Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

drept de autor pentru o poezie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
batman90

batman90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.02.2021
Buna seara,

Cu scuzele de rigoare (in caz ca am gresit sectiunea), doresc sa va expun mica mea nelamurire.

Am compus de curand o poezie.

Inca nu stiu cum ma voi folosi de ea, insa as vrea sa stiu daca exista modalitati prin care poezia poate fi inregistrata undeva in vederea obtinerii dreptului de autor pentru ea.

De exemplu, daca ea este trimisa si publicata intr-o revista, atunci banuiesc ca odata cu aparitia numarului respectiv al revistei, se va considera ca dovada a dreptului de autor faptul ca poezia apare in rexista x  din data x avand ca autor pe y (aceasta fiind si prima aparitie, dupa cum spune si legea 8 din 1996:

"persoana sub numele careia opera a fost adusa pentru prima oara la cunostinta publica"

Ori este necesar un alt demers prin care sa oficializez aceasta compozitie?

Va multumesc!

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
citeaza si tu integral articolul:

Quote

Art. 4. - (1) Se prezumă a fi autor, până la proba contrară, persoana sub numele căreia opera a fost adusă pentru prima dată la cunoştinţă publică.

nu e nevoie ca o opera sa fie publicata pentru a i se recunoaste autorului drepturile asupra ei, si nici nu e nevoie sa o inregistrezi undeva. simpul mail prin care o trimiti unei edituri (sau unui prieten) e o dovada suficienta (daca ti-o fura cineva si o publica, poti arata ca ai trimis-o tu cuiva inainte de publicare).

#3
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 12.03.2010
Tu trebuie sa crezi ca sint bani multi intr-o poezie, ca sa crezi ca o sa ti-o fure careva. Pune-o pe Facebook sau un blog personal si lasa lumea sa se inspire sau sa ti-o copie, pina ajungi un poet cunoscut. Daca vezi ca se imbogateste vreunul din poezia ta, da-l in judecata (cu dovada de pe Facebook), ajuta si asta la faima, dar pina atunci, sa devii cunoscut e la fel de important ca a face bani.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Preferabil si filmeaza poeziile cu tot cu data si etc , produ dovezi si pe net si pe pc , fa un cd pe care sa fie toate poeziile cu tot cu data crearii

asa la proces nu are nimeni nici o sansa cu dovezile pe care tu le poti arata

te poti duce pe la vreo uniune a scriitorilor si produci poeziile la ei la institutie , cu ei pe langa, e o dovada grea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate