Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

izolatie planseu regim DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pilaf

pilaf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2022
Salutari!

Doresc sa-mi izolez planseul deoarece vara, in casa, aveam 30 de grade 24/24 de ore(pana mi-am montat clima), iar iarna pierd caldura foarte multa. Doresc izolarea planseului deoarece podul este nelocuit si necirculat si nu vad rostul pentru a izola intre capriori, pentru moment.

Masuratori efectuate cu camera cu termoviziune ieri, la temperatura exterioara de -1C, (la periferia Timisoarei):

- tavanul (in interior) avea temperatura de 20-21C si in unele zone 17C( si anume colturile casei, unde se intersecteaza peretii exteriori, dar totusi, pe o suprafata consdierabila de 10mp in fiecare colt).

- in pod, planseul avea temperatura de 14C.

Dorinta este de a pune o bariera de vapori de la intello, suprapusa la imbinari cate 10cm si lipita cu banda adeziva de etansare, iar in locurile unde se intreupe folia, pe tot perimetrul planseului, va fi lipita cu silicon, perimetral.

Peste vreau sa vin cu 30cm de vata de sticla sau bazaltica.

Varianta 1 este vata de sticla de la isover, uniroll plus de 10cm, care are lambda de 0.36 W/mK. Ambalata are 12mp si contine doua saltele de 5cm grosime fiecare. Dezavantajul este ca vor fi 6 straturi a cate 5cm fiecare, la montaj.

Varianta a doua sta in faptul ca as putea sa izolez cu vata bazaltica rockwool multirock, care la 10cm grosime are lambda de 0.37.

Cu oricare din variante ajung la o rezistenta termica aproximativa de 8 m2K/W.

Astept sa primesc oferta mai multor magazine, avand in vedere ca planseul are o suprafata de aprox 90mp si sper sa mai mai pot negocia cu ei un pret mai bun.


Nelamurirea mea este daca e necesar sa vin cu bariera de vapori peste cosoroaba, sa o acopar si sa o prelungesc pana la polistiren sau ma pot opri inainte de ea? Si cosoroaba va fi izolata in aceeasi masura ca si restul podului.

Peste cosoroaba https://postimg.cc/svXNJBck

sau

pana in cosoroaba  https://postimg.cc/9rZqKbJZ


Si mai am niste ingrijorari despre faptul ca podul nu e ventilat, teoretic. In practica se simte cum se plimba curentii de aer. Este necesara montarea unui velux pentru eliminarea umiditatii? Teoretic, vaporii ar trece prin vata,  ajungand in pod si s-ar elimina ca si pana acum, datorita curentilor de aer. Teoretic..

Ajutorul si sfaturile sunt bine primite. Mersi anticipat!

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
Eu in locul tau as face asa :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9djxNDVuy-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pentru ventilarea podului exista si solutii mai ieftine ca velux-ul :)

https://www.google.r...ih=688&biw=1367

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Mircea, omul asta are o placa de beton. Fara grinzi.
Desenul initiatorului cu cosoroaba aia nu cred ca e bun. Cosoroabele se sprijina pe grinzile perimetrale, asadar ar trebui sa fie lipite de capriori si atunci intrebarea cu folia nu prea mai are rost.
Totusi, eu stiam ca cea mai buna bariera de vapori e pe partea calda. De aceea intreb: cum vor fi finisate tavanele pe interior?
Daca se tencuieste e ok cu folia in pod. Daca ai ceva rigips as pune folie sub rigips.
Si da, grilele alea sunt o varianta buna si economica pentru ventilare. Am si niste recomandari culese de pe la colegi :):
https://forum.softpe.../#entry23696157

#4
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 08.06.2005
Pentru o discutie mai clara astea sunt pozele(schita) cu podul puse de pilaf.

Attached Files


Edited by mircea812, 29 November 2022 - 17:29.


#5
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 17.10.2003
Cred ca n-a pus cosoroaba unde trebuie dar nu contează. Și la mine e la fel. Eu am și grinzile pentru ca sunt de fapt tălpile de la popii de sprijin ai acoperișului (nu știu de ce le-au pus pe toată lungimea podului). În fine...
Ideea e ca n-as pune folia peste ele ca toți vaporii care urca din casa vor rămâne forever în lemn (de-aia am renunțat și la ideea de un strat de spuma cu celula inchisa peste toata placa de beton, inclusiv cosoroaba si grinzi). Mai degrabă doar sub vată. Sau vată cu folie de aluminiu.
La mine voi pune bariera de vapori în casa, pe tavan, ca să nu treacă nimic în pod, nici măcar prin beton. Și rigips la tavan, ca să rămână câțiva cm pana la bariera de vapori (și sa am loc și de cablăria electrica).
Sub cosoroaba ar fi fost bine ceva bituminos pentru izolare dar... prea târziu. O sa vad ce fac și cum o izolez ca e clar ca pe acolo va coborî frigul la pereți.

#6
pilaf

pilaf

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2022
Da, am desenat intr-adevar gresit cosoroaba in schita. Voiam doar sa evidentiez ca mai este putin spatiu de la cosoroaba pana in izolatia exterioara.

@crocko.dilul da, si eu stiu ca cea mai buna varianta este sa pun folia pe partea calda, doar ca inaltimea incaperii este destul de mica si sa-l mai cobor cu rigips... nu mi-as dori. Din cate stiu, tehnic vorbind, e acceptata si partea cu folia peste planseu.

@mrcea812 mersi pentru poze, apreciezPosted Image

@akeem si eu am vrut sa izolez planseul cu spuma cu celula inchisa, dar totusi, daca se forma mucegai sub ea, aflam doar cand era prea tarziu. Si de aceea am ramas doar pe solutia cu vata. Sub cosoroaba nu a fost pus nimic bituminos, din pacate... am vazut si varianta cu primul strat de vata sa aiba folia de aluminiu, dar acea folie de aluminiu e permisibila la vapori? Nu ramane intre planseu membrana aluminizata? parca asa zicea vlad ciobanu sau soflete (sigur unul dintre ei) intr-o discutie pe tema bulelilor in constructii, de-asta am scos-o din calcul :)

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Adica n-a desenat-o unde trebuie, sper.
Daca vorbim despre talpi, pe care se sprijina popii, nici eu nu i-as acoperi cu folie.
Nici eu nu am izolat sub cosoroabe si-mi pare rau. Si mai am si alte pareri de rau cu privire la construire dar va trebui sa traiesc cu ele :) La urmatoarea iese mai bine (dar gresesc altele)

#8
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
Cred că detaliile de aici sunt ce cauți tu. Vezi că sunt niște documente de descărcat în partea de jos a paginii

https://www.isover.r...lanseu-de-beton

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate