Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Certificat fiscal auto

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 Bombalurina, on 28 noiembrie 2022 - 17:22, said:

Omul a spus ca a vandut masina deci acel "fiscal" este aplicat pe contractul de vanzare-cumparare ceea ce inseamna scoaterea de la impozit. Se realizeaza atunci pe loc.
cred ca omul nu știe nici ce-a facut nici ce vrea să facă și nici ce să întrebe p-aici

#20
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 Wadaa21, on 28 noiembrie 2022 - 14:45, said:

Da s-au facut actele de vanzare cumparare.
Se pare ca stie ce a facut.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 Wadaa21, on 28 noiembrie 2022 - 14:45, said:

Da s-au facut actele de vanzare cumparare.
Adica ati facut contract V-C, l-ati semnat si apoi Primaria v-a aplicat viza fiscala pe contract, nu? In cazul asta nu mai ai toate cele 5 exemplare (ca sa le poti anula prin rupere :-) asa ca masina nu mai este a ta, ci a cumparatorului. Tu ai primit banii. Nu te mai poti razgandi - eventual ii faci o oferta ca sa o cumperi inapoi.

 Wadaa21, on 28 noiembrie 2022 - 13:20, said:

Am vrut sa vindem o masina ,am scos certificatul fiscal dar intre timp ne-am razgandit in privinta vanzarii. Cum se poate anula certificatul fiscal auto?
Nu doar ca ai vrut, ci chiar ai vandut-o! Chiar daca nu era aplicata viza fiscala de la primarie tot s-a realizat vanzarea (cand ati semnat actele de vanzare-cumparare).

#22
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,217
  • Înscris: 04.11.2016

 Wadaa21, on 28 noiembrie 2022 - 13:20, said:

Buna,

Am vrut sa vindem o masina ,am scos certificatul fiscal dar intre timp ne-am razgandit in privinta vanzarii. Cum se poate anula certificatul fiscal auto?
Esti foarte zgarcit cand vine vorba de detalii. Doresti un sfat dar oferi informatii cu pipeta de parca te-ai fi adresat "Mamei Omida".
Iata ce inteleg eu:
- ai vrut sa vinzi o masina;
- ai gasit un cumparator;
- ai intocmit contract de vanzare-cumparare sau cum se numeste el acum semnat de ambele parti;
- ai fost la primarie si ai facut cerere de scoatere a masinii de la fisc;
- ai primit exemplarul/exemplarele cu semnatura si parafa unitatii fiscale;
- te-ai razgandit din motive care pe mine cel putin nu ma intereseaza;
- vrei sa anulezi viza de pe contract.

Nu e problema mea daca ai luat banii, daca ai dat posibilului cumparator actele si cheile masinii sau daca ai completat rubrica "Instrainat catre ......" din certificatul de inmatriculare.
Daca nu ai facut nimic din astea si doar s-a razgandit unul dintre voi nu-ti ramane altceva de facut decat sa te duci iar la primarie sa te sfatuiasca cei de acolo care este solutia legala.
"Capul face, capul trage".

Edited by gabrieln2016, 28 November 2022 - 20:55.


#23
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 gabrieln2016, on 28 noiembrie 2022 - 20:53, said:

Nu e problema mea daca ai luat banii, daca ai dat posibilului cumparator actele si cheile masinii sau daca ai completat rubrica "Instrainat catre ......" din certificatul de inmatriculare.
Daca nu ai facut nimic din astea si doar s-a razgandit unul dintre voi nu-ti ramane altceva de facut decat sa te duci iar la primarie sa te sfatuiasca cei de acolo care este solutia legala.
"Capul face, capul trage".
Relevanta fix 0 daca a primit banii, a dat cheile sau a completat ceva pe certif de inmatriculare! Daca a semnat contractul V-C => vanzarea s-a produs si bunul are un nou proprietar. Daca nu ii da certificatul de inmatriculare, cheile, etc. poate se trezeste si cu vreun dosar penal pentru chestia asta!
Nu suntem in curtea scolii cand te-ai razgandit si nu mai vrei sa ii dai marul tau lui Ionel. A semnat un contract de V-C si asta are niste consecinte.

#24
ali14

ali14

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.11.2016
Cer scuze pt ignoranta mea, imi puteti scrie daca "certificatul fiscal auto" e totuna (sau nu) cu "certificatul de atestare fiscala". Multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri

#25
georgs

georgs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 23.11.2022
Da, ala este.
Certificat de atestare fiscala e termenul corect care se foloseste in documente.

Sunt institutii de stat care nici nu folosesc termenele corecte, ci folosesc tot felul de denumiri populare care te induc in eroare.
Ca militienii care cer talonul, desi ei sunt nascuti mult dupa ce denumirea de talon disparuse. Mai trist e ca multi din militieni nici nu stiu ca se numeste certificat de inmatriculare, ei tot cu talonul inainte merg.
La fel cu termenul de buletin, care la fel e folosit de persoane care s-au nascut dupa ce buletinul nu mai exista, fiind inlocuit de carte de identitate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate