Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare statie incarcare electrica 3.6 kW

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
peppapig

peppapig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.05.2021
Salut,

Voi deveni curand posesorul unui Hyundai Ioniq plugin hybrid din 2019. Ce statie de incarcare recomandati pentru curte , expusa la ploaie, care va fi legata la panoil electric aflat la 12-15 metri distanta si va necesita un cablu type 2 de aproximativ 8-9 metri? Restrictiile amplasarii locului de parcare impun distantele astea.  

Masina limiteaza incarcarea la 10-16 A / 220V , nu are sens sa pun pe moment o statie mai puternica.

Va multumesc!

#2
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 22.02.2007
Cu cat stie masina sa traga de pe type 2 ?
nu contreaza distanta pana la tablou.
statiile vin cu cablu de 4.5 metri, maxim de 7 in unele cazuri.
un cablu de 10 metri este 1000 lei.

#3
peppapig

peppapig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.05.2021
3.6 kw maxim (220V cu 10 sau 16 A). Ma gandeam la https://ev-mag.ro/st...ce-ev-fixa.html , la care sa adaug un cablu dupa ce masor exact distanta de la zid pana la locul de parcare.

#4
nks14

nks14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 02.04.2005
Nu vine masina cu incarcator portabil (Schuko - Type 2)? Ar trebui sa fie suficient pentru a incarca cu 10A, eventual poti face un prelungitor de 10m dintr-un cablu 3x2.5.
Statia de incarcare e minim 1000RON 1500RON si probabil va trebui sa adaugi un cablu type 2 pentru a acoperi distanta de 9m - total: minim 2500RON, incarci cu 16A (limita masinii)
Incarcatorul portabil ar trebui sa vina cu masina, altfel gasesti unul SH la 500-600RON sau nou la 1000RON si mai adaugi un prelungitor de 10m (cablu 3x2.5 - 10m = 80RON, stecher si cupla = 40RON). Pentru a face ansamblul waterproof poti folosi o cutie la 50RON - total: maxim 1200RON, incarci cu 10A de la priza normala sau poti folosi o priza 2P+E PCE 16A, caz in care costul creste cu vreo 30-50RON.

Eu am fost in aceeasi situatie si am ales varianta cu incarcator portabil - am tras circuit separat cat mai aproape de locul de parcare si am folosit incarcatorul portabil de ~7m; incarc cu 10A. Am facut si un prelungitor din cablu cauciucat Titanex 3x2.5 pentru situatii speciale. Daca totusi tii neaparat sa iei o statie dedicata, toata sunt waterproof, au diferite protectii de tensiune si rezistente la impact; cea mai slaba statie are 3.6kW, fix maximul pe care il suporta masina ta. Poti incerca GS103T2GO de la ev-mag (fara cablu) sau GreenCell (pret aproape dublu ~300RON, dar are cablu de 6m integrat).

Edited by nks14, 30 November 2022 - 11:29.


#5
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
mai bine pui un stalp special cu statia mai aproape de masina. e mai ieftin sa tragi cablu de 3x4mm pana la statie, decat cablu Type 2 de 10 metri

#6
2muschi

2muschi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.12.2013

 peppapig, on 29 noiembrie 2022 - 20:00, said:

Salut,

Voi deveni curand posesorul unui Hyundai Ioniq plugin hybrid din 2019. Ce statie de incarcare recomandati pentru curte , expusa la ploaie, care va fi legata la panoil electric aflat la 12-15 metri distanta si va necesita un cablu type 2 de aproximativ 8-9 metri? Restrictiile amplasarii locului de parcare impun distantele astea.  

Masina limiteaza incarcarea la 10-16 A / 220V , nu are sens sa pun pe moment o statie mai puternica.

Va multumesc!
Masina va fi schimbata la un moment dat. Poate dimensionati statia macar  la maximul permis de bransament?

#7
peppapig

peppapig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.05.2021
Atasez poza cu locul de parcare. Masina va fi incarcata in locul unde este ce rosie. Din cauza tevii de gaz de pe gard nu pot veni cu statia mai aproape. Ar fi o solutie si cu prelungitorul, nu stiu cat de waterproof ar fi daca adaptorul sta in ploaie.

La casa am circuit de 380V, ma gandeam sa vin cu traseul trifazat pana la zid si evenyual sa schimb statia in viitor, daca am nevoie.

Am o priza de 380 in casa, ar fi cam 20 metri pana la parcare. Poate merge si un prelungitor  https://www.sculeaz....3IaAh8GEALw_wcB la care sa cuplez adaptorul masinii?

Edited by December, 30 November 2022 - 13:48.


#8
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 22.02.2007
MAsina nu a venit cu incarcatorul ei ?

#9
peppapig

peppapig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.05.2021
Are un adaptor de la 220V la Type 2.

Attached Files



#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
1. Principala problema o reprezinta cablul Type mult prea lung. Nu gasesti asaceva (8-9m).
2. Incarcatoarele ce vin cu masinile sunt 10A si o faza => 2.3 kW
3. Pentru mai mult, de obicei se foloseste o priza albastra, monofazata, de 16A.

Eu as recomanda sa faci instalatia pentru o statie mai puternica, pentru ca oricum masina trage cu cat poate ea maxim sau cu cat ii permite statia.

Ai bransament trifazat sau monofazat?

#11
peppapig

peppapig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.05.2021
Bransament trifazat.

Inseamna atunci ca o statie de 7.2 KW sau una de 11 KW ar fi mai potrivita, mai ales pentru urmatorii ani?

#12
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
daca tot investesti, atunci ia de 22kw, cat iti permite trifazicul. Diferenta de pret nu e mare si esti acoperit pe viitor

#13
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
uite aici statie de incarcare 3.7kw cu cablu de 10m

https://masini-elect...a-t2-10m-detail

#14
peppapig

peppapig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.05.2021
Este o solutie, insa necesita un prelungitor de 10-15 metri pana in acel punct (la poarta).
Am discutat cu un electrician, mi-a spus ca prelungitorul este o solutie de moment deoarece are pierderi si genereaza inductie.
Voi face un circuit trifazic pana la poarta, cu o statie de 11 kW sau 22 kW, chiar daca este o investitie mai mare pe moment (la rece, ar costa cat motorina consumata acum intr-un an).

#15
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Prelungitorul genereaza inductie DOAR daca are parti din cablu care sta colac
Altfel, "prelungitorul" este un cablu oarecare, doar ca are un punct in plus de contact unde trebuie sa fii atent sa nu se incalzeasca

#16
peppapig

peppapig

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 17.05.2021
O sa merg pe varianta cu prelungitor la 220V - 8A (5h incarcare), pana cand montez o statie de 7 kW. Raman la cablu Type 2 si jonglez cu pozitia masinilor...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate