Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Acte auto

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
FantasticMrPossum

FantasticMrPossum

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2022
Salut,

Incep prin a imi cere scuze daca am postat in locul nepotrivit.

Am o dilema si nu situ ce sa fac.

Am cumparat o masina si astazi am reusit sa o inregistrez la taxe si impozite pe numele meu.
Am o asigurare facuta pe numele meu. Asigurare necesara inmatricularii. Am pregatit toate actele pentru DRPCIV, dar...
Actele masinii, talonul si cartea, sunt pe numele fostului propietar. Cartea nu mai are zone libere pentru a putea cei de la DRPCIV sa ma adauge. Trebuie refacuta la RAR din cate intelg.

Am cateva intrebari:
Pot, din punct de vedere legal, sa conduc masina pana la RAR pentru a reface actele?
Daca ma opreste politia la control ce se poate intampla? Nu gasesc info cu privire la situatia asta.
Trebuie sa fac o asigurare pe o luna pe numele propietarului pentru a merge cu ea pana la RAR? Masina nu mai are asigurare valabila pe numele fostului propietar. Singura asigurare valabila este cea facuta de mine pe numele meu.

Multumesc frumos!

#2
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009
Poti conduce masina fara emotii. Nici nu trebuie sa te duci la RAR, actele le depui la DRPCIV si tot de acolo le iei, odata cu numerele. Certificatul de inmatriculare vine prin posta. Ti-ai facut programare la DRPCIV? Pe certificatul de inmatriculare scrie "instrainat catre"?
Poti apela la un birou de acte auto si contra unei sume de 100-150 de lei, se ocupa ei de toate si sunt chiar mai rapizi.

#3
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 10.10.2005
E problema DRPCIV unde scrie mai departe. De obicei fac o extesie la cartea masinii.

#4
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 04.11.2016
Daca nu mai este loc la rubrica proprietari trebuie solicitata eliberarea unui duplicat al CIV.
Solicitarea poate fi facuta la orice reprezentanta RAR, indiferent de locul emiterii initiale.
Documente necesare:
- cerere.
- act identitate.
- documentul care atesta calitatea de proprietar.
Din 2018 pentru obtinerea duplicatului CIV este obligatorie prezentarea vehiculului la RAR pentru a fi identificat.
Daca masina are asigurare in termen de valabilitate, daca are ITP si daca nu au trecut 90 de zile de la data cumpararii poti sa te deplasezi cu ea pana la cel mai apropiat RAR. Daca pentru a ajunge la RAR trebuie sa te deplasezi pe un drum national trebuie sa ai si taxa de drum platita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate