Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Cum evaluezi calitatea unui produs fabricat in Romania?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019
Pe principiul "in ce tara este fabricat"

Vezi pe eticheta ca scrie fabricat in China, cu totii stim foarte bine ce inseamna.
Ceva produs in Germania la fel, stim ca vorbim de un produs bine facut.
Chiar si Japonia, acolo langa chinezi, produsele lor sunt net superioare vecinilor, in primul rand datorita oamenilor care le produc.
Made in Italy, prima prioritate fiind simtul estetic.

Stiu ca se vorbea mai demult ca se facea marfa buna pe vremea lui Ceausescu, multi spun ca avem multe in comun cu Italienii, insa la noi simtul estetic e mic copil pe langa cel practic.
Evident un raspuns ar fii ca depide cine produce, intrebarea este generala, un Roman lucreaza asa cum lucreaza un Roman!

Ce calitate are totusi Fabricat in Romania?

Pentru noi ca Romani, te bazezi mai mult pe un produs Romanesc fata de unul Chinezesc? dar fata de un produs nemtesc?
Politica Romanesasca stim bine cum este porivita din afara, dar un produs facbricat in Romania?

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Caut un borcan cu miere prin supermarket. Mă uit pe eticheta borcanului și văd la țara de proveniență România, Polonia, Ucraina și China. China!! Am căutat altă marcă, unde țara de proveniență era România. Cred că e prima dată când dau importanță țării de proveniență.

Realitatea e că nu excelăm la nimic în ceea ce privește produsele pe care le mai producem. Poate puțin pe la produse agricole, placa cu gustul, dar și acolo urmăm trendul mondial al chimicalelor, hormonilor de creștere, etc.

Nu știu pe cine ai auzit că vorbea mai demult de produse bune de pe vremea comunismului, probabil nostalgici bătrâni care nu au avut vreodată termen de comparație. Eu pe toți oamenii obiectivi pe care i-am auzit au avut numai "cuvinte de laudă" la adresa produselor de-atunci. Multe din ele le-am prins și eu, de la produse de mobilă până la electronice și Dacia. Nu cred că are rost să-ți mai spun ce părere am :D

Edited by caiuscorneliu, 29 November 2022 - 02:43.


#3
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,305
  • Înscris: 27.08.2013

View Postjabawaki, on 29 noiembrie 2022 - 02:03, said:

Ce calitate are totusi Fabricat in Romania?
Cred că pui problema greșit sau nu știi despre ce vorbești. În România se produc produse premium de cea mai bună calitate. Pentru piețe ce își permit să cumpere așa ceva, bineînțeles. Adică se duc la export.
Încălțăminte, echipament sportiv, piese auto, de mașini grele, utilaje, biciclete etc.. Toate premium, pe care le poți comanda de pe net de pe saituri străine. Multe din ele făcute manual.
Ce vezi pe raft la hipermarket este o treabă, ok, dar nu este totul.
Totul depinde de piața pentru care se produce. China produce toate calitățile, și pentru săraci și pentru bogați. România nu face excepție.

#4
jabawaki

jabawaki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.10.2019

View Postonisifor12, on 29 noiembrie 2022 - 03:38, said:

Cred că pui problema greșit sau nu știi despre ce vorbești. În România se produc produse premium de cea mai bună calitate. Pentru piețe ce își permit să cumpere așa ceva, bineînțeles. Adică se duc la export.
Încălțăminte, echipament sportiv, piese auto, de mașini grele, utilaje, biciclete etc.. Toate premium, pe care le poți comanda de pe net de pe saituri străine. Multe din ele făcute manual.
Ce vezi pe raft la hipermarket este o treabă, ok, dar nu este totul.
Totul depinde de piața pentru care se produce. China produce toate calitățile, și pentru săraci și pentru bogați. România nu face excepție.
cum intelegi tu ca am pus problema?

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 12.03.2010
N-as cumpara mimic de folosinta indelungata 100% romanesc.

#6
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 17.11.2011

View Postjabawaki, on 29 noiembrie 2022 - 02:03, said:

un Roman lucreaza asa cum lucreaza un Roman!
Dacă te referi la bugetari, sunt de acord cu tine. Altfel, românii lucrează foarte bine, doar că rodul muncii lor pleacă la export, după cum spunea onisifor mai sus.
Cel putin pe partea de articole vestimentare, sunt firme celebre care au centre de producție atât la noi, cât și prin țări sărace din Asia. Hainele fabricate de români pleacă în țările din Vest, pentru că sunt croite bine, net superioare din toate punctele de vedere. În timp ce românii cumpără aceleași articole vestimentare fabricate în Bangladesh, croite ca naiba, din materiale inferioare calitativ, fiindcă atât le permite puterea de cumpărare.

View Postjabawaki, on 29 noiembrie 2022 - 02:03, said:

Pentru noi ca Romani, te bazezi mai mult pe un produs Romanesc fata de unul Chinezesc?
În general, prețul reflectă și calitatea. Dacă ar fi să aleg dintre un produs românesc bun, și un produs chinezesc la fel de bun, l-aș alege pe cel românesc. Puțin naționalism nu strică.

Edited by glassofwine, 29 November 2022 - 07:54.


#7
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018

View Postcaiuscorneliu, on 29 noiembrie 2022 - 02:38, said:

Caut un borcan cu miere prin supermarket. Mă uit pe eticheta borcanului și văd la țara de proveniență România, Polonia, Ucraina și China. China!!
Sa nu zici ca era de la Hot Costache, ca nu te cred.

Revenind la subiect:

View PostPuferiu_, on 13 noiembrie 2022 - 12:52, said:

Am rotopercutor Makita facut in Romania. DUpa ce l-am luat, am citit pe net ca astea facute la noi sunt mai proaste decat cele din China. Si asa a fost. In primele sase luni l-am dus la service si i-au schimbat cateva piese. Deci se poate mai rau decat China.

View Postonisifor12, on 29 noiembrie 2022 - 03:38, said:

Cred că pui problema greșit sau nu știi despre ce vorbești. În România se produc produse premium de cea mai bună calitate. Pentru piețe ce își permit să cumpere așa ceva, bineînțeles. Adică se duc la export.
Asta as fi zis si eu inainte de '89.

View Posthellmarvel, on 29 noiembrie 2022 - 05:23, said:

N-as cumpara mimic de folosinta indelungata 100% romanesc.
Ai pus punctul pe y.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,975
  • Înscris: 14.03.2013

View Postjabawaki, on 29 noiembrie 2022 - 02:03, said:

Pe principiul "in ce tara este fabricat"

Vezi pe eticheta ca scrie fabricat in China, cu totii stim foarte bine ce inseamna.
Ceva produs in Germania la fel, stim ca vorbim de un produs bine facut.
Chiar si Japonia, acolo langa chinezi, produsele lor sunt net superioare vecinilor, in primul rand datorita oamenilor care le produc.
Made in Italy, prima prioritate fiind simtul estetic.

Stiu ca se vorbea mai demult ca se facea marfa buna pe vremea lui Ceausescu, multi spun ca avem multe in comun cu Italienii, insa la noi simtul estetic e mic copil pe langa cel practic.
Evident un raspuns ar fii ca depide cine produce, intrebarea este generala, un Roman lucreaza asa cum lucreaza un Roman!

Ce calitate are totusi Fabricat in Romania?

Pentru noi ca Romani, te bazezi mai mult pe un produs Romanesc fata de unul Chinezesc? dar fata de un produs nemtesc?
Politica Romanesasca stim bine cum este porivita din afara, dar un produs facbricat in Romania?
Si China (sau fabricat in China) produce produse de calitate. Trebuie doar sa le cauti si sa iti permiti sa le platesti. Perceptia a ramas ca sunt de proasta calitate pentru ca multi cauta cat mai ieftin si apoi se mira de calitatea proasta. Ieftin si de calitate nu exista, intotdeauna se face rabat la ceva.
In plus, daca un produs fabricat in Romania ar avea exact acelasi pret cu un produs fabricat in China, l-as alege pe cel din China. De ce? Pentru ca Europa a devenit extraordinar de scumpa la productie astfel ca, pentru a avea acelasi pret se face rabat la calitate. Mai pe romaneste, te costa (ca firma) mult mai mult sa produci ceva in Europa/Romania decat in China ca sa poti sa vinzi la acelasi pret (taxe, impozite, salarii angajati, chirii, etc.). Este simplu.

Edited by jm2010, 29 November 2022 - 08:50.


#9
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 07.04.2021
Raportat la pret, un produs este de calitate mai buna daca e fabricat in China. Cel mai evident exemplu sunt electronicele.
Aceste preconceptii cu China calitate slaba nu iau in calcul pretul.
Dar e adevarat ca nu toate produsele au echivalent UE la acelasi pret-calitate

#10
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
In afara de lucruri esentiale care nu prea ai cum sa le iei din import, nimic din ce am cumparat produs in Romania nu a fost nici macar de o calitate medie.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Marfa "buna" care se gasea pe piata pe vremea lui Ceausescu era marfa refuzata la export.
Pentru export trebuiau indeplinite anumite cerinte de calitate iar anumite loturi de marfa nu indeplineau criteriile si se vindeau pe piata interna.
Dar ... producea Romania marfa de calitate ?
Bineinteles ca  - DA

Va aduc aminte de pantofi ADIDAS facuti la Pionierul (excelenti) sau tenisi de Dragasani care bateau la kur orice produs strainez
Confectiile de la Braiconf cred ca nu mai au nevoie de nici o prezentare - inca sunt pe piata si nu sunt chiar ieftine dar bat la kur multe branduri din strainezia
Secuiana la fel

In Romania comunista se gaseau de asemenea multe produse din China de o calitate foarte buna
Dupa revolutie (sau ce o fi fost) aceleasi produse aveau o calitate mai mult decat indoielnica

Am vazut un coleg vorbind de Makita Romania
Cu toate ca Makita nu este brand romanesc, produsele realizate la Branesti sunt cerute, cautate si apreciate pe pietele din Anglia, Olanda sau Norvegia
Marca fabricii Branesti garanteaza calitatea
Numai noua ne put ca ... de ... suntem romani

#12
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Nu știu pe cine ai auzit că vorbea mai demult de produse bune de pe vremea comunismului, probabil nostalgici bătrâni care nu au avut vreodată termen de comparație. Eu pe toți oamenii obiectivi pe care i-am auzit au avut numai "cuvinte de laudă" la adresa produselor de-atunci. Multe din ele le-am prins și eu, de la produse de mobilă până la electronice și Dacia. Nu cred că are rost să-ți mai spun ce părere am Posted Image
se pare ca la unii le pute ce e romanesc.
Am avut o dacie dinaia veche din 78, mergea brici. Luat itp-ul pe bune. La fel si o statie/amplificator Delia facut la Targu Mures. S-au ars doar becurile, in rest merge ca noua. Ca orice produs, cum il ingrijesti asa il ai. Si la incaltaminte si la orice. Daca nu ai grija sa il/o intreti, se duce pe copca. Chiar si un mercedes sau rolls royce. Crezi ca alea nu se strica? sunt facute din titan si nituite cu diamante? WTF? Problema nu o constituie obiectele ci oamenii. Si mai ales mentalitatea asta ca ce e romanesc e prost si sa cumparam de la straini, asa ca avem deficit bugetar de o sa plateasca si stra stra stra nepotii lu pasvante chioru 2000 de ani de acum incolo din cauza unora carora le pute. Rosii cu gust de plastic, fructe exotice, Romania, tara agrara importa orice.

#13
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 24.02.2011
Ce sunt bune de tot sunt motoarele electrice produse la noi înainte de 89. Am câteva și sunt super, nu sună și nu se încălzesc deloc. Pe unul îl abuzez de muulți ani și se încăpățânează să reziste.

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005
Am aici in Norvegia, expresor de cafea Philips, Made in Romania. Foarte bun. Mult mai silentios decat Krups, Siemens sau alte branduri.
Si de curiozitate, m-am dus prin magazine si tot ce era Philips de cafea, cam 50% din produse scria Made in Romania, pe unele scria made in Slovacia sau Cehia.

Am mai vazut incaltaminte Made in Romania.

Edited by tehnics, 29 November 2022 - 11:22.


#15
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
si asta face espresorul ala romanesc? ce e romanesc in el?

chiar nu vedeti ca e o discutie in care nu se face (voit, ca sa dea bine, sa ne impaunam cu nationalismu ca e perioada aia a anului) diferenta intre un produs gandit si fabricat de romani si un produs gandit de altii, si unde Romania e doar locul de asamblare?

Da, Garmont, Asolo, Salomon etc. fac incaltaminte si prin RO. Si ce e romanesc la incaltamintea aia? gore-texu? sireturile? galosarea?

e romaneasca DOAR mana de lucru. Asta face produsele alea sa fie ROMANESTI?
Atat de falsi am (ati) ajuns?

toate "realizarile" astea sunt doar un lohn, pentru ca toata conceptia si materialele sunt DE AFARA.

Edited by cattavencu, 29 November 2022 - 11:33.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcattavencu, on 29 noiembrie 2022 - 11:29, said:

Si ce e romanesc la incaltamintea aia?
Munca!

Noi muncim, nu gandim!

#17
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Apropo, ce firme sunt 100% romanesti? De la mana de lucru pana la design, materiale etc.

#18
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 28.11.2017
Sa nu confundam "made in RO" cu "asamblat in RO".
Oare piesele alea pentru makita nu vin tot din china doar ca le asamblam noi!
Oare KArcher wd3 sau cum ii zice aspiratorului aluia nu vin piesele din china dar il asamblam noi?

Cand toate ansamblele  de la stator/rotor sarma cupru electrica buton, tot tot se face in Romania atunci putem sa zicem ca e facut in Romania!

Nu e problema sa faca o singura fabrica toata bormasina, e faza ca toate subansamblele sa fie produse in aceiasi tara.


Ca asa care are bani face rost de 1 mil de euro vorbeste cu chinezu si ii trimite chinezu direct drujba marca micul nustiucum, ru@ris sau ce o mai fi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate