Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Gasire cheie in iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Pai, poti fuma "iarba" - problem resolved ;)

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Detector de metale ...parca stau asa , ca si cozile de matura pe drum , am pe strada vreo 300 de detectoare pe la prieteni de nu am ce sa fac de ele . Sunt supuse unor reglementari stricte , NIMENI nu se plimba gratis cu scula dupa cheie .
Mama ei de usa si cheie , cu o bormasina de minim 500W si burghiu HSS cobalt treci prin yala sa zboare cateii , schimbi yala si ai usa noua , atatea complicatii pentru o yala sau cu 250 lei vin lacatuisi specializati ce in 10 minute sunt la tine in casa , ii gasesti in reclame locale in ziar .

Daca de o cheie va este frica oare la cate cuie, sarme sunt pe acea tarla v-ati gandit ...
Daca doar aceasta e toata grija eu spun sa dormiti linistiti de acum incolo Posted Image
Cheia nu perforeaza stomacul , cuiul da .

Edited by ldpe, 27 November 2022 - 22:26.


#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Dupa prima ploaie, cheia va fi acoperita cu un strat de pamant. Nu-ti face griji, vacile nu inghit pietre din greseala si nici chei.

#22
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

View Postldpe, on 27 noiembrie 2022 - 22:23, said:

Detector de metale ...parca stau asa , ca si cozile de matura pe drum , am pe strada vreo 300 de detectoare pe la prieteni de nu am ce sa fac de ele . Sunt supuse unor reglementari stricte , NIMENI nu se plimba gratis cu scula dupa cheie .
Ce e asa strict?
Se ia autorizatia de la politie daca nu ai cazier, stai departe de situri arheologice si predai bunurile de patrimoniu in maxim 72 de ore, respecti cateva reguli de bun simt gen astupat gropi dupa tine sau strans gunoaiele scoase din pamant Posted Image).
Daca initiatorul acestui topic era din zona mea il ajutam cu drag, gratis.

#23
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008
O masina de tuns iarba pusa la inaltimea minima. Cand o sa treci peste cheie o sa stii.

#24
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postiladi, on 27 noiembrie 2022 - 23:12, said:

O masina de tuns iarba pusa la inaltimea minima. Cand o sa treci peste cheie o sa stii.
Asta chiar e la ''asa nu''Posted Image ! Bulesti si cheia si cutitul si mai zgarii si carcasa . Desi nu cred ca o ridica masina de tuns daca nu e mare si usoara .
On topic . Omul vrea o rezolvare simpla si ieftina...nu cu laserul de la Magurele .
I-am dat solutia cu lanterna face ture de 5 metri latime...rapid , cu detectorul...multe ture de 1 metru...jumate...il apuca zapada !
Daca gasesti carlige de pescuit in iarba marisoara...o cheie marisoara in iarba mica ii ia cateva minute...25 , la mers rapid !

Edited by Alltrack, 27 November 2022 - 23:25.


#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

View PostAdiFCD, on 27 noiembrie 2022 - 23:03, said:

Ce e asa strict?
Se ia autorizatia de la politie daca nu ai cazier, stai departe de situri arheologice si predai bunurile de patrimoniu in maxim 72 de ore, respecti cateva reguli de bun simt gen astupat gropi dupa tine sau strans gunoaiele scoase din pamant Posted Image).
Daca initiatorul acestui topic era din zona mea il ajutam cu drag, gratis.
Am pierdut o cheie de la un autoatelier la Cap Aurora in nisip si am cautat asa ceva , ne-a luat cu ameteala . In final ne-au ajutat cei de la departamentul geologic ce au in dotare rulete de 50 si 100 metri electromagnetice , am gasit-o dupa ce peste 100 de oameni am dat prin ciur cred ca 20 de tone de nisip Posted Image

Edited by ldpe, 28 November 2022 - 07:43.


#26
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Cu un electromagnet din asta mare.

Sau cumperi 5-6 electromagneti din astia mari, si ii sudezi in serie, apoi ii legi la tractor si dai 1-2 ture pe camp.

Attached Files


Edited by M-A-R-I-U-S, 28 November 2022 - 08:53.


#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Esti 100% sigur ca ai pierdut cheia pe campul ala ?

Daca nu este asa importanta, eu nu mi-as pierde timpul aiurea pe camp

Zic si eu ...

#28
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Vacile inghit metale. Au fost cazuri cand au fost sacrificate, din cauza ca au inghitit sarma, care le-a afectat aparatul digestiv ( rani, hemoragie interna ).
Detector de metale, cea mai buna solutie, dar greu de gasit. In plus detectoarele de metale trebuie supuse autorizarii.
Magnet, solutie buna, dar care poate da rateuri.
Eu zic sa uiti de ea, va rugini si va ajunge in pamant.

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
unde paște vaca nu-i gazon.mi-aș face probleme dacă ar înghiți o sârmă care rămâne blocată în stomac nu o cheie pe care o elimină fără probleme

#30
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005

View Postldpe, on 27 noiembrie 2022 - 22:23, said:

Detector de metale ...parca stau asa , ca si cozile de matura pe drum , am pe strada vreo 300 de detectoare pe la prieteni de nu am ce sa fac de ele . Sunt supuse unor reglementari stricte , NIMENI nu se plimba gratis cu scula dupa cheie .
Mama ei de usa si cheie , cu o bormasina de minim 500W si burghiu HSS cobalt treci prin yala sa zboare cateii , schimbi yala si ai usa noua , atatea complicatii pentru o yala sau cu 250 lei vin lacatuisi specializati ce in 10 minute sunt la tine in casa , ii gasesti in reclame locale in ziar .

Daca de o cheie va este frica oare la cate cuie, sarme sunt pe acea tarla v-ati gandit ...
Daca doar aceasta e toata grija eu spun sa dormiti linistiti de acum incolo Posted Image
Cheia nu perforeaza stomacul , cuiul da .
care 10 minute? ala in 2 minute a trecut de usa, din care 1 minut si 50 secunde a durat sa isi pregateasca sculele, iar usa a deschis-o efectiv doar in 10 secunde

#31
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
dar cheia nu este din alama? Nu o trage magnetul...

Trebuie verificat daca initiatoul chiar  stie ca a fost cheie de fier sau cheie din alama care arata ca un fier.

#32
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postmercur68, on 27 noiembrie 2022 - 21:35, said:

Acum, nu ma pricep, dar oare este posibil ca o oaie sau o vaca sa inghite cheia?

Da, nu este exclus... in medicina veterinara se studiaza acest fenomen.
Multe vaci inghit diverse obiecte atunci când pasc - sârmă, pungi de celofan etc., acest lucru provocand de foarte multe ori necazuri cu trimitere directa la abator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate