Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Zgomot puternic centrala Viessmann Vitodens 100

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
manixor

manixor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2022
Salut, de doua ori centrala mea Viessmann Vitodens 100 a scos un zgomot foarte puternic, ca in clipul atasat. Dupa restart a revenit la normal. Am centrala de 8 ani. Are cineva idee din ce cauza, se poate repara ceva, sa ma pregatesc sa o schimb?

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Ar putea fi turbina de aer, atinge ceva... variaza la trecerea pe ACM ?

Edited by andreic, 27 November 2022 - 18:50.


#3
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Centrala e vitopend sau vitodens? Din filmare pare vitopend, in mesaj ai scris vitodens.

#4
manixor

manixor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2022
Am primit urmatoarea sugestie ca ar putea sa fie de la schimbatorul de caldura primar (avand depuneri foarte mari) -> o spalare chimica.

#5
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Scoate capacul si vezi de unde vine sunetul. Eu ma cam indoiesc ca poate fi de la schimbatorul primar un sunet ca ala. In plus apa din schimbatorul primar e aceeasi tot timpul (circuit inchis) si nu prea are de unde sa se depuna atatea chestii in el.

#6
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ala este zgomot de vana de gaz, sau regulator de gaz.
Nu se prea vede in filmare, insa mie mi se pare ca nu ai regulator de gaz montat la centrala. Sau ai si nu se vede ?

Daca era de la schimbatorul primar, ar fi trebuit sa "oscileze" acul de la manometru.

#7
manixor

manixor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2022

 reborn_21, on 28 noiembrie 2022 - 15:38, said:

Ala este zgomot de vana de gaz, sau regulator de gaz.
Nu se prea vede in filmare, insa mie mi se pare ca nu ai regulator de gaz montat la centrala. Sau ai si nu se vede ?

Daca era de la schimbatorul primar, ar fi trebuit sa "oscileze" acul de la manometru.
Am regulator de gaz pentru centrala, am varificat ca filtrul sa fie curat si flux-ul e la maxim. Am reusit sa reproduc problema, de ficare daca cand flacara e la maxim (treapta 4 sau 5) incepe sa fluiere. Cand flacara scade, la treapta 1, 2 sau 3, nu se mai aude. Am dat cu lubrifiant pe ventilator, nu pare de acolo. Am scos capacul de la arzator si in momentul ala, chiar si cand flacara era la maxim, nu se mai auzea. Cand am pus capacul inapoi, a reinceput sa fluiere. M-am gandit ca poate nu are aer suficient asa ca am scos garniturile de sub zona arzatorului, sa intre mai mult aer, dar nu a ajutat, cu capacul arzatorului, fara garnituri, cand flacara e la maxim, tot fluiera. Maine ma gandesc sa verific si gura de aerisire, sa nu fie infundata intrarea. Spalarea chimica a schimbatorului principal de caldura pare o optiune de incercat, dar nu pare asa usor de demontat.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Cum ziceam e pe turbina de aer, aia e singura care variaza ca turatie odata cu flacara. Dar si pe mine ma surprinde zgomotul... sa nu intre ceva in rezonanta si sa vibreze aiurea. Vezi tampoanele de prindere sa nu fie rupte/obosite.

Edited by andreic, 29 November 2022 - 09:41.


#9
manixor

manixor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2022
M-am mai jucat un pic cu presiunea la gaz, manual din robinet si se pare ca daca aproape inchid robinetul, sunetul dispare. Sa fie asta oare problema, prea mare presiunea la gaz? Ma gandesc ca pot sa las temporar robinetul intredeschis, dar as putea regla presiunea si altfel oare?

Attached Files



#10
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 03.11.2009

 manixor, on 29 noiembrie 2022 - 10:03, said:

M-am mai jucat un pic cu presiunea la gaz, manual din robinet si se pare ca daca aproape inchid robinetul, sunetul dispare. Sa fie asta oare problema, prea mare presiunea la gaz? Ma gandesc ca pot sa las temporar robinetul intredeschis, dar as putea regla presiunea si altfel oare?

Zgomotul ala vine cu o vibratie, atinge tevile pe acolo, inclusiv teava de gaze si regulatorul aferent.
La un moment dat iti dai seama unde e buba 👍

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate