29 noiembrie 2022 - 23:21, said:

Macipe - poti detalia ce diferenta aduce pentru.. gaming-ul de top? te referi implicit la refresh-rate?
Pai refresh rate-ul ala cica ar fi important pentru un shooter, pentru un headshot.
Pentru mine conteaza zero, nu simt nicio diferenta, desi eram bunicel si eu la Quake 2 pe vremurile cand eram de varsta ta.
60Hz e acoperitor pentru toate nevoile.
In rest, semnalul e digital, nu exista o degradare a calitatii pe un cablu sau altul, atata timp cat cablul in sine e bun, nu are pierderi.
Mergi pe DP, daca ai DP la computer si monitor. Dar daca gasesti mai repede HDMI, poti merge linistit ca nu va fi nicio diferenta.
Exceptie daca esti gamer din ala rau, dar in cazul asta nu trebuie sa-ti spun eu ce trebuie sa faci.

#14
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007
E irelevant, mai ales intre desktop si monitor unde pui cablu o data si uiti de el. Daca ai deja un HDMI de 3m prin casa, foloseste-l pe ala.
Ambele sunt formate digitale, nu o sa se vada mai bine cu unul sau cu celalalt daca e aceeasi rezolutie si refresh rate.
Daca iei cablu nou oricum, care-i mai ieftin. Eu probabil as lua DP daca ai deja HDMI intre monitor si laptop, pentru varietate. :D (nu glumesc, e bine sa ai mai multe tipuri de cablu prin casa... am auzit)

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostPieptoasa, on 29 noiembrie 2022 - 23:38, said:

deci intre.. HDMI 1.4a si DP1.4 ce recomandati pentru scenariul meu de utilizare? : 0 gaming, CAD, Photoshop.. si putin media.
Evident dp 1.4.
HDMI 1.4a e o relicvă.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Mini DP e totusi mai elegant ca-i mai mic, daca are laptopul asa ceva. La desktop nu conteaza.
Playstation4-ul are HDMI. Nu cred ca are DP, desi nu l-am bâjbâit cu mare interes sa-l caut de mufe.

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mini dp e și la PC, la plăcile cu multe ieșiri. Am 4 mini dp pe placa video. E înghesuială mare acolo.

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 09.01.2007

View Postmaccip, on 29 noiembrie 2022 - 23:52, said:

Playstation4-ul are HDMI. Nu cred ca are DP, desi nu l-am bâjbâit cu mare interes sa-l caut de mufe.

Consolele in general sunt gandite pentru conectare la TV-uri, iar TV-urile consumer-grade nu prea vin cu DP, deci nu prea au nici consolele. Astea noi se lauda cu HDMI 2.1 pentru 4K@120Hz.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate