Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

aparat auditiv

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010

View Postaltuser09, on 07 decembrie 2022 - 16:52, said:


Chestia cu oliva facuta de comanda/personalizata/dupa mulaj, sa fiu sincer, nu o cred. Stiu ca multe aparate se livreaza cu 3-4 marimi de oliva, ti se poate da "pe comanda" una mai mica sau mai mare, esti fericit ca ai fost bagat in seama!

Cand iti ia mulaj de oliva, spune-i sa faca doua. Pastrezi unul si compari cu ce primesti la final cu aparatul.
Daca e cel mai ieftin aparat, e posibil sa vina cu olive prefabricate, cum zici tu.

#20
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Azi mi-am completat dosarul pentru plata compensatorie prin CNAS. Am lasat documentele la AUDIONOVA, au spus ca le depun ei azi, sa astept aprobarea de la CNAS, cand o am, sa ma duc sa comand aparatul.
Sa vedem cat dureaza.

#21
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Nu inteleg de ce nu este la sectiunea ORL acest topic ?

Inteleg ca mergeti pe Resound Key 2.
Puteti sa aflati diferenta de pret fata de Key 3 ? De acolo in sus aveti conexiune bluetooth cu iphone si o bruma de telefoane android compatibile.

Nu exista grad de comparatie intre resound si oricare din petardele de la auditive.ro.

Personal prefer olivele facute dupa mulaj oricarui "dome" (dopurile de cauciuc pe marimi). Sunt infinit mai confortabile.

Edited by elbjorn, 13 December 2022 - 17:25.


#22
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Da, am testat si ales key 2.

#23
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaltuser09, on 13 decembrie 2022 - 20:59, said:

Da, am testat si ales key 2.
Vedeți care e diferența față de key 3. Îl puteți folosi ca casca bluetooth.

#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc pentru precizare, stiam de diferenta.
Nu intentionez sa-l folosesc decat temporar, in viata de zi cu zi sunt destul de putin deranjat de hipoacuzie, m-a speriat audiograma facuta pentru fisa medicala necesara permisului de conducere auto. Acolo scria clar: apt cu aparat auditiv. ORL-istul care a scris asta, nu cred ca era nebun sau incompetent, avea dreptate. Si vreau sa fiu corect cand sunt la volan. Cu mine si cu ceilalti. Ca pieton, nu-s primul sau singurul surd de pe strada, m-am adaptat.
De conexiune BT pentru auditii prin telefon sau direct de la televizor inca nu simt nevoia, mi se pare un lux inutil pentru mine. Din punctul meu de vedere, nu se justifica diferenta de pret. Am optat pentru posibilitatea BT pentru selectarea programului/modului de lucru doar pentru ca asta elimina folosirea potentiomerului de volum, al comutatorului manual. Selectarea sau reglarea software o consider mai facila, cine mai sta fara telefon smart in buzunar?
Diferenta de pret intre KEY 2 si cel imediat urmator cu pret mai mic e de cca 300 lei, acela nu are BT.
Mai e si speranta ca daca cumpar de la o firma cunoscuta, am garantia ca in caz de novoie, voi fi tratat corect, civilizat. Gasisem online si aparat la 276 lei, fara BT. Dar nu aveam posibilitatea testarii ca la audionova. Si nici cu returnarea dupa proba nu imi era clar, mi s-a dat un raspuns evaziv. La cel ales de mine, dupa aplicarea compensarii, ajung la cam 700 lei. Sper sa nu-i dau degeaba.

#25
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaltuser09, on 14 decembrie 2022 - 05:59, said:

Diferenta de pret intre KEY 2 si cel imediat urmator cu pret mai mic e de cca 300 lei, acela nu are BT.
Mai e si speranta ca daca cumpar de la o firma cunoscuta, am garantia ca in caz de novoie, voi fi tratat corect, civilizat. Gasisem online si aparat la 276 lei, fara BT. Dar nu aveam posibilitatea testarii ca la audionova. Si nici cu returnarea dupa proba nu imi era clar, mi s-a dat un raspuns evaziv. La cel ales de mine, dupa aplicarea compensarii, ajung la cam 700 lei. Sper sa nu-i dau degeaba.
Nu exista grad de comparatie intre ce ati gasit online si un aparat auditiv de la o firma consacrata. Asta fac din 1943 (ReSound).
Imediat dupa Key2 vine Key3. Din punct de vedere al pretului insa se poate sa fie vorba de alt model de la ReSound.

Cereti si un borcan de uscare cu pastile pentru aparat. Face o diferenta f mare pe termen lung.

#26
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Multumesc, de borcan e prima data cand aud. Oare ce pret are? Parca nu l-am vazut in oferta lor, o sa intreb.
Mi-a venit azi confirmarea primirii dosarului de la CNAS, astept confirmarea ca dosarul este in regula, ca a fost aprobat.

#27
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaltuser09, on 14 decembrie 2022 - 14:06, said:

Multumesc, de borcan e prima data cand aud. Oare ce pret are? Parca nu l-am vazut in oferta lor, o sa intreb.
https://www.aliexpre...2955719161.html
Gen 50ron cu capsule la chinezi acasa.

Le tii peste noapte in "borcan" si usuca circuitele de eventuala transpiratie.

Edited by elbjorn, 14 December 2022 - 14:10.


#28
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Acum am vazut, sunt oferte destule si diverse si pe la noi.
Mananca unii o paine de pe urma surzeniei altora.
O exprimare mai eleganta: avem grija fata de semenii nostri cu probleme de auz.
Sunt nou in domeniu, mai am de invatat, multumesc.

#29
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaltuser09, on 14 decembrie 2022 - 15:01, said:

Acum am vazut, sunt oferte destule si diverse si pe la noi.
Mananca unii o paine de pe urma surzeniei altora.
O exprimare mai eleganta: avem grija fata de semenii nostri cu probleme de auz.
Sunt nou in domeniu, mai am de invatat, multumesc.
Asta este statul Roman!
In prezent traisesc intr-o alta tara care imi da aparatele in imprumut (permanet).

Si da, nevoia ne invata! Pe mine din 1992.

#30
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Am revenit, am noutati.
Chiar in ziua depunerii online a hartiilor necesare compensarii la CASMB, mi-a venit confirmarea primirii lor.
Au urmat sarbatorile, toti ne-am relaxat. Asa ca abia ieri, 11.01.2023 mi-a venit prin posta aprobarea compensarii.
-pretul de referinta decontat: 1058,77 lei
-termen de inlocuire: 60 luni.
-decizia are valabilitate de 30 zile calendaristice de la data de 05.01.2023. Deci din start am pierdut 6 zile dar mai e destul.
Acum mi-am dat seama ca e posibil sa apara o noua problema: telefonul meu (oneplus 5) sa nu fie compatibil cu aplicatia recomandata. O sa ii contactez azi pe cei de la audionova.

#31
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaltuser09, on 12 ianuarie 2023 - 08:31, said:

Acum mi-am dat seama ca e posibil sa apara o noua problema: telefonul meu (oneplus 5) sa nu fie compatibil cu aplicatia recomandata. O sa ii contactez azi pe cei de la audionova.
Merge instalata sau nu ?
https://play.google....resound.smart3d

In cazul Key 2 oricum nu aduce prea multe pe masa ...

Edited by elbjorn, 12 January 2023 - 12:05.


#32
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Salut, multumesc pentru atentie.
Am instalat-o acum vreo 2 saptamani, inca nu am cum sa testez compatibilitatea. Am telefonat la audionova, am intrebat, raspunsul a fost ca imi trebuie telefon compatibil, nu ar exista aplicatie alternativa. Pe site resound.com la compatibilitate oneplus apare doar de la oneplus 7T in sus.
M-am uitat mai atent acum, lista de dispozitive compatibile este pt Dispozitive de streaming direct Android.
Ori pe mine ma intereseaza sa am acces la schimbarea modului de lucru, nu streaming.
Am programare maine la ora 14 la audionova, am stabilit sa testam cu aplicatia instalata pe teledonul meu, o sa ma hotarasc atunci ce fac.
https://www.resound....y#androiddevice

Edited by altuser09, 12 January 2023 - 12:20.


#33
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016
Intrebati totusi de diferenta de pret pentru un Key 3 :)
Practic aveti si casca bluetooth in aparat. Chiar daca acum nu aveti telefon compatibil.

#34
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Am sunat si am intrebat de key 3, exista posibilitatea sa-l iau de la ei (audionova).
key2, pret necompensat 1690 lei. As plati   632 lei.
key3, pret necompensat 2310 lei. As plati 1252 lei. Diferenta in plus este 620 lei.
Diferenta nu e o tragedie dar nu stiu daca imi e de folos ce are in plus. Cel putin acum nu intentionez sa-l folosesc prea des.
O sa incerc sa testez maine daca e disponibil.
Multumesc pentru sugestie.

#35
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Continuarea telenovelei.
Am fost azi la audionova, am testat aplicatia pe telefon, este ok.
Despre key3, mi-a spus ca streamingul merge doar pe iphone, am renuntat.
Mi s-a luat mulaj pt oliva.
Am preferat sa platesc totul acum, se putea doar avans 20%.
Am platit 1690-1058,77=631,23. La asta s-a adaugat pretul pt oliva (160), in total am platit 791,23.
Deci aparatul este distinct de oliva ca pret, oliva se plateste separat.
Mi s-a spus ca dureaza aprox o saptamana.
De retinut ca am perioada de testare o luna (acomodare) dupa care pot schimba aparatul daca doresc. Daca nu ma voi acomoda si renunt definitiv la aparat, mi se restituie tot ce am dat (probabil fara costul olivei, e personalizata) din care se vor retine 300 lei. CASMB va fi instiintata, voi putea daca doresc, sa fac o noua cerere de compensare inainte de termenul de 5 ani.

#36
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 02.09.2016

View Postaltuser09, on 13 ianuarie 2023 - 19:15, said:

Continuarea telenovelei.
Sa îl stăpâniți sănătos ! Care este prima impresie?

Este apărat cu tub acustic sau cu fir electric? BTE sau RIC ?
Oliva este mult mai comoda in cazul RIC decât dopurile de cauciuc.

Cât despre streaming sunt și o serie de aparate android compatibile. Sunt cele din lista de care ați menționat mai devreme. Dar fiecare dintre noi are nevoile si prioritățile proprii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate