Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

MyheritageDNA - transport probe

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Buna ziua.

Am cumpărat 5 kituri de la MyheritageDNA care au venit prin GLS de la depozitul european (din Olanda am înțeles).
Am prelevat probele si am decis sa le transmit la adresa de pe plicul tipărit ce vine cu kitul.

Quote

TNT Mehrwertlogistik GmbH
c/o MyHeritage
Postfach 1422
65704 Hofheim
Germany
La dumnealor pe site spune sa le transmiți prin posta națională către adresa de pe plic ce este o căsuță postala colectoare.

Quote

Be sure to check with your local postal service about the correct shipping method ('envelope' or 'package') to use for shipping from your country. Please, avoid using a courier or tracking service.
Am fost la posta sa le pun si mi-au recomandat Prioripost.
Am fost la Prioripost si mi-au spus ca nu pot trimite către căsuța postala caci trebuie sa semneze cineva de primire.
Mi-au recomandat sa ma duc la ghișeu (de unde ma trimiseseră la Prioripost).
Ca sa lămuresc am sunat la telefonul Postei 0219393.
O operatoare mi-a comunicat ca prin posta nu se pot trimite probe biologice si sa iau legătura cu Ministerul Sănătății.
Ca ele se scanează la vama si daca te găsește nu știu exacte ce se întâmplă.
I-am explicat ca sunt niște bețișoare într-o soluție, ce stau într-un flacon sigilat.
A zis ca nu se poate ca posta nu trimite așa ceva.
Ma gândesc ca nu sunt eu singurul client ever al MyheritageDNA din România si ca s-au trimis prin posta dar na...nu am dovada....nu pot vorbi.
Pana la urma cel de la ghișeu mi-a recomandat sa timbrez si sa pun plicurile la cutie.... dar nu prea as agrea așa sa las mostrele sa ajungă cine știe cum.
Am sunat la UPS, DHL, GLS, DPD etc...aceștia transporta plicuri fără sa se te streseze referitor la ce ai in ele dar nu livrează la căsuțe postale ci doar door to door.
Pe romanește nu am cu cine transmite mostrele la centrul de colectare. E România pe invers fata de restul lumii sau nu înțeleg eu exact cum se procedează?

Are idee cineva care a mai făcut astfel de proceduri cum se pot trimite mostrele in acest caz către centrul de colectare din Germania, la căsuța colectoare sa ajungă in laborator apoi.

#2
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 07.04.2021
Pune linistit la posta si nu te lua dupa tot felul de angajati incompetenti.
Nu se "scaneaza" nimic la vama

#3
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020
Am trimis prin scrisoare simplă. A ajuns fără probleme.

#4
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
M-ar fi interesat un serviciu complet gen unde sa poți bifa ca e fragil sau sa fie transport urmărit, nu sa ma trezesc ca le baga cine știe cum si îmi distrug probele.
De aceea as fi optat pentru servicii extinse de transport.
Așa mi-a spus operatoarea de la call center la Posta Romana care s-a si umflat un pic la mine ca si când as fi încercat sa trimit droguri sau sa fac vreo activitate ilegala. Mi-a spus clar: Posta Romana nu transporta produse/probe biologice ca nu se garantează ca ajung intacte sau deloc la destinație si pentru clarificări sa iau legătura cu Ministerul Sănătății.
Am luat legătura cu MyheritageDNA si mi-au spus ca o sa se ocupe ei de transport si o sa îmi dea o factura sa o achit pentru transport (sper sa nu ma coste mai mult transportul decât kiturile).
Daca știam luam de la 23Andme unde transportul era inclus (dar na...era cu 40 de EUR mai mult per kit).
Aștept cu mare interes si alte opinii.

View PostVOC, on 29 noiembrie 2022 - 09:55, said:

Am trimis prin scrisoare simplă. A ajuns fără probleme.
Adica timbrată? Sau in alt fel?

Edited by giv, 29 November 2022 - 09:57.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 09:56, said:

M-ar fi interesat un serviciu complet gen unde sa poți bifa ca e fragil sau sa fie transport urmărit, nu sa ma trezesc ca le baga cine știe cum si îmi distrug probele.

La toate firmele de curierat pe care le-am folosit, pe curieri i-a durut in cot ca pe colet scria "fragil" "a se transporta in pozitie verticala" "important a nu se transporta orizontal" etc. Deci eu nu m-as biziui pe treaba asta. Ambaleaza tu in asa fel incat sa nu exista riscul deteriorarii indiferent cum manipuleaza ei marfa.

#6
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 09:56, said:

Adica timbrată? Sau in alt fel?

Da, trimitere simplă. Cea mai "low-cost". Ca si cum ai trimite bunicii care nu are uațap sau mess.

Edited by VOC, 29 November 2022 - 10:11.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am trimis prin scrisoare cu tracking code. A ajuns fara probleme. Daca se pierd oricum primesti altele noi asa ca e totul ok.

Nu ai nevoie de priority sau ceva, pe drum normal face cam 5 zile pana acolo.

Edited by business11, 29 November 2022 - 10:15.


#8
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

View PostMembruAnonim, on 29 noiembrie 2022 - 10:06, said:

La toate firmele de curierat pe care le-am folosit, pe curieri i-a durut in cot ca pe colet scria "fragil" "a se transporta in pozitie verticala" "important a nu se transporta orizontal" etc. Deci eu nu m-as biziui pe treaba asta. Ambaleaza tu in asa fel incat sa nu exista riscul deteriorarii indiferent cum manipuleaza ei marfa.
Curierii nu livreaza la casute postale.

View Postbusiness11, on 29 noiembrie 2022 - 10:15, said:

Eu am trimis prin scrisoare cu tracking code. A ajuns fara probleme. Daca se pierd oricum primesti altele noi asa ca e totul ok.

Nu ai nevoie de priority sau ceva, pe drum normal face cam 5 zile pana acolo.
La posta romana? Cum se face? La ghiseu sau online?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 09:56, said:

M-ar fi interesat un serviciu complet gen unde sa poți bifa ca e fragil sau sa fie transport urmărit,

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 08:41, said:

Please, avoid using a courier or tracking service.

Se cam bat cap in cap...

#10
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Pai da.

Ei recomanda posta națională pentru costurile mici de transport.
Eu aș vrea in schimb sa știu ce este cu acel colet si daca ajunge la destinație pentru ca na...sunt lucruri extrem de importante acolo (mama poate sa nu mai fie peste ceva timp daca aș vrea sa reiau procesul.....).
De aici contradicția. Intre ce spun ei si ce aș vrea eu. E normal.

Edited by giv, 29 November 2022 - 12:45.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 08.10.2004
cei care ati folosit...ce rezultate cautati? a iesit ce va asteptati?

#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015
Iti poate spune de unde provin stramosii, ca esti predispus la unele boli, sau iti poate descoperii rude de care nici nu stiai in special daca parintii au fost mai crai.

Apropo de DNA peste ocean au fost cateva situatii mai neobisnuite in folosirea lui:

a) discutii cu privire la starea sanatatii tale ridicate de companiile de asigurare, in sensul ca daca afli ca esti predispus la nu stiu ce boala ai putea fi inclinat sa inchei o asigurare si ai avea un avantaj nemeritat. In consecinta ar trebui sa impartasesti treaba asta cu compania de asigurari. Nu stiu in final cum a ramas, dar daca intr-o buna zi treaba asta e folosita si de vreun angajator sau mai stiu eu cine stie cine si in ce scop. De ex, companiile de asigurare au constatat ca cei care au scoruri de credit mai bune sunt conducatori mai atenti si au mai putine accidente. Ca urmare peste ocean te mai intreaba daca esti de acord sa se uite in istoria ta de credit. Nu esti obligat sa fii de acord, dar daca nu esti de acord banuiesc ca esti etichetat ca avand scor dubios si asigurarea o sa fie mai mare.

b) al doilea caz de care aud cand DNA e folosit in rezolvarea unor crime cu autor necunoscut. Idea e ca atunci cand faci DNA iti dai consimtamantul ca rezultatele sa fie folosite de compania care l-a facut dupa cum crede ea de cuvinta. Rezultatul poate fii folosit ca sa fie vandut la companii farmaceutice, fel de fel de cercetari, politie, etc. In alte cuvinte tu platesti ca o companie sa se imbogateasca de pe urma ta. Nu cred ca e ok... In cazul crimelor nerezolvate idea a fost cam asa. Probele unor crime nerezolvate de zeci de ani de zile (in amandoua cazurile cred ca erau de acum 30-40 de ani) au fost folosite pentru extragerea DNA unei persoane suspecte si au fost gasiti membri ai familiei inrudite mai mult sau mai putin cu criminalul (nu a fost facut public gradul de rudenie gasit, dar nu era criminalul) la o companie care face DNA-uri (deci nu in baza de date a politiei). De la gasirea unui membru al familiei a fost relativ usor. Au luat la puricat toti membri familiei si au vazut care se incadreaza in profil (varsta, sex, etc). Au gasit suspectul, l-au arestat si intrucat el s-a mutat o gramada de ori de la faptuirea crimei acum politia se uita in fiecare oras in care a stat dupa crime cu a.n. Inca ceva: respectivul nici macar nu a fost in cercul de suspecti initial. In primul caz de care stiu criminalul a fost gasit dupa ce a murit.

Edited by vladut01, 29 November 2022 - 14:59.


#13
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
E ca si cand ai spune ca daca vorbesti la telefon poti fi ascultat.
Din cate stiu se da acordul sa se faca analize sau metadate medicale in baza ADN sau pentru imbunatatirea cercetarii.
Pana la urma nefiind facuta secventierea de catre tine sau in legislatia tarii tale e imposibil sa ai control asupra fisierului cu ADN sau folosirea acestuia.
Eia sigura ca este stocat corespunzator dar na....
Cred ca este reglementata treaba sau se va reglementa mai bine pe viitor.
Facebook ce a facut cu preferintele utilizatorilor?
Asa si cu ADN.
Nu ai de unde sa stii ce se va face cu sau fara acordul tau.

#14
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020

View Postsmoke, on 29 noiembrie 2022 - 14:16, said:

cei care ati folosit...ce rezultate cautati? a iesit ce va asteptati?

68 balcanic
21 est-european
10 vest asiatic

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgiv, on 29 noiembrie 2022 - 10:36, said:

Curierii nu livreaza la casute postale.

Pai si aia care cara coletele de la posta romana nu tot manipulatori sunt ca si la firmele de curierat? Fac aceeasi treaba si unii si altii. Ce voiam sa subliniez este faptul ca si unii si altii manipuleaza coletele de parca ar fi cutii cu kakat. Uite mai jos un clip extras din alte zeci in care angajatii postei romane manipuleaza colete.


Attached File  10889939_10204870395992554_739511265_n.mp4   1.07MB   6 downloads

#16
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 14.09.2006
Pui un timbru de Germania pe plic și le bagi în cutia de scrisori de la poștă. La mine au ajuns la destinație. Am încercat inițial și eu cu confirmări etc. dar nu am reușit.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011

View Postsmoke, on 29 noiembrie 2022 - 14:16, said:

cei care ati folosit...ce rezultate cautati? a iesit ce va asteptati?

eu stiam ca strabunicii mei erau greci, dar la mine a iesit 67% grec/sud-italiana, lucru care chiar m-a mirat.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea au acuratete - sunt care au facut teste la diverse companii din astea si au iesit rezultate diferite.
Citeam pe net ca unul a pus alt sex la proba si aia nu s-au sesizat...

Stiu ca acum ceva ani era chiar un scandal cu o firma din astea care practic nici magar nu se deranjau sa faca testul - dadeau rezultate din burta si cand erau trasi la intrebari ziceau ca poate s-a alterat proba la transport...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate