Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce scula de debitat pal e folosita în videoclip?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010
Nu va enervati ca au scule la care au dat baietii cu oistea-n gard la greu.
Reputatia e buna dar mai trebuie si mentinuta...

#20
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Uite una la pret bun, pentru mine multifunctionala este a doua scula cea mai nefolosita dintre toate, o mai folosesc la taiat oase la catei iar prima e un "dual blade circular saw".

#21
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 crisstonne, on 27 noiembrie 2022 - 14:04, said:

Uite ce simplu, o captură de ecran  Posted Image

La ora actuală le găsești pe toate drumurile, <unealta cu vibrații>
Am și eu, este bună la micul bricolaj, dar, nu te aștepta totuși, să faci mari acte de vitejie cu ea.

Dacă îți iei, ia una care să aibă și buton de reglaj al turației.

L.E. Dacă ești amator, nu face acte de vitejie, să iei unealtă de mii de lei, că arunci banii.
Iei una la un preț mediu, pentru mici activități ocazionale, mai ales dacă sînt rare aceste activități.

Dacă ești profesionist, atunci ai nevoie de ceva serios.
Nu sunt profesionist! După discuția de azi, ma gândeam la un Parkside cu acumulator. Tot sunt eu fan Parkside, si mai am scule din astea. Inclusiv acumulatori!

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Pai atunci mergi pe Parkside.
Din ce am auzit sunt ok la nivel de mici reparatii prin casa.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 tehnics, on 27 noiembrie 2022 - 16:58, said:



Vorbesti prostii...
Am multe scule Milwaukee, defapt toate sculele mele sunt Milwaukee si sunt peste DeWalt, Bosch, sau Fein. Si nu toate sunt China. Am si Made in Japan de la Milwaukee.
Uite aici test facut pe bune. Milwaukee le ia mucii la toate. Vezi 11:04
Si ce zici tu legat de taiere, ma scuzi, dar daca bagi lama nepotrivita (adica conteaza mult si lungimea lamei) in materialul nepotrivit, clar iese taietura aiurea.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZmG0cAQASrs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1. Bine ca recunosti ca esti fanboy...
2. Stiu testul la care ai pus link, si nu are absolut nicio legatura cu am am scris mai sus, chiar din mai multe p.d.v. nu are, si culmea nu are are legatura nici cu ce ai scris dumneata...

Eu am scris ca ultima generatie de Milwaukee de 10,8V zis 12max taie mai repede decat modelul Milwaukee anterior de 10,8V dar strica rau materialul la capetele taierii pt. ca are unghi de oscilatie marit peste uzual si viteza marita.

Ce am scris eu este important pt. subiectul acestui thred in care initiatorul scrie ca vrea sa decupeze patrate interioare in PAL.

In testul la care si pus link e un Milwaukee de 18V nu de 10,8V, deci prima zero legatura cu ce am scris, si apoi in acest test nu e prezentata curatenia taierii sau distrugerea materialului spre capete la plunge cut - a doua zero legatura cu ce am scris eu.

Apoi in testul din link nu sunt testate Fein supercut si Festool de 18V de peste 600W, deci nu are legatura nici cu afirmatia dv. ca Milwaukee e peste Fein si Festool.

Mai adaug ca in test e prezentat un modelul anterior de la Makita, cu toate ca la data aparitiei era deja aparut ultimul model brushless.

Mai mult, panza e mai importanta decat scula, si viteza de lucru nu e importanta pt. ca nu sunt scule de debitat ci pt mici decupaje, si mici taieri care dureaza cateva secunde.
In general tai plinte de plastic sau lemn cu multicutterul. Maxim am taiat si 30cm de PAL de18mm cu parksideul de 10,8V din 2012, si nu a durat mult. Saptamana trecuta am decupat in PAL ca sa treaca un burlan de 154mm, si era un perete care urca 19mm peste gaura de 16cm. Am taiat 3 linii in marginii, facand un trapez gol, si nu a durat mult cu parksideul de 10,8V. Cu pack de numai 1,5Ah vechi din 2012 incarcat 80%, a descarcat putin ramanand doua LEDuri din 3 aprinse la fuel goge, si dupa un timp erau aprinse iar toate fara sa-l incarc.
In 2012 l-am luat sa tai tot asa niste trapeze in margine, mai mici si la marginea parchetului de 12mm de trafic greu, sub prag, in jurul diblurilor, ca sa trec un cablu pe acolo.
Lamele parkside pt lemn sunt foarte proaste, dar a facut treaba din parchet chiar si lama parkside. Acum folosesc lame Bosch de lemn + metal care sunt mai rezistente.

Milwaukee a fost cumparata de chinezi in 2005. TTI HK detine si brandul Ryobi si AEG orange si Ridgid orange si alte branduri.
In 1995 era detinuta de Atlas Copco care isi facea sculele la AEG Germania, si Mileaukee era lasata a.i. sa nu le faca concurenta, erau extrem de proaste si atunci unele din ele.
Chinezii le-au facut mai performante dar fiabilitatea scade de la o zi la alta.
Ultima generatie de cheie de impact varf de gama de anul asta e o catastrofa mondiala si a fost retrasa dupa ce a ras toata lumea de ei, si vand modelul anterior. Sculele Milwaukee sunt vandute ca heavy duty dar in regim profesional moderat, nu industrial, nu rezista mai mult de 2 ani si multe nu rezista nici 6 luni.
E adevarat insa ca a acazut calitatea si la ceilalti fabricanti, inclusiv Fein, Hilti, Festool, Makita, DeWalt,  Metabo, Hikoki, Bosch albastru specificat heavy duty si tin 1 an de uz pro daca ai noroc..., ba chiar si Mafell are niste bormasini facute de Metabo updatate recent si sunt mai proaste...

Nu are rost sa mai fi fanboy pt. niciun brand, toti fac multe porcarii acum.
Nu am testat modele noi de la Atlas Copco si Duss, insa in rest toti dezamagesc.

Edited by loock, 27 November 2022 - 21:18.


#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Ion_Bumbu, on 27 noiembrie 2022 - 17:03, said:

Nu va enervati ca au scule la care au dat baietii cu oistea-n gard la greu.
Reputatia e buna dar mai trebuie si mentinuta...
Pe mine nu m-a dezamagit Milwaukee pana acum. Da, au avut si modele cu probleme mari (unele masini de insurubat cu impact la care se rupea repede reductorul) dar au percutat repede si au scos toate sculele cu probleme de pe piata si le-au inlocuit cu altele de la modelul anterior care erau ok.

 loock, on 27 noiembrie 2022 - 21:04, said:

1. Bine ca recunosti ca esti fanboy...

2. Eu am scris ca ultima generatie de Milwaukee de 10,8V zis 12max taie mai repede decat modelul Milwaukee anterior de 10,8V dar strica rau materialul la capetele taierii pt. ca are unghi de oscilatie marit peste uzual si viteza marita.
1. Bineinteles. Pana acum s-au comportat excelent la ce trebuia sa faca.
2. Da un link catre scula aia de care zici...

 loock, on 27 noiembrie 2022 - 21:04, said:

Ultima generatie de cheie de impact varf de gama de anul asta e o catastrofa mondiala si a fost retrasa dupa ce a ras toata lumea de ei, si vand modelul anterior. Sculele Milwaukee sunt vandute ca heavy duty dar in regim profesional moderat, nu industrial, nu rezista mai mult de 2 ani si multe nu rezista nici 6 luni.
Da, intr-adevar stiu de problema asta. Am scris mai sus. Macar au percutat ok si nu au dat-o cotita. Conteaza asta.

Crede-ma ca rezista. Toate scuele dintr-un santier naval de unde am mai facut si eu rost de ele sunt Milwaukee...daca nici acolo nu sunt forjate heavy-duty mna, ce sa zic. Si rezista de ani de zile, nu 6 luni cum zici. Dar aici vorbim si de alta tara cu ceva pretentii la standarde.

Industrial cred ca deja sunt alte marci.

 loock, on 27 noiembrie 2022 - 21:04, said:

Nu are rost sa mai fi fanboy pt. niciun brand, toti fac multe porcarii acum.
Ideea este ca am vrut sa renunt de tot la cabluri.
Si Milwaukee am ales pentru ca unele scule le-am primit moca si mai e o chestie: milwaukee au 3 tipuri de baterii, de 12V, 18V, 28V in functie de scule. Si asta conteaza sa nu te duci cu ditamai bateria la o cheie electrica cu cricket cum este asta de la Rioby, bateria mai mare ca scula, pe cand asta de la Milwaukee arata mai decent

Edited by tehnics, 27 November 2022 - 21:16.


#25
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 loock, on 27 noiembrie 2022 - 21:04, said:

Ultima generatie de cheie de impact varf de gama de anul asta e o catastrofa mondiala si a fost retrasa dupa ce a ras toata lumea de ei, si vand modelul anterior. Sculele
Care e aia ''catastrofa'' stimabile ? Sa stiu daca o arunc la gunoi sau nu Posted Image !
Sa nu zici ca M18 FUEL !!!

Edited by Alltrack, 27 November 2022 - 21:19.


#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Alltrack, on 27 noiembrie 2022 - 21:16, said:

Care e aia ''catastrofa'' stimabile ? Sa stiu daca o arunc la gunoi sau nu Posted Image !
A fost un model care da, a fost catastrofa la Milwaukee. Dar au recunoscut si n-au bagat gunoiul sub pres si au retras tot lotul

Uite aici o lista cu clipuri cu aceiasi problema

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IL5nUiskNpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tehnics, 27 November 2022 - 21:20.


#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 Robert_Kiran, on 27 noiembrie 2022 - 19:01, said:

Tot sunt eu fan Parkside, si mai am scule din astea. Inclusiv acumulatori!
Bun, pentru tine.
Eu, cu una cu fir, am feliat tocuri de ușă, ca să pot să extrag lemnul pe bucăți.
Bine, altă marcă de unealtă.

Dar, astfel de unelte, nu prea taie aglomerat cu adeziv, sau taie greu, cu degajare de fum, plus că, dacă forțezi în el", îți face varză toate încheieturile mîinilor, de la vibrația puternică.

Edited by crisstonne, 27 November 2022 - 21:27.


#28
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 tehnics, on 27 noiembrie 2022 - 21:17, said:

A fost un model care da, a fost catastrofa la Milwaukee. Dar au recunoscut si n-au bagat gunoiul sub pres si au retras tot lotul

Uite aici o lista cu clipuri cu aceiasi problema

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IL5nUiskNpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alooo...vreti sa imi stricati duminica Posted Image ? Eu am modelul ala de 1898 Nm ! Am vazut cateva secvente dar prefer varianta scurta , intreb aici ! Azi mi-am schimbat rotile de vara cu iarna si merge brici ! Asta e ''nasol'' sau ''de bine'' Posted Image

#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Alltrack, on 27 noiembrie 2022 - 21:53, said:

Alooo...vreti sa imi stricati duminica Posted Image ? Eu am modelul ala de 1898 Nm ! Am vazut cateva secvente dar prefer varianta scurta , intreb aici ! Azi mi-am schimbat rotile de vara cu iarna si merge brici ! Asta e ''nasol'' sau ''de bine'' Posted Image
Daca le-ai schimbat, e modelul bun. Modelul prost se rupea la primul prezon si din ce am inteles a apucat sa fie doar in USA.

Eu am doua bucati, ambele din recuperari... Le-am reparat, le-am facut "operatie pe cord deschis", le fac baterii.... o sa pun o poza cu toate ce am.

Attached Files


Edited by tehnics, 27 November 2022 - 22:07.


#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Le-am schimbat la mai multe masini de vreo 4 - 5 ori pana acum ! M-am distrat mult la inceput la ''dezmembrari'' cu tot felul de ruginituri si nu a dat nici un semn ca nu s-ar juca cu ele .
Multumesc pentru raspuns .
Scuze de off-topic dar m-au cuprins niste emotii Posted Image !

Edited by Alltrack, 27 November 2022 - 22:16.


#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Asta e tot ce am de la Milwaukee.

Attached Files



#32
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Slabut Posted Image ! Dar te mai antrenezi Posted Image !

#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

 crisstonne, on 27 noiembrie 2022 - 21:24, said:


Bun, pentru tine.
Eu, cu una cu fir, am feliat tocuri de ușă, ca să pot să extrag lemnul pe bucăți.
Bine, altă marcă de unealtă.

Dar, astfel de unelte, nu prea taie aglomerat cu adeziv, sau taie greu, cu degajare de fum, plus că, dacă forțezi în el", îți face varză toate încheieturile mîinilor, de la vibrația puternică.

Doar daca folosesti lama tocita sau proasta iese fum. Cu panza buna taie repede fara fum.
, iar PALul din prezent nu e presat piatra si are foarte putin adeziv care nu afecteaza taierea.

Exista modele care vibreaza rau, dar am folosit zeci de modele diferite care nu deranjeaza, vibreaza slab si cu lama buna taie lejer si nu e nevoie sa apesi.


#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Da, deja ma uit si dupa freza :)

#35
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Inafara de bormasini/insurubat/chei de impact prefer mai mult sculele pe cablu !
Pe acumulatori mai mult Makita si Bosch , pe ''aer'' Hazet !!!
La freza nu stiu ce avantaj ai pe acumulator !
Hai ca i-am facut topicul praf colegului Posted Image ! De la un ''vibrator'' pentru pal , am ajuns la ''avioane'' Posted Image !

Edited by Alltrack, 27 November 2022 - 22:40.


#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Cu lama buna si Parkside de 10,8V din 2012 taie usor si repede, iar cu un Fein si Festool de 18V ultimul model tai comparabil de repede cu un pendular profesional de genul Bosch GST 90E de 650W.
Insa viteza e rar un criteriu pt. multicutter. Lamele bune, chiar Bosch nu Fein sau Festool, costa mai mult decat o panza de pendular si nu te apuci sa decupezi blaturi pt plita si chiuveta cu multicutterul chiar daca poate la fel de repede unul de 600W cu avumulator sau pe cablu.

La Fein costa si 350-400 lei o panza care se toceste relativ repede.
De la Bosch am luat cu 50 lei pt. lemn si metal, anul trecut inainte de scumpiri.

Edited by loock, 27 November 2022 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate