Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Spalare instalatie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CalulCuPedale

CalulCuPedale

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.01.2020
Posted Image
Azi am schimbat vechea centrala si caloriferele cu unele noi. Am observat ca tevile inca au un fel de mal(mizerie) care sa lipit pe interior si apa din circuit pare putin murdara. Baietii care au montat totul au spus ca nu o sa fie o problema, dar eu cred ca doar voiau sa termine mai repede sa plece, nu prea pareau oameni seriosi. Cum as putea sa introduc apa cu ceva presiune in instalatie ca sa curat totul pana o sa fie apa curata?

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Apa nu prea ai cum sa bagi decat prin circuitul de umplere al centralei si sa faci evacuarea pe unde ai prevazut acel robinet. (uzual in baie)

Edited by keta, 29 November 2022 - 19:23.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce vrei tu nu merge decat separat pe fiecare colorifer/segment de teava.
Ce poti face, e sa golesti instalatia si sa umpli din nou, eventual repetand operatiunea.

Edited by pasilla, 29 November 2022 - 19:30.


#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
trebuia sa bagi o solutie de curatare... acum e cam tardiv

#5
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007

View PostGlCA_Contras, on 29 noiembrie 2022 - 20:42, said:

trebuia sa bagi o solutie de curatare... acum e cam tardiv

tardiv sau nu mai bine ai realiza ca nu toti mestii sunt mesteri si nu toti stim toate chestiile astea, daca ai o idee/solutie cum sa se efectueze aceasta operatiune o spui, daca nu pastreaza pentru tine genul asta de replici pe viitor ca sunt foarte multi utilizatori in situatia asta din diverse motive.

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Se face un circuit care sa invarta solutia prin instalatia de incalzire (centrala trebuie scoasa din circuit). In capatul cel mai de jos se pune robinet de purjare acolo as pune si un filtru decantor in care sa retii mizeria... in capatul de sus un mic rezervor de umplere iar o pompa sa recircule de cateva ori solutia respectiva (anticalcar de preferat)

La sfarsit speli cu apa si ai rezolvat problema.

#7
romulus69ro

romulus69ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 20.08.2012
Daca ai cunostinte in instalati, poti face ceva ca in acest clip
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AouL0ebUosc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Daca faci asta sigur isi phooti centrala...

important e sa filmezi WCul sa-l faci vedeta pe YT

#9
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022
exista echipamente specializate care spala si decalcifica instalatia. dedicate pt asa ceva. rothenberger de exemplu.

terminati cu improvizatiile si carpeala romaneasca tiipica.

#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Echipamentele alea fac exact ce am spus eu mai sus... doar ca alea costa la ordinul miilor de euro. Deci daca vrei sa-ti faci singur nu prea merita sa dai banii pe echipamentul ala ca mai repede schimbi toata instalatia :D
Tocmai ca aici vorbeam de DIY nu de mesteri sau echipamente...

#11
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
Nu ai specificat din ce material sunt tevile.
Poti sa folosesti asa ceva: CONCENTRAT CURATARE LONGLIFE 400, 1L./1% . Cauti cu goagle.
Golesti instalatia. Si dupa adaugi in instalatie concentratul. Lasi sa functioneze centrala cateva zile si apoi o golesti. Sau ma rog cum e indicat pe ambalaj la produs.
Ca si chestie pt a avea cat mai putine pb cu instalatia e bine sa pui agent inhibitor, pt a nu avea rugina si alte cele.

#12
ecococo

ecococo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.09.2022

View PostGlCA_Contras, on 30 noiembrie 2022 - 11:10, said:

Echipamentele alea fac exact ce am spus eu mai sus... doar ca alea costa la ordinul miilor de euro. Deci daca vrei sa-ti faci singur nu prea merita sa dai banii pe echipamentul ala ca mai repede schimbi toata instalatia Posted Image
Tocmai ca aici vorbeam de DIY nu de mesteri sau echipamente...

tocmai iti spuneam ca NU este pt DIY spalarea instalatiei. cauta o spalare pe youtube ca sa vezi ce si cum si o sa intelegi si de ce costa atat echipamentele si mai ales de ce nu o poti face singurel acasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate