Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Implementarea unei scheme de notare a cadrelor didactice.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Bună ziua.
Sunt părinte de copii.
Toti sunt la școala, gimnazial și primar.
Observ ca nu toate cadrele didactice sunt făcute pentru munca pe care au ales sa o facă.
Sau intervine rutina zilnica, sau problemele personale, și nu își mai fac treaba.
Apoi totul cade pe umerii părinților, cu educarea, explicația, rezolvarea unor lecții, pe care copilul nu l-ea înțeles.
Sunt destule cazuri în care unele cadre didactice nu sunt conforme, dar sunt susținute de inspectorat și chiar protejate.
În cazul acesta, ar trebui un sistem de notare a cadrelor, de către părinte și elev.
În urma rezultatelor obținute și a notarii de către cei doi, părinte+elev, sa fie recompensați financiar.
Se va obține o stimulare a cadrului didactic, iar eficienta lui va atinge cote maxime.


 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 07:21, said:

Bună ziua.
Sunt părinte de copii.
Toti sunt la școala, gimnazial și primar.
Observ ca nu toate cadrele didactice sunt făcute pentru munca pe care au ales sa o facă.
Sau intervine rutina zilnica, sau problemele personale, și nu își mai fac treaba.
Apoi totul cade pe umerii părinților, cu educarea, explicația, rezolvarea unor lecții, pe care copilul nu le-a înțeles.
Sunt destule cazuri în care unele cadre didactice nu sunt conforme, dar sunt susținute de inspectorat și chiar protejate.
În cazul acesta, ar trebui un sistem de notare a cadrelor, de către părinte și elev.
În urma rezultatelor obținute și a notarii de către cei doi, părinte+elev, sa fie recompensați financiar.
Se va obține o stimulare a cadrului didactic, iar eficienta lui va atinge cote maxime.
.


#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Parca era un site unde se postau pareri despre profesori. Nu mai exista?

#3
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Nici măcar nu am auzit.


#4
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
https://planetrate.com/ro/categories

#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 20.06.2009

 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 07:29, said:

(...)
În cazul acesta, ar trebui un sistem de notare a cadrelor, de către părinte și elev.
Ce anume i-ar îndreptăți pe aceștia să emită păreri? Cu ce autoritate? Ca să faci așa ceva, ar trebui să știi despre ce vorbești! de unde să știe ăștia? De unde știi tu cu ce se mănîncă învățămîntul?
Că există lepre și printre profesori, absolut de acord! Dar pentru asta uită-te la politic, că s-a băgat peste tot! Dacă vrei să schimbi ceva, vorbește cu politicienii tăi să nu-și mai bage nasu' unde nu le fierbe oala!

 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 07:29, said:

(...)
Se va obține o stimulare a cadrului didactic, iar eficienta lui va atinge cote maxime.
Eu cred că nu ți-ai dat seama ce ai scris mai sus! Iar dacă și copiii îți vor semăna, vai de națiunea asta!

#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Ai aruncat cu ura de-a-n boulea. Nu ma obosesc sa argumentez comentariul meu, e suficient ca te-am bagat in seama.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018

 Puferiu_, on 29 noiembrie 2022 - 07:35, said:

Parca era un site
s-a umplut și-a dat p-afară

 crislacor, on 29 noiembrie 2022 - 08:17, said:

Eu cred că nu ți-ai dat seama
atunci spune te rog rostul unui liceu în care nimeni nu-și ia bac-ul?

 crislacor, on 29 noiembrie 2022 - 08:17, said:

Ce anume i-ar îndreptăți pe aceștia să emită păreri
un profesor care vine și pune copii să copieze lecția nouă din carte ce rol are?

dacă ar fi 30 de profesori de matematică și ți-ai alege profesorul la care să te duci la ore?ce s-ar întâmpla cu ceilalți 25 la care n-ar merge nimeni?dar ei sunt titularizați-bătuți în cuie adică.
valabil la orice materie inclusiv educația fizică

Edited by EMPP, 29 November 2022 - 08:42.


#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 EMPP, on 29 noiembrie 2022 - 08:39, said:

s-a umplut și-a dat p-afară


atunci spune te rog rostul unui liceu în care nimeni nu-și ia bac-ul?
valabil la orice materie inclusiv educația fizică
Poate ca aia nu ar trebui sa dea bac-ul ci ar fi mai buni ca viitori meseriasi in diverse arii ale economiei.
Doar ca detaliu, sunt foarte rare liceele in care nici un elev nu ia bac-ul. In general este un procent care pica. Si acel procent, in mod normal, nu ar fi trebuit sa mearga la liceu pentru bac, trebuiau sa se orienteze spre alte meserii care nu necesita bac-ul.
Este o mica-mare diferenta intre dorinta si putirinta. A elevilor si a parintilor.

 EMPP, on 29 noiembrie 2022 - 08:39, said:

s-a umplut și-a dat p-afară


atunci spune te rog rostul unui liceu în care nimeni nu-și ia bac-ul?


un profesor care vine și pune copii să copieze lecția nouă din carte ce rol are?

dacă ar fi 30 de profesori de matematică și ți-ai alege profesorul la care să te duci la ore?ce s-ar întâmpla cu ceilalți 25 la care n-ar merge nimeni?dar ei sunt titularizați-bătuți în cuie adică.
valabil la orice materie inclusiv educația fizică

Acuma culegem ce am semanat de peste 30 de ani. Mai exact, actualii pensionari, ce au semanat si intretinut acuma multa vreme. Pentru ca ei erau cei care puteau face schimbari atunci. Si si-au educat si copii la fel, actualii adulti care se vaicaresc acuma ce naspa e invatamantul.
Poate acesti adulti de acuma ar trebui sa inteleaga ca ei sunt cei care pot genera o schimbare, in primul rand la ei apoi la ceilalti din jur. Si va dura ani de zile daca vrem si dorim sa incepem. Pe langa asumarea trecutului si asumarea ca vrem sa schimbam situatia. Ceea ce nu se vede in realitate. Cat timp acest lucru nu se schimba si cautam acarul Paun...
Oricum, asta cu notarea profesorilor este o tampenie emanata intr-o societate in mare parte analfabeta dar cu pretentii.

Edited by jm2010, 29 November 2022 - 09:11.


#9
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 20.06.2009

 EMPP, on 29 noiembrie 2022 - 08:39, said:

(...)
un profesor care vine și pune copii să copieze lecția nouă din carte ce rol are?

dacă ar fi 30 de profesori de matematică și ți-ai alege profesorul la care să te duci la ore?ce s-ar întâmpla cu ceilalți 25 la care n-ar merge nimeni?dar ei sunt titularizați-bătuți în cuie adică.
valabil la orice materie inclusiv educația fizică
Păi, vezi? Nu toți profesorii își au locul în școală, am spus-o mai sus! Dar elevul și părintele nu trebuie să dea note profesorului, nu au nici autoritate legală și nici morală! Ei ar trebui să facă plîngere la inspectorat, căci aceea este autoritatea care poate verifica și apoi, dacă este cazul, lua măsuri. Dar ce să vezi, acolo inspectorii sînt cu toții numiți politic, nu au nici autoritatea și nici cunoștințele necesare și suficiente pentru a a face verificări! Iar dacă acel profesor a fost cumva numit de către un director numit tot politic de către același inspectorat școlar (numit politic), ai tabloul complet de ce se duce dracului totul!
Profesorii dedicați și care se pricep cu adevărat la a preda generațiilor care vin, aceia nu se bagă în mocirlă, își văd de treaba lor...

#10
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Cum adică sa nu aibe voie sa dea note părinții și elevii cadrelor didactice?
Dar cadrele didactice de de au voie sa noteze?
După ce criteriu?
Daca copilul nu poate mai mult de atât, de ce sa fie notat cu minus?
Dacă cadrul didactic nu poate, este loc și la matura și la cârpă.
Asta cu lăsat în pe mana inspectoratului, mai las-o mai moale.
Sunt mana în mana cu cadrele didactice.
Corp la corp nu-și scoate ochii.
Unde am văzut ca da afara sau demite un profesor, inspectoratul ca nu își face treaba?
Copilul dacă este mulțumit de cum explica, iar părintele este mulțumit ca, copilul a înțeles, nota maxima.
Astfel este stimulat sa își facă profesia, meseria pentru care a optat.
Nu este obligat sa stea la catedra.
Astfel este cu nasul pe sus, mie nu-mi spui ce sa fac, eu sunt profesor, iar părintele și copilul sunt prosti în viziunea lor.
Trebuiesc coborâți de la nivelul superior, cu picioarele pe pământ.
Si cred ca sunt în cauza asta foarte mulți.
Sistemul de notare, ar trebui făcut public, iar notarea se poate face doar de către părintele și copilul la care învață.
În fiecare an.
Sau chiar trimestru.
Exact ca la elev.
Uite asa își mai amintesc și ei cum e sa fi de cealaltă parte a catedrei.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
E lipsa de profesori, iar multi sunt pusi pe pile. Cam greu sa faci ceva in conditiile astea. Dupa ce ca e foarte greu sa-l indepartezi, e si mai greu sa il inlocuiesti cu altcineva. Inspectoratele sunt politizate.

Pana una alta reforma invatamantului e in plina desfasurare si nu pare sa mearga intr-o directie buna. Daca era e sa faci ceva, in parlament era solutia.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 25.08.2009
Din ce stiu eu in calitate de parinte al carui copil a trecut prin toate formele de invatamant, exista la nivel de scoala/liceu o ierarhizare, aceea cu procentajul absolventilor si (probabil) cel al admisilor intr-o forma de invatamant superioara.
La nivel de evaluare a profesorilor, cred ca doar barfa e activa, ceva oficial/semioficial nu exista.
Ce stiu din auzite, mi-a povestit un parinte al carui copil era printre primii din clasa, la Colegiul Național de Informatică Tudor Vianu. El nu se plangea pentru copilul lui, se plangea de metoda "pedagogica".
Profesorul de mate avea un stil foarte dur de lucru cu elevii, ii facea practic sa se autoexcluda din clasa lui (nu stiu daca era si diriginte). Exact cum se face selectia sportivilor de performanta, el dorea performanta, rezultate bune la olimpiadele de mate/info, la admitere in invatamantul superior de renume (Oxford, Cambridge, etc). Ii pastra numai pe cei care performau.
Performantele elevilor ii dadeau stralucire si lui ca dascal. E adevarat dar sa ne amintim de Bella Karolly, Nadia Comanici si celelalte fete. Noi ca romani eram mandrii de rezultatele lor dar doar bietele copile stiau ce batai, munca intensa si alte suferinte erau in spatele medaliilor. Practic erau copii fara copilarie.
Tot pe aceasi tema, cunosc foarte bine un matematician care dadea meditatii pentru admitere, era "specializat" pe UK. Nu vorbesc de pretul unei ore, pentru mine ar fi fost un efort financiar considerabil, nu a fost cazul. Primea elevi, ii testa 1-2 ore, daca nu corespundeau cerintelor lui ii refuza. Mi-a spus clar ca el "nu isi strica firma" cu fraieri sau puturosi. El are 100% intrati la facultati in UK.
Profesorii au metode si metode.
Parintii ii evalueaza partinitor, nu pot sa fie obiectivi.
Sunt de acord ca unii nu corespund dar cum ii facem mai buni?

#13
PNX1

PNX1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 30.09.2022
Este lipsa, recunosc, ca de altfel notele de la titularizare cu 3 și 4 nu ar trebui să pună mâna pe ușa scolii.
Poate sa învețe nici de cum sa predea.
Dar cu un sistem de notare, iar face sa își dea interesul mai mult.
Exact ca și elevul care trebuie să își dea silința sa învețe ca să-și scoată nota.
Altfel, tu ca și părinte, nu ai nici un drept sa îți spui părerea despre un profesor.
Chiar ma gândesc sa inițiez o petiție on-line și sa o fac publica pe social media.
Învățământul romanesc, o ia la vale.
Ca e pe pile, ca e politizat, ca e lipsa de interes din partea cadrelor didactice, sau au o bariera care nu o pot sau nu vrea sa o depășească, noi care suntem conștienți de lucrul asta trebuie să luăm masuri.
Iar asta ar fi una.
Samanta este plantata, hai sa vedem ce a ieșii.

#14
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 20.06.2009

 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 09:22, said:

(...)
Corp la corp nu-și scoate ochii.
(...)
Corb la corb nu-și scoate ochii!
Stai jos, 4 (patru)!

 PNX1, on 29 noiembrie 2022 - 09:47, said:

(...) noi care suntem conștienți de lucrul asta trebuie să luăm masuri.
(...)
În primul rînd ar trebui să conștientizezi multitudinea de greșeli făcute în textul scris mai sus! Și să iei măsuri, poate chiar să mergi (din nou) la școală...

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,967
  • Înscris: 01.12.2001
Dar părintele de unde știe cum e proful la școală? Io nu cunosc toți profesorii fiului meu.
Pe cei de la facultate nici atât. Doar când mi-a arătat orarul online am aflat de unirea obiectului și numele profesorului. Cum sa acord eu note pt o persoana pe care habar nu am cine e. Am fost o singura data să ii duc bagajul la cămin și atât.

Mai era unul pe forum dar a fost bana (f bine) că el deja voia să schimbe profesorii la școala copiilor, că el știa mai bine ce și cum. Dar habar nu avea să scrie.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Catalogu pt profesori cine-l tine,unu de a terminat 4 clase cu greu din diverse motive?
Incep sa urasc aceasta categorie de oameni numita profesori,darrr peste tot cei mai mari lingai si cu astia nu te poti intelege cu nimic sunt parintii copiilor mai slabi sau cu probleme de comportament dar cu pretentii si sunt destui in fiecare clasa.

#17
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

 crislacor, on 29 noiembrie 2022 - 10:04, said:

Corb la corb nu-și scoate ochii!
Stai jos, 4 (patru)!

În primul rînd ar trebui să conștientizezi multitudinea de greșeli făcute în textul scris mai sus! Și să iei măsuri, poate chiar să mergi (din nou) la școală...
Dar vrea sa dea note profesorilor :)

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
profesorii e de vina, se stim toti ca d-adevaratelea e asa, io zice sa se dezfinteze scoala ca ie digeaba...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate