Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Scartait placute frana

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Salut, am un golf 4. Pe la sfarsitul lunii august am schimbat discurile si placutele din fata. Nu mai retin ce marca sunt discurile..dar placutele sunt de la TRW. Am facut de atunci cam ~3000km si cand franez sub 20km/h se aude un scartait insuportabil de ma confunda lumea cu locomotiva din gara..Suieratul asta se aude numai pe partea stanga fata,nu pot sa-mi dau seama de la ce. Roata a fost data jos, curatate placutele, date cu vaselina,schimbat pistonas etrieri..Pe cine am intrebat, vesnicul raspuns "pana se aseaza" cat sa se aseze nene..daca nici dupa 3000-4000 km nu se aseaza si inca scartaie e clar..
Ce e de facut? Ce placute imi recomandati? Am auzit de cele de la Textar/Brembo/ATE ca ar fi mai ok..nu mai vreau sa aud in orice caz de pagubele astea de la TRW. Ce-i drept am dat si 90 lei pe ele ( cica reducere Posted Image) ) .
Am atasat un video cu sunetul..nu-l mai suport.

Attached Files


Edited by mausi1337, 29 November 2022 - 18:05.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Cumperi un set de placute ceramice. Astea chiar nu scartie. Cele pe care le-ai cumparat probabil ca faceau parte dintr-o serie cu probleme. Eu am luat ATE obisnuite, nu ceramice, dar la 300 lei si nu scartie nici un pic.

#3
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
Schimba.le si nu mai cumpata TRW. Mi s.au parut excesiv de tari si scartaiau de asemeni. Le.am schimbat dupa vreo 10.000 km, nici eu n.am mai rezistat zgomotului si calitatii franarii

Edited by Namidee, 29 November 2022 - 18:28.


#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Sunt 2 firme in lumea asta care proiecteaza majoritatea sistemelor de franare: Brembo si Ate. Afla cine a proiectat sistemul de franare si cumpara numai de la firma aia.
De regula scartaitul se datoreaza faptului ca placutele sunt prea dure. Dupa ce se aseaza placutele, poate disparea. Sau nu.
Placutele ceramice sunt total contraindicate masinii tale si ele trebuie cumparate cu discuri speciale. Acestea isi fac treaba numai daca sunt incalzite, alfel va fi si mai rau.

#5
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postmausi1337, on 29 noiembrie 2022 - 18:04, said:

Salut, am un golf 4. Pe la sfarsitul lunii august am schimbat discurile si placutele din fata. Nu mai retin ce marca sunt discurile..dar placutele sunt de la TRW. Am facut de atunci cam ~3000km si cand franez sub 20km/h se aude un scartait insuportabil de ma confunda lumea cu locomotiva din gara..Suieratul asta se aude numai pe partea stanga fata,nu pot sa-mi dau seama de la ce. Roata a fost data jos, curatate placutele, date cu vaselina,schimbat pistonas etrieri..Pe cine am intrebat, vesnicul raspuns "pana se aseaza" cat sa se aseze nene..daca nici dupa 3000-4000 km nu se aseaza si inca scartaie e clar..
Ce e de facut? Ce placute imi recomandati? Am auzit de cele de la Textar/Brembo/ATE ca ar fi mai ok..nu mai vreau sa aud in orice caz de pagubele astea de la TRW. Ce-i drept am dat si 90 lei pe ele ( cica reducere Posted Image) ) .
Am atasat un video cu sunetul..nu-l mai suport.
Mai asteapta 10-20k si o sa dispara sunetul. Asa fac toate placutele cu pulbere de fier in componenta, mai ales cand discurile sunt noi si ele.

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Si TRW si Textar/TMD Friction sunt OE pentru destule marci, dar trebuie imperecheate corect discul si placuta pentru ca in ziua de azi sunt posibile mai multe optiuni mai eco sau mai performante.

Uneori din graba mai rezulta si dude. Alteori dudele se intampla si OE. Giulia mea, cu frane Brembo scartaie usor la rece de fabrica. Punand alt brand de placute nu mai scartaie la rece dar scartaie oribil la mersul cu spatele.

#7
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View PostElihu_66, on 29 noiembrie 2022 - 18:36, said:

Mai asteapta 10-20k si o sa dispara sunetul. Asa fac toate placutele cu pulbere de fier in componenta, mai ales cand discurile sunt noi si ele.

Nu suport sa mai merg atat cu suieratul asta..efectiv si cu muzica tare se aude:))

View Postsebulbus, on 29 noiembrie 2022 - 18:44, said:

Si TRW si Textar/TMD Friction sunt OE pentru destule marci, dar trebuie imperecheate corect discul si placuta pentru ca in ziua de azi sunt posibile mai multe optiuni mai eco sau mai performante.

Uneori din graba mai rezulta si dude. Alteori dudele se intampla si OE. Giulia mea, cu frane Brembo scartaie usor la rece de fabrica. Punand alt brand de placute nu mai scartaie la rece dar scartaie oribil la mersul cu spatele.

Ce-i drept nu stiu ce brand sunt discurile, ceva no-name oricum...
Acum dilema e ,ce placute sa iau :))

#8
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

View Postmausi1337, on 29 noiembrie 2022 - 18:47, said:

Acum dilema e ,ce placute sa iau :))
LPR

#9
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
Fara sa fiu mecanic, roata stanga se incalzeste mai rau decat cea din dreapta? Ar mai putea fi sliding pin-urile (cauta pe youtube ca sa vezi depre ce e vorba) de la suportul in care vine etrierul si care de regula sunt neglijate si ar trebui unse anual. Ai mai putea schimba placutele de la rotile din fata intre ele ca sa vezi daca e de la placute sau nu.

Pe un forum am gasit o catalogare a placutelor de frana astfel:
Akebono Pads.
Bosch Pads.
Wagner Thermoquiet.
OEM Pads.

La Bosch se recomandau placutele Quietcast in cutii de culoare neagra deoarece cele in cutii albastre erau mai subtiri iar diferenta de pret nesemnificativa.

#10
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012

View PostLeo2006, on 29 noiembrie 2022 - 18:23, said:

Cumperi un set de placute ceramice. Astea chiar nu scartie. Cele pe care le-ai cumparat probabil ca faceau parte dintr-o serie cu probleme. Eu am luat ATE obisnuite, nu ceramice, dar la 300 lei si nu scartie nici un pic.
Cu ceramice, schimbi discurile odata cu placutele.

Recomand si eu ATE, am avut inainte, le-am schimbat in primavara pt ca s-au uzat si merg la fel de bine si acestea. sistemul de franare/etrier e trw din fabrica dar placutele recomandate sunt ate si e totul ok

#11
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017

View Postvladut01, on 29 noiembrie 2022 - 21:42, said:

Fara sa fiu mecanic, roata stanga se incalzeste mai rau decat cea din dreapta? Ar mai putea fi sliding pin-urile (cauta pe youtube ca sa vezi depre ce e vorba) de la suportul in care vine etrierul si care de regula sunt neglijate si ar trebui unse anual. Ai mai putea schimba placutele de la rotile din fata intre ele ca sa vezi daca e de la placute sau nu.

Pe un forum am gasit o catalogare a placutelor de frana astfel:
Akebono Pads.
Bosch Pads.
Wagner Thermoquiet.
OEM Pads.

La Bosch se recomandau placutele Quietcast in cutii de culoare neagra deoarece cele in cutii albastre erau mai subtiri iar diferenta de pret nesemnificativa.
Nu se incalzeste roata..
Mecanicul mi-a recomandat ori textar/ate/brembo..oscilez intre astea 3.
Mai are sens sa schimb si discurile..? au fost schimbate odata cu placutele

#12
Mike1alike

Mike1alike

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 02.08.2020

View Postmausi1337, on 29 noiembrie 2022 - 23:55, said:

Mai are sens sa schimb si discurile..? au fost schimbate odata cu placutele
Pune șublerul pe ele, nu ne întreba pe noi.
Nu de alta, dar colegul care se uită în globul de cristal e ocupat acum.
În principiu, nu ar trebui să fie nevoie să schimbi și discurile.
PS: chiar dacă nu se încălzește roata (de fapt, roțile, că e valabil pt toate), la culisele etrierilor trebuie să pui vaselină, cum a spus și colegul. Dacă nu ai pus, pune!

Edited by Mike1alike, 30 November 2022 - 01:12.


#13
mausi1337

mausi1337

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.03.2017
Am pus vaselina la culise..
am comandat placute TEXTAR, sa vedem ce o fi.. sper sa nu ma mai confunde lumea cu CFR-ul 😅

#14
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 22.12.2006
de multe ori scartaitul nu este de la frecarea placutei, ci de la rezonanta cu care vibreaza in etrier. incearca sa pui un material intre placuta si pistonas si intre placuta exterioara si etrier

https://www.ebay.com/itm/322849166597

Edited by andrei_221, 30 November 2022 - 12:02.


#15
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.03.2007
Patesc acelasi lucru cu discuri Brembo+placute ATE. Schimbate acum cativa ani, niciodata nu a disparut scartaitul. M-am obisnuit cu el.

#16
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
TEXTAR si discuri si placute. Caz inchis. Echipare OEM BMW de fabrica. Lichid frana schimbat  cu lichid ATE sau Bosch recipient tabla cf indicatiilor DOT de pe capacul pompei de  frana, schimbat  obligatoriu indiferent de nr km la 24 luni. Doar cu pompa electrica in presiune pozitiva. Recomandat placutele sa nu scada sub 4 mm materialul de frictiune  pt a nu compromite prematur pistoanele etrier si pompa de frana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate