Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Pozitii LED sau Bec incandescent. Nelamurire

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
MDshell

MDshell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 17.12.2006
Buna ziua, am citit nenumarate articole despre acest subiect, dar nu am gasit un raspuns concret. Ideea este cam asa, detin o Dacia Logan care din fabrica a venit cu pozitii ( bec incandescent ) Daca stie cineva sigur, am posibilitatea sa montez pozitii LED?

Cu urmatoarele precizari:

- nu se modifica cu nimic instalatia de alimentare a LED-ului
- lumina este de culoare alb-rece.

In consecinta se modifica doar bec-ul.

De ce ma intereseaza inlocuirea lor: masina se foloseste la delivery, si de multe ori necesita utilizarea pozitiilor desi motorul este oprit, astfel incat consumul de energie sa fie mai mic.


PS: stiu regula, RAR: nu e accepta nici o modificare asupra autovehiculului, dar dupa cum ziceam in unele articole apar exceptii

Inclusiv pe site la RAROM apare faptul ca se pot monta alte becuri daca nu se modifica instalatia de alimentare si ele sunt agreeate ( acum ce inseamna agreerea? )

Atasez 2 poze, exemplificative.

Va rog daca stie cineva cu certitudine sa ma indrume. Multumesc

Attached Files



#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,626
  • Înscris: 23.04.2007

 MDshell, on 29 noiembrie 2022 - 08:54, said:

in unele articole apar exceptii
Care sint aceste articole ?

 MDshell, on 29 noiembrie 2022 - 08:54, said:

Inclusiv pe site la RAROM apare faptul ca
Te rog ... un link.

#3
MDshell

MDshell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 17.12.2006
https://m.facebook.c...LGD4bUKwVw&_rdr

Attached Files



#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Atentie la nuante...
Din cate stiu este ilegala modificarea neautorizata a sistemului de lumini, dar acest aspect de refera la faruri, respectiv la faza lunga si la faza scurta (de intalnire). Explicatia este mult prea simpla pentru a o repeta.
In schimb nu este interzisa schimbarea becurilor de pozitie (DLR), frana, mers inapoi sau din habitaclu cu becuri led.
In ceea ce ma priveste, am schimbat pozitiile fata, numere spate si tot ce inseamna habitaclu cu becuri led - mai puternice. Nu am schimbat si nu-s interesat sa schimb becurile din spate pentru stop, semnalizare, mers inapoi etc. deoarece sunt originale - au o vechime de 12 ani, aceiasi cu masina. Cu alte cuvinte, daca becul nu se arde, nu-l schimb.

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,385
  • Înscris: 31.01.2010
Da, nu este interzisa inlocuirea cu bec LED insa becul treuie sa fie omologat, scrie mare si lat asta.

Edited by Ion_Bumbu, 29 November 2022 - 09:43.


#6
MDshell

MDshell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 17.12.2006
Ok, omologat, dar asta unde scrie? Eu cel putin le-am cumparat la un magazin de piese auto, si mi le-a dat intr-o pungulita, la fel ca si celalte becuri cu filament.

Nu au avut un ambalaj mai deosebit

Edited by MDshell, 29 November 2022 - 09:39.


#7
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,321
  • Înscris: 08.01.2009
Si omologarea aceea nu are cum sa existe pt. tipul de reflector dintr-un far gandit pt. bec cu incandescenta (sursa punctiforma de lumina) a.i sa functioneze cu un bec LED care numai sursa punctiforma nu e .
Esti dintre cei multi care insista sa ii orbeasca pe cei de pe contrasens pt. ca le bat farurile in stele in loc sa lumineze drumul din fata masinii ; in loc sa mearga sa-si rezolve problemele de matuire ale lentilei farurilor multi aleg calea descrisa de tine si pun becuri nonconforme care le dau impresia ca lumineaza mai bine (nu o fac pt. ca oglinda nu e gandita pt. ele ) insa imprastie mai multa lumina peste tot.

L.E.
Ce e adevarat la becul de pozitie (nu de intalnire/de drum) nu ar trebui sa fie problemele scrise mai sus (sorry dar am o problema cu cei care isi desconsidera partenerii de drum montand lumini neconforme) insa nici economia  nu cred ca va fi vizibila ; daca ai probleme cu bateria pt. cateva minute de pozitii aprinse din cand in cand deja cred ca bateria e de vina .

Edited by me_iauras, 29 November 2022 - 09:49.


#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,385
  • Înscris: 31.01.2010

 MDshell, on 29 noiembrie 2022 - 09:38, said:

Ok, omologat, dar asta unde scrie? Eu cel putin le-am cumparat la un magazin de piese auto, si mi le-a dat intr-o pungulita, la fel ca si celalte becuri cu filament.

Nu au avut un ambalaj mai deosebit

Cautati la OSRAM si vedeti daca au omologate pentru ce doriti dumneavoastra.

Edited by Ion_Bumbu, 29 November 2022 - 09:45.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
De inlocuit nu e nici o problema dar acele leduri se vor arde foarte repede. La mine s-au ars saptamanal acele chinezisme. Cumpara becuri led de la Philips sau Osram. Eu am trecut din nou pe becuri halogen.

Edited by Leo2006, 29 November 2022 - 10:00.


#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă este vorba despre poziții, poți să pui orice, atâta vreme cât nu afectează pe ceilalți șoferi. Oricum sunt niște lumini inutile, din alte vremuri. Au fost înlocuite cu luminile de întâlnire.

#11
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 22.02.2007
Extras de pe un site ce comercializeaza becuri LED OSRAM:
În comparatie cu lampile standard, aceste lampi de modernizare cu LED consuma cu pâna la 80% mai putina energie. OSRAM ofera o garantie de 4 ani pentru aceste lampi LEDriving SL.
Aceste leduri auto nu au aprobare ECE si nu trebuie utilizate pe drumurile publice în nicio aplicatie exterioara.
Atentie! Becurile LED ce sunt montate pe exteriorul masinii nu sunt omologate pentru drumurile publice.

Nu o sa gasiti becuri LED care sa inlocuiasca becuri cu halogen si sa fie omologate.

#12
MDshell

MDshell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 17.12.2006
Aceste leduri auto nu au aprobare ECE si nu trebuie utilizate pe drumurile publice în nicio aplicatie exterioara. - atunci le folosesc doar cei cu off-road?

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Luminile de pozitie nu se mai folosesc in nici o situatie reglementata de lege. Nu ai ce omologare sa mai obtii. Probabil ca se refera la lampile spate. Acolo nu se poate face nici o diferenta intre led si halogen. Sunt rosii si permanent aprinse. Dar si acolo e nevoie de un bec cu doua intensitati.
Daca e Logan din prima generatie, acele becuri cu led sunt chioare rau fata de cele halogen. Le-am vazut in trafic seara si e ca si cum nu ar fi. Se vad ca un punctulet luminos si fara uniformizare.

Edited by Leo2006, 29 November 2022 - 10:13.


#14
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ca și regulă generală când vă apucă nebunia cu modificările: niciodată nu folosiți lumină rece, preferabil neutră, cel mult caldă. O lumină rece semnalizează pentru orice polițist că ai modificat sistemul de iluminare.

 MDshell, on 29 noiembrie 2022 - 10:03, said:

Aceste leduri auto nu au aprobare ECE si nu trebuie utilizate pe drumurile publice în nicio aplicatie exterioara. - atunci le folosesc doar cei cu off-road?
Da, se și specifică asta.
In general și la cele aprobate mai e un paragraf in care ți se atrage atenția că becurile sunt legale în anumite țări și că e răspunderea ta să verifici dacă sunt legale acolo unde o să circuli.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Daca pun LED la plafoniera pe cine deranjez? Că o aprind o data pe an.

#16
MDshell

MDshell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 17.12.2006
E vorba de luminile exterioare, la fel cum si auto de off-road au tot felul de faruri suplimentare dar care sunt astupate cu capac, cand circula pe drumurile publice

Edited by MDshell, 29 November 2022 - 10:29.


#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

 Leo2006, on 29 noiembrie 2022 - 10:06, said:

Luminile de pozitie nu se mai folosesc in nici o situatie reglementata de lege. Nu ai ce omologare sa mai obtii.
Art. 114 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice din 04.10.2006:
a) luminile de poziţie sau de staţionare pe timpul imobilizării vehiculului pe partea carosabilă în afara localităţilor, de la lăsarea serii şi până în zorii zilei, ziua când plouă torenţial, ninge abundent sau este ceaţă densă ori în alte condiţii care reduc vizibilitatea pe drumul public;

Daca legea nu le-ar mai prevede utilizarea Dacia le-ar monta doar asa, sa ridice pretul masinii?

Edited by __Dan__, 29 November 2022 - 10:32.


#18
MDshell

MDshell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 17.12.2006
Atunci mai avem un set de becuri DRL in buzunar si daca ne opreste, le schimbam pe loc ? :D

Cam asa arata cu ele

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate